این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه

پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه

پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - ماده سفید، یا کامپوزیت دندان و ماده سیاه یا آمالگام دو نوع ماده ترمیمی هستند که در دندانپزشکی به کار می روند. ادامه مقاله را در وبسایت دکتر سجودی مطالعه نمایید.

1402/07/12
259,799
11

پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه؟

 
فهرست مطالب سایت (کلیک کنید)
 

فیلم مراحل پر کردن دندان با مواد سیاه و مواد سفید

 

پرکردن دندان - سفید یا سیاه کدام بهتر است؟

ماده سفید یا کامپوزیت دندان و ماده سیاه یا آمالگام دو نوع ماده ترمیمی هستند که بیشتر از سایر مواد در دندانپزشکی، به کار می روند. برای پر کردن دندان در وهله اول دندانپزشک باید تصمیم بگیرد که از مواد سفید یا کامپوزیت استفاده شود و یا از مواد سیاه یا آمالگام.

اما بهتر است که تفاوت های ماده سیاه و سفید برای پر کردن دندان ها مشخص شود، که بعد از اعلام طرح درمان از سوی دندانپزشک بیمار بتواند درک بهتری از درمان خود داشته باشد.

 
 
 
 
پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - سفید یا سیاه کدام بهتر است؟
 

پر کردن دندان با جیوه

ماده سیاه یا آمالگام با یکی از قدیمی‌ترین مواد ترمیم دندان در علم دندانپزشکی می باشد. این ماده که از در هم آمیختن جیوه با فلزات دیگر مانند: نقره، قلع، مس و... بوجود می آید که در حدود 200 سال از تولید اولیه آن می گذرد و اصول صحیح استفاده از ماده سیاه برای پر کردن و ترمیم دندان به عنوان یک ماده‌ی مناسب همچنان در دانشکده‌های دندانپزشکی ایران و جهان تدریس می‌ شود.

مقاومت زیاد در برابر سایش، دوام بالا و پوسیدگی کمتر از جمله ویژگی های مثبت این ماده سیاه می باشد. و علاوه بر این ها قیمت مناسب آن نسبت به ماده سفید رنگ یا کامپوزیت باعث گردیده تا افراد بیشتری بتوانند دندان های خود را ترمیم کنند و از مزایای آن بهره ببرند.

 
پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - پر کردن دندان با جیوه
 

مضرات ماده سیاه یا آمالگام

ماده سیاه، چسبندگی به دندان ندارد و باید بسیار تراش داده شود تا حفره ای به شکل گیردار ایجاد شود اما ماده سفید یا کامپوزیت نیاز به تراش بیش از حد دندان ندارد و به شکل دیگری به دندان چسبانده می شود.

این در صورتی است که استحکام ماده سیاه بیشتر است، ولی در پر کردن دندان قدرت چسبندگی به دندان مهم تر از استحکام می باشد. علاوه بر این ها وجود جیوه در ساختار ماده سیاه تا مدت های طولانی محل بحث موافقین و مخالفین استفاده از این ماده بوده است.

هرچند که ورود جیوه از ماده سیاه یا آمالگام سخت شده به بدن انسان تاکنون تایید نشده و از این ماده سیاه همچنان به عنوان یک ماده‌ی مناسب برای ترمیم دندان استفاده می شود، اگر چه جیوه‌ ی موجود در این ماده سیاه باعث آسیب به محیط زیست به علت دفع نامناسب آن می شود.

اما برای بدن انسان کاملا بی‌خطر است. و بالاخره اینکه رنگ کاملا متضاد آن با دندان که در موارد بسیاری موجب نارضایتی افراد می باشد، مهمترین ویژگی نامطلوب آن به حساب می آید.

 
 
آمالگام دندانی نوعی ماده ترمیمی فلز مانند متشکل از مخلوطی از نقره، قلع، مس به صورت آلیاژی بوده و به مجموعه این
فلزات جیوه نیز افزوده می شود.
 
مطالعه بیشتر >>>   ترمیم دندان با آمالگام   
 
 

پر کردن دندان با ماده سفید یا کامپوزیت

برخلاف ماده سیاه که از زمان تولید و استفاده از آن تغییر خیلی مهمی در ساختار خود نداشته، ماده سفید یا همان کامپوزیت هر روز درحال تغییر و پیشرفت است و متخصصان و دندانپزشکان همواره در حال تلاش برای تولید و استفاده از مواد بهتر با خواص بهتری هستند.

به این دلیل و با توجه به بهبود سیستم های چسبندگی این ماده سفید به دندان طی سال های اخیر بسیاری از پوسیدگی ها که قبلا به علت عدم اعتماد دندانپزشکان به این مواد همرنگ ، با ماده سیاه پر می‌شدند، امروزه به خوبی با این ماده سفید رنگ ترمیم می‌شوند. همچنین در سایت colgate اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - پر کردن دندان با ماده سفید یا کامپوزیت
 

پر کردن دندان جلو با کامپوزیت

با توجه به این توضیحات در مورد دندان‌هایی که صرفاً پر می‌شوند چنانچه دندان در معرض دید باشد بهتر است با ماده سفید پر شود. امروزه این ماده سفید یا کامپوزیت با استحکام بسیار زیادی ساخته می شود که مخصوص دندان های آسیا است و بسیار عالی عمل می کند.

در واقع ماده سفید بیشتر در دندان های جلویی به کار برده می شود. اما در مورد دندان‌هایی که درمان ریشه (عصب کشی) شده‌اند در اکثر مواقع دندانپزشک پس از ترمیم دندان روکش کردن دندان را توصیه می‌ کند، بنابراین حتی اگر این دندان در معرض دید باشد از آنجا که روکش به رنگ سفید خواهد بود پر کردن دندان با ماده سیاه انجام خواهد شد.

و از آن جا که در ناحیه خلفی دهان، دندان های آسیای کوچک و بزرگ حضور دارند و این دندان ها نقش اصلی را در جویدن بازی می کنند بهتر است که در ترمیم و پر کردن آنها از ماده سیاه استفاده شود. به طور کلی ماده سیاه در دندان های عقب استفاده می شود.

 
 
در این روش بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا ماده ای به نام اسید اچ استفاده می گردد که سبب ایجاد حفراتی
بسیار بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می گردد.
 
مطالعه بیشتر >>>   ترمیم دندان با کامپوزیت   
 
 

پر کردن دندان با لیزر؟

این روزها بسیار شنیده می شود که عده ای می گویند که پر کردن دندان با لیزر انجام می شود یعنی در دندانپزشکی دندان ها با اشعه یا لیزر پر می شوند، به صورتی که بسیار شبیه دندان های واقعی هست و مشخص نیست که پر شده اند.

در واقع این کامپوزیت ها خمیری شکل هستند دندانپزشک آنها را به راحتی روی دندان در حفره تراش خورده شده قرار می دهد. و در ادامه با استفاده از نور آنرا پلیمریزه و به حالت سفت و سخت در می آورد.

نوری که از آن برای سخت شدن کامپوزیت ها استفاده می شود، طیف آبی نور مرئی است. پس برخلاف آنکه به اشتباه لیزر یا اشعه ماورای بنفش نامیده شود، این نور همان نور مرئی است که قدرت نفوذ به حدود 2 میلیمتر از کامپوزیت را دارا می باشد. در واقع پر کردن دندان با لیزر در حد یک شایعه می باشد.

 
پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - پر کردن دندان با لیزر؟
 

پر کردن دندان با مواد چینی

مواد چینی یا سرامیک ها موادی هستند که برخلاف ماده سیاه یا ماده سفید به دندان چسبانده نمی شود. این مواد چینی در لابراتوار دندانپزشکی، طوری که پوسیدگی را به خوبی پوشش می دهند؛ تهیه می شوند. مواد چینی از آنجایی که از جنس سرامیک هستند و ظاهری شبیه به دندان طبیعی را دارند، پرکردن دندان با این مواد چینی  قابل تشخیص می باشد.

اما این مواد چینی نقطه ضعف نیز دارند و آن هم این است که پر کردن دندان با آنها بسیار گران تر از پر کردن دندان با ماده سیاه یا سفید است و به دلیل اینکه ماهیت آنها حجیم می باشد در مقایسه با پر کردن با ماده سیاه بخش بیشتری از دندان سالم تراشیده می شود.

 

قیمت پر کردن دندان با ماده سفید

پر کردن دندان با ماده سفید یا کامپوزیت قیمت نسبتا گران تری نسبت به ماده سیاه دارد. این قیمت بیشتر طوری می باشد که برخی حاضر هستند به خاطر هزینه کمتر از ماده سیاه به جای آنها استفاده نمایند. قیمت پر کردن دندان با ماده سفید در حدود 750 هزار تومان تا 1 میلیون تومان متغیر می باشد.

 

بعد از پر کردن دندان چکار کنیم؟

گاها پوسیدگی بین دندانی، یعنی جایی که مسواک به آن دسترسی ندارد، شروع می شود. البته هر نوع تغییر رنگ و یا سیاه شدن رنگ دندان، به عنوان پوسیدگی شناخته نمی شود. در بسیاری از موارد پوسیدگی سطحی نیازی به ترمیم و یا پر کردن ندارد و تنها با رعایت بهداشت، می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

اما پس از ترمیم و پر کردن دندان ها علاوه بر مسواک زدن که تمام سطوح به جز سطوح بین دندانی را پاکیزه می کند برای حذف پلاک و جلوگیری از پوسیدگی بین دندانی، باید به طور منظم و حداقل یک بار در روز به درستی از نخ دندان استفاده شود.

در انتها لازم به یادآوری است برای سلامت دندان ها هر شش ماه یک بار برای جلوگیری از بروز پوسیدگی وسیع و مخرب به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 
 

ترمیم دندان با تجهیزات روز دنیا + زیبایی منحصر به فرد + ماندگاری طولانی مدت

اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده نشود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر
به ایجاد پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید
و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان می کنید.
 
در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه داشته باشد.
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
ارتباط با دکتر از طریق واتس اپ
 
پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - ویدیوهای بیشتر
پرکردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه - تصاویر قبل و بعد بیماران
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
پارس اینفوتک
۱۴۰۲/۱۱/۰۷۰۰
پاسخ

سلام مقاله عالی بود خوشحال می شویم از سایت ما هم بازدید کنید تازه های هوش مصنوعی تجاری و آکادمیک: https://parsinfotech.com

shaylin
۱۴۰۱/۰۴/۲۸۰۰
پاسخسلام وقت شما بخیر باشه
ممنون از مطالب مفید و سایت خوبتون.
میبخشید آقای دکتر من دیروز یکی از دندان های کرسیم بشدت درد میکرد که حتی با خوردن مسکن هم آروم نمیشد و آخر شب بالاخره کمی دردش بهتر شد؛ امروز رفتم و برام عصب کشی انجام دادن ولی حین کار بسیار اذیت شدم و با وجود اینکه چندین بار از بی حسی استفاده کردن ولی باز هم درد زیادی رو متحمل شدم؛
مبشه بفرمایید علتش چی هست؟! و آیا دکتری که رفتم در کارشون خیلی مهارت نداشتن؟!
چون الان هم بسیار درد داره....
وحید
۱۳۹۹/۱۱/۱۶۰۰
پاسخآیا پرکردن دندان درد دارد
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰
سلام وقت بخیر جناب وحید گرامی
خیر درد ندارد
F.b
۱۳۹۹/۰۴/۱۳۰۰
پاسخسلام اقای دکتر
من امروز دندانم رو عصب کشی کردم و با مواد سفید پرکردن نزردیک 13 ساعت گذشته اما موادش سفت نشده و با کشیدن چیزی روی مواد از مواد دندان بر برداشته میشه
علتش چی میتونه باشه
ایا مواد به کار برده بی کیفیت بوده؟؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۴/۱۸۰۰

سلام وقتتون بخیر
بله ممکن هست مواد کامپوزیت خوب نبوده و یا ترمیم دندان شما کامل انجام نشده ، می توانید مجددا مراجعه کنید به دندانپزشکتون

مریم مرادی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲۰۰
پاسخسلام اقا دکتر عزیز. دندونم عصب کشی شده دکتر فقط یکمی تراشتیده بود اما موقع پر کردن وقتی رفتم پیششون دکتر کلا دندونم را تراش داد و با آمالگام پر کرد وقتی دیدم متوجه شدم به جای پر کردن دندون یه دندون از آمالگام ساخته که حتی نمیشه روکش هم گذاشت دلیلشم پرسیدم گفت چون زیاد تراشیدم دندونت از بین رفت مجبور شدم برات با ماده سیاه دندون بسازم بعد برو یه کاشت دندون انجام بده الانم اون دندونم خیلی درد میکنه به نظرتون چیکار کنم راهنماییم کنید لطفا
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۳/۳۱۰۰

سلام وقت بخیر خانم مرادی گرامی
بله اینطور که می فرمائید متاسفانه دندونتون رو از دست دادید و احتمالا به ایمپلنت نیاز داشته باشید، برای این کار باید همراه با عکس حضورا مراجعه فرمائید، می توانید با شماره زیر تماس بگیرید :
شماره تماس :  88082941
همچنین اگر الان امکان تماس ندارید می توانید مقاله زیر را درباره ایمپلنت دندان مطالعه کنید:
https://drsojodi.com/Dental-implants-cost

ابراهیمی
۱۳۹۹/۰۱/۲۶۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
شما تو مطالبتون گفتید پر کردن با ماده سیاه برای دندونهای عقبی بهتر هستش اگه با سفید پر کنیم مراقبت های خاصی احتیاج؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۱/۳۱۰۰

سلام وقت بخیر جناب ابراهیمی عزیز
خیر مراقبت خاصی نیاز نیست ، دندون های خلفی به خاطر اینکه توی دید نیستند ، موردی نداره که از آمالگام یا مواد سیاه برای آنها استفاده شود که در هزینه بیمار هم صرفه جویی شود کارایی تقریبا یکسان است
با تشکر از شما

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi