این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 88 08 91 12 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

جراحی لثه و تمام آنچه که باید بدانید

جراحی لثه و تمام آنچه که باید بدانید

جراحی لثه و تمام آنچه که باید بدانید: گاهی اوقات نیاز است تا اقدام به جراحی لثه کنیم. مثلا در زمان کشیدن دندان عقل باید حتما لثه را شکاف دهیم و این یکی از زمان هایی است که نیاز به این کار ضروری می باشد.

1394/09/14
131,392
5

جراحی لثه و هر آنچه که باید درباره آن دانست

 
جراحی لثه و هر انچه که باید دانست

 

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:

 

 

 

 

 

 

 
بیماری های لثه و پریودنتال

بیماری های لثه و پریودنتال شامل امراض کلیه امراضی است که لثه و نسوخ نگهدارنده دندان را مبتلا می کنند، لذا بهتر است ابتدا به ساختمان (آناتومی) لثه و نسوج نگهدارنده دندان که به آن پریودنشیوم گفته می شود، بطور خلاصه اشاره ای داشته باشیم.

 

جراحی لثه - بیماری های لثه و پریودنتال

 

اجزای پریودنشیوم

بطورکلی دندان ها به وسیله ی نسوج و ساختمان هایی نگهداری و حمایت می شوند که به آن ها پریودنشیوم می گویند، بنابراین پریودنشیوم جراحی لثه شامل اجزای زیر است:

1- لثه
2- استخوان آرواره (آلوئول)
3- الیاف اطراف ریشه دندان (لیگامان پریودنتال)
 
لثه: به آن بخشی از پریودنشیوم گفته می شود که دور تا دور دندان را فراگرفته و از یک طرف به دندان ها و از طرف دیگر به مخاط دهان ختم می گردد. لثه تنها تنها بخشی از پریودنشیوم می باشد که در دهان قابل مشاهده است. بیماری های پریودنتال و جراحی لثه غالبا از ناحیه ی لثه شروع می شوند و در اصطلاح عامیانه بیماری های پریودنتال به بیماری های لثه گفته می شود.
استخوان آرواره (آلوئول): بخشی از پریودنشیوم که دندان ها را در بر گرفته و در خود جای داده است همان استخوان آرواره است. هنگامی که دندان را می کشند در واقع آن را از حفره ی آرواره خارج می سازند وقتی بیماری لثه پیشرفت کند استخوان آرواره هم درگیر بیماری شده و بتدریج تخریب می گردد.
لیگامان پریودنتال: همانگونه که در مباحث قبلی اشاره شد دندان ها روی حفره ی استخوانی که همان آرواره است روی بالشتک نرمی که از بافت همبندی تشکیل شده است تکیه زده اند. در واقع دندان ها هنگام جویدن لقمه که تحت فشار قرار می گیرد روی این بالشتک گوشتی حرکت مختصری دارند و اگر این غشای نازک نبود دندان ها به اسنخوان لثه چسبیده بودند و امکان خارج کردن آن ها وجود نداشت.
دندان هایی که به اصطلاح به آن ها فک جوش گفته می شود که با جراحی لثه رفع می شوند و دندان هایی هستند که به دلیل از بین رفتن این غشاهای نرم مستقیما به استخوان چسبیده و لذا خارج کردن آن ها بسیار دشوار است. این لیگامان در عین نازکی دارای تغذیه و رشد و نمو بوده و در اثر عوامل مختلف بیماری زا دچار تغییرات مختلفی می شوند.

 

جراحی لثه و تمام آنچه که باید بدانید - اجزای پریودنشیوم


چگونه بیماری لثه بوجود می آید؟

آیا بیماری لثه خود به خود بوجود می آید؟
آیا غفلت و سهل انگاری انسان موجب آن می شود یا اینکه عوامل دیگری مانند ارث باعث ایجاد آن می شود؟
و بالاخره چگونه می شود از بروز آن جلوگیری کرد؟ این بخش از این مطلب مختص به این موضوع داشت و هدف این است که پاسخ مناسبی به علاقمندان داده شود.
عامل اصلی بیماری لثه پلاک میکروبی یعنی همان عاملی است که باعث پوسیدگی دندان ها هم می شود با این تفاوت که اسیدهایی که از طریق فعالیت های میکروب ها در پلاک میکروبی تولید می شود باعث پوسیدگی دندان و دیگر ترکیبات سمی تولید شده از پلاک میکروبی موجب ایجاد بیماری های لثه می شود.
از میان این مواد سمی آندوتوکسین ها بیش از دیگر مواد موجب بروز بیماری های لثه می شوند. آندوتوکسین ها سمومی هستند که از باکتری های بیماری زهی موجود در پلاک دندان (پلاک میکروبی) ترشح شده و در محیط اطراف لثه پخش می شوند این سموم موجب تورم لثه و در واقع یک بیماری پیشرفته ی پریودنتال می گردند. بنابراین بیماری پریودنتال باعث همان پوسیدگی یک بیماری عفونی باکتریالی می باشد که با تورم لثه آغاز می شود تورم لثه در صورتیکه با روش های پیشگیری کنترل نشود پیشرفت نموده و به یک بیماری پیشرفته پریودنتال تبدیل گردیده که فقط با جرمگیری و جراحی لثه در این مرحله علاوه بر تورم لثه و خونریزی از آن تخریب استخوان آلوئلول هم وجود دارد.

 

جراحی لثه - چگونه بیماری لثه بوجود می آید؟

 

انواع بیماری لثه

پیشرفت این روند منجر به پیشرفت تخریب استخوان نگهدارنده دندان و سرانجام لقی دندان ها می گردد. بنابراین بیماری لثه را می توان به دو دسته بیماری که به هم متصل هستند و یکی مقدمه دیگری است به شرح زیر تقسیم نمود:
1- ژنژیویت
2- پریودنتیت

ژنژیویت عبارت است از تورم و التهاب لثه در اثر فعالیت میکرو ارگانیسم ها

 

جراحی لثه - انواع بیماری لثه


علائم ژنژیویت عبارتند از:

- تورم لبه لثه
- قرمزی
- خونریزی از لثه
- گاهی خارش و سوزش لثه
- بوی نامطبوع

تورم لثه در تمام موارد ژنژیویت وجود دارد. این تورم ناحیه ی برجستگی های لثه بین دندان ها که به آن پاپیلای بین دندانی گفته می شود، بیشتر مشاهده می شود و فقط با جراحی لثه و جرم گیری از بین می رود. لثه مخصوصا لبه ی لثه در تمام قسمت ها رنگ قرمز کبود پیدا می کند. در بسیاری از موارد پس از گذشت مدتی از این حالت لثه هنگام مسواک زدن مختصر خونریزی دارد. در این شرایط بیمار گاهی احساس سوزش و خارش در لثه دارد.
 
صبح ها هنگامی که از خواب بیدار می شود طعم نامطبوع و بوی بدی را در دهان خود احساس می کند. بتدریج که این بیماری پیشرفت می کنند تمام این علائم بیشتر خود را نشان می دهد. مردم معمولا در مراحل اولیه چندان توجه نکرده و از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می کنند. زمانی مراجعه می کنند که علائم شدت یافته و دیگر برای آنها قابل تحمل نیست. تورم و خونریزی و بوی نامطبوع آنها را به مطب می کشاند.
 

جراحی لثه - علائم ژنژیویت

 

درمان و جراحی لثه:

ژنژیویت در صورتیکه به علت فقر (ضعف) بهداشت دهان باشد در مراحل اولیه شدیدا به درمان جواب می دهد. به حدی که با جرمگیری دندان ها و چندروز مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها سریعتر بهبود یافته و تمام علائم برطرف می شود. هر چه زودتر به دندانپزشک خود مراجعه کند و درمان را شروع کند زدتر عارضه بهبود می یابد.

 

جراحی لثه - درمان و جراحی لثه

 

جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می شود؟

در جراحی لثه با لیزر، با لیزر پر توان بافت های آلوده لثه حذف می شود. در نواحی از لثه که بافت های میکروبی و آلوده وجود دارد و  عقب نشینی لثه اتفاق افتاده است با کمک جراحی لثه با لیزر، این بافت های آلوده را حذف کرده و به لثه اجازه می دهیم دوباره بازسازی شده و ترمیم یابد و به جایگاه اصلی و ناحیه اصلی که در ابتدا بوده برگردد.

 

جراحی لثه - جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می شود؟


آیا جراحی لثه با لیزر درد دارد؟

خیر. لیزر برای همین به چرخه دندانپزشکی مدرن پیوسته تا درد و ناراحتی را برای بیمار کم کند و از خونریزی لثه بیمار جلوگیری شود و درمان نهایی نیز بسیار تمیزتر و با دقت بالایی انجام می شود.

 

جراحی لثه - آیا جراحی لثه با لیزر درد دارد؟


عوارض و معایب لیزر لثه چیست؟

جراحی لثه با لیزر، هیچ عوارض و معایبی ندارد و درد وخونریزی ندارد. دوره ترمیم بافت های لثه، سرعت بیشتری دارد و تعداد جلسات کمتری برای درمان لثه بیمار لازم است.

 

جراحی لثه - عوارض و معایب لیزر لثه چیست؟


مزایای جراحی لثه با لیزر چیست؟

الف- جراحی لثه با لیزر درد ندارد.
ب- هنگام کار با لیزر، خونریزی وجود ندارد.
ج - در بیش از 90% موارد نیاز به بی حسی نیست.
د- به علت اینکه برش لثه نداریم، بنا براین نیازی هم به بخیه لثه نیست.
ه- تعداد جلسات لیزر با لثه کتر از درمان قدیمی می باشد.

 

جراحی لثه - مزایای جراحی لثه با لیزر چیست؟

 

انواع ژنژیویت:

ژنژیویت یا آماس لثه بسته به علت بروز آن به چند شکل دیده می شود.

 

جراحی لثه - انواع ژنژیویت

 


1- ژنژیویت ناشی از فقر بهداشت دهان:

علت این عارضه همانگونه که از اسم آن بر می آید، فقر بهداشت دهان می باشد و بیشتر در بیمارانی دیده می شود که در مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها غفلت و سهل انگاری می کند ضمنا شایعترین بیماری لثه نیز از این نوع می باشد. درمان آن هم جرمگیری و رعایت بهداشت دهان است و سریعا به درمان پاسخ می دهد.

 

جراحی لثه - ژنژیویت ناشی از فقر بهداشت دهان

 

2- ژنژیویت در دوران بلوغ:

که اختصاص به دوران بلوغ کودکان دارد. معمولا در گروه سنی 11 تا 14 سال دیده می شود. این نوع ژنژیویت بیشتر فک بالا بخصوص لثه ناحیه ی جلو را مبتلا می کند لذا باید در این دوران دهان را بیشتر شستشو داد و رعایت بیشتری از آن کرد. معمولا پس از دوران بلوغ عارضه خود به خود بهبود می یابد و در برخی از موارد آماس لثه شدید شده و به مراحل پیشرفته تبدیل می شود.
 
در مورد ساختمان دندان بدین صورت است که از بافت های مختلف تشکیل شده و همین امر موجب استحکام آنها بروی لثه ما می باشد. بافت هایی همچون لثه و استخوان فک و همچنین ریشه های دندان که  باعث شده تا دندان محکم به استخوان فک متصل باشند. این رشته ها به نام پریودونتال لیگامنت نامیده می شوند.

اما گاهی اوقات نیاز است تا اقدام به جراحی لثه کنیم. مثلا در زمان کشیدن دندان عقل باید حتما لثه را شکاف دهیم و این یکی از زمان هایی است که نیاز به این کار ضروری می باشد. دندان ما توسط ماده ای به مینا که بسیار محکم است محافظت می شود. همین اتافق برای ریشه دندان هم افتاده و آن هم توسط ماده ای دیگر در حال حفاظت است. اما میزان استحکام ان ماده نسبت به مینا بسیار کمتر بوده و برای همین است که ریشه ها سریعا دچار پوسیدگی خواهند شد.

 

جراحی لثه - ژنژیویت در دوران بلوغ


رنگ یک لثه سالم شاید به رنگ قرمز و یا صورتی باشد و از لحاظ فیزیک ظاهری هم کاملا به دندان چسبیده و آن را احاطه کرده است. اما حتما مشاهده کرده اید که گاهی اوقات لثه شما در هنگام غذا خوردن و یا مسواک زدن دچار خونریزی می شود. این علائم نشان دهنده یک لثه بیمار می تواند باشد چرا که لثه سالم دارای استحکام بالایی بوده و به همین راحتی دچار خونریزی نخواهد شد. اما بهتر است به عواملی که باعث ایجاد بیماری در لثه می شود و حتی گاهی تا جایی پیش می رود که نیاز به جراحی لثه هم احساس می گردد را برایتان بگوییم. زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اگر مراقبت لازم را به عمل آورید تقریبا هیچگاه دچار بیماری های دهان و دندان نخواهید شد.

 

جراحی لثه و تمام آنچه که باید بدانید - ژنژیویت در دوران بلوغ

 
یکی از موارید که منجر به بیماری های لثه در افراد می شود این است که بهداشت دهان و دندان خود را بخوبی رعایت نمی کنند و همین امر موجب رشد باکتری ها در دهان شده و منجر به عفونت لثه ها می گردد. شما با مسواک زدن روزانه و کشیدن نخ دندان به راحتی می توانید از این بیماری ها جلوگیری نمایید. وجود جرم در اطراف دندان ها و جایی که منتهی شده به اتصال لثه و دندان نیز باعث می شود تا به مرور زمان باعث ایجاد پوسیدگی و عفونت در لثه شود و همین امر می تواند باعث شود تا حتی شما نیاز به جراحی لثه داشته باشید.
اگر جرم بروی دندان شما تشکیل شود دیگر با مسواک زدن و با خمیر دندان هایی که تبلیغ می کنند برای جرم گیری مناسب هستند، نمی توان اقدام به برداشته شدن آنها کرد. در این حالت برای اینکه همین جرم ها به لثه شما نفوذ نکنند و باعث ایجاد عفونت در دهان شما نکنند بهترین کار این است که به دکتر مراجعه نمایید و برای جرم گیری اقدامات لازم را انجام دهید.
 

جراحی لثه -  ژنژیویت در دوران بلوغ


معمولا زمانی که در اطراف لثه ها جرم جمع می شود باعث می گردد تا گاهی لثه شما التهاب داشته باشد و این سر آغاز شروع بیماری های دهان و دندان است و می تواند منجر به عفونت های شدید در لثه نیز گردد. اگر این حالت ادامه داشت حتما باید برای درمان آن به کلینیک دندانپزشکی رفته و زیر نظر یک دکتر دندانپزشک متتخصص اقدامات لازم را انجام دهید. وجود عفونت در لثه می تواند حتی به استخوان فک شما هم آسیب برساند. و باعث تحلیل رفتن و عقب رفتن لثه شود. آسیب دیدن استخوان ها و تحلیل رفتن آنها باعث می گردد تا دندان های شما پس از مدتی لق شوند. 

اگر از یک دندانپزشک بپرسید بدترین عارضه بیماری های لثه چیست قطعا خواهد گفت لق شدن دندان ها. این عارضه  تقریبا به گونه ای است که نمی توان برای آن کار عملی خاصی انجام داد و به همین راحتی و از یک رعایت ساده بهداشت دهان و دندان کار به جایی رسیده که باید با دندان طبیعی خود خداحافظی نمایید. معمولا اگر لقی دندان زیاد باشد منجر به کشیدن آن خواهد شد.

اگر هم دندان شما زیاد لق نشده باشد اما همین تحلیل رفتن استخوان فک باعث شده تا ریشه شما بدون محافظ در معرض باکتری ها قرار گیرد و خیلی زود دچار پوسیدگی خواهد شد و دوباره مجبور به ترمیم ریشه و احتمالا کشیدن دندان خود خواهید شد. اما در این بخش برای دوستان کمی از علائم بیماری لثه نیز بگوییم که چگونه می شود که این اتفاق برای شما رخ می دهد.

از اولین علائم این بیماری ورم کردن لثه ها است. بعد از ورم کردن شاهد هستیم ناحیه متورم کمی تغییر رنگ داده و به رنگ بنفش و یا قرمز پر رنگ در خواهد آمد. در این حالت شما گاهی در هنگام خوردن غذا و یا مسواک زدن دچار خونریزی لثه خواهید شد. حتما در این زمان دراولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید چرا که شاید بتوان با پیشگری هایی که دندانپزشک به شما می دهد از جراحی لثه جلوگیری نمود.
 

جراحی لثه - علائم


اگر سن شما زیاد باشد و یا فردی سیگاری هستید و یا دارای بیماری  دیابت می باشید احتمال اینکه به بیماری های لثه گرفتار شوید زیاد است. در این حالت شما اگر دچار استرس روزانه هستید باید بدانید که قدرت دفاعی بدنتان کاهش یافته و همین امر موجب پیشرفت سریع بیماری خواهد شد. البته در برخی از افراد مشاهده شده که به صورت کاملا ارثی دچار بیماری های دهان و دندان از نوع لثه ای خواهند شد.
التهابات لثه معمولا بیشتر در سنین سی سالگی به بعد رخ می دهد و این آمار در میان مردان بیشتر از زنان بوده. البته در نوجوانان نیز کم و بیش گاهی اوقات گزارشاتی مبنی بر التهابات ثله دیده شده که البته کمتر نیاز به جراحی لثه داشته و باعث تحلیل استخوان فک نمی شده است.
 

جراحی لثه - التهابات لثه

 

روش های جلوگیری از التهاب لثه

حال شما می توانید با رعایت کردن یک سری دستورات بهداشتی تا حد زیاید از التهاب لثه در هر سنینی که باشید جلوگیری کنید:
1- دو بار در روز با یک خمیر دندان حاوی فلوراید هر بار به مدت 4 دقیقه مسواک بزنید.
2- هر روز از نخ دندان استفاده کنید.
3- به طور روتین برای چکاپ و جرم گیری به یکی شعب دندانپزشکی شفاگستر مراجعه کنید.
4- از رژیم غذایی درست و متوازنی پیروی کنید.
5- از دخانیات دوری کنید.
 
جراحی لثه - روش های جلوگیری از التهاب لثه
 

علائم بیماری التهاب لثه

اما یک سوال جالب دیگر چگونه می توان خیلی زود متوجه شد که آیا به التهاب لثه دچار هستید یا خیر؟ بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته متوجه شده اند این بیماری تا به درجات بالا و حاد نرسیده است قابل تشخیص نیست اما در کل می توان علائم زیر را برای این بیماری در نظر گرفت:
اگر متوجه شدید که مدت طولانی از دهان شما بوی بد می آید و با مسواک زدن هم قابل برطرف کردن نیست.
اگر متوجه شدید لثه های شما قرمز و یا متورم شده است.
اگر لثه های شما حساس و دردناک شده و بدون دلیل خونریزی می کنند.
اگر در هنگام مسواک زدن و یا جویدن غذا لثه هایتان احساس درد می کنند.
اگر متوجه شده اید که دندان هایتان به سرما و گرما بیش از حد حساس هستند.
همه و همه این موارد قابل پیگیری هستند و نباید به سادگی و بدون اهمیت از کنار آنها عبور کرد.
 
جراحی لثه - علائم بیماری التهاب لثه
 

علل بروز بیماری های لثه

جراحی لثه عبارت است از حذف نسوخ متورم و آماسی از لثه و از بین بردن عوامل تخریب استخوان. جراحی لثه با بی حسی کامل انجام می شود و نباید از آن هراسی داشت.
عوامل که موجب بروز بیماری های پریودنتال می شوند بسیار متعدد بوده و هر کدام به سهم خود نقش بسزایی در بروز و شیوع آن دارند مهم ترین علل بیماری های لثه عبارتند از:
1- پلاک میکروبی: همانگونه که قبلا اشاره شد، علت اصلی بیماری های لثه همانند پوسیدگی دندان مواد سمی موجود در دندان و پلاک دندانی است. و غالب موارد بیماری های لثه نیز ناشی از همین مساله است.
2-تغذیه: رژیم غذایی محتوای قند فراوان دومین علل بیماری های لثه است. قندها در اینجا نیز تقریبا همان نقشی را ایفا می کند که در مورد پوسیدگی دندان داشتند. منتها نحوه عمل آن متفاوت است در اینجا مواد سمی ناشی از فعالیت میکروبی باعث تخریب لثه می گردد.
3-عوامل سیستمیک: بسیاری از بیماری های بدن دارای تظاهراتی در دهان هستند که غالبا به صورت بیماری های لثه بروز می کنند.
 
جراحی لثه - علل بروز بیماری های لثه
 

بیماری های لثه که نیاز به جراحی دارند

در اینجا به برخی از بیماری های لثه که نیاز به جراحی لثه استفاده کرد اشاره می کنیم:
- بیماری های خونی: کلیه ی بیماری های خونی از جمله کم خونی ها، لوسمی(سرطان خون) و غیره نخستین نشانه خود را در دهان ظاهر می سازند. مثلا یک فرد که به کم خونی مبتلا است لثه های آن به رنگ کبود و رنگ پریده و مستعد بروز خونریزی است و لذا بسیاری از بیماران مبتلا به کم خونی آنمی از خونریزی لثه هنگام خواب و یا در هنگام مسواک زدن شکایت دارند.
دندانپزشک میز باید هنگام کار برای چنین بیمارانی مراقبتهای ویژه ای بکار برد، همچنین یک فرد مبتلا به به لوسمی نیز دارای لثه ای کاملا مشخص می باشد. و در بسیاری از موارد دندانپزشک با مشاهده علائم به این بیماری پی برده و بیمار برای درمان به پزشک مربوطه ارجاع می دهد به علاوه هرگونه کاری برای یک بیمار مبتلا به سرطان خون باید با نظر پزشک متخصص مربوطه باشد. زیرا این بیماران به شدت استعداد خونریزی یا عفونت دارند باید تا رسیدن بیمار به شرایط مطلوب خودداری گردد.
بوی بد دهان و خونریزی خود به خود از لثه یکی از مشکلات این بیماران است.
- بیماری قند: دیابت یا بیماری قند یکی از بیماری های است که از نظر دندانپزشکی بسیار مهم است. علائمی که در دهان بیماران دیابتی مشاهده می شود عبارتند از:
خشکی دهان که خود موجب افزایش پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه می شود.
استعداد ابتلا به عفونت های دندانی و دهانی
تاخیر در التیام زخم ها
همچنین در این بیماری ها هنگام انجام جراحی لثه و کار دندانپزشکی باید مراقبت های لازم صورت گیرد.
 

جراحی لثه - بیماری های لثه که نیاز به جراحی دارند

 

سایر بیماری های لثه

از جمله بیماری های لثه که نیاز به جراحی لثه داشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- پوسیدگی ها و پرکردنی های دندانی
- روکش ها و پروتز های دندانی و پلاک های ارتودنسی
- استعمال دخانیات: مصرف دخانیات بخصوص سیگار از عوامل مستعد کننده بروز بیماری های لثه می باشد.
کلید پیشگیری از بیماری های پریودنتال مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها می باشد. در صورتیکه این کار به درستی انجام گیرد باعث می گردد که لثه سالم بماند. از جمله پیشگیری های دیگری  که لازم است انجام شود عبارتند از:
-    تغذیه مناسب با حداقل قند های قابل تخمیر
-    شستشوی مرتب دهان با آب نمک و دهان شویه های ضدعفونی کننده 
-    ترمیم دندان های پوسیده 
-    اصلاح پرکردگی های غلط و پروتزهای نامناسب
-    جرمگیری دندان ها در صورت لزوم
 
جراحی لثه - سایر بیماری های لثه
 

بیماری های لثه در کودکان

برخی تصور می کنند که بیماری های لثه فقط مختص بزرگسالان است و در حالیکه بیماری های مخاط دهان و دندان در کودکان نیز وجود داشته و در کودکان بیماری های لثه و مخاط دهان به شدت در معرض انواع بیماری ها قرار داشته.
ژنژیویت یا تورم و قرمزی لبه ی لثه در کودکان حتی از بزرگسالان بیشتر شایع بوده و بیش از 90 درصد کودکان در این دوره به درجاتی از این عارضه مبتلا می شوند. این عارضه به علت کمبود تغذیه محتوی شیرینی جات فراوان و عدم رعایت بهداشت توسط کودکان ایجاد گردیده و معمولا خود به خود بهبود یافته و در موارد خاصی این ژنژیویت پایداری شده و به دوران بلوغ و بعد از آن می رسد لذا همانگونه که در بحث پوسیدگی اشاره شد کودکان به دلایل مختلف نیاز به مراقبت های ویژه داشته و والدین باید ضمن کمک به آن ها در امر بهداشت دهان آنها را تحت نظر یک دندانپزشک متخصص کودکان قرار دهند. برخی از بیماری های لثه و مخاط دهان نیز بیشتر در کودکان دیده می شود.
 
جراحی لثه - بیماری های لثه در کودکان
 

بیماری های لثه در هنگام بلوغ، حاملگی، یائسگی

به طور کلی خانم ها در دوران حاملگی، بلوغ و یائسگی مبتلا به بیماری های لثه می شوند که نیاز به جراحی لثه داشته زیرا به تغییراتی نیاز دارند که نیاز به انجام مراقبت های ویژه دارد.
در دوران بلوغ به علت تولید هورمون های جنسی موجب حساسیت در لثه ها شده و استعداد بیشتتر متورم و عفونت کردن لثه شده و ژنژیویت دوران بلوغ به نام ژنژیویت قاعدگی مبتلا می شوند که با تورم و خونریزی در ناحیه ی لثه بین دندان ها همراه می باشد. این علائم معمولا پس از گذر ار دوران بلوغ و قاعدگی برطرف شده.
شرایط خاص دوران بلوغ و قاعدگی و حاملگی و یائسگی نیاز به مراقبت های ویژه و مراجعه به دندانپزشکی برای انجام جراحی های لثه داشته که باید دوچندان به آن ها مراقبت داشت و خانم ها باید بدانند که در این دوران باید ضمن رعایت کردن بهداشت دهان تحت نظر دندانپزشک خانواده باشند.
یکی ار مشکلات خانم ها در دوران یائسگی خشک شدن دهان و مخاط لثه است که باعث حساسیت های لثه و عفونت های لثه شده که با درد و سوزش همراه بوده و استعداد افزایش عفونت شده.
 
بیماری های لثه در هنگام بلوغ، حاملگی، یائسگی
 

ورم کردن لثه

در این نوع بیماری لثه بیش از حد ورم کرده و موجب شده که دندان ها آن را زخمی کرده و موقع غذا خوردن مشکل ایجاد کرده و لثه ها روی دهان خونریزی کرده و باعث عفونت شوند. این بیماری می تواند مشکلات عدیده ای را برای بیمار بوجود بیاورد که بادی به مصرف دارو پرداخت و همچنین باید به جراحی لثه اقدام کرد.
 
ورم کردن لثه
 

روش های جراحی لثه

جراحی لثه از جمله مواردی است که در علم دندانپزشکی به دفعات زیاد مورد استفاده قرار می گیرد تا جایی که رشته ای جدا نیز محسوب می گردد.
در بسیاری از موارد ممکن است فرد بیمار در ناحیه لثه خود نیاز به جراحی داشته باشد. این عمل گاهی اتفاق می افتد که لثه فرد دچار درد و یا مشکلی شده باشد و در برخی موارد نیز ممکن است دندان های عقل به صورت فک جوش باشند که در آن صورت نیاز به جراحی داند.

دندان های فک جوش به دندان هایی گفته می شود که به عمق لثه چسبیده شده اند و به راحتی قابل کشیدن نیستند. همانگونه که می دانید در بسیاری از موارد دندان های عقل سبب درد در دهان می شوند و دندان های دیگر را به خرابی می کشند بنابراین باید از دهان خارج شوند. در برخی موارد این خروج به راحتی انجام می گیرد و در برخی دیگر با درد و فشار بسیاری همراه خواهد بود که در این صورت جراحی لثه امری واجب به شمار می رود.

اکنون به برخی از روش های جراحی برای لثه اشاره خواهیم کرد.

 

روش های جراحی لثه

یکی از این روش ها روش جراحی حفره ای در لثه می باشد. این روش بیشتر برای مواقعی به کار برده می شد که لثه شخص بیمار دچار ناراحتی و التهاب شده باشد و یا لثه از دست رفته را می خواهیم دوباره احیا کنیم. در روش حفره ای ما از مزیت هایی برخوردار خواهیم بود که در روش های دیگر از داشتن آنها محروم می مانیم.
در روش حفره ای که توسط فردی به نام دکتر جان چاو پایه ریزی و برای اولین بار اجرا شد، دیگر نیازی به پیوند و برداشتن بافت زنده از ناحیه سقف دهان نیست. این روش ابتدا بر روی مواد گوناگون انجام شده است و پس از تحقیقات و بررسی های فراوان به صورت شیوه ای علمی و اصولی درآمده است.

این روش در زمینه جراحی لثه انقلابی به پا کرده است. در این سبک دیگر نیازی به زدن بخیه نیست. همانگونه که می دانید در بسیاری از موارد بخیه زدن باعث زخیم شدن بافت در ناحیه مربوطه می شود و در صورتیکه نکات بهداشتی در مورد نگهداری بخیه رعایت نشود عفونت ها و وجود بیماری ها و قارچ ها می تواند در مراحل درمان اختلال به وجود آورند و حتی مشکلی غیر از مشکل لثه برای بیمار به وجود آورند که جبران ناپذیر باشد.
از آن گذشته بخیه زدن در داخل دهان مانند بخیه در سایر نقاط بدن نمی باشد و به دلیل بد دست بودن و قابل رویت نبودن ناحیه نمی توان این عمل را به خوبی انجام داد. علاوه بر همه موارد گفته شده استرسی که بخیه زدن در بیمار به وجود می آورد بسیار زیاد است و حتی ممکن است این استرس به پزشک نیز منتقل شد.

 

فواید جراحی لثه

 

فواید جراحی لثه

از دیگر فواید جراحی لثه به روش حفره ای این است که مدت زمان لازم برای انجام جراحی به شدت کم می شود و دیگر نیازی به صرف ساعات و مدت زمان طولانی برای انجام عمل های سنگین بر روی دهان نیست. به کمک این روش علاوه بر آن که در زمان صرفه جویی می شود، کیفیت کار نیز بالا خواهد رفت و بیمار نیز دچار اضطراب و خستگی در حین عمل نخواهد شد.
مزیت دیگر این نوع جراحی درد و خونریزی بسیار کمی است که متوجه بیمار می شود. شاید یکی از مهمترین و اساسی ترین علل افزایش محبوبیت این روش همین باشد که خونریزی در این روش به کمترین حد ممکن خود رسیده است. خونریزی کم به معنی این است که خطر بروز بیماری ها و عفونت ها به شدت کاهش می یابد و دهان از سلامت و امنیت بیشتری برخوردار است.
علاوه بر تمامی موارد یاد شده فوق، دراین روش بیمار دیگر مجبور نیست هزینه های گزافی را برای عمل پرداخت نماید زیرا جراحی لثه به روش حفره ای از کم هزینه ترین روش های جراحی برای لثه به شمار می آید. البته با آن که این روش در کوتاه ترین مدت زمان ممکن و با صرف هزینه ای پایین تر نسبت به سایر روش ها نیاز بیمار را برطرف می ساز ولی از دوام و مقاومت بسیاری بالاتری نیز نسبت به روش های دیگر برخوردار است.

 

نحوه جراحی لثه به روش حفره ای

 

نحوه جراحی لثه به روش حفره ای

اکنون به بررسی و نحوه جراحی به روش حفره ای خواهیم پرداخت:
همانگونه که در ابتدا نیز گفته شد این روش برای بازیابی و احیا لثه هایی است که آسیب دیده اند و به عبارتی از دست رفته اند. در این سبک پس از انجام مراحل ضد عفونی و جرمگیری در قسمت زیر خط لثه ای که آسیب دیده است، حفره ای بسیار کوچک در قسمتی بالاتر از خط لثه و توسط ابزار مخصوصی که پیشگامان این سبک ابداع نموده اند، ایجاد می شود.
پس از ایجاد حفره در ناحیه مربوطه، با استفاده از ابزاری مخصوص کلاژن ها را برش زده و سعی در تحریک آنها خواهند نمود. عمل تحریک کردن کلاژن ها به اندازه ای ادامه خواهد داشت که تا سطح لثه طبیعی بالا بیایند و پس از آن زمان آن می رسد که پین ها یا کلاژن های جای گذاری شوند و به لثه های سالم کناری و پاپیلا پیوند زده شوند. این پیوند با نوعی بخیه انجام می گیرد ولی بخیه در این روش با روش های دیگر کاملا متفاوت می باشد. در روش حفره ای بخیه به صورت پیوند میان بافت ها انجام می گیرد و بسیار ظریف و نامحسوس است ولی در سایر روش ها این گونه نیست.
 
دکتر چاو که به عنوان بنیانگزار این روش شناخته شده است معتقد است که با استفاده از این روش تنها پس از دو ساعت بیمار می تواند به طور عادی غذا بخورد و مسواک بزند و هر کار عادی دیگری را به خوبی دیگران انجام بدهد و این در حالی است که هیچ گونه درد و خونریزی متوجه وی نخواهد شد. علاوه بر آن لثه آسیب دیده شکل اولیه و سالم خود را دوباره به دست خواهد آورد و همانند سایر لثه ها می شود. و پس از جراحی لثه تنها در مدت هفت روز می تواند مقاومت خود را کاملا به دست بیاورد. در اکثر موارد پس انجام این روش دیگر نیازی به عمل مجدد در لثه نیست.
از عوامل آسیب دیدن لثه استفاده نادرست و اشتباه از مسواک است. به طوری که موجب آسیب دیدگی لثه می شود.

 

 

پریودونتال لیگامنت

 

جراحی لثه

در بحث های قبلی عرض کردیم برای آنکه دندان های زیبا و لبخند زیبا داشته باشیم باید لثه های زیبا داشته باشیم و در واقع داشتن لثه های سالم باعث می شود که دندان های شما کمتر دچار آسیب شوند و دندان هایتان از ریشه سالم و بدون مشکل باشد و در واقع لثه ای از لحاظ ظاهری سالم می باشد که رنگ آن طبیعی و صورتی و یا قرمز روشن باشد و محکم و با استقامت به دندان های شما چسبیده شده باشد.
یکی از راه های داشتن لثه سالم مسواک درست زدن است. دندان به وسیله ی منسوجات و بافت هایی به فک متصل گردیده که به آن لثه می گوییم و در واقع دندان ها به وسیله ی بافت هایی احاطه شده و آسیب رسیدن و بیمار شدن هر کدام از بافت ها باعث می شود که دندان ها خراب و یا بیمار شود و این بیماری نیز روی دندان های شما اثر می گذارد. در واقع دندان های شما با داشتن سلامت کامل خود به همراه این بافت ها و منسوجات می تواند سلامت کاملتری داشته باشد. این بافت های محاط کننده می تواند؛ لثه، استخوان فک و رشته های ظریف و باریکی با جنس الاستیک که “پریودونتال لیگامنت ” نام گرفته اند، به استخوان فک متصل گردیده که دندان ها استقامت شان به این موارد نیز بستگی دارد.

برخلاف جنسی که سطح عاج دندان دارد که “مینا” ی دندان نام دارد و بسیار محکم و با استقامت می باشد و در قسمت بیرونی دندان قرار دارد، قسمتی دیگر برای اتصال دندان به ریشه ی دندان (عاج ریشه ی دندان ) به وسیله ی ماده ای به نام “سمنتوم” وجود دارد که از ریشه ی دندان محافظت می کند؛ دارای جنسی ضعیف تر و کم مقاوم تر و به سرعت دچار پوسیدگی می گردد و در مقابل بیماری و میکروب مقاومت کمتری از خود بروز می دهد.
بنابراین باید از ریشه ی دندان نیز به خوبی محافظت کرد و نگذاریم بیماری به ریشه ی دندان سرایت کند و ریشه ی دندان و در نتیجه کل دندان را نابود کند. استخوان فک سالم نیز در سالم بودن دندان ها مؤثر می باشد و در واقع داشتن لثه های سالم همان داشتن لثه هایی دانه مانند دانه های بافت پرتقال می باشد و این بافت ها محکم و سفت می باشد به گونه ای که خونریزی نکند و با مسواک کردن به لثه ها آسیب و صدمه ای نمی رسد و لثه ها دچار خونریزی نمی شوند و دارای بافت های محکم می باشد و این بافت ها نه شل و پلاسیده می باشد و نه از رنگ کبود و تیره در آنها اثری وجود دارد که اینها خود از عوامل و فاکتور های ظاهری، داشتن لثه ی سالم است و حتی در هنگام غذا خوردن این مشکلاتی که گفتیم را برای شما پدید نمی آورد.

 

چه عامل هایی باعث ایجاد بیماری لثه و استخوان فک می شود؟

 

چه عامل هایی باعث ایجاد بیماری لثه و استخوان فک می شود؟

حال این سوال پیش می آید که چه عامل هایی باعث ایجاد بیماری لثه و استخوان فک می شود؟
در واقع با تجمع میکروب در زیر لثه ها باعث ایجاد لایه ای به نام پلاک میکروبی که بسیار چسبنده می باشد، این لایه در واقع باعث و بانی انواع بیماری های لثه می گردد و این بیماری نیز به دندان آسیب می رساند. و این ها هم علتش رعایت نکردن بهداشت و مسواک نزدن و نخ دندان نزدن، میکروب و باکتری های زیادی در لثه ایجاد گردیده و سلامت دندان ها به خطر می افتد. درواقع جرم گیری نکردن و مراجعه نکردن به دندانپزشک خود از عامل ایجاد مشکلات عدیده در لثه می گردد و اگر از نکاتی که پزشک مورد نظر می گوید استفاده نکنیم مشکل لثه ی ما حاد تر خواهد شد و کار به جراحی لثه نیز کشیده می شود.

وقتی که دندان های شما دچار جرم گرفتگی شوند دیگر دندان هایتان با مسواک کردن و نخ دندان زدن این جرم آنها برداشته نخواهد شد و راهی شما ندارید جز مراجعه به دندانپزشک و انجام کارهای جرم گیری ای که دندانپزشک روی دندان های شما انجام می دهد تا دندان های شما را به حالت اولیه باز گرداند. داشتن جرم ها خود مشکلات زیادی را برای دندان های شما ایجاد می کند و علاوه بر دندان ها، لثه ی شما را دچار اختلال کرده و ملتهب می شود.
التهاب لثه نیز از نظر ظاهری دندان ها شما را تحت تأثیر قرار می دهد و این نیز روی خنده ی زیبا شما اثر منفی می گذارد. حال اگر شما در پی راهی برای حل این مشکل پیدا کرده و دندان های خود را جرم گیری کنید، آن وقت لثه های شما به وضعیت طبیعی و قبلی خودد باز می گردد. ولی اگر دیر شود و یا درمان نگردد، شک نداشته باشید باعث می شود کم کم بافت لثه ها از بین رفته و استخوان فک نیز تحلیل و نابود گردد و شکل ظاهری و سلامتی شما به خطر بیفتد و در آن صورت هیچ راهی برای شما نخواهد ماند و بیماری و عفونت لثه از اینجا نشأت خواهد گرفت.
 
در واقع با تحلیل و نابود شدن استخوان فک شما، دندانتان بافت پشتیبان خود را از دست می دهد و دندان آسیب پذیر تر و به عبارتی لق و یا شل خواهد شد و دیگر از آن استقامت قبلی برخوردار نخواهد شد. فی الواقع لق شدن دندان خود از بدترین حالت هایی است که دندان می تواند در آن وضعیت قرار گیرد و دندان های شما دچار افتادگی خواهد شد و به عبارتی دیگر مجبور خواهید شد دندان های خود را بکشید و این از بدترین اتفاقات ممکن است که برای دندان شما می افتد و دندان خود را از دست می دهید که به بیماری “پریدونتال” یا به عبارتی بیماری لثه و استخوان فک می باشد مبتلا خواهید شد و دندان های شما بسیار حساس شده و در برابر گرمی و سردی و نوشیدنی های شیرین و طعم دار که با رفتن آنها در زیر دندان برای آن مشکل ایجاد می کند.
 
 
همین جرم ها باعث می شود که دندان ها از استخوان جدا شده و شل شده و رشته های ظریفی که دندان و استخوان و فک به هم متصل می کند باعث می شود از بین رفته و دندان استقامت خودش را کم می شود. و دندان ها را می توان با پایین آوردن استقامتشان غیر مقاوم و نابود کرد و از ریشه کند و این همان چیزی ست که باکتری ها ایجاد می کنند. بنابراین با رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک کردن مرتب و استفاده از نخ دندان و مراجعه ی هر شش ماه یک بار به دندانپزشک خود را در برابر انواع بیماری های دندان و دهان و لثه و …. ایمن کنید.
 

اپیدمیولوژی و اتیولوژی تحلیل لثه

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده اند که تحلیل لثه ممکن است در افرادی با بهداشت دهان خوب یا بد رخ دهد. افرادی با بهداشت دهان نا مطلوب اغلب افرادی مسن بوده که تحلیل لثه همه سطوح دندان را درگیر کرده و این تحلیل با بیماری پریودنتال نیر توام است، 4 در حالی که افرادی با بهداشت دهان مناسب معمولا جوان بوده که اساسا سطح باکال دندان دچار تحلیل شده است. 5 تروما مسواک و دندان های بدجا ( malpositioned ) اصلی ترین عوامل اتیولوژیک در تحلیل های باکالی محسوب می شوند.
 

اتیوپاتوژنز

تحلیل لثه فرآیندی است که اساسا دو ساختار آناتومیک را درگیر می کند: لثه مارژینال و استخوان آلوئولار باکال زیرین. برای تحلیل لثه دهی سنس استخوان باید وجود داشته باشد. دهی سنس استخوان ممکن است بخاطر آناتومی استخوان، موقعیت دندان، حرکت ارتودونتیک دندان، فرآیند های التهابی یا اورلود (overload) اکلورالی ایجاد شود. اصلی ترین عوامل اتیولوژیک مسئول ایجاد تحلیل لثه ثانوی به دهی سنس عبارتند از: بهداشت دهان ضعیف و مسواک زدن شدید دندان ها.

سایر عوامل عبارتند از کشش ناشی از یک فرنوم بلند یا اتصال عضلانی همراه با تروما ایاتروژنیک و ترومای وارد از طرف بیمار. لبه های زیر لثه ای رستوریشن ها نیز ممکن است باعث تحلیل بافت نرم شوند. 

افرادی با بیوتایپ لثه نازک بیشتر در معرض خطر تحلیل لثه قرار دارند (نسبت به افرادی با بیوتایپ ضخیم). به در عین حال درباره احتمال افزایش سن فیزیولوژیک الیاف پریودنتال و تحلیل لثه نیز بحث هایی وجود داشته است. با این حال، ظاهرا ارتباطی بین عرض لثه کراتینیزه و تحلیل لثه وجود ندارد.


موارد تجویز درمان تحلیل لثه

چون تحلیل لثه فی النفسه یک عامل خطر برای بیماری پریودنتال محسوب نمی شود، 30،31 تصمیم گیری برای درمان آن اغلب به موارد استتیک ارتباط دارد. با این حال، در مواردی که تحلیل لثه پیشرونده بوده، نواحی تحلیل در برابر آسیب ها حساس بوده و تمیز کردن آنها دشوار باشد، یک اندیکاسیون پزشکی برای درمان وجود دارد. امروزه، بخاطر در دسترس بودن سایر گزینه های درمانی کمتر تهاجمی، اهمیت پوشش ریشه برای درمان حساسیت سرویکالی یا برای پیشگیری از پوسیدن ریشه به حاشیه رانده شده است.

 

اهداف درمان تحلیل لثه

سلامت پریودونتال - نتایج مطالعات حیوانی و مطالعات بافت شناسی انسان نشان داده¬اند که بعد از پوشش نقایص تحلیل لثه باید انتظار چه نتایجی را داشت.

ترمیم (repair)، شامل اتصال بافت همبندی جدید در آپیکالی ترین ناحیه ولانگ جانکشنال اپیتلیوم در قسمت کرونالی سطح ریشه پوشش داده شده، موجب بازیابی سلامت پریودونتال می شوند.
رژنراسیون اندک یا فقدان رژنراسیون استخوان آلوئولار بدنبال تکنیک های جراحی معمول نظیر فلپ با جابجایی کرونالی (CAF/ coronally advanced flap)  با یا بدون پیوند های آزاد بافت همبند (CTGs/ connective tissue grafts) قابل انتظار است.


تحلیل های لثه تکی (Single gingival recession) 

تجربه بالینی نشان داده که آمادگی برای انجام سه روش جراحی پوشش ریشه برای تحلیل های موضعی کفایت می کند. عمق تحلیل و مقدار بافت کراتینیزه در قسمت آپیکال تحلیل تعیین کننده روش تجویزی است. جراحی های کلاسیک جابجایی فلپ را می توان برای درمان تحلیل های موضعی با عمق کمتر از 3 میلی متر مورد استفاده قرار داد.
 
اگر دست کم 2 میلی متر بافت کراتینیزه در قسمت آپیکال وجود داشته باشد، فلپ با جابجایی کرونالی همراه با EMD یا اتوگرفت بافت همبندی روشی نسبتا ساده بوده و بنابراین انتخاب نخست خواهد بود. اگر بافت کراتینیزه در قسمت آپیکال تحلیل کمتر از 2 میلی متر باشد، فلپ متصل کننده طرفی دو تایی (فلپ دابل لترال بریجینگ) همراه با اتوگرفت بافت همبند پیشنهاد می شود.
 
در این بیماران، تونل تکنیک مادیفای شده را می توان بعنوان یک روش جایگزین برای تکنیک های معمول جابجایی فلپ مدنظر قرار داد. اگر بافت کراتینیزه در قسمت آپیکال تحلیل کمتر از 2 میلی متر باشد، بخش های کوچکی از پیوند بافت همبند باید بدون پوشش باقی بمانند. اگر سایز دیفکت 3 میلی متر یا بزرگتر باشد، برای درمان تحلیل های موضعی لثه با عمق کمتر از 3 میلی متر باید از تکنیک های معمول جابجایی فلپ استفاده کرد. در این موارد بخاطر محدودیت در جابجایی و تحرک فلپ به سمت کرونال، نباید از تونل تکنیک مادیفای شده استفاده کرد. 
 

تحلیل های لثه چندتایی (Multiple gingival recession)

معمولا می توان تونل تکنیک مادیفای شده را برای پوشش چند تحلیل لثه مجاور هم مورد استفاده قرار داد. اینکه آیا بخش هایی از پیوند بافت همبند باید بدون پوشش باقی بمانند یا نه به این بستگی دارد که چقدر بافت کراتینیزه در ناحیه آپیکال تحلیل وجود دارد.

در مواردی که مقدار بافت کراتینیزه در ناحیه آپیکال تحلیل کمتر از 2 میلی متر باشد، می توان از فلپ با جابجایی کرونالی با اتوگرفت بافت همبندی یا EMD بجای تونل تکنیک مادیفای شده استفاده کرد.

وجود یک وستیبول کم عمق در ناحیه قدام مندیبل دستیابی به ثبات زخم در طی روزهای اولیه پس از جراحی را بیش از پیش دشوار می سازد؛ دوره ای حیاتی برای تشخیص التیام بدون اشکال زخم. بخصوص در این بیماران، تجربه کلینیکی نشان داده است که تونل تکنیک مادیفای شده می تواند به نتایج بهتری منجر شود (نسبت به راه های جایگزین).


پوشش ریشه در کودکان و نوجوانان 

در طی رشد فک در کودکان و نوجوانان، لثه کراتینیزه هم وسیع می شود. با این حال، عرض بافت کراتینیزه کماکان به واسطه تغییرات در موقعیت باکو اورال دندان هنگام رشد و تکامل تحت تاثیر قرار می گیرد. این مساله ممکن است منجر به تحلیل لثه شده که ظاهرا در اغلب موارد برگشت پذیر هستند. در یک مطالعه کلینیکی در کودکان دچار تحلیل لثه، آندلین-سوبوکی و همکارانش مشاهده کردند که 25 ناحیه از 35 ناحیه دچار تحلیل لثه، با عمق از نیم تا سه میلی متر، خود به خود در عرض سه سال در بیمارانی با بهداشت دهان مناسب، برطرف شدند. 

 

 

GUM DISEASE SYMPTOMS

Gum disease is often silent, meaning symptoms may not appear until an advanced stage of the disease.
However, warning signs of gum disease include the following:
Red, swollen or tender gums or other pain in your mout
Bleeding while brushing, flossing, or eating hard food
Gums that are receding or pulling away from the teeth, causing the teeth to look longer than before
Loose or separating teeth
Pus between your gums and teeth
Sores in your mouth
Persistent bad breath
A change in the way your teeth fit together when you bite
A change in the fit of partial dentures
Millions of people don't know they have this serious infection that can lead to tooth loss if not treated.

منبع : perio.org

 

جراحی لثه - perio.org

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
حسن
۱۳۹۷/۰۶/۱۹۰۰
پاسخسلام.مطالب خیلی عالی بود.
ناشناس
۱۳۹۷/۰۳/۱۸۰۰
پاسخسلام درود بر شما دکتر عزیز اما دست ما کوتاه و خرما بر نخیل من در شهرستان ایمپلنت انجام دادم ولی راضی نیستم یکی از پایه ها درد دارد ولثه اطراف ان نیز درد دارد کمی از لثه را دکتر بر داشت ولی بدتر شد به امید روزی که بیایم مطب دکتر عزیز ومشکل بنده حا شود ممنون
دکتر سجودی
۱۳۹۷/۰۳/۱۸۰۰

سلام.وقت به خیر 

به امید بهبودی کامل شما دوست عزیز. در خدمت شما هستیم.

ناشناس
۱۳۹۵/۰۶/۱۷۰۱
پاسخبسیار بسیار جامع وعالی بود.بسیار اگاه تر شدم بنده.سپاس فراواان
ناشناس
۱۳۹۵/۰۶/۱۷۰۱
پاسخبسیار بسیار جامع وعالی بود.بسیار اگاه تر شدم بنده.سپاس فراواان

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 12 91 08 88 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map
googlea5e9e2012138def7.html