این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 88 08 91 12 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

ایمپلنت دیجیتال

 ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال: بدون شک امروزه فن اوری دیجیتال در قرن بیست و یکم جایگاه ویژه ای در همه ابعاد زندگی بشر پیدا کرده است. یکی از مواد درسی که رشته دندانپزشکی تدریس می شود دندانپزشکی دیجیتال می باشد.

1396/02/18
9,284
0

ایمپلنت دیجیتال

 

ایمپلنت دیجیتال

 
بدون شک امروزه فن آوری دیجیتال در قرن بیست و یکم جایگاه ویژه ای در همه ابعاد زندگی بشر پیدا کرده است. رشته دندانپزشکی و ایمپلنت دندان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست، به طوریکه یکی از مواد درسی که رشته دندانپزشکی در کشورهای پیشرفته تدریس می شود دندانپزشکی نوین یا دیجیتال می باشد.
 
 
 
 
مطالعه بیشتر:       همه چیز درباره ایمپلنت دندان  
 
 
ایمپلنت دندان
 
 
 فن اوری دیجیتال

 

دندانپزشکی دیجیتال در حوزه های مختلف دندانپزشکی از جمله  تشخیص، طرح درمان، زیبایی و ایمپلنت و بازسازی های فکی–صورتی نیز وارد شده است که در این مقله مختصری در مورد کاربرد ایمپلنت دیجیتال می پردازیم.
 
 
دندانپزشکی دیجیتال
 

دندانپزشکی و به خصوص ایمپلنت دندان با محوریت دیجیتال، می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش های سنتی جراحی ایمپلنت، پروتز ثابت، زیبایی و ... باشد. به منظور کاهش مشکلات احتمالی در روش های قدیمی، با کمک فن آوری دیجیتال می توان سرعت، دقت، کیفیت به مراتب بالاتر و زیبایی در خلق درمان های بهتر برای بیماران گرامی صورت می گیرد.
 
 
ایمپلنت با محوریت دیجیتال
 

به همین منظور مرکز تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی نیز همگام با پیشرفت های تکنولوژی دیجیتال از این فن آوری در درمان های زیبایی و ایمپلنت بهره خواهد برد و به ارائه بهترین خدمات با بالاترین کیفیت در عین دقت بالا خواهد پرداخت. در دیجیتال ایمپلنت یک راهنمای جراحی  توسط دستگاه های بسیار دقیق ساخته می شود. چرا راهنمای جراحی ساخته می شود؟ راهنمای جراحی چه مزیت هایی برای بیمار دارد؟ این روش چه فرق هایی با روش های سنتی دارد؟ و سوالات بسیار زیادی که به آن پاسخ خواهیم داد.
 
 
پیشرفت های تکنولوژی دیجیتال
 

با کمک راهنمای جراحی، تشخیص و طرح درمان، همچنین عمل جراحی ایمپلنت در زمان بسیار کوتاه و به طور دقیق انجام خواهد شد. این روشی مطمئن و ایمن برای بیمار است و موجب می شود بیمار جلسات کوتاه و در زمان اندکی صاحب ایمپلنت و پروتز ثابت گردد. با کمک راهنمای جراحی به طرز بسیار دقیقی از همان ابتدای جراحی می توان، اباتمنت بیمار را تحویل داد و جایگذاری نمود. جایگذاری اباتمنت باعث می شود حداقل آسیب به لثه وارد شود و فرم و قرارگیری لثه در اطراف ایمپلنت بسیار زیبا باشد و تطابق بیولوژیکی و زیبایی فوق العاده ای به همراه پروتز ثابت داشته باشد.
 
 
عمل جراحی ایمپلنت
 
 
چه ابزار یا عکس هایی در این روش مورد نیاز است؟
یکی از ملزومات این روش این است که بیمار حتما باید عکس اسکن شده یا CBCT داشته باشد. مورد بعدی این است که یک تصویر برداری داخل دهانی از بیمار به عمل می آوریم و اگر دوربین داخل دهانی موجود نباشد میتوان از فک بیمار مدل گچی (کست) تهیه کرد. علت نیاز به عکس اسکن این است که  به طور دقیق لندمارک یا (نشانه) های آناتومیکی فک بیمار اعم از سینوس، عصب تحت فکی و چانه ای و دوری و نزدیکی به عصب را در این عکس ها خواهیم دید.
 
 
چه ابزار یا عکس هایی در این روش مورد نیاز است؟
 
 
درحالیکه در رادیوگرافی پری اپیکال یا OPG نمیتوان به طور دقیق این موارد را مشاهده کرد چرا که در عکس پری اپیکال محدودیت مشاهده نواحی اطراف بی دندانی را داریم و در عکس OPG هم بزرگنمایی یا روی هم افتادگی دندان ها و لندمارک ها باعث میگردد فضای استخوانی مورد نیاز برای دریل کردن و قرار دادن ایمپلنت را دقیقا اندازه گیری نماییم. مورد دیگر این است که عکس های OPG  و یا پری اپیکال تصویر دو بعدی به ما می دهند و نه تصویر سه بعدی، در حالیکه تصویر اسکن شده نمای سه بعدی به دندانپزشک ارائه می کند.
 
 
عکس OPG
 

نکته بسیار مهم این هست که هنگامی که راهنمای جراحی در داخل دهان بیمار قرار می گیرد کاملا روی دندان ها و لثه و ناحیه بی دندانی فیکس و ثابت می گردد و تکان نمی خورد. این مورد باعث می گردد هنگام دریل موقعیت اصلی استخوان دریل شود و حداقل برداشت بافت استخوانی را داشته باشیم.
 
برای دستیابی به یک هدف که به آن در جراحی ایمپلنت نیاز داریم که محدودیت¬های آناتومیک و محدودیت های فک را ارزیابی کنیم و این امر با کمک template های جراحی یا راهنما های جراحی امکانپذیر است برای دستیابی به یک جراحی دقیق ما نیاز داریم که scan سه بعدی یا تصاویر CBCT بیمار را داشته باشیم طبق آن به صورت مجازی و با کمک کامپیوتر می توانیم به صورت مجازی ایمپلنت ها را در موقعیت های صحیح قرار دهیم از ابتدا می توانیم موقعیت پروتزی را پیش بینی کنیم و بررسی کنیم به این ترتیب جراح ایمپلنت یا متخصص ایملپلنت، متخصص پروتز و لابراتوار از ابتدا در طرح درمانی ما شریک خواهند شد.
 
 
مطالعه بیشتر:       هزینه کاشت دندان به چه صورت است؟  
 


مزایای جراحی ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ما به کمک scan های دقیقی که از فک بیمار عمل می آوریم و آناتومی هایی که آن scan به ما می دهد ما می توانیم به صورت دقیق موقعیت جراحی ایمپلنت را و موقعیت دریل را بررسی کنیم اولین مزیت این است که ایمپلنت به صورت دقیق انجام می شود در راستای صحیح قرار می گیرد و به صورت ایده آل ما می توانیم ایمپلنت را به صورت مجازی در نقاطی که ما استخوان خوبی خواهیم داشت قرار بدهیم با این روش ما نیاز مان به پیوند استخوان مشخص می شود و می بینیم که چه جاهایی نیاز به پیوند استخوان داریم، میزان نیازمان به پیوند استخوان مشخص می شود، بر مبنای اینکه موقعیت ایمپلنت را در مسیر صحیح قرار می دهیم تعداد دریل و دریل های کمتری برای این روش ما نیاز خواهیم داشت، زمان جراحیمان کاهش پیدا می کند، بیمار کمتر اذیت می شود، موقعیت دقیق دریل ها مشخص می شود، ما با این روش  می توانیم عمق ایمپلنتمان را تغییر بدهیم با توجه به محدودیت های آناتومیکی فک و مسیر عروق و اعصاب می توانیم لایه های مختلف کامپیوتری را بررسی کنیم، می توانیم این لایه ها را حذف یا اضافه کنیم یا کمیت استخوانی را بدست بیاوریم با این روش می توانیم primary stability یا ثبات اولیمان را در جراحی که بسیار بسیار برای ما مهم است در جراحی ایمپلنت به طور دقیق به میزان بیشتری بالا ببریم، می توانیم از ابتدا چون پروتز نهایی را می توانیم بررسی کنیم و ارزیابی کنیم آن ارتفاع روکش ها یا پروتز های ثابت در هنگام خندیدن در هنگام تکلم، هنگام جویدن را ارزیابی کنیم و از ابتدا می توانیم یک پروتز موقت حتی به بیمار تحویل بدهیم که بیمار مدتی را با آن سپری کند و بعد می تواند پروتز نهایی را تحویل بگیرد، احتمال خطایمان را در جراحی ایمپلنت تقریباً می توانیم بگوییم به صفر نزدیک می شود که هیچ خطایی را نخواهیم داشت اکر کارمان را درست انجام بدهیم و templateهای جراحی را درست انتخاب کنیم و درست ساخته بشود، اگر موقعیت را ما در پروتز نهایی تشخیص دادیم که ایراد دارد می توانیم مسیر دریل را از ابتدا در موقعیت مجازی تغییر بدهیم می توانیم موقعیت پروتزی را تغییر بدهیم با حذف لایه های کامپیوتری و بسیار مزیت های دیگر که برای بیمار این بهتر است که templateهای جراحی یا راهنماهای جراحی کار شود و در این روش ما حداقل دریل را خواهیم داشت، زمان جراحی کمتر است، موقعیت آناتومیکیمان را به صورت دقیق می توانیم ارزیابی کنیم، با تغییر مسیر عروق و اعصاب می توانیم کمیت استخوان را برسی کنیم، اندازه و شکل روکش های پروتزی های ثابت را می توانیم تغییر بدهیم و موقعیت آن ها را به دلخواه خودمان تغییر بدهیم آن چیزی که متناسب با فک بیمار است یا به اصطلاح با صورت بیمار است، میزانی از دیده شدن پروتز را می توانیم ارزیابی کنیم از ابتدا آن را بررسی کنیم و با توجه به فرم لب بیمار ارزیابی کنیم

 

ناحیه بی دندانی فیکس

جراحی در داخل دهان

 

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 12 91 08 88 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map
googlea5e9e2012138def7.html