این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 88 08 91 12 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

انواع ایمپلنت دندان | ساب پریواستیل | اندواستیل

انواع ایمپلنت دندان | ساب پریواستیل  | اندواستیل

انواع ایمپلنت دندان چیست؟ ایمپلنت از آلیاژ تیتانیوم ساخته‌شده و در استخوان فک بالا و پایین جایگزین دندان طبیعی و توسط پروتز دندانی فیکس می‌گردد این فلز آلرژی در بدن به وجود نمی‌آورد.

1395/06/25
4,156
0

انواع ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان از آلیاژ تیتانیوم ساخته‌شده است و در استخوان هر دو فک بالا و پایین به‌جای دندان طبیعی جایگزین می‌گردد و توسط پروتز دندانی فیکس می‌گردد. تیتانیوم به کار رفته در ایمپلنت سبب می‌شود در مقابل اکسیژن، اسید و خورده شدن مقاوم گردد. این فلز آلرژی در بدن به وجود نمی‌آورد و اجسام خارجی نمی‌توانند توسط آن بر بدن تأثیر بگذارند. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )
 
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟
 
 
 
 
 
ایمپلنت دندانی باعث تثبیت و نگهداشت استخوان باقیمانده می‌گردد و سرعت تحلیل آنان را کم می‌کند؛ بنابراین کیفیت استخوان باوجود ایمپلنت یکسان می‌ماند و استخوان کاملاً یکنواخت باقی می‌ماند. ایمپلنت دندان از دو قسمت اصلی فیکسچر و اباتمنت تشکیل شده است.
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟ -  تثبیت و نگهداشت استخوان

در ابتدا فیکسچر درون استخوان فک قرارگیری می‌شود و سپس عملیات قرار دهی روکش روی آن آغاز می‌شود. بعد از قرار دهی فیکسچر روی استخوان، پروتزی روی آن گذاشته می‌شود که می‌تواند ثابت و یا متحرک باشد. جهت به‌کارگیری روش ایمپلنت، باید بیمار لثه‌هایش سالم باشند و استخوان لازم جهت کاشت دندان در دهان وجود داشته باشد. جهت حفظ و نگهداشت  ایمپلنت باید به آن رسیدگی گردد و حتماً همانند دندان طبیعی مراقبت شود، بیمار می‌بایست از فشار آوردن بی‌اندازه بر ایمپلنت خودداری کند. همچنین رعایت بهداشت و معاینه از مهم‌ترین کارهایی است که بیمار باید آن را در نظر بگیرد.
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟ - کاشت دندان در دهان

ایمپلنت دندان بر اساس موقعیت، شکل و روش به‌کارگیری آن، تقسیم‌بندی می‌گردند. حال به شرح انواع ایمپلنت دندان می‌پردازیم:
1- ایمپلنت ساب پریواستیل 
در ایمپلنت ساب پریواستیل داربست فلزی روی استخوان فک جایگذاری می‌شود، در ایجاد لثه روی آن قرار گرفته می‌شود. ایمپلنت ساب پریواستیل معمولاً در روش ایمپلنت یک مرحله‌ای استفاده می‌شود. ای نوع ایمپلنت دندان درون بافت لثه روی استخوان فک بیمار جایگذاری می‌شود. بخش‌هایی از ایمپلنت دندان به نام پست از لثه بیرون می‌آید تا بخش تاج را نگهداری کند. از مزیت‌های ایمپلنت ساب پریواستیل می‌توان گفت قابلیت این را دارد که دندان مصنوعی افرادی که ارتفاع استخوانی‌شان کم است را ثابت و محکم نگه دارد.
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟ - ایمپلنت ساب پریواستیل

2- ایمپلنت اندواستیل
در روش ایمپلنت اندواستیل، ایمپلنت دندان درون استخوان فک قرار داده می‌شود و اتصال محکمی در آن به وجود می‌آید. این نوع ایمپلنت دندان معمولاً در روش دومرحله‌ای ایمپلنت استفاده می‌شود. همچنین این نوع ایمپلنت با جراحی به‌طور مستقیم داخل فک استخوان جای‌داده می‌شود. ایمپلنت  اندواستیل به چند نوع رزوه دار،  تیغه‌ای و پیچ طور هستند و به‌جای دندان مصنوعی کارایی دارند.
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟ - ایمپلنت اندواستیل

3- ایمپلنت یک مرحله‌ای
در ایمپلنت یک مرحله‌ای یک قطعه با طول مناسب به کار برده می‌شود که درون فک استخوان جایگذاری می‌شود و بخشی از سر آن از لثه بیرون می‌زند. بعد از سپری شدن ایام جوش خوردن و بهبودی، تاج و اباتمنت روی ایمپلنت دندان قرار داده می‌شود و دیگر نیازی به جراحی دوم نیست.
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟ -  ایمپلنت یک مرحله‌ای
 

همچنین در ایمپلنت یک مرحله‌ای می‌توان یک ایمپلنت با دو قطعه استفاده کرد، به شکلی که اباتمنت و ایمپلنت در جراحی اول متصل گردند، اما در اینجا باید دقت زیادی برای جوش خوردن کرد، چون ایمپلنت دندان در مقابل نیروهایی که از تو به آن وارد می‌آیند، آسیب‌پذیر هست. همچنین در سایت aaid-implant اطلاعات مفیدی وجود دارد .
 
 
انواع ایمپلنت دندان چیست؟ -  ایمپلنت یک مرحله‌ای
 
 
 
مطالعه بیشتر:       هزینه کاشت دندان به چه صورت است؟  
 

4- ایمپلنت دومرحله‌ای
معمول‌ترین نوع ایمپلنت دندان، ایمپلنت دومرحله‌ای است. در هنگام جراحی ایمپلنت را به طریقی که داخل استخوان زیر لثه محکم شود، در استخوان فک جایگذاری می‌کنند. جهت رویارویی با فشار استخوان‌ها و دندان‌های کناری ایمپلنت و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، لثه را بخیه می‌کنند. بعد از مرحله اول باید مدت‌زمانی را صرف جوش خوردن ایمپلنت کنیم، بعدازآن جهت اتصال اباتمنت و ترمیم، سطح روی ایمپلنت دندان باز می‌شود.
 
 

انواع ایمپلنت دندان چیست؟ - ویدیوهای بیشتر

انواع ایمپلنت دندان چیست؟ - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 12 91 08 88 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map
googlea5e9e2012138def7.html