کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

علائم بیماری های لثه

تعداد بازدید : 220

مهم‌ترین بیماری‌های لثه ژنژیویت، پریودنتیت یا تخریب استخوان های اطراف دندان می باشند. ژنژیویت : ژنژیویت در واقع به معنی التهاب لثه است، که در این کیس استخوان های اطراف دندان ها سالم می باشند. پریودنتیت : پریودنتیت با اسم پیوره میان عامه مردم شناخته شده است و به موردی از بیماری لثه گفته می شود که در آن استخوان اطراف دندان اسیب دیده است.

علائم بیماری های لثه

مهم‌ترین بیماری‌های لثه ژنژیویت، پریودنتیت یا تخریب استخوان های اطراف دندان می باشند.

ژنژیویت : ژنژیویت در واقع به معنی التهاب لثه است، که در این کیس استخوان های اطراف دندان ها سالم می باشند.

پریودنتیت : پریودنتیت با اسم پیوره میان عامه مردم شناخته شده است و به موردی از بیماری لثه گفته می شود که در آن استخوان اطراف دندان اسیب دیده است.

بهترین روش پیشگیری از پریودنتیت :

بهترین روش حفظ سلامت دهان و دندان ها، استفاده از مسواک است. حداقل دفعات توصیه شده برای مسواک زدن دو بار در شبانه روز است. از آنجایی که روش مسواک زدن بیش از تعداد آن، اهمیت دارد، توصیه می‌شود روش صحیح مسواک زدن را رعایت کنید تا به مشکل نخورید.

به طور کلی به دلیل وجود تعداد بی شمار میکروبی که در پلاک دندان قرار دارند، عده‌ای برای لثه به شدت بیماری‌زا هستند و در صورت تمیز نکردن دقیق دندان‌ها، شاهد بروز بیماری‌های لثه خواهیم بود.

در واقع بیماری لثه ابتدا از ژنژیویت اغاز می شود و به پریودنتیت ختم می شود و اگر در مراحل اولیه از پیشرفت ژنژیویت جلوگیری گردد، استخوان اطراف دندان دچار تخریب نمی شود. تبدیل ژنژیویت به پریودنتیت اصولا به دلیل عدم رعایت کافی بهداشت دهان و مستعد بودن بیمار به خصوص از نظر میزان ایمنی بدن صورت می‌گیرد.

شایع ترین علامت التهاب لثه خونریزی و تغییر رنگ لثه است. در بسیاری از موارد، لثه در اثر التهاب، نرم و متورم می‌گردد و گاهی اوقات لثه دچار افزایش حجم نیز می شود.

ازمهمترین علایم پریودنتیت می توان به خون‌ریزی لثه، بوی بد دهان، درد نامعلوم در فک‌ها، احساس درد بین دندان‌ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن خلال دندان در بین دندان‌ها،‌ ترشح چرک از لثه، لقی دندان، ریخته شدن خون روی بالش، جابه‌جا شدن دندان‌ها،‌ گیر کردن غذا بین دندان‌ها، آبسه ی لثه و ... اشاره کرد. عمیق شدن شیار لثه معمولا با تحلیل رفتن استخوان رخ می دهد که این امر برای پزشک بسیار مهم بوده و با رادیوگرافی مشخص می شود.

دلایل وقوع بیماری لثه کم نیست، اما مهم ترین آن عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. عدم رعایت بهداشت در مسواک زدن نامنظم سبب بروز پلاک یا جرم روی دندان ها می شود. همچنین باکتری های زیادی که به طور طبیعی داخل دهان انسان ها وجود دارد، می توانند با ذرات کوچک غذایی و بزاق دهان ترکیب شوند و پلاک ها را روی دندان ها تشکیل دهند و دندان را رو به پوسیدگی هدایت کنند.

باکتری های موجود در پلاک ها به لثه ها اسیب می رسانند و به ملتهب شدن و عفونت لثه ختم می شوند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح می توان پلاک ها را تقریبا به طور کامل پاک کرد، اما اگر پلاک ها سفت شوند و بمانند سبب تشکیل جرم نگران کننده می شود که هم ظاهر دندان ها  را زشت می کنند و هم اسیب درونی به آن ها ولثه ها می رسانند.

در واقع علائم بیماری لثه را به طور مختصر بخواهیم ذکر کنیم، می توانیم به علائم زیر اشاره کنیم:

  1.  هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لثه‌ها شروع به خونریزی می‌کنند.
  2. لثه ها از دندان ها جدا می شوند و فاصله می گیرند.
  3. تغییر رنگ لثه ها به قرمز
  4. التهاب لثه 
  5. خروج چرک از میان لثه و دندان در هنگام فشردن انگشت بر روی لثه مجاور آن
  6. لق شدن دندان دائمی و حرکت مختصر آن
  7. تغییر در جفت نمودن دندان‌ها، یعنی هنگامی که فرد احساس درد می کند مجبور شود نحوه جفت شدن دندان ها را عوض کند.
  8. تغییرات در دندانهای مصنوعی متحرک یا ثابت و لثه مجاور آن، بدین معنی که پس از مدت ها فرد احساس درد و ناراحتی در دندان های مصنوعی خود کند.
  9. بوی بد دائمی دهان
  10. احساس خارش در لثه و در اطراف دندان

 

مطالب مشابه

بیماری های لثه در کودکی

بیماری های لثه در کودکی
بیماری های لثه در کودکی می تواند پیشرفت کند و لثه فرد را در دوران بلوغ به خطر بیندازد. تکامل دندان ها و الگوهای متابولیک سیستمیک خاص، ویژه دوران کودکی هستند. لثه های دندان های شیری صورتی کمرنگ، صاف یا به حالت پوست پرتقالی است.    نمای پوست پرتقال در 35 درصد کودکان بین 5 تا 13 سال دیده می شود. ساختمان لثه بین دندانی در دندان های شیری با این بافت در بالغین قابل مقایسه است. عرض لثه چسبنده با افزایش سن افزایش می یابد. از نظر رادیوگرافی استخوان الویول دندان های شیری هم در فاز جوانه ای و هم در زمان رویش ضخیم تر از استخوان بالغین است و فضاهای مغز استخوان بزرگترند.

ادامه مطلب

روش لیزر کردن لثه و LANAP

درمان بیماری periodontal با لیزر و درمان لثه با لیزر و LANAP چگونه کار می کنند؟

ادامه مطلب

رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها

محققان برزیلی به رابطه ی بین حمله صرع و وضعیت لثه ها در بیماران پریودنتال پی برده اند 
بیماری های پریودنتال در سراسر دنیا بسیار شایع بوده و ربطی به سطح اقتصادی – اجتماعی افراد ندارد . آنها دریافته اند که بیماری پریودنتال و حمله های صرع

ادامه مطلب

معایب و عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

معایب و عوارض ایمپلنت دندان چیست؟
در عصر حاضر با ایمپلنت دندان مشکلاتی مانند بی دندانی یا ظاهر بد دندانها حل می شود. این مشکلات باعث ناراحتی افراد و پایین امدن اعتماد به نفس انان می شود. افرای نیز که دندان مصنوعی به کار می برند، با مشکلاتی همچئن ظاهر نامناسب، راحت نبودن، مشکل در صحبت کردن و بهداشت نامناسب آن روبرو هستند. برای رفع این معضلات ایمپلنت دندان روانه بازار شده است که دندانپزشکان با به کار گیری اصول تخصصی آن بیمار را از این مشکلات رها می کنند. 

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh