کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

جرمگیری و بروساژ

تعداد بازدید : 1692

جرم چیست و چگونه تشکیل می‌گردد ؟

جرمگیری و بروساژ

جرم چیست و چگونه تشکیل می‌گردد ؟
جرم در واقع همان باقیمانده مواد غذایی، میکروب‌های باقیمانده در سطح  دندان، مواد حاصل از تجزیه کربوهیدرات‌ها چربی‌ها، پروتئین‌ها و ... هستند که در صورتی که از سطح دندان تمیز نگردند به مرور زمان شروع به معدنی شدن می‌کنند و به اصطلاح تشکیل جرم و یا رسوب روی دندان می‌دهند. این جرم‌ها در جاهایی که امکان رسوب بیشتری وجود دارد تشکیل می‌گردد. در شیار بین دندان‌های نامرتب، در دندان‌های خلفی که امکان دسترسی کمتری وجود دارد و بیمار به سختی قادر به پاکسازی آن می‌باشد.نکته مهم این است که ما مقدار کمی از جرم را می‌توانیم مشاهده کنیم و به طور عمده جرم در زیر لثه حجم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

آیا جرم می‌تواند رشد تخریب کننده داشته باشد ؟
متاسفانه پاسخ مثبت است. اگر جرمگیری در زمان مناسبی انجام نگردد،‌دیواره بافت لثه چسبنده را تخریب کرده (Attached Gingica) و پس در موارد پیشرفته منجر به تخریب استخوان فک می‌گردد. همچنین وجود جرم به دلیل اینکه محل تجمع میکروب‌های مختلفی است سبب سرعت تکثیر میکروب‌ها شده و منجر به پوسیدگی دندان و سرعت روند پوسیدگی می‌گردد.

پلاک و جرم میکروبی
زمان مناسب برای جرمگیری کدام است ؟
اگر بیمار بهداشت خوبی دارد یعنی به تعدد دفعاتی که غذا میل می‌کند مسواک بزند (سه بار در روز) و شب‌ها حتما از نخ دندان استفاده کند شاید به جرأ بتوان گفت هیچ وقت نیاز به جرمگیری نمی‌یابد البته در این میان روش صحیح مسواک زدن نیز بسیار حایز اهمیت است به طوری که به طور میانگین 60 درصد کسانی که به طور مرتب مسواک می‌زنند نیز نیاز به جرمگیری دارند چرا که آموزش روشی صحیح مسواک زدن به آن‌ها داده نشده است.

تفاوت  رنگدانه (stain) و جرم چیست ؟
جرم ساختاری معدنی دارد و با جرمگیری برطرف می‌گردد در حالی که رنگدانه (stain)، در اثر استفاده از موارد رنگی مانند چای، نسکافه، .... روی دندان به وجود می‌آید دو نوع می‌باشد. یک نوع رنگی که روی سطح دندان است که با پالیش (polish) از بین می‌رود و نوع دوم رنگی است که دارد ساختار عاجی دندان می‌شود و با پالیش برطرف نمی‌شود و فقط با بلیچینگ از بین می‌رود.

جرمگیری و صاف کردن سطح ریشه
جرمگیری (scaling) عبارت است از عملی که طی آن پلاک و جرم از هر دو سطح بالای لثه‌ای و زیر لثه‌ای دندان جدا می‌گردد. هیچ گونه تلاش دندان جدا می‌گردد. هیچ گونه تلاش عمدی برای برداشت بافت دندان در جریان جرمگیری صورت نمی‌گیرد.

صاف کردن سطح ریشه (Rost planing) عملی است که توسط آن بقایای جرم برای ایجاد سطح صاف، تمیز و سخت از روی ریشه‌های دندان برداشته می‌شود. هدف اولیه از انجام جرمگیری و تسطیح سطح ریشه عبارت است از، بازگرداندن سلامتی لثه با حذف کامل عناصری از قبیل (پلاک جرم و اندوتوکسین) از سطح دندان که محرک التهاب لثه‌ای می‌باشند.

همچنین استفاده از قلم جرمگیری به میزان قابل توجهی میکروب‌های زیر لثه‌ای را کاهش داده و باعث تغییر در ترکیب پلاک زیر لثه‌ای می‌شود به نحوی که میکروب‌های بی‌هوازی به میکروب‌های هوازی تبدیل می‌شود. همانگونه که می‌دانید میکروب‌های هوازی با وضعیت سلامتی سازگارترند و بر خلاف میکروب‌های بی هوازی تخریب بافتی کمتری را سبب می‌گردند.

اصول جرمگیری و تسطیح سطح ریشه مشابه می‌باشند و تفاوت آن دو تنها بر اساس مرحله انجام کار می‌باشد.جرمگیری به دو روش دستی و با وسایل اولتراسونیک صورت می‌پذیرد.در هر دو روش نتایج کلینیکی رضایت بخش ایجاد می‌کنند که شامل برداشت پلاک جرم، کاهش باکتری، التهاب عمق پاکت و ایجاد چسبندگی لثه‌ای مشخص می‌شود.

روش دستی : به این صورت است که قلم‌های جرمگیری دستی، با زوایه کمتر از 90 درجه با سطحی که جرمگیری می‌شود منطبق می‌گردد. لبه برنده قلم جرمگیری باعث برداشت جرم می‌گردد.

روش جرمگیری اولتراسونیک : 
کاربرد این وسایل با تماس و فشار ملایم و با موازی نگه داشتن سر قلم با سطح دندان و دائما حرکت دادن سر قلم انجام می‌گیرد. نگه داشتن نوک قلم در یک محل به مدت طولانی یا استفاده از نقطه انتهایی سر قلم روی دندان، می‌تواند تولید حفره کرده در سطح مینا و خشونت سطح ریشه یا گرم شدن بیش از حد دندان را موجب گردد تعداد جلسات جرمگیری به چند فاکتور بستگی دارد از جمله:

1. تعداد دندان‌های موجود
2. شدت التهاب
3. میزان وو محل کلکولوس عمق و فعالیت پاکت‌ها
4. درگیری فورکا (محل انشعاب ریشه دندان‌های خلفی)
5. همکاری بیمار
6. نیاز به حسی موضعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

کلمات کلیدی : جرمگیری و بروساز

مطالب مشابه

علائم بیماری های لثه

مهم‌ترین بیماری‌های لثه ژنژیویت، پریودنتیت یا تخریب استخوان های اطراف دندان می باشند. ژنژیویت : ژنژیویت در واقع به معنی التهاب لثه است، که در این کیس استخوان های اطراف دندان ها سالم می باشند. پریودنتیت : پریودنتیت با اسم پیوره میان عامه مردم شناخته شده است و به موردی از بیماری لثه گفته می شود که در آن استخوان اطراف دندان اسیب دیده است.

ادامه مطلب

بیماری لثه در اثر پلاک میکروبی

بیماری لثه در اثر پلاک میکروبی
عامل اصلی ایجاد بیماری های لثه، پلاک میکروبی است که به صورت لایه ای در سطوح دندان ها و لثه مجاور، تجمع می نماید. پلاک میکروبی ماده ای نرم به رنگ روشن است که در حقیقت شامل مجموعه ای از میکروب های موجود در دهان، مواد حاصل از آن ها و ترکیبات بزاقی می باشد. چگونگی تشکیل پلاک میکروبی بدین ترتیب است که لایه نازکی از مواد بزاقی بلافاصله پس از تمیز نمودن دندان ها در سطح ان ها تجمع می یابد.

ادامه مطلب

درمان بیماری های لثه

درمان بیماری های لثه جهت درمان بیماری لثه ابتدا می بایست بهداشت دهان و دندان به دقت رعایت کنید. هنگامیکه علائم عفونت لثه را مشاهده کردید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. مواردی همچون تورم لثه‌ها، حساس شدن و خونریزی لثه، تحلیل رفتن لثه، بیرون امدن چرک از لثه‌ها، بوی بد دائمی دهان، لق شدن دندان‌ها و تغییر قابل‌توجه در نحوه قرار گرفتن دندان‌ها بر روی هم، در زمان گاز گرفتن یا هنگام جویدن غذا، همگی می‌تواند نشانه‌های بروز عفونت لثه باشد. اگر عفونت لثه در شما تشخیص داده شد، از چندین روش مختلف می‌توان برای درمان آن استفاده کرد.

ادامه مطلب

لبخند لثه‌ای

لبخند لثه‌ای لبخندی است که در آن بیش از سه یا چهار میلی‌متر از لثه هنگام لبخند زدن نمایان شود. این مسئله به عوامل گوناگونی بستگی دارد. با مواردی همچون شکل و اندازه لب ها، عضلات صورت، شکل و اندازه دندان ها و بافت لثه می توان به وجود لبخند لثه ای پی برد.

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh