این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 88 08 91 12 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

کاشت دندان ایمپلنت

کاشت دندان ایمپلنت

 کاشت دندان ایمپلنت به نوعی بازسازی و احیا کردن سلامت دندان ها است زیرا باید جویدن، تکلم و صحبت کردن و زیبایی دندان ها را در نظر داشت و با ایمپلنت دندان می توان به زیبایی دندان ها و چهره افزود.

1394/09/14
68,449
2

کاشت دندان ایمپلنت

 

کاشت دندان ایمپلنت 2

 

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:

 

ایمپلنت دندان

 

 

کاشت دندان ایمپلنت به نوعی بازسازی و احیا کردن سلامت دندان ها است زیرا باید جویدن، تکلم و صحبت کردن و زیبایی دندان ها را در نظر داشت و با ترمیم و بازسازی کردن دندان ها و با ایمپلنت دندان می توان به زیبایی دندان ها و چهره افزود.

 

کاشت دندان ایمپلنت چیست؟

 کاشت دندان ایمپلنت یک قطعه کوچک دراندازه ریشه دندان می باشد. جنس این قطعه از تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم است که دارای درجه بندی های کیفی متفاوت می باشد. با پیشرفت علم دندانپزشکی و به خصوص در حوزه تخصصی  کاشت دندان ایمپلنت، ایمپلنت هایی که امروزه تولید و وارد بازار می شوند از کیفیت های بالاتری نسبت به گذشته برخوردار هستند.

 

کاشت دندان ایمپلنت 3

 

آیا فلزکاشت دندان ایمپلنت یا تیتانیوم باعث آسیب یا واکنش در بدن می شوند؟

خیر.فلز تیتانیوم دارای خاصیت بیولوژیکی می باشد و بالاترین تطابق و ماندگاری را با بدن و استخوان فک دارد و واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند. کاشت دندان ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش می خورد و به خاطر طراحی سطح آن، هنگامی که با اکسیژن هوا ترکیب شود یک لایه اکسید تیتانیوم یا TIO2 روی سطح آن شکل می گیرد که باعث می شود در استخوان فک جوش بخورد یا اصطلاحا Osseointegration  انجام پذیرد.

 

کاشت دندان ایمپلنت 4

 

خصوصیات کاشت دندان ایمپلنت

کاشت دندان ایمپلنت وزن بسیار سبکی دارد و در عین حال دارای استحکام بالایی است زیرا این خاصیت سبب می شود که فشارهای اکلوزالی را به خوبی تحمل کند و در اثر نیروهای جویدن دارای تغییر شکل نگردد و ماندگاری بسیار بالایی داشته باشد.

 

کاشت دندان ایمپلنت 6

 

ماندگاری کاشت دندان ایمپلنت 

اگر متخصص کاشت دندان ایمپلنت دارای تبحر کافی باشد و کیفیت کاشت دندان ایمپلنت  بالا باشد و کارخانه سازنده ایمپلنت در دنیا معتبر باشد و بیمار بهداشت خود را به خوبی رعایت نماید کاشت دندان ایمپلنت  بیش از 30 سال ماندگاری دارد. ضمن اینکه بیمار دارای ایمپلنت باید در طول سال حداقل 2 بار به متخصص کاشت دندان ایمپلنت مراجعه کند و معاینات دوره ای خود را انجام دهد.

 

کاشت دندان ایمپلنت 7

 

کاشت دندان ایمپلنت تضمینی

برخی از شرکت های سازنده کاشت دندان ایمپلنت، ضمانت نامه های مکتوبی برای بیماران در نظر می گیرند. با این کار هم خیال متخصص ایمپلنت راحت می شود و هم بیمار اطمینان خاطری برای کاشت دندان ایمپلنت می یابد.

 

کاشت دندان ایمپلنت 8

 

دلایل کاشت دندان ایمپلنت

 1. کاشت دندان ایمپلنت، اعتماد به نفس بیشتری را برای بیمار به همراه خواهد داشت. دیده شده است، بسیاری از بیمارانی که از دندان های مصنوعی یا دنچر استفاده می کنند در هنگام صحبت و به خصوص خندیدن، به آرامی این کار را انجام می دهند تا اطرافیان متوجه دندان های مصنوعی نگردند.
 2. بسیاری از این بیماران از حضور در جمع و مهمانی ها خجالت می کشند و به همین دلیل دچار صدمات روحی و روانی از جمله افسردگی می شوند.  
 3. با ازبین رفتن دندان های طبیعی در دهان استخوان فک هم تحلیل می رود و اگر چند سال بعد عکس رادیوگرافی از بیمار تهیه شود، متوجه می شویم که استخوان فک هم از نظر کیفیت و حجم دچار تغییرات زیادی شده است. به عبارت دیگر استخوان دچار کاهش در ارتفاع و عرض می گردد و در پاره ای از موارد نیاز به بازسازی های پیشرفته در فک خواهیم بود.
 4. با از بین رفتن دندان ها عمل جویدن به خوبی انجام نمی شود. با کمبود دندان در دهان، نحوه ی جویدن و خرد کردن غذا تغییر کرده و سبب مشکلاتی برای مفصل فکی-گیجگاهی می گردد. در مواردی، تغییر در بسته شدن فک رخ می دهد، مفصل فکی –گیجگاهی از موقعیت صحیح خود خارج شده و نیز ممکن است فک در باز و بسته کردن صدای غیر طبیعی ایجاد کند. وقتی عمل جویدن به درستی انجام نشود، بیمار دچار مشکلات گوارشی می شود و هضم غذا نیز به درستی صورت نمی گیرد.

 

زمان لازم برای جوش خوردن کاشت دندان ایمپلنت

زمان لازم برای جوش خوردن کاشت دندان ایمپلنت با استخوان فک در فک بالا نزدیک به 3 ماه  ماه و در فک پایین نزدیک 2 ماه می باشد، که با توجه به شرایط بیمار این زمان ممکن است تغییر یابد. در مواردی همچون اسپیلینت استخوان، لیفت سینوس در فک بالایی، استخوانی که تحلیل رفته و کیفیت پایین استخوان... به زمان بیشتری برای جوش خوردن ایمپلنت دندان نیاز داریم.

 اما در شرایط نرمال و طبیعی که فرد از حجم و کیفیت استخوانی کافی برخوردار باشد و یا نیاز به پیوند استخوان وجود نداشته باشد و همچنین ایمپلنت به درستی و با ثبات اولیه کافی در فک گذاشته شده باشد، زمان های کوتاه تری برای بارگذاری پروتز ثابت و تحویل روکش به بیمار در نظر گرفته می شود.

 

کاشت دندان ایمپلنت 9

همچنین شما می توانید پرسشنامه تخفیف ایمپلنت را از اینجا دریافت و پس از تکمیل برای ما ارسال کنید  کاشت دندان ایمپلنت 10

 

موارد لازم برای موفقیت بیشتر کاشت دندان ایمپلنت 

 1. بهتر است بعد از جراحی کاشت دندان ایمپلنت از سرم شستشو برای تمیز کردن دندان ها و دهان پس از غذا استفاده کرد.
 2. از پرت کردن آب دهان با فشار و مکیدن تا چند ساعت اجتناب گردد.
 3. پس از کاشت ایمپلنت دندان، تا 24 ساعت از مسواک کردن ناحیه مورد نظر خودداری گردد.
 4. توصیه شده که 24 ساعت پس از جراحی از دهانشویه استفاده شود.
 5. استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی سبب می گردد، ایمپلنت دچار Failure یا شکست شود.
 6. برای جلوگیری از تورم احتمالی از کیسه یخ استفاده شود.
 7. مصرف به موقع آنتی بیوتیک و مسکن ها به کاهش درد و تورم کمک می کند.
 8. مصرف آنتی بیوتیک از احتمال عفونت در محل جلوگیری می کند.
 9. بخیه ها می تواند قابل جذب یا غیر قابل جذب باشد. اگر قابل جذب باشد، نیاز به مراجعه به متخصص ایمپلنت برای کشیدا آن نیست اما اگر غیر قابل جذب باشد به فاصله 1 هفته تا 10 روز باید برای کشیدن بخیه به متخصص کاشت دندان ایمپلنت مراجعه کرد.

 

انواع کاشت دندان ایمپلنت 

کاشت دندان ایمپلنت تک مرحله ای

در این نوع کاشت دندان ایمپلنت طول مناسب برای جراحی مورد استفاده قرار می گیرد و آن را در داخل فک استخوان قرار می دهند. تمام بدنه ایمپلنت در داخل استخوان قرار می گیرد و روی ایمپلنت از رم دهنده لثه استفاده می شود که نام آن جینجیوال فرمر یا  Healing abutment  است که یک بخشی ار آن خارج از لثه می باشد. پس از گذراندن دوره جوش خوردن ایمپلنت و التیام لثه و استخوان، فرم دهنده لثه یاHealing abutment  خارج شده و اباتمنت نصب می شود. در این روش یک مرحله ای نیاز به جراحی نیست. همچنین در این روش می توان از ابتدا ایمپلنت و اباتمنت را باهم کار گذاشت، به طریقی که اباتمنت و ایمپلنت در همان جراحی مرحله اول به یکدیگر متصل می شوند.

 

کاشت دندان ایمپلنت دو مرحله ای

این روش جزء یکی از رایج ترین نوع کاشت ایمپلنت می باشد. در هنگام این جراحی، ایمپلنت را به شکلی که در داخل استخوان فک و زیر لثه ثابت شود، در داخل  استخوان فک قرار می دهند. پس از جوش خوردن ایمپلنت و برای شروع قالبگیری مجددا لثه را برش می زدند و قطعهHealing abutment  را می بندند و پس از گذشت 14 روز، سپس درHealing abutment  را باز می کنند و قالبگیری ایمپلنت را انجام می دهند.

 

 

کاشت دندان ایمپلنت 11

 

اجزای کاشت دندان ایمپلنت

1-فیکسچر

2-اباتمنت

3-کاور اسکرو cover screw

4-جینجیوال فرمر یا Healing abutment

5-ایمپرشن کوپینگ

6-آنالوگ

 

 

کاشت دندان ایمپلنت 13

 

بدنه ی اصلی ایمپلنت یا فیکسچر

 ساختار آن یک پایه از جنس تیتانیوم است که به صورت پیچی بوده که داخل استخوان فک با عمل جراحی ایمپلنت کاشته می شود و با کنار زدن لثه و دسترسی به ساختار استخوان بوده که با استفاده از دریل هایی استخوان را آماده کرده و پایه های ایمپلنت را درون استخوان جای می دهند. ایمپلنت ها چون از جنس تیتانیوم هستند و خاصیت سازگاری بالایی با بدن دارند به راحتی در استخوان فک قرار می گیرند و هیچ واکنش آلرژیک و غیر طبیعی با بدن ایجاد نمی کنند.

 

اباتمنت کاشت دندان ایمپلنت

برای اینکه پروتز ثابت را روی کاشت دندان ایمپلنت قرار دهیم نیاز به قطعه ای داریم که به فیکسچر متصل شود. در واقع این قطعه حکم تاج دندان را دارد و دارای انواع مستقیم و یا زاویه دار هستند.

 

کاور اسکرو ایمپلنت دندان

پس از اینکه فیکسچر را درون استخوان قرار دادیم در جراحی کاشت دندان دو مرحله ای از کاور اسکرو cover screw استفاده می کنیم. برای جلوگیری از ورود میکروب و مواد غذایی و خون آلوده و جلوگیری از ایجاد عفونت از این قطعه استفاده می کنیم و برای قالبگیری ایمپلنت این قطعه را خارج کرده و از جینجیوال فرمر یا Healing abutment استفاده می نماییم.

 

جینجیوال فرمر در ایمپلنت دندان

در جراحی های کاشت دندان ایمپلنت یا کاشت دندان یک مرحله ای از جینجیوال فرمر یا Healing abutment استفاده می نماییم که فرم دهنده لثه بوده تا به راحتی اباتمنت درون فیکسچر قرار گیرد و پروتز ثابت به راحتی و بدون آسیب به لثه قرار گیرد.

 

ایمپرشن کوپینگ در ایمپلنت دندان 

از این قطعه برای قالبگیری ایمپلنت دندان استفاده می شود و در هنگامی که ایمپلنت کاملا جوش خورد داخل فیکسچر قرار می گیرد و نقش کپی کردن از فیکسچر را بازی می کند و در واقع قطر و سایز فیکسچر را به داخل کست انتقال می دهد.

 

آنالوگ در ایمپلنت دندان

شبیه سازی شده فیکسچر داخل کست گچی می باشد و و برای مرحله قالبگیری از این قطعه استفاده می کنیم.

 

 

کاشت دندان ایمپلنت 15

 

 

انواع کاشت دندان ایمپلنت در قرارگیری در فک

ایمپلنت از نظر نوع قرارگیری در فک به موارد زیر دسته بندی می شوند.

 

ایمپلنت ساب پریوستال (Subperiosteal Implants)

در این مدل قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک قطعه تیتانیومی را بر روی استخوان فک قرار می دهند، در این حالت  لثه روی آن را می پوشاند. معمولا از ایمپلنت ساب پریوستال در روش یک مرحله ای ایمپلنت دندان استفاده می گردد. ایمپلنت ساب پریوستال داخل بافت لثه بر روی استخوان فک قرار می گیرند. قسمت هایی از ایمپلنت از لثه بیرون می ماند تا قسمت تاج را نگه دارد. از فایده های این نوع ایمپلنت می توان به این نکته اشاره کرد که در این مدل ایمپلنت می توانیم دندان مصنوعی افرادی که ارتفاع استخوانی آن ها کافی نمی باشد را به راحتی در داخل ایمپلنت فیکس کنیم.

 

ایمپلنت اندوستال

در این نوع قرارگیری کاشت دندان ایمپلنت، ایمپلنت ها را در داخل استخوان فک قرار می دهند و اتصال محکمی در این نوع ایمپلنت ایجاد می شود. غالبا از ایمپلنت های اندواستال در روش دو مرحله ای ایمپلنت دندانی استفاده می گردد.

 ایمپلنت های اندواستال با جراحی به طور مستقیم داخل فک اسخوان قرار می گیرد. این نوع ایمپلنت به چند شکل رزوه دار و تیغه ای و پیچ مانند و... یافت می شوند و به جای دندان مصنوعی می تواند استفاده شود.

 

کاشت دندان ایمپلنت 16

 

کاشت دندان ایمپلنت

در واقع استفاده کاشت دندان ایمپلنت یک روش کامل و جایگزین شده تمامی روش های قدیمی است. هم تاج دندان و هم ریشه دراین روش جایگزین شده و به خوبی داخل استخوان فک قرار خواهد گرفت. این روش در واقع از یک نوع پایه فلزی از جنس تیتانیوم تشکیل شده که کاملا با بافت های های بدن سازگار است.این پایه قرار است در فک فرو رود و نقش ریشه را بازی نماید. بروی پایه که از فک بیرون زده است پروتز ثابت که شبیه یک دندان اصلی است قرار خواهد گرفت.

 

هزینه کاشت دندان ایمپلنت

هزینه کاشت دندان ایمپلنت به این روش با توجه به میزان مهارت و کیفیت ایمپلنت دندان به کار رفته متفاوت است. بعد از اینکه پایه تیتانیومی در داخل فک فرو رفت مدت زمان 2 تا 3 ماه زمان می برد تا فک با استخوان سازی مجدد جداره این پایه فلزی را در بر بگیرد و کاملا آن را احاطه نماید. بعد از اینکه به صورت کامل بخش فلزی در استخوان فک، ثابت و فیکس شد حال نوبت آن است که بروی پایه بیرون مانده یک پروتز ثابت شبیه یک دندان طبیعی قرار داده شود. در مورد اینکه در چه سنی می توان از ایمپلنت استفاده کرد اینگونه می توان گفت از سن 18 سالگی به بعد می توانیم از کاشت دندان ایمپلنت استفاده کنیم.

 

شرایط لازم کاشت دندان ایمپلنت

اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به نزد یک متخصص حرفه ای است که با انجام معاینات تشخیص دهد که می توانید از ایمپلنت استفاده کنید یا نه، و کلیه ی سوابق و بیماری های دهانی شما را مورد بررسی قرار داده و از دندان ها عکس رادیولوژی گرففته شده تا بتوان بهتر اطلاعات کسب کرد. برای اینکه بتوان دندانی را کاشت باید شرایط لازم را داشت:

- داشتن لثه های سالم

- استخوان محکم و قوی برای نگه داشتن دندان کاشته شده درون فک استخوان

- انجام بهداشت لازم و ضروری برای سلامت روزانه ی دهان و دندان

 

کاشت دندان ایمپلنت 17

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۵/۱۱/۰۷۰۱
پاسخاطلاعات واقعا مفید داده میشود
ناشناس
۱۳۹۵/۰۸/۱۷۱۰
پاسخقیمت ایمپلنت دندان کوچک جلو

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 12 91 08 88 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map
googlea5e9e2012138def7.html