کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

اصول علمی در طراحی کرست مدول ایمپلنت(قسمت اول)

تعداد بازدید : 1231

اصول علمی مربوط به طرح کرست ایمپلنت (قسمت اول)
طرح کرست در بدنه ایمپلنت ، ناحیه ای فرا استخوانی است که در قسمت بالای بدنه ایمپلنت گسترده شده و اجزای ضد چرخش را در محل اتصال ایمپلنت ، اباتمنت هماهنگ می کند ، طرح کرست ایمپلنت یکی از اجزاء بسیار مهم ایمپلنت می باشد که در کیفیت کلی طراحی ایمپلنت مهم می باشد و در طراحی ایمپلنت

اصول علمی در طراحی کرست مدول ایمپلنت(قسمت اول)

اصول علمی مربوط به طرح کرست ایمپلنت(قسمت اول)
طرح کرست در بدنه ایمپلنت ، ناحیه ای فرا استخوانی است که در قسمت بالای بدنه ایمپلنت گسترده شده و اجزای ضد چرخش را در محل اتصال ایمپلنت ، اباتمنت هماهنگ می کند ، طرح کرست ایمپلنت یکی از اجزاء بسیار مهم ایمپلنت می باشد که در کیفیت کلی طراحی ایمپلنت مهم می باشد و در طراحی ایمپلنت ، عرض بیولوتریک ، ملاحظات مربوط به نیرو ( به عنوان ناحیه ای که در آن تمرکز استرس های مکانیکی بالاست ) نقشی ویژه دارد و در پروتز تاثیر دارد .
در واقع این ناحیه از بدنه ایمپلنت ، در طراحی کلی بدنه ایمپلنت تعیین کننده می باشد .
نقش کرست طی فاز جراحی ، بر سطح کرست ایمپلنت تاثیر دارد زیرا ناحیه کرست ایمپلنت باید اندکی بزرگتر از قطر thead ( لمسی ) خارجی بدنه ایمپلنت دندان می شد ، در این صورت کرست نقش خود را به طور کامل ایفا می کند ، و سدی در مقابل باکتری ها یا بافت فیبروزه در طی فاز ترمیم اولیه فراهم می کند .
این مهر و موم ( seal ) که توسط ناحیه کرست ایمپلنت ایجاد می شود سبب ثبات اولیه ( primary stability ) بیشتر ایمپلنت پس از قرار داده شدن در استخوان می شود . این مسئله در استخوانهای ضعیف تر اهمیت بیشتری دارد چرا که ناحیه کریستال استخوان را تحت فشار قرار می دهد .
بیشتر بودن قطر کرست ایمپلنت همچنین سطح تماس را افزایش می دهد و این مسئله سبب کاهش استرس در ناحیه کرستال است در واقع هر 2 / . میلی متر افزایش در قطر کرست ، 5 / . سطح تماس را بیشتر می کند .
مزیت دیگر افزایش قطر کرست ایمپلنت ، سطح اتصال با اباتمنت را افزایش می دهد و در نتیجه ، استرس دارد به پیچ اباتمنت طی دارد شدن نیروهای طرفی کمتر می شود و خطر شل شدن پیچ اباتمنت و با شکستن پیچ کاهش می یابد .
در واقع ابعاد صفحه اتصال اباتمنت با ایمپلنت در کاهش استرس وارد بر پیچ ایمپلنت مهمتر از ارتفاع با عمق hex ضد چرخش اباتمنت است .
علت صیقلی بودن کرست ایمپلنت به جهت کاهش تجمع پلاک میکروبی و بهتر کردن آن ناحیه توسط فرد می باشد .
به هر حال ناحیه کرست ایمپلنت در ایمپلنت های دو قطعه ای به طور اولیه در قسمت پایین استخوان قرار می گیرد .
در نتیجه اگر آن ناحیه به طور روزانه اگر تمیز هم نشود مشکلی پدید نمی آورد تا زمانیکه در کرست استخوان تحلیل اتفاق بیفتد .
در این صورت با توجه به عمق سالکوس لثه که 3 میلی متر بالای استخوان است و موهای مسواک نیز حداکثر 5 / . تا 1 میلی متر می توانند داخل شیار لثه وارد شوند ، بنابراین پس از بروز تحلیل استخوان در اطراف کرست ایمپلنت ، تمیز کردن عمق سالکوس با روشهای معمولی ، قابل انجام نمی باشد چرا که عمق سالکوس نیز پس از تحلیل استخوان افزایش می یابد . 

 

 

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh