این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی : در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار (قسمت دوم)

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی : در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار (قسمت دوم)

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی: بدنه ایمپلنت دندان سیلندریک موجب تمرکز نیروی برشی بر سطح تقابل ایمپلنت –استخوان می شود. استخوان نیز طی ترمیم اولیه به ایمپلنت سیلندریک متصل می شود.

1400/04/17
2,693
0

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی (قسمت دوم)

 

بدنه ایمپلنت دندان سیلندریک موجب تمرکز نیروی برشی بر سطح تقابل ایمپلنت –استخوان می شود. استخوان نیز طی ترمیم اولیه به ایمپلنت سیلندریک متصل می شود. برای تحمل این نیروها توسط ایمپلنت باید بدنه ایمپلنت را با گیر میکروسکوپیک نظیر خشن کردن سطحی (Roughenieg) یا پوشش دهی سطحی (coating نظیر پلاسما اسپری تیتانیوم، اسیداچ، اچ مکانیکی یا هیدروکسی اباتمنت HA) تغییر داد تا ایمپلنت بتواند نیروهای اولیه را تحمل کند. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )

 
در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار
 

از این جا نتیجه می گیریم که سطح تقابل ایمپلنت – استخوان، طی healing یا ترمیم اولیه وابسته به نیروی برشی اعمال شده به محل اتصال بین سطح ایمپلنت و استخوان است همچنین کیفیت پوشش دهی (coating) مانند استفاده از HA در این حالت بسیار تاثیر گذار است.

 
سطح ایمپلنت


اگر HA (هیدروکسی آپاتیت) از کیفیت و دوام لازم برخوردار نباشد به عنوان مثال هنگام قرار دادن ایمپلنت در فاز جراحی، عفونت درمان های مکانیکی پری ایمپلنتاتیس و یا بر اثر ریمادلینک (Remodeling) استخوان تحت فانکشن طی سال های متمادی به حذف شود یا تغییر کند، سطح ایمپلنت سیلندریک صاف باقیمانده، انتقال مناسب نیروها به بافت اطراف را با مشکل مواجه خواهد کرد. خصوصیات سطحی یک ایمپلنت، تماس و اتصال استخوان – ایمپلنت (BIC) و نیز کیفیت اتصال ایمپلنت – استخوان را طی ترمیم افزالش خواهد داد. بنابراین طراحی بدنه یک ایمپلنت و نوع پوشش به کار رفته روی آن در انتقال نیروها و تحمل نیروها بسیار مهم می باشند. ایمپلنت های سیلندریک نوع پوشش سطحی بخاطر کوچک بودن ویژگی میکروسکوپیک اجازه انتقال نیروی فشاری را به سلول های استخوانی نمی دهد اما در عوض سطح تماس ایمپلنت با استخوان طی ترمیم اولیه بیشتر خواهد بود اما سطح تماس فانکشنال (عملکرد) که نیروها را به استخوان اطراف منتقل می کند بسیار وابسته به طراحی ماکروسکوپیک بدنه ایمپلنت است. در اینجا مثالی گفته می شود که تفاوت ایمپلنت های سیلندریک و پیچ دار در طی 18 ماه اعمال نیروهای الزرالی (جویدنی) مشخص می گردد.

 
ایمپلنت های سیلندریک
 

در اتصال استخوان ایمپلنت یا BIC این دو نوع ایمپلنت تفاوت زیادی وجود داشت به گونه ای که در ایمپلنت های پیچ دار BIC هم در فک بالا و هم در فک پایین بسیار بیشتر بود. علاوه بر این الگوهای استخوان ترابکولار در اطراف ایمپلنت های سیلندریک بی نظم بود اما در ایمپلنت های پیچ دار، استخوان اطراف به طور منظم، عمود بر پیچ های ایمپلنت قرار گرفته بود. به همین دلیل این دو تفاوت، سبب شد که ایمپلنت های پیچ دار رواج بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه در تحقیق دیگری دریافتند که در اطراف ایمپلنت های سیلندریک تحلیل استخوان مارجینال بیشتر می باشد در این تحقیق ایمپلنت های سیلندریک سطحی خشن (مضرس) و ایمپلنت های پیچ دار سطح ماشینی داشتند. در این تحقیق مشخص شد که تاثیر طراحی بدنه ایمپلنت در تحلیل کرست استخوان و BIC به مراتب مهمتر از خصوصیات سطحی آن است. همچنین در سایت researchgate اطلاعات مفیدی وجود دارد .

 
در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار - ویدیوهای بیشتر
در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi