کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

ایمپلنت دندان

تعداد بازدید : 46759

ایمپلنت دندان ایمپلنت یک قطعه کوچک دراندازه ریشه دندان می باشد.جنس این قطعه از تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم است که دارای درجه بندی های کیفی متفاوت می باشد.با پیشرفت علم دندانپزشکی و به خصوص در حوزه تخصصی ایمپلنت ، ایمپلنت هایی که امروزه تولید و وارد بازار میشوند از کیفیت های بالاتری نسبت به گذشته برخوردار هستند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت یا کاشت دندان

ایمپلنت به نوعی بازسازی و احیا کردن سلامت دندان ها است زیرا باید جویدن ، تکلم وصحبت کردن و زیبایی بدندان ها را در نظر داشت و  با ترمیم و بازسازی کردن دندان ها و با کاشت دندان یا ایمپلنت می توان به زیبایی دندان ها و چهره افزود .

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک قطعه کوچک دراندازه ریشه دندان می باشد. جنس این قطعه از تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم است که دارای درجه بندی های کیفی متفاوت می باشد. با پیشرفت علم دندانپزشکی و به خصوص در حوزه تخصصی ایمپلنت ، ایمپلنت هایی که امروزه تولید و وارد بازار میشوند از کیفیت های بالاتری نسبت به گذشته برخوردار هستند.

آیا فلز ایمپلنت یا تیتانیوم باعث آسیب یا واکنش در بدن میشوند؟

خیر.فلز تیتانیوم دارای خاصیت بیولوژیکی می باشد و بالاترین تطابق و ماندگاری را با بدن و استخوان فک دارد و واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند.ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش میخورد و به خاطر طراحی سطح آن ، هنگامی که با اکسیژن هوا ترکیب شود یک لایه اکسید تیتانیوم یا TIO2 روی سطح آن شکل میگیرد که باعث میشود در استخوان فک جوش بخورد یا اصطلاحاا Osseointegration  انجام پذیرد.

خصوصیات ایمپلنت

ایمپلنت وزن بسیار سبکی دارد و در عین حال دارای استحکام بالایی است زیرا این خاصیت سبب میشود که فشارهای اکلوزالی را به خوبی تحمل کند و در اثر نیروهای جویدن دارای تغییر شکل  نگردد و ماندگاری بسیار بالایی داشته باشد.

ماندگاری ایمپلنت

اگر متخصص ایمپلنت دارای تبحر کافی باشد و کیفیت ایمپلنت دندان بالا باشد و کارخانه سازنده ایمپلنت  در دنیا معتبر باشد و بیمار بهداشت خود را به خوبی رعایت نماید ایمپلنت دندان بیش از  30 سال ماندگاری دارد .ضمن اینکه بیمار دارای ایمپلنت باید در طول سال حداقل 2 بار به متخصص ایمپلنت مراجعه کند و معاینات دوره ای خود را انجام دهد.

ایمپلنت تضمینی

برخی از شرکت های سازنده ایمپلنت ، ضمانت نامه های مکتوبی برای بیماران در نظر میگیرند. با این کار هم خیال متخصص ایمپلنت راحت میشود و هم بیمار اطمینان خاطری برای کاشت ایمپلنت می یابد .

دلایل ایمپلنت دندان

 1. کاشت ایمپلنت ، اعتماد به نفس بیشتری را برای بیمار به همراه خواهد داشت. دیده شده است ، بسیاری از بیمارانی که از دندان های مصنوعی یا دنچر استفاده میکنند در هنگام صحبت و به خصوص خندیدن ، به آرامی این کار را انجام   میدهند تا اطرافیان متوجه دندان های مصنوعی نگردند.
 2. بسیاری از این بیماران از حضور در جمع و مهمانی ها خجالت می کشند و به همین دلیل دچار صدمات روحی و روانی از جمله افسردگی میشوند.  

3- با ازبین رفتن دندان های طبیعی در دهان استخوان فک هم تحلیل می رود و اگر چند سال بعد عکس رادیوگرافی از بیمار تهیه شود ، متوجه میشویم که استخوان فک هم از نظر کیفیت و حجم دچار تغییرات زیادی شده است.به عبارت دیگر استخوان دچار کاهش در ارتفاع و عرض می گردد و در پاره ای از موارد نیاز به بازسازیهای پیشرفته در فک خواهیم بود.

4- با از بین رفتن دندان ها عمل جویدن به خوبی انجام نمی شود.با کمبود دندان در دهان ، نحوه ی جویدن و خرد کردن غذا تغییر کرده و سبب مشکلاتی برای مفصل فکی-گیجگاهی می گردد.در مواردی ، تغییر در بسته شدن فک رخ می دهد ، مفصل فکی –گیجگاهی از موقعیت صحیح خود خارج شده و نیز ممکن است فک در باز وبسته کردن صدای غیر طبیعی ایجاد کند.

وقتی عمل جویدن به درستی انجام نشود ، بیمار دچار مشکلات گوارشی می شود و هضم غذا نیز به درستی صورت نمی گیرد.

زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت

زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندان با استخوان فک در فک بالا نزدیک به 3 ماه  ماه و در فک پایین نزدیک 2 ماه می باشد، که با توجه به شرایط بیمار این زمان ممکن است تغییر یابد.. در مواردی همچون اسپیلینت استخوان، لیفت سینوس در فک بالایی، استخوانی که تحلیل رفته و کیفیت پایین استخوان  ... به زمان بیشتری برای جوش خوردن ایمپلنت دندان نیاز داریم.

 اما در شرایط نرمال و طبیعی که فرد از حجم و کیفیت استخوانی کافی برخوردار باشد و یا نیاز به پیوند استخوان وجود نداشته باشد و همچنین ایمپلنت به درستی و با ثبات اولیه کافی در فک گذاشته شده باشد ، زمانهای کوتاه تری برای بارگذاری پروتز ثابت و تحویل روکش به بیمار در نظر گرفته میشود.

موارد لازم برای موفقیت بیشتر ایمپلنت

 1. بهتر است بعد از جراحی ایمپلنت از سرم شستشو برای تمیز کردن دندان ها و دهان پس از غذا استفاده کرد.
 2. از پرت کردن آب دهان با فشار و مکیدن تا چند ساعت اجتناب گردد.
 3. پس از کاشت ایمپلنت دندان ، تا 24 ساعت از مسواک کردن ناحیه مورد نظر خودداری گردد.
 4. توصیه شده که 24 ساعت پس از جراحی از دهانشویه استفاده شود.
 5. اسعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی سبب میگردد ، ایمپلنت دچار Failure  یا شکست شود.
 6. برای جلوگیری از تورم احتمالی از کیسه یخ استفاده شود.
 7. مصرف به موقع آنتی بیوتیک و مسکن ها به کاهش درد و تورم کمک می کند.
 8. مصرف آنتی بیوتیک از احتمال عفونت در محل جلوگیری می کند.
 9. بخیه ها می تواند قابل جذب یا غیر قابل جذب باشد .اگر قابل جذب باشد ، نیاز به مراجعه به متخصص ایمپلنت برای کشیدا آن نیست اما اگر غیر قابل جذب باشد به فاصله 1 هفته تا 10 روز باید برای کشیدن بخیه به متخصص ایمپلنت مراجعه کرد.

انواع ایمپلنت

 ایمپلنت تک مرحله ای

در این نوع ایمپلنت دندان طول مناسب برای جراحی مورد استفاده قرار میگیرد و آن را در داخل فک استخوان قرار می دهند .تمام بدنه ایمپلنت در داخل استخوان قرار میگیرد و روی ایمپلنت از رم دهنده لثه استفاده میشود که نام آن جینجیوال فرمر یا  Healing abutment  است که یک بخشی ار آن خارج از لثه می باشد. پس از گذراندن دوره جوش خوردن ایمپلنت و التیام لثه و استخوان ، فرم دهنده لثه یاHealing abutment  خارج شده و اباتمنت نصب میشود.در این روش یک مرحله ای نیاز به جراحی نیست. همچنین در این روش می توان از ابتدا ایمپلنت و اباتمنت را باهم کار گذاشت ، به طریقی که اباتمنت و ایمپلنت در همان جراحی مرحله اول به یکدیگر متصل می شوند.

ایمپلنت دو مرحله ای

این روش جزء یکی از رایج ترین نوع کاشت ایمپلنت می باشد. در هنگام این جراحی ، ایمپلنت را به شکلی که در داخل استخوان فک و زیر لثه ثابت شود، در داخل  استخوان فک قرار می دهند. پس از جوش خوردن ایمپلنت و برای شروع قالبگیری مجددا لثه را برش می زندد و قطعه Healing abutment  را می بندند و پس از گذشت 14 روز ، سپس در Healing abutment  را باز می کنند و قالبگیری ایمپلنت را انجام میدهند.

اجزای ایمپلنت دندان :

1-فیکسچر

2-اباتمنت

3-کاور اسکرو cover screw

4-جینجیوال فرمر یا Healing abutment

5-ایمپرشن کوپینگ

6-آنالوگ

بدنه ی اصلی ایمپلنت یا فیکسچر

 ساختار آن یک پایه از جنس تیتانیوم است که به صورت پیچی بوده که داخل استخوان فک با عمل جراحی ایمپلنت کاشته میشود و با کنار زدن لثه و دسترسی به ساختار استخوان بوده که با استفاده از دریل هایی استخوان را آماده کرده و پایه های ایمپلنت  را درون استخوان جای میدهند. ایمپلنت ها چون از جنس تیتانیوم هستند و خاصیت سازگاری بالایی با بدن دارند به راحتی در استخوان فک قرار میگیرند و هیچ واکنش آلرژیک و غیر طبیعی با بدن ایجاد نمی کنند.

اباتمنت ایمپلنت

برای اینکه پروتز ثابت را روی ایمپلنت دندان قرار دهیم نیاز به قطعه ای داریم که به فیکسچر متصل شود.در واقع این قطعه حکم تاج دندان را دارد و دارای انواع مستقیم و یا زاویه دار هستند.

کاور اسکرو ایمپلنت

پس از اینکه فیکسچر را درون استخوان قرار دادیم در جراحی کاشت دندان دو مرحله ای از کاور اسکرو cover screw استفاده می کنیم.برای جلوگیری از ورود میکروب و مواد غذایی و خون آلوده و جلوگیری از ایجاد عفونت از این قطعه استفاده می کنیم و برای قالبگیری ایمپلنت این قطعه را خارج کرده و از جینجیوال فرمر یا Healing abutment استفاده می نماییم.

جینجیوال فرمر در ایمپلنت

در جراحی های ایمپلنت دندان یا کاشت دندان یک مرحله ای از جینجیوال فرمر یا Healing abutment استفاده می نماییم که فرم دهنده لثه بوده تا به راحتی اباتمنت درون فیکسچر قرار گیرد و پروتز ثابت به راحتی و بدون آسیب به لثه قرار گیرد.

ایمپرشن کوپینگ در ایمپلنت

از این قطعه برای قالبگیری ایمپلنت استفاده میشود و در هنگامی که ایمپلنت کاملا جوش خورد داخل فیکسچر قرار میگیرد و نقش کپی کردن  از فیکسچر را بازی می کند و در واقع قطر و سایز فیکسچر را به داخل کست انتقال می دهد.

آنالوگ در ایمپلنت

شبیه سازی شده فیکسچر داخل کست گچی می باشد و و برای مرحله قالبگیری از این قطعه استفاده می کنیم.

انواع ایمپلنت در قرارگیری در فک

ایمپلنت از نظر نوع قرارگیری در فک به موارد زیر دسته بندی میشوند.

ایمپلنت ساب پریوستال (Subperiosteal Implants)

در این مدل قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک قطعه تیتانیومی را بر روی استخوان فک قرار می دهند، در این حالت  لثه روی آن را می پوشاند. معمولا از ایمپلنت ساب پریوستال در روش یک مرحله ای ایمپلنت دندان استفاده میگردد. ایمپلنت ساب پریوستال داخل بافت لثه بر روی استخوان فک قرار می گیرند. قسمت هایی از ایمپلنت از لثه بیرون می ماند تا قسمت تاج را نگه دارد. از فایده های این نوع ایمپلنت می توان به این نکته اشاره کرد که در مدل ایمپلنت ا می توانیم دندان مصنوعی افرادی که ارتفاع استخوانی آن ها کافی نمی باشد را به راحتی در داخل ایمپلنت فیکس کنیم.

ایمپلنت اندوستال

در این نوع قرارگیری ایمپلنت دندان ، ایمپلنت ها را در داخل استخوان فک قرار می دهند و اتصال محکمی در این نوع ایمپلنت ایجاد می شود. غالبا از ایمپلنت های اندواستال در روش دو مرحله ای ایمپلنت دندانی استفاده میگردد.

 ایمپلنت های اندواستال با جراحی به طور مستقیم داخل فک اسخوان قرار می گیرد. این نوع ایمپلنت به چند شکل رزوه دار و تیغه ای و پیچ مانند و... یافت می شوند و به جای دندان مصنوعی می تواند استفاده شود.

کاشت دندان یا ایمپلنت

در واقع استفاده کاشت دندان ایمپلنت یک روش کامل و جایگزین شده تمامی روش های قدیمی است .هم تاج دندان و هم ریشه دراین روش جایگزین شده و به خوبی داخل استخوان فک قرار خواهد گرفت. این روش در واقع از یک نوع پایه فلزی از جنس تیتانیوم تشکیل شده که کاملا با بافتهای های بدن سازگار است.این پایه قرار است در فک فرو رود و نقش ریشه را بازی نماید. بروی پایه که از فک بیرون زده است پروتز ثابت که شبیه یک دندان اصلی است قرار خواهد گرفت.

هزینه ایمپلنت

هزینه کاشت دندان به این روش با توجه به میزان مهارت و کیفیت ایمپلنت دندان به کار رفته متفاوت است.بعد از اینکه پایه تیتانیومی در داخل فک فرو رفت مدت زمان 2 تا 3 ماه زمان می برد تا فک با استخوان سازی مجدد جداره این پایه فلزی را در بر بگیرد و کاملا آن را احاطه نماید . بعد از اینکه به صورت کامل بخش فلزی در استخوان فک ، ثابت و فیکس شد حال نوبت آن است که بروی پایه بیرون مانده یک پروتز ثابت شبیه یک دندان طبیعی قرار داده شود.در مورد اینکه در چه سنی می توان از ایمپلنت استفاده کرد اینگونه می توان گفت  از سن  18 سالگی به بعد میتوانیم از کاشت دندان ایمپلنت استفاده کنیم.

شرایط لازم ایمپلنت

اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به نزد یک متخصص حرفه ای است که با انجام معاینات تشخیص دهد که میتوانید از ایمپلنت استفاده کنید یا نه و کلیه ی سوابق و بیماری های دهانی شما را مورد بررسی قرار داده و از دندان ها عکس رادیولوژی گرففته شده تا بتوان بهتر اطلاعات کسب کرد. برای اینکه بتوان دندانی را کاشت باید شرایط لازم را داشت:

- داشتن لثه های سالم

- استخوان محکم و قوی برای نگه داشتن دندان کاشته شده درون فک استخوان

- انجام بهداشت لازم و ضروری برای سلامت روزانه ی دهان و دندان

 

نظرات کاربران
ناصر بهروزی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۲۶ گفته:
۰ ۱ | ۰

باسلام .اگربخواهم دندانهای بالای فک همه راایمپلت بکنم چندتا دندان باید ایمپلت کنم

ناصر بهروزی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۲۶ گفته:
۰ ۰ | ۰

باسلام اینجانب دیابت تیپ دودارم الان باانسولین قندم کنتر ل میشه .سه تا دندان قبلا کشیدم والان دندانهای جلو قسمت پایین چهارتاش لقه .اگه بخوام کلا دندانهای پایین راایمپلت کنم امکانش هست .لطفا راهنمایی بفرمایید,

admin admin
admin admin در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

با سلام و وقت بخیر

بله امکانش هست شما اول باید با دکتر خود مشاوره داشته باشید.

بعد نزد متخصص ایمپلنت بروید و از او مشاوره های لازم برای کاشت دندان را بگیرید.

با احترام

پاسخ

ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ گفته:
۰ ۰ | ۰

اطلاعات واقعا مفید داده میشود

ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ گفته:
۰ ۱ | ۰

قیمت ایمپلنت دندان کوچک جلو

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh