کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

اصول علمی در طراحی کرست مدول ایمپلنت(قسمت دوم)

تعداد بازدید : 1197

اصول علمی مربوط به طرح کرست ایمپلنت(قسمت اول)
برای تحلیل استخوان مارجنیال در ناحیه کرست استخوانی ایمپلنت چندین علت وجود دارد که افزایش عرض بیولوژیک و وارد شدن نیروی اضافی الکرزالی ( جویدنی ) خارج از تحمل ایمپلنت را شامل می گردد . در تحقیقات گسترده ای که صورت گرفت نشان داده شد که کرست های صیقلی طویل تر در زیر استخوان

اصول علمی در طراحی کرست مدول ایمپلنت(قسمت دوم)

اصول علمی مربوط به طرح کرست ایمپلنت(قسمت اول)
برای تحلیل استخوان مارجنیال در ناحیه کرست استخوانی ایمپلنت چندین علت وجود دارد که افزایش عرض بیولوژیک و وارد شدن نیروی اضافی الکرزالی ( جویدنی ) خارج از تحمل ایمپلنت را شامل می گردد . در تحقیقات گسترده ای که صورت گرفت نشان داده شد که کرست های صیقلی طویل تر در زیر استخوان ، تحلیل بیشتر استخوان کرست را موجب می شوند تا اینکه کرست ایمپلنت دارای سطح خشن تر باشند .
بیشترین استرس الکرزالی در ناحیه کرست ایمپلنت وارد می شود ، مسئله وارد شدن نیرو و استرس به ناحیه کرست ایمپلنت مسئه مهم دیگری می باشد . در واقع اگر یک کرست صیقلی بوده و دارای دیواره های موازی باشد خطر تحلیل استخوان را پس از وارد شدن نیرو افزایش می دهد .
فلز صیقلی باعث بوجود آمدن استرس های برشی در استخوان مجاور ایمپلنت می شود و همانگونه که قبلا گفته شد استخوان در برابر نیروهای برشی 65 % ضعیف تر است و نیروهای برشی به ایمپلنت باید تا حد امکان محدود شوند .
نکته دوم اینکه فلز صیقلی قبل از وارد آمدن نیرو سلولهای استخوانی را تحریک نمی کنند ولی رانیم که برای osseointegration یا برقراری تماس کامل بین استخوان – ایمپلنت دندان را نیاز به استخوان سازی داریم . هنگامی هم که خصوصیات سطح ایمپلنت خشن و مضر هست ، تماس استخوان – ایمپلنت ( BIC ) طی مرحله ترمیم اولیه افزایش می یابد .
همچنین تحلیل استخوان کرستال در نواحی کرونالی صیقلی و ماشینی ایمپلنت ها بیشتر است و میزان استخوان به طور مستقیم با طول کرست صیقلی در ایمپلنت مرتبط است . هر چه طول صیقلی بلندتر باشد ( تصویر ) میزان تحلیل اطراف استخوان کرست ایمپلنت بیشتر است .
یک سطح خشن شده و مهندس ( ولی طراحی شده برای تحمل نیروهای برشی ) سبب حفظ استخوان در طی تغییرات عرض بیولوژیک می شود ولی تحلیل استخوان دارجینال در طی وارد شدن نیروی الکترزالی وجود دارد .
نکته ای که وجود دارد این است که صرفنظر از نوع یا طراحی ایمپلنت معمولا استخوان در ناحیه thread اول ایمپلنت تحلیلی می رود و اغلب هم تحلیل در ناحیه اولین thread متوقف می شود زیرا اول اغلب نیروی برشی را به نیروی فشاری تبدیل می کند در مجموع اگر طراحی crest ایمپلنت مناسب باشد می تواند خطر تحلیل کرست استخوان را کاهش دهد . هر طراحی کرست در ایمپلنت که حاوی زوایای هندسی یا شیار باشد سطح تماس ایمپلنت را استخوان را افزایش می دهد و خطر تحلیل استخوان را کاهش می دهد در واقع ایمپلنت هایی که  استرس را توزیع می کنند و پخش می کنند اغلب تحلیل استخوان کمتری ایجاد می کنند و این مسئله تصادفی نیست و طراحی کرست ایمپلنت است که بر نتیجه نهایی تاثیر می گذارد .

 

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh