این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی : در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار (قسمت اول)

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی : در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار (قسمت اول)

وظیفه ایمپلنت دندان ، انتقال نیروها به بافت های بیولوژیک اطراف است مانند استخوان و لثه. هدایت و کنترل نیروی بیومکانیک به دو عامل وابسته می باشد.

1400/04/17
5,315
0

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی

اصول علمی در طراحی ایمپلنت کاملا با انواع نیروها مرتبط است، به طوری که وظیفه ایمپلنت دندان ، انتقال نیروها به بافت های بیولوژیک اطراف است مانند استخوان و لثه. هدایت و کنترل نیروی بیومکانیک به دو عامل وابسته می باشد: ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )

 
اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی
 
 

1 – ویژگی نیروی وارد شده 
2 – سطح تماس عملکرد(فانکشنال) که نیرو در آن انتشار می یابد.

 
سطح تماس عملکرد


این کنترل و هدایت نیروها با اصول طراحی عملکرد اولیه ایمپلنت ها و میزان تعدیل عملکرد پروتز متکی بر ایمپلنت در ارتباط مستقیم است. بر این اساس عملکرد نیروها و ویژگی آن ها و سطح تماس استخوان – ایمپلنت که نیرو در آن توزیع می شود بیش از 90 طراحی ایمپلنت موجود می باشد. پایه و اساس بیومکانیکال طرح های مختلف ایمپلنت بر مبنای توانایی آن ها در کنترل نیروهای بیومکانیک ارزیابی می گردد. اصول علمی بنیادی در ارتباط با نیرو (F) و سطح (S)، با اصول مهندسی ایمپلنت ترکیب می شوند تا به اهداف کلینیکی مورد نظر دست یابند. سه نیرو در داخل دهان بر ایمپلنت های دندانی وارد می شود.


الف – نیروی فشاری، ب – نیروی کششی، ج – نیروی برشی
 
نیروی کششی


استخوان در مواجهه با نیروی فشاری از همه حالت ها مقاومتر است. در مواجهه با نیروی کششی استخوان 30 % ضعیفتر و در مقابل نیروی برشی 65 % ضعیفتر عمل می کند. با این توضیحات تا حد امکان باید از وارد آمدن نیروی برشی به استخوان جلوگیری کرد زیرا استخوان در مقابل این نیروها کمترین مقاومت را دارد و در نواحی که تراکم (دانسیته) استخوان کمتر است این مسئله بسیار مهم می باشد زیرا که استحکام استخوان مستقیما با دانسیته آن در ارتباط می باشد. یک ایمپلنت دارای بدنه ای با طراحی ماکروسکوپیک و همچنین اجزای میکروسکوپیک و همچنین اجزای میکروسکوپیک است.

هر دو مورد مذکور در عین مستقل بودن از هم در رفتارهای بالینی (محیط دهان) به هم مرتبط هستند. ویژگی های میکروسکوپیک در طول ترمیم اولیه ایمپلنت ها و نیز زمان وارد شدن نیرو، اهمیت زیادی دارند در حالیکه خصوصیات ماکروسکوپیک بدنه ایمپلنت در بارگذاری (Load) زود هنگام (اولیه) ایمپلنت و Load های بعدی اهمیت بیشتری می یابد.

 
بارگذاری ایمپلنت
 

ایمپلنت های سلیندریک با سطح صیقلی هنگام قرار دادن ایمپلنت طی جراحی راحت تر در استخوان قرار می گیرند. اما به ناحیه تماس ایمپلنت – استخوان نیروهای برشی بیشتری وارد می آورند. در مقابل در ایمپلنت های مخروطی، هر چه میزان تقارب (مخروطی بودن) ایمپلنت بیشتر باشد. میزان نیروی فشاری که به سطح تقابل ایمپلنت – استخوان منتقل می شود بیشتر خواهد بود اما میزان تقارب ایمپلنت را بیش از 30 درجه نمی توان افزایش داد چون باعث کوتاه شدن بیش از حد طول ایمپلنت می شود و در نتیجه ثبات اولیه (primary stability) که فاکتور مهمی در ترمیم اولیه است، کاهش خواهد یافت.

در هر صورت ، کمتر بودن سطح تماس در ایمپلنت مخروطی، میزان استرس وارده بر کرست استخوان را افزایش می دهد. به علاوه در یک ایمپلنت مخروطی پیچ های نیمه اپیکالی اغلب عمق کمتری دارند زیرا قطر خارجی آنها روبه کاهش است که این پدیده ثبات اولیه ایمپلنت ها را کاهش می دهد. همچنین اطلاعات مفیدی در سایت intechopen وجود دارد .

 
اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی - ویدیوهای بیشتر
اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi