کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟(قسمت اول)

تعداد بازدید : 1193

چرا ایمپلنت ها می شکنند ؟ ( دلیل اول میزان نیرو و طراحی بدنه ایمپلنت )
بدنه ایمپلنت ها و اجزای آن احتمال شکسته شدن دارند و این اتفاق اغلب در طی وارد آمدن طولانی مدت نیرو رخ می دهد .
احتمال شکستگی در صورت بیشتر بودن نیروهای وارد بر ایمپلنت بیشتر می شود . نیروهای زاویه دار و حرکات پارافانکشنال وکانتی لورها خطر شکستگی ها را افزایش می دهند . خطر شکستگی با گذشت زمان بیشتر می شود . در شرایط طولانی مدت اعمال نیرو 80 % از شکست درمان ایمپلنت با شکستگی بدنه ایمپلنت ارتباط دارد . ویژگی هایی از بدنه ایمپلنت که بر خطر شکستگی آن تاثیر دارند عبارتند از اندازه ایمپلنت ، طراحی ایمپلنت و بیومتریال ایمپلنت .
بسیاری از مواد bio compatible ( سازگاری زیستی ) قادر به تحمل نوع و میزان نیروهای پارافانکشنال وارد بر ایمپلنت دندان نیستند . مثلا سرامیک ها سازگاری زیستی 

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟(قسمت اول)

چرا ایمپلنت ها می شکنند ؟ ( دلیل اول میزان نیرو و طراحی بدنه ایمپلنت )


بدنه ایمپلنت ها و اجزای آن احتمال شکسته شدن دارند و این اتفاق اغلب در طی وارد آمدن طولانی مدت نیرو رخ می دهد .
احتمال شکستگی در صورت بیشتر بودن نیروهای وارد بر ایمپلنت بیشتر می شود . نیروهای زاویه دار و حرکات پارافانکشنال وکانتی لورها خطر شکستگی ها را افزایش می دهند . خطر شکستگی با گذشت زمان بیشتر می شود .

در شرایط طولانی مدت اعمال نیرو 80 % از شکست درمان ایمپلنت با شکستگی بدنه ایمپلنت ارتباط دارد . ویژگی هایی از بدنه ایمپلنت که بر خطر شکستگی آن تاثیر دارند عبارتند از اندازه ایمپلنت ، طراحی ایمپلنت و بیومتریال ایمپلنت .
بسیاری از مواد bio compatible ( سازگاری زیستی ) قادر به تحمل نوع و میزان نیروهای پارافانکشنال وارد بر ایمپلنت دندان نیستند . مثلا سرامیک ها ، سازگاری زیستی عالی دارند اما در برابر نیروهای خشن بسیار حساس و آسیب پذیرند . نیروهای خمشی به طور رایج بر ایمپلنت های دندانی وارد می شوند و باعث می شوند استفاده از سرامیک ها در بدنه ایمپلنت نامناسب باشد .

 

ایمپلنت

 

مثال دیگر هیدروکسی آپاتایت ها می باشند که با بافت های بیولوژیک بسیار سازگار هستند ولی ویژگیهای مکانیکی آن برای تحمل نیروهای وارد بر ایمپلنت مناسب نیستند .

 

ایمپلنت

 

در عمل بسیاری از این مواد را به عنوان پوشش روی مواد قوی تر و محکم تر به کار می برند .
ایمپلنت ها باید قادر به تحمل نیروهای جویدنی باشد و بدنه ایمپلنت باید بسیار محکم باشد و تیتانیوم و آلیاژهای آن تاریخچه موفقی از کاربرد را در درمانهای دندانی و ارتوپدی دارا هستند و سازگاری زیستی bio compatible عالی تیتانیوم و آلیاژیهای آن به خوبی ثابت شده است.

 

در دندانپزشکی 4 رده مختلف ( 1 تا 4 ) از نوع تیتانیوم cp و 1 رده آلیاژ تیتانیوم وجود دارد  ( رده 5 ) هنگامی که ایمپلنت دندان در استخوان قرار میگیرد یک لایه اکسید تیتانیوم تشکیل می شود که سبب می شود این مواد به خوبی توسط استخوان و بافتها تحمل شوند .


آلیاژ تیتانیوم – آلومینوم – وانادیوم ( Ti – 6Al – 4v ) دارای ویژگیهای مکانیکی و فیزیکی مناسب ، مقاومت در برابر خوردگی و دارای سازگاری زیستی عالی می باشد . اولین مزیت آلیاژ تیتانیوم ( رده 5 ) در مقایسه با سایر رده های تیتانیوم ، استحکام آن است .


در مجموع ویژگیهای مکانیکی آلیاژ تیتانیوم بهتر از تیتانیوم خاص است . آلیاژ تیتانیوم 4 برابر قوی تر و محکم تر از تیتانیوم خالص رده 1 و 2 برابر قویتر از تیتانیوم رده 4 است .

تیتانیوم و آلیاژ آن از نظر سختی بسیار شبیه استخوان ناحیه ای است که در آن از فلز به عنوان عنصر مصنوعی استفاده شده و سختی آنها 6 برابر استخوان کورتیکال متراکم است .

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh