این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 88 08 91 12 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

ترمیم های قدیمی

ترمیم های قدیمی

ترمیم دندان های قدیمی: پرکردگی های قدیمی بیشتر از 8 سال باید به طور کامل بررسی شود. اگر ترک های ریز و میکرولیکیج (ریزنشت) داشته باشیم باید پرکردگی قبلی باید تعویض شود.  

1395/05/01
8,640
2

ترمیم های قدیمی

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 2


دلیل خارج کردن ترمیم دندان ها و آمالگام های قدیمی پرکردگی های قدیمی بیشتر از 8 سال باید به طور کامل بررسی شود. اگر ترک های ریز و میکرولیکیج (ریزنشت) داشته باشیم باید عکس رادیوگرافی زیر پرکردگی قدیمی، پوسیدگی مشاهده کردیم باید پرکردگی قبلی باید تعویض شود. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) مشکل عمده درباره پرکردگی قدیمی آمالگام به وجود می آید.
 
 
 
 
1– در نوشیدن یا خوردن مواد غذایی سرد و گرم دندان حساس می شود و دندان مدت طولانی درد می گیرد و حساس می شود و ممکن است حتی دندان دچار ترک خوردگی شود و دندان بشکند.
2- زیر پرکردگی قبلی پوسیدگی رخ می دهد و این امر در دراز مدت اتفاق می افتد.
3- بین پرکردگی و دندان فاصله به وجود می آید و یک مرز مشخص بین این دو به وجود می آید که در معاینه کلینیکی دندانپزشک به وجود آن پی می برد.
با این توضیحات وبا دلایل بالا، عکس رادیوگرافی از دندان بیمار گرفته می شود و سپس پرکردگی قدیمی تعویض می شود و پرکردگی جدید جایگزین آن می گردد.
 
 
 

راه های جایگزینی ترمیم های قدیمی چیست؟

با پیشرفت های تکنیکی و تولید مواد جدید  و به وجود آمدن دستگاه های مدرن دندانپزشکی چندین راه برای این جایگزینی وجود دارد.
1-پر کردن توسط کامپوزیت: اگر ساختار دندان کمتر از 50% آسیب ببیند و پوسیدگی وجود داشته باشد با مواد همرنگ دندان می توان دندان را پر کرد. با از دست رفتن حدود کمتر از 50% دندان (به علت ترک یا پوسیدگی) حدود 90% استحکام دندان کاهش می یابد.
2-اینله های سرامیکی توسط پرسلن: این تکنیک زمانی استفاده می شود که حدود 60 – 40 % از ساختار دندان تخریب شده باشد .این پرسلن های جایگزین محکم تر ومقاوم تر از کامپوزیت هستند و در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود. معمولا یک جلسه ترمیم و پوسیدگی قبلی خارج می گردد و قالبگیری از دندان انجام می شود و قالب به لابراتوار ارسال می گردد. در آنجا با پرسلن، اینله سرامیکی ساخته می شود و در جلسه دوم با سمان (چسب) مخصوص دندانپزشکی، اینله چسبانده می شود. همچنین در سایت wikipedia اطلاعات کاملی وجود دارد .
 
 
 
 
 
مطالعه بیشتر:       هزینه کاشت دندان به چه صورت است؟  
 

3-پروتزثابت (روکش)
4-اگر ساختار دندان بیش از 50 % تخریب شده باشد، دندان ابتدا ترمیم می شود ولی حتما باید توسط روکش محافظت شود چون همانگونه که در بالا اشاره شد از استحکام دندان به شدت کاسته شده و در طولانی مدت نمی تواند ماده پرکردگی یا اینله را در خود نگه دارد و باید آن را توسط پروتز ثابت یا روکش پوشش داد تا از شکستگی و تخریب ماده ترمیمی جلوگیری کرد.
 
 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 20

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 21

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
یوسفی
۱۳۹۹/۰۲/۰۴۰۰
پاسخسلام من خیلی وقت دندونمو پر کردم با آمالگام و اصلا حساس نیست بازم احتیاج هست چکابشون کنم
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر جناب یوسفی گرامی
برای اینکه خیالتون راحت باشه 6 ماه یکبار برای چکاپ مراجعه کنید

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 12 91 08 88 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map