کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

علائم بیماری های لثه

تعداد بازدید : 456

مهم‌ترین بیماری‌های لثه ژنژیویت، پریودنتیت یا تخریب استخوان های اطراف دندان می باشند. ژنژیویت : ژنژیویت در واقع به معنی التهاب لثه است، که در این کیس استخوان های اطراف دندان ها سالم می باشند. پریودنتیت : پریودنتیت با اسم پیوره میان عامه مردم شناخته شده است و به موردی از بیماری لثه گفته می شود که در آن استخوان اطراف دندان اسیب دیده است.

علائم بیماری های لثه

مهم‌ترین بیماری‌های لثه ژنژیویت، پریودنتیت یا تخریب استخوان های اطراف دندان می باشند.

ژنژیویت : ژنژیویت در واقع به معنی التهاب لثه است، که در این کیس استخوان های اطراف دندان ها سالم می باشند.

پریودنتیت : پریودنتیت با اسم پیوره میان عامه مردم شناخته شده است و به موردی از بیماری لثه گفته می شود که در آن استخوان اطراف دندان اسیب دیده است.

بهترین روش پیشگیری از پریودنتیت :

بهترین روش حفظ سلامت دهان و دندان ها، استفاده از مسواک است. حداقل دفعات توصیه شده برای مسواک زدن دو بار در شبانه روز است. از آنجایی که روش مسواک زدن بیش از تعداد آن، اهمیت دارد، توصیه می‌شود روش صحیح مسواک زدن را رعایت کنید تا به مشکل نخورید.

به طور کلی به دلیل وجود تعداد بی شمار میکروبی که در پلاک دندان قرار دارند، عده‌ای برای لثه به شدت بیماری‌زا هستند و در صورت تمیز نکردن دقیق دندان‌ها، شاهد بروز بیماری‌های لثه خواهیم بود.

در واقع بیماری لثه ابتدا از ژنژیویت اغاز می شود و به پریودنتیت ختم می شود و اگر در مراحل اولیه از پیشرفت ژنژیویت جلوگیری گردد، استخوان اطراف دندان دچار تخریب نمی شود. تبدیل ژنژیویت به پریودنتیت اصولا به دلیل عدم رعایت کافی بهداشت دهان و مستعد بودن بیمار به خصوص از نظر میزان ایمنی بدن صورت می‌گیرد.

شایع ترین علامت التهاب لثه خونریزی و تغییر رنگ لثه است. در بسیاری از موارد، لثه در اثر التهاب، نرم و متورم می‌گردد و گاهی اوقات لثه دچار افزایش حجم نیز می شود.

ازمهمترین علایم پریودنتیت می توان به خون‌ریزی لثه، بوی بد دهان، درد نامعلوم در فک‌ها، احساس درد بین دندان‌ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن خلال دندان در بین دندان‌ها،‌ ترشح چرک از لثه، لقی دندان، ریخته شدن خون روی بالش، جابه‌جا شدن دندان‌ها،‌ گیر کردن غذا بین دندان‌ها، آبسه ی لثه و ... اشاره کرد. عمیق شدن شیار لثه معمولا با تحلیل رفتن استخوان رخ می دهد که این امر برای پزشک بسیار مهم بوده و با رادیوگرافی مشخص می شود.

دلایل وقوع بیماری لثه کم نیست، اما مهم ترین آن عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. عدم رعایت بهداشت در مسواک زدن نامنظم سبب بروز پلاک یا جرم روی دندان ها می شود. همچنین باکتری های زیادی که به طور طبیعی داخل دهان انسان ها وجود دارد، می توانند با ذرات کوچک غذایی و بزاق دهان ترکیب شوند و پلاک ها را روی دندان ها تشکیل دهند و دندان را رو به پوسیدگی هدایت کنند.

باکتری های موجود در پلاک ها به لثه ها اسیب می رسانند و به ملتهب شدن و عفونت لثه ختم می شوند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح می توان پلاک ها را تقریبا به طور کامل پاک کرد، اما اگر پلاک ها سفت شوند و بمانند سبب تشکیل جرم نگران کننده می شود که هم ظاهر دندان ها  را زشت می کنند و هم اسیب درونی به آن ها ولثه ها می رسانند.

در واقع علائم بیماری لثه را به طور مختصر بخواهیم ذکر کنیم، می توانیم به علائم زیر اشاره کنیم:

  1.  هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لثه‌ها شروع به خونریزی می‌کنند.
  2. لثه ها از دندان ها جدا می شوند و فاصله می گیرند.
  3. تغییر رنگ لثه ها به قرمز
  4. التهاب لثه 
  5. خروج چرک از میان لثه و دندان در هنگام فشردن انگشت بر روی لثه مجاور آن
  6. لق شدن دندان دائمی و حرکت مختصر آن
  7. تغییر در جفت نمودن دندان‌ها، یعنی هنگامی که فرد احساس درد می کند مجبور شود نحوه جفت شدن دندان ها را عوض کند.
  8. تغییرات در دندانهای مصنوعی متحرک یا ثابت و لثه مجاور آن، بدین معنی که پس از مدت ها فرد احساس درد و ناراحتی در دندان های مصنوعی خود کند.
  9. بوی بد دائمی دهان
  10. احساس خارش در لثه و در اطراف دندان

 

مطالب مشابه

تاثیر چای سبز در قطع سریع خونریزی لثه

تاثیر چای سبز در قطع سریع خونریزی لثه
نتایج یک تحقیق نشان می دهد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نشان می دهد که عصاره چای سبز در قطع سریع خونریزی حفره ایجاد شده بعد از کشیدن دندان و (oozing) آن ، تاثیر قابل ملاحظه ای دارد .
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،مهرداد فنایی دانش

ادامه مطلب

مرکز تخصصی ایمپلنت در تهران

چگونه یک مرکز تخصصی ایمپلنت در تهران را پیدا کنیم؟ ایمپلنت دندان یا کاشت دندان عملی است که امروزه برای کسانی که دندان های خود را از دست داده اند امری ضروری و مهم شده است. امروزه برای پیدا کردن یک مرکز خوب و تخصصی برای کاشت ایمپلنت یا کاشت دندان افراد زیادی دچار مشکل می شوند به این صورت که می خواهند بدانند، کدام مرکز تخصصی کاشت ایمپلنت درمان با کیفیتی انجام می دهد و چگونه مرکز تخصصی ایمپلنت در تهران دندان یا کاشت دندان را پیدا کنند. بهترین روش برای پیدا کردن یک مرکز ایمپلنت این است که از طریق سایت ها، دندانپزشک ها را شناسایی کنیم.

ادامه مطلب

دندان لق


-- خونریزی لثه ها ؛ اولین نشانه خطر
خونریزی، درد و یا تورم لثه ها هشداری  برای شما می باشد تا نسبت به سلامت دندانهایتان بیشتر مراقب باشید. زمانی که جرم های دندانی که حاوی میکروب های زیادی هستند ، زیاد می شوند، لثه ها ملتهب می شوند. با وجود اینکه این مشکل دردناک نیست،

ادامه مطلب

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟
ایمپلنت دندان پین باریکی است که از جنس تیتانیوم خالص سازگار می باشد و درون استخوان فک جایگذاری می شود. دندان مصنوعی می تواند به ایمپلنت دندان متصل شود. تقریبا 3 تا 6 ماه جهت رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت دندان زمان نیاز داریم.
پزشک برای انتخاب نوع ایمپلنت دندان ، فاکتورهایی همچون مقدار استخوان در دسترس، مقدار استحکام استخوان دهان بیمار

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh