این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

نکاتی در خصوص نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

نکاتی در خصوص نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

نکاتی در خصوص نگهداری و مراقبت از ایمپلنت: با رعایت نکات بهداشتی و مهم می توانید عمر ایمپلنت دندان را تا 25 سال ارتقا دهید. در ذیل پاره ای از نکات نگهداری و حفظ ایمپلنت آورده شده است.

1401/11/28
17,516
4

نکاتی در خصوص نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

با رعایت نکات بهداشتی و مهم می توانید عمر ایمپلنت دندان را تا 25 سال ارتقا دهید. در ذیل پاره ای از نکات نگهداری و حفظ ایمپلنت آورده شده است. از جویدن غذا در 20 روز اول خودداری کنید. روند کاشت ایمپلنت دندان بسیار سریع و ساده است. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

در صورتی که جراحی کاشت ایمپلنت دندان در 1 مرحله برای بیمار انجام شده باشد و قطعه اباتمنت برای بیمار کار گذاشته شود، می بایست حداقل 20 روز اول نباید در محل کارگذاری ایمپلنت دندان غذا جویده شود. بهداشت ایمپلنت دندان را با مسواک حفظ کنید.

 
نکاتی در خصوص نگهداری و مراقبت از ایمپلنت
 
 
 
 

پس از جداسازی بخیه حتما نواحی ایمپلنت و اطراف آن باید مسواک شود. توصیه می شود روزانه نواحی ایمپلنت سه بار مسواک گردد و از مواد بهداشتی همچون دهان شویه پس از صرف وعده هایی غذایی استفاده کرد.

رعایت این موارد از جمع شدن میکروب و جرم ها در اطراف ایمپلنت دندان جلوگیری به عمل می آورد. همچنین مواظب باشید ایمپلنت دندان دچار عفونت نگردد. همچنین در سایت jcda.ca اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
نکاتی در خصوص نگهداری ایمپلنت دندان - اطراف ایمپلنت دندان
 

در صورتی که ایمپلنت دندان دچار عفونت گردد سبب می شود جوش کافی مابین استخوان بیمار و ایمپلنت صورت نگیرد و در نتیجه ایمپلنت دجار شکست شود. اگر هم ایمپلنت ثبات لازم را نداشته باشد که می تواند ناشی از تکنیک و تجربه پزشک ایمپلنت باشد، می تواند سبب شکست ایمپلنت دندان گردد.

راه حل جلوگیری از عفونت ایمپلنت استفاده از مواد بهداشتی همچون دهانشویه به کمک پنبه به محل ایمپلنت است. بهداشت دهان را رعایت کنید. حتما نواحی ای از دهان را که ممکن است مواد غذایی داخل آن ها گیر کند، تمیز کنید و به طور کلی مراقبت بهداشت ایمپلنت خود باشید تا بقای آن را افزایش دهید.

برای تمیز کردن ایمپلنت دندان از وسایل تیز همچون خلال دندان استفاده نباید کرد، زیرا باعث آسیب و فشار و یا شکست ایمپلنت می گردد. مراجعه منظم به پزشک متخصص ایمپلنت را فراموش نکنید.

 
نکاتی در خصوص نگهداری ایمپلنت دندان - پزشک متخصص ایمپلنت
 

مراجعه منظم به متخصص ایمپلنت هر 6 ماه یک بار برای بررسی احتمال گیرکردن مواد غذایی یا میزان تحلیل استخوان دور ایمپلنت امری ضروری است. در صورتی که جراحی و قرار دادن پروتز ایمپلنت برای بیمار 2 بار صورت گرفته باشد یا در واقع کاشت ایمپلت 2 مرحله ای داشته باشیم، 2 حالت داریم.

اگر هر دو مرحله ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت انجام شده است، باید برای معاینه نیز به متخصص ایمپلنت مراجعه کرد. اما اگر قراردادن پروتز ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت انجام نشده باشد، برای چک آپ نیز باید به فردی که پروتز ایمپلنت را قرار داده است، مراجعه گردد.

عمر مفید برای ایمپلنت دندان را حدود 25 سال تصور کنید. در عصر حاضر با به استفاه از تکنولوژی‌های جدید در طراحی سطوح خارجی ایمپلنت‌ دندان، عملکرد ایمپلنت دندان بسیار افزایش یافته و می توان گفت تا 25سال می تواند ایمپلنت دندان عمر داشته باشد. رعایت نکات بهداشتی ایمپلنت و مراجعات منظم به متخصص ایمپلنت از موارد ضروری در افزایش طول عمر ایمپلنت دندان است.

 

چگونه از ایمپلنت خود نگه داری کنیم؟

نحوه صحیح مسواک زدن طبق روشی که دندانپزشک شما هنگام آموزش صحیح مسواک زدن بر روی دندان شما یا بر روی ماکت دندان شما توضیح می دهد، بسیار مهم است. شما باید این روش را برای ایمپلنت دندان خود انجام دهید.

در ایمپلنت، شما می توانید دندان های کاشته شده خود را مانند دندان های طبیعی خود مسواک بزنید. ولی به هیچ عنوان نباید از نخ دندان یا خلال دندان بر روی ایمپلنت خود استفاده نمایید، زیرا استفاده از خلال دندان باعث می گردد که شما غذایی که میل کرده اید از بین دو ایمپلنت به سمت پایین هدایت شود و نخ دندان غذا را به زیر ایمپلنت هدایت می کند.

شما بیمارانی که ایمپلنت دندان انجام داده اید بهتر از مسواک واترجت استفاده کنید تا نخ دندان یا خلال دندان. مسواک های واترجت به دلیل طراحی پیشرفته از سیستمی برخوردار هست که می توانند با فشار آب بین دندان های شما را تمیز کنند این مسواک ها مانند اسپری آبی هستند که دندانپزشک ها هنگامی که دهان بیمار را شستشو می دهند عمل می کنند.

آنها این قدرت را دارند که بین دندان های ایمپلنت شده را تمیز کنند و به راحتی مواد غذایی بین آن ها را شستوشو دهند. هنگامی که شما غذا میل می کند، مواد قندی و مواد غذایی بر روی دندان های شما و همچنین ایمپلنت شما تجمع می کند و اگر این مواد تمیز نشود باعث تورم لثه می شود.

 
نکاتی در خصوص نگهداری ایمپلنت دندان - میزان تحلیل استخوان
 

به مرور زمان این روند باعث چسبندگی لثه ها به دندان می شود که خود این امر باعث می شود که باکتری و جرم بیشتر به زیر دندان های طبیعی یا ایمپلنت دندان جمع شود و با ادامه این روند دندان طبیعی شما یا ایمپلنت شما لق می شود.

اولین گام بعد از کاشت دندان، جلوگیری کردن از عفونت و کاهش دادن درد بعد از جراحی است که در اکثر مواقع بیمار دردی نداشته و روش های معمول مراقبت از زخم دندان را انجام داده است مانند شستوشو دهان با دهان شو( کلر هگزیدین )، مصرف نکردن سیگار، مسواک زدن و .... توجه داشته باشید که مسواک زدن یکی از نکات مهم برای سلامتی دندان های طبیعی و ایمپلنت است.

 
نکاتی در خصوص نگهداری ایمپلنت دندان - شکست ایمپلنت دندان
 

موارد مورد نیاز بعد از انجام ایمپلنت

1- لطفا بعد از جراحی ایمپلنت و کارگذاری پایه ها در محل جراحی شده فشار های از جویدن کنترل شود و با طرف دیگر غذا جویده شود، همچنین سعی بفرمایید تا مدت یک هفته از غذاهای نرم استفاده بفرمایید، حتی اگر با طرف دیگر می جوید، لازم به ذکر است که 2 تا 3 هفته اول خیلی مهم می باشد که به پایه های کار گذاشته شده فشار وارد نگردد.

2- شستشو با سرم شستشو و یا دهانشویه نقش مهمی در بهبود زخم لثه و همچنین جلوگیری از عفونت ایفا خواهد کرد، پس لطفا از ساعات بعد از جراحی دهان خود را بطور منظم شستشو دهید و این  عمل را روزی چندین بار (4 تا 5 بار حداقل) در روز انجام دهید، ولی استفاده از دهانشویه را طبق دستور دندانپزشک انجام دهید که اصولا روزی 2 بار می باشد.

3- در 24 ساعت اول از مواد غذایی و نوشیدنی های گرم استفاده نگردد، می توانید همه چیز میل کنید فقط سرد و نرم باشد.

4- احتمال آمدن خون آبه از محل جراحی از 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی طبیعی می باشد و نگران این مسئله نباشید، در جراحی سینوس لیفت باز، احتمال آمدن خون آبه از بینی نیز امکان پذیر است.

5- از خالی کردن آب دهان با فشار خودداری بفرمایید و اگر آب دهان و حتی خون آبه در دهان جمع گردید لطفا دستمال جلوی دهان خود نگه دارید و به آرامی محتویات دهان را در آن خالی کنید و از تخلیه آن با فشار بپرهیزید زیرا تحرک زخم باعث خونریزی می گردد.

6- دارو های تجویز توسط دندانپزشک خود از طریق دستور استفاده نمایید و در مورد آنتی بیوتیک های تجویز شده لطفا کل تعداد تجویز شده را مصرف بفرمایید نه اینکه بعد از 2 یا 3 روز مصرف را خودسرانه قطع کنید، که اصولا به مدت 1 هفته هر 8 ساعت این داروها مصرف باید گردد.

7- امکان دارد محل جراحی بعد از گذشت 24 تا 72 ساعت بعد متورم شود که امری ست طبیعی، می توانید بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده نمایید، توجه داشته باشید که اگر برای شما پیوند استخوانی نیز انجام گردیده احتمال این تورم خیلی بیشتر خواهد بود و جای نگرانی نیست بعد از چند روز بر طرف می گردد.

8- لثه در قسمت جراحی شده امکان دارد بعد از چند روز تغییر رنگ داده و مایل به سفید یا طوسی گردد، نگران این موضوع نباشید و فکر نکنید که عفونت ایجاد شده است زیرا این امر نشانگر بهبود یافتن زخم زخم می باشد.

 9- اگر خون آبه که از محل جراحی ترشح می کند به خونریزی شدید تبدیل شد، می توانید تکه ای گاز استریل شده از داروخانه تهیه کنید و آنرا تا کرده (با دستان تمیز) و بر روی زخم گذاشته و به آرامی گاز بگیرید بعد از مدتی خونریزی قطع خواهد شد در غیر اینصورت با پزشک خود تماس تماس بگیرید و یا به مراکز درمانگاهی و یا بیمارستانی مراجعه بفرمایید.

 
نکاتی در خصوص نگهداری ایمپلنت دندان - ویدیوهای بیشتر
نکاتی در خصوص نگهداری ایمپلنت دندان - گالری تصاویر
 
از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید:
 
ترتیب پیشنهادی برای خواندن مقالات ایمپلنت دندان
 

     1- ایمپلنت دندان چیست؟ هزینه کاشت دندان

     2- بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است؟

     3- بهترین مرکز ایمپلنت تهران

     4- ویژگی های بهترین متخصص ایمپلنت چیست؟

     5- مراحل ساخت و جراحی ایمپلنت چیست؟

     6- آیا جراحی ایمپلنت درد دارد؟

     7- سن مناسب برای درمان ایمپلنت چند سال است؟

     8- طول عمر ایمپلنت دندانی چقدر می باشد؟

     9- طول مدت درمان ایمپلنت چقدر است؟

     10- اجزای ایمپلنت دندانی

     11- انواع ایمپلنت دندان

     12- مقایسه ایمپلنت تیتانیومی و زیرکونیا

     13- زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندان

     14- ایمپلنت بدون نیاز به پیوند استخوان

     15- تحلیل استخوان دندان

     16- انواع پیوند استخوان در ایمپلنت ها

     17- بازسازی پیشرفته استخوان

     18- سینوس لیفت + قیمت ( عکس و فیلم )

     19- درمان ایمپلنت با پی آر پی

     20- ساخت پودر استخوان

     21- اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت

     22- روکش دندان | روکش PFM

     23- روکش زیرکونیا | مزیت ها + قیمت

     24- تغذیه پس از ایمپلنت

     25- نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

     26- جرم گیری ایمپلنت

     27- مزایای ایمپلنت چیست؟

     28- شناسایی معایب ، عوارض و مشکلات ایمپلنت

     29- احتمال عفونت ایمپلنت

     30- ایمپلنت بدون درد و خونریزی

     31- ایمپلنت بدون جراحی | ایمپلنت پانچی

     32- ایمپلنت دیجیتال | قیمت ایمپلنت دیجیتال

     33- کاشت ایمپلنت دندان با لیزر

     34- ایمپلنت در یک روز | ایمپلنت یک روزه

     35- ایمپلنت فوری چیست؟ | قیمت ایمپلنت فوری

     36- خطرات و مشکلات ایمپلنت فوری چیست؟

     37- مینی ایمپلنت چیست؟

  37 / 25 

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
آتنا جوزانی
۱۳۹۹/۱۲/۲۵۰۰
پاسخوقت بخیر
چهار رو پیش دندونم رو عصب کشی کردم.دیشب یه کم از موادی که دندونم باهاش پر شده بود افتاد بیرون.الان مجدد باید دندونم رو پر کنم؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۲۶۰۰

سلام وقت خوش سرکار خانم آتنا جوزانی عزیز

بله بهتره ناحیه ای که از بین رفته مجدد پر بشه و اگر قبلا عصب کشی شده بهتره روکش بشه تا نشت غذایی و میکروبی به داخل دندان و عفونت احتمالی انتهای ریشه را در پی نداشته باشد.

عرفان زاده
۱۳۹۹/۰۱/۳۰۰۰
پاسخسلام
قیمت ایمپلنت هارو لطف میکنید ممنون
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۱/۳۱۰۰

سلام وقت بخیر جناب عرفان زاده گرامی
لطفا با مطب تماس بگیرید همکارانم توضیحات کامل رو در مورد قیمت ایمپلنت خدمت شما اعلام می کنند.

شماره تماس :  88082941
 
همچنین اگر الان امکان تماس ندارید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:
https://drsojodi.com/Dental-implants-cost

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi