<link rel=

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

کامپوزیت دندان | کامپوزیت ونیر | قیمت کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان | کامپوزیت ونیر | قیمت کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان لایه ای از مواد هم رنگ دندان است که برای ترمیم موضعی یا زیبایی یا تغییر رنگ اصلی یا هنگام وجود عیب روی دندان گذاشته می شود. توضیح کامل در ادامه متن مقاله.

1402/12/26
341,485
2

کامپوزیت دندان | کامپوزیت ونیر | قیمت کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان لایه ای از مواد هم رنگ دندان است که برای ترمیم موضعی یا زیبایی یا تغییر رنگ اصلی یا هنگام وجود عیب روی دندان گذاشته می شود. توضیح کامل در ادامه متن مقاله.

 
فهرست مطالب سایت (کلیک کنید)
 

فیلم کامل کامپوزیت دندان

 
 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان از ترکیب چند مواد که بر اثر ترکیبات شیمیای ذره ای به نام فیلر که استحکام بالا دارد درست می شود. در واقع کامپوزیت ونیر یک ترکیب خمیری است که بر اثر تابش نور یووی در طول موج خاص سفت و سخت می شود.

بعد این که کامپوزیت دندان سفت شد به وسیله پولیش به آن فرم و شکل مناسب می دهند و این شکل و فرم بستگی به سلیقه ی بیمار دارد که بخواهد به شکلی در بیاید.

 

تاریخچه انواع مواد ترمیمی زیبایی

چینی پخته شده: سابقه اینله چینی پخته شده به عنوان نوعی ترمیم غیر مستقیم مربوط به سال 1908 می باشد. ( پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره ایمپلنت دندان را مطالعه بفرمایید)

 
 
 
 

سیمان سیلیکات: عمل ماده ترمیمی شفاف در سال 1878 توسط فلچر در انگلستان معرفی گردید این ماده برای بیش از 60 سال به میزان وسیعی برای ترمیم حفره های دندان های قدامی استفاده شده است سمان سیلیکات برای حفره های کوچک در دندان های قدامی بیمار با فعالیت پوسیدگی بالا پیشنهاد می شده است.

 رزین ‏ آکریلی خود به خود سخت شونده: این رزین به روش شیمیایی در حرارت اتاق به عنوان ماده ترمیم قدامی در دهه 30 در آلمان اقدام گردید اما به بازار تا دهه 40 عرضه نشد. مواد آکریلی اولیه نامطلوب بود چرا که دارای نقاط ضعف ذاتی همچون سیستم فعال کننده ضعیف انقباض پلیمریزاسیون بالا ضریب انبساط حرارتی بالا و عدم وجود مقاومت در برابر سایش بود.

کامپوزیت: در تلاش برای بهینه سازی خواص رزین های آکریلیک ماده ترمیمی ملی که با ذرات سیلیکا تقویت شده بود در سال 1962 به بازار عرضه شد در حال حاضر کامپوزیت ها رایج ترین مواد همرنگ دندان هستند به میزان جایگزین سمان های سیلیکات و رزین های اکریلی شده اند.

 
کامپوزیت ونیر
 

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر یا همان کامپوزیت دندان لایه ای است از مواد هم رنگ دندان که توسط دندانپزشک ساخته و تهیه می شود که رنگ توسط بیمار انتخاب می شود.

دو نوع کامپوزیت وجود دارد ونیر Direct یا مستقیم ونیر Indirect یا غیر مستقیم. ونیرهای مستقیم را در یک جلسه با ترکیب کردن کامپوزیت ونیر می توان استفاده کرد. زمانی که بخواهید تعداد کمی از دندان هایتان را ونیر کنید از روش ونیر غیر مستقیم استفاده می شود.

 

طول عمر کامپوزیت دندان

 اساساً ماده ترمیم کامپوزیتی اتحاد ماتریسی از رزین پلیمری پیوسته است که پر کننده غیر آلی دران پراکنده شده است. اینکه کامپوزیت دندان از خواص مکانیکی خوبی برخوردار باشند باید استحکام پیوندی نیرومند بین ماتریکس رزینی عالی و پر کننده غیر عادی آن موجود باشد.

این پیوند از طریق پوشش ذرات پرکننده با یک عامل سیلان کوپلینگ حاصل می‌گردد، این امر نه تنها استخوان کامپوزیت را فزونی می بخشد بلکه موجب کاهش حلالیت و جذب آب آن نیز می‌شود. روش غیر مستقیم زمان زیادی می برد و تماماً به هنر و تکنیک دندانپزشک بر می گردد.

این درمان زمانی کاربرد دارد که رنگ دندان ها تغیر کرده باشد یا بیماری هایی از قبیل دیاسیتی، هیپوپلازی دندان های دچار تغییر رنگ تتراسایکلین یا تغییر رنگ خاکستری – آبی، لکه های سفید رنگ و موضعی white spot داشته باشید. دندان ها بصورت تک تک و مرحله به مرحله باید ونیر گردد.

روش های درمان و زیبایی دندان با کامپوزیت و لمینت دندان دائمی نیستند و به این صورت هم نیست که زمان مشخص شود که مثلا 20 سال عمر می کنند، بلکه این درمان ها پس از انجام هم نیازمند مراقبت هستند.

 

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

همچنین در صورت بهداشت منظم و مرتب دهان و دندان تغییر رنگ نیز رخ نخواهد داد. علاوه بر این ها لمینت یا کامپوزیت دندان به هیچ عنوان باعث پوسیدگی نخواهند شد، مگر از قبل از درمان زیبایی پوسیدگی وجود داشته باشد یا بهداشت نا مناسب و یا نهایتا گیر غذایی وجود داشته باشد.

 

پولیش کامپوزیت دندان

در ابتدا دندان ها توسط دندانپزشک با دستگاه های مخصوص خشک و تمیز می گردد. بعد از اینکه دندان ها خشک و تمیز گردید پزشک شروع به کار می کند و دندان ها را از هم تفکیک می کند سپس با استفاده از موادی که دستیار دندانپزشک از قبل آمده کرده است بر رو دندان ها می مالد.

بعد از تمام شدن این مرحله با استفاده از اشعه یووی آن را سفت و سخت می کند، بعد از پایان این مرحله، همین روش را برای دندان های بعدی پیاده سازی می کند تا تمام دندان های مورد نظر بیمار کامپوزیت شود و در آخر شروع به پولیش زدن کامپوزیت می کند تا دندان ها شکل بگیرد.

 

کامپوزیت ونیر چیست؟

لایه ای از مواد رنگ دندان است که روی دندان ها برای ترمیم موضعی یا زیبایی یا تغییر رنگ اصلی یا هنگام وجود عیب روی دندان گذاشته می شود. ونیر به صورت direct یا مستقیم و Indirect یا غیر مستقیم وجود دارد.

ونیرهای direct را می‌توان طی یک جلسه در مطب با افزدون کامپوزیت ونیر به دندان استفاده کرد. زمانی که تعداد کمی از دندان ها را بخواهیم ونیر کنیم تا زمانی که تمام سطح نیشال دندان معیوب نباشد از روش ونیر مستقیم استفاده می کنیم. این روش بسیار وقت گیر بوده و کاملاً به هنر و تکنیک دندانپزشک بستگی دارد.

 
انواع کامپوزیت دندان.
 

ونیرها زمانی کاربرد دارد که در دندان های بیمار دیاسیتی، هیپوپلازی دندان های دچار تغییر رنگ تتراسایکلین یا تغییر رنگ خاکستری – آبی، لکه های سفید رنگ و موضعیwhite spot ، تغییر رنگ های داخلی کاربرد دارد. دندان ها باید یکی یکی ونیر شوند.

ابتدا سطح دندان ها خشک و تمیز می شوند. سپس با این روش زمانی کاربرد دارد که برخی بیماران از ملاقات های طولانی و خسته آور آزرده خاطر می گردند و همچنین کنترل زمانی که ونیر خارج از دهان و روی طول گچی ساخته می شود بهتر انجام می پذیرد. به لحاظ استحکام، حفظ انسجام دندان و دوام و زیبایی بهتر، ونیرهای غیر مستقیم رایج تر می باشند.

 

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

در مورد کامپوزیت دندان می توان گفت که روشی تقریبا بدون ضرر برای زیبایی لبخند های شما می باشد. درمانی ماندگار که می تواند لبخندی منحصر به فرد را برایتان به ارمغان آورد.

خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که در علم دندانپزشکی در دو دهه اخیر صورت گرفت شاهد بودیم که هر روز مواد جدیدتری برای ترمیم و زیبایی دندان ها ساخته می شد. امروزه با استفاده از کامپوزیت ونیر می توان یکی از بهترین درمان ها را برای ایجاد لبخندی زیبا در بیماران انجام داد.

 
کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟
 

انواع کامپوزیت ونیر

اما یکی از پر مصرف ترین کاربردهای کامپوزیت ونیر (کامپوزیت دندان) را شاید در پر کردن دندان های خالی دانست. در واقع با استفاده از این ماده خمیری شکل و توسط تابش نور به عنوان ماده پر کننده دندان ها استفاده می شود.

برخی از کامپوزیت ها البته برای زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند که تعداد آنها بسیار محدود است. در واقع به صرف اینکه هر کامپوزیتی که سفید است و یا مستحکم است نمی توان از آن در کارهای زیبایی دندان استفاده کرد.

 

قیمت کامپوزیت ونیر در تهران

اما در یک تعریف می توان این گونه عنوان کرد که کامپوزیت ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت.

کامپوزیت دندان در واقع یک ترکیب خمیری شکل است که توسط تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت شدن آن بوسیله پولیش دادن به شکل مناسب می دهند تا در دهان موجب اذیت کردن دیگر دندان ها نشود.

ونیر در این روش که از جنس کامپوزیت می باشد و اغلب در مطب ساخته می شود تا حدودی شفاف تر هست و برای دندان های خیلی زرد رنگ احتمال دارد نتیجه مطلوبی حاصل نگردد، در این روش که به روش مستقیم نیز معروف هست گاها نیاز به تراش دندان می باشد.

این اتفاق برخلاف پرسلن ونیر کمتر رخ می دهد. اما جذاب ترین قسمت این مقاله بحث قیمت کامپوزیت دندان می باشد. که این مورد با توجه به کیس های مختلف متفاوت می باشد.

 

کامپوزیت و لمینت چه تفاوتی با هم دارند؟

با اینکه ونیرهای لمینت و ونیر کامپوزیت نقاط اشتراک بسیاری دارند و هدف هر دوی آنها اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها است، اما از تفاوت هایی نیز برخوردارند. فرق لمینت و کامپوزیت شامل موارد زیر می باشد:

_ طول درمان در کامپوزیت کمتر است اما در لمینت نزدیک به 3 هفته به طول می انجامد.

_ ماندگاری لمینت بین 10 تا 15 سال بوده و در کامپوزیت بین 5 تا 7 سال می باشد.

_ در لمینت دندان باید تراش بخورد اما در کامپوزیت نیازی به تراش دندان نیست.

_ هزینه ی لمینت بالاتر از هزینه کامپوزیت است.

_ ظاهر دندان های لمینت طبیعی تر از دندان های کامپوزیت است.

_ لمینت ها در مقابل لک مقاومند اما کامپوزیت ها مستعد لک هستند.

 

قیمت کامپوزیت ونیر دندان سال 1403

برای کسب اطلاعات درباره قیمت کامپوزیت دندان سال 1403 لطفا با مطب تماس بگیرید
کامپوزیت ونیر و نکات مهم درباره آن - قیمت سال 1403
 

معایب کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر لایه ای است از مواد هم رنگ دندان که توسط دندانپزشک ساخته و تهیه می شود که رنگ توسط بیمار انتخاب می شود. این درمان زیبایی برای بیمارانی که می خواهند از درمان موضعی، زیبایی دندان ها، تغییر رنگ دندان های اصلی یا هر مشکل دیگر بر روی دندان ها می توانند از این درمان استفاده کنند. نکته ی مهمی که در کامپوزیت ونیر وجود دارد این است که کاملا بی ضرر است.

 
انواع کامپوزیت ونیر
 

تحقیق برای کشف ماده ای ایده آل از نظر زیبایی در ترمیم دندان ها او منجر به پیشرفت های چشمگیر در مواد زیبایی و روش های کاربرد آن شده است. کامپوزیت ها پیشرفت اساسی در دندانپزشکی ترمیمی ایجاد کردند ترفند هایی که به منم کم داری با مینا و عاج دارند روش های ترمیمی را سهولت می بخشد.

انتخاب ماده برای تامین ضایعات پوسیدگی سایر نقایص دندان ها در محلی که زیبایی عاملی با اهمیت محسوب می گردد هنوز هم موضوع بحث برانگیز است.

 
معایب کامپوزیت ونیر
 

مواد همرنگ دندان مانند کامپوزیت در تمامی انواع و اندازه های ترمیم ها استفاده شده اند این ترمیم ها ممکن است با حداقل از دست رفتن بافت دندان در زمان کاری کوتاه و قیمتی متوسط در مقایسه با روش های دیگر پر کردن استقرار یابند.

قیمت کیفیت زیبایی و ترمیمی مقایسه سلامت روانی بیمار در حد اهمیت خواص زیست شناختی پرنیان برای سلامت فیزیکی و یا دندانپزشکی وی می باشد. این زیبایی به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله چگونگی مشکل اول روش درمان ماده ترمیمی مصرفی مهارت دندانپزشک بهداشت دهان اکلوژن و عادات نامناسب.

 

کامپوزیت ها در درجه اول بر اساس اندازه و ترکیب پرکننده های غیر آلی نیز به سه گروه تقسیم می شوند:

1- کامپوزیت های معمولی

2- کامپوزیت های میکروفیل

3- کامپوزیت های هیبرید

 

برای موفقیت یک ترمیم کامپوزیتی 4 عامل حیاتی نقش دارند:

1-  عوامل مربوط به دندان مانند گسترش ضایعه پوسیدگی، ماهیت بافت برای چسبندگی (مینا، عاج سالم،  عاج سطح ریشه و….) و میزان نیرو های فانکشنال/پارافانکشنال  وارده به دندان
2-  عوامل مربوط به ماده سمی مانند محتوا و اندازه ذرات فیلر، رنگ، میزان انقباض پلیمریزاسیون،  خصوصیات مکانیکی و…
3- عوامل مربوط به دندانپزشک مانند مهارت در تهیه حفره ای، قرار دادن کامپوزیت، شک دهی و پرداخت آن 
4- عوامل مربوط به بیمار مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی، عادات خاص همه مهم تر خطر ابتلا به پوسیدگی

 

کامپونیر

کامپونیر ونیرهای پیش ساخته کامپوزیتی هستند که به صورت پلی مریزه شده و پیش ساخته در اختیار دندانپزشکان قرار می گیرند.

جنس این ونیرها از جنس کامپوزیت نانو هیبرید هستند که در حقیقت پوسته های مینایی می باشند که با روش خاصی روی سطح لبیال دندان های قدامی باند می شوند و رنگ و فرم دندان ها را اصلاح کرده و عمل طراحی لبخند را با سرعتی بی نظیر امکان پذیر می کنند.

 
کامپونیر
 

مزایای کامپونیر

1- بسیار آسان مورد استفاده قرار می گیرد

2- کار در یک جلسه انجام شده و نیاز به قالبگیری ندارد

3- زیبایی بسیار عالی و سطحی براق و بدون نیاز به پالیش ایجاد می کنند زیرا از قبل پلی مریزه شده اند

4- قابلیت رنگ آمیزی زیر آنها وجود دارد

5- قابل فرم دهی و تطبیق سایز روی دندان ها هستند

6- بسیار به صرفه هستند

7- با کامپوزیت قابل اصلاح هستند

8- در بسیاری از موارد به تراش نیاز ندارند یا حداقل تراش لازم دارند

9- نسبت به درمان های مستقیم سریع تر و زیبا تر و نسبت به درمان های غیر مستقیم بسیار به صرفه تر و سریع تر هستند.

 
مزایای کامپونیر
 

پرسلن چیست؟

لایه های نازکی که در دندان پزشکی زیبایی به عنوان روکش استفاده می شوند را پرسلن ونیر می گویند. پرسلن روی دندان قرار داده می شود و به زیبایی دندان می افزاید. برای دندان های نا مرتب و بد رنگ استفاده از ونیر پرسلن توصیه می شود.

 

آموزش تکنیک پرسلن

جنس پرسلن ونیر یا لمینت که برای اصلاح خط لبخند در درمان زیبایی زیبایی استفاده می گردد، معمولا سرامیکی می باشد و نسبت به کامپوزیت ونیر دوام بیشتری دارد. روش تکنیک پرسلن ونیر به این صورت است که ابتدا دندانپزشک برای قرار دادن آن بر روی دندان قالبی از دندان ها تهیه می کند و قالب گرفته شده را به لابراتوار می فرستند.

سپس لابراتوار پرسلن ونیر را که ساخته شده به کلینیک ارسال می کند و در مرحله نهایی دندانپزشک آنها را روی دندان بیمار قرار می دهد.

 

معایب پرسلن ونیر

بزرگترین عیب پرسلن ونیر این هست که دندان ها تراش داده می شوند، و اینکه در صورتی که به پرسلن ها آسیبی وارد آید, پرسلن ونیر باید تعویض شود و برخلاف کامپوزیت ونیر امکان ترمیم برای آنها وجو ندارد.

علاوه بر این زمان درمان طولانی تر می باشد، به این خاطر که یک مرحله قالبگیری انجام می شود ، سپس به لابراتوار فرستاده می شود و زمان درمان طولانی تر می گردد. در نهایت هزینه پرسلن ونیر نیز بالاتر می باشد.

 

قیمت پرسلن ونیر

پرسلن ونیر با توجه به جنس منحصر به فردی که دارد، که استحکام بالایی هم دارد و روش درمان آن هم تا حدودی طولانی تر و هزینه بیشتری به واسطه انتقال بعضی از مراحل کار به لابراتوار ها را دارد، هزینه درمان بیشتری را شامل می شود. برای اطلاع از قیمت پرسلن ونیر حتما با مطب دندانپزشکی دکتر سجودی تماس بگیرید. همچنین در سایت colgate اطلاعات کاملی وجود دارد.

لینک کوتاه صفحه : https://b2n.ir/b06656

 

فیلم رضایت بیمار کامپوزیت دندان سرکار خانم سعداله زاده

 
 
 

ترمیم دندان با تجهیزات روز دنیا + زیبایی منحصر به فرد + ماندگاری طولانی مدت

اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده نشود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر
به ایجاد پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید
و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان می کنید.
 
در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه داشته باشد.
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
ارتباط با دکتر از طریق واتس اپ
 
کامپوزیت ونیر - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh
سامان جلالی
۱۳۹۹/۱۲/۰۹۰۰
پاسخسلام و وقت بخیر من میخوام دندونام کامپوزیت کنم میخاستم زمان لازم و قیمتشو بدونم
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۱۰۰۰

سلام جناب آقای جلالی گرامی

بست به تعداد دندانها از یک تا دو جلسه متغیر میباشد.برای ارزیابی هزینه ها نیاز به معاینه و نهایی کردن دقیق طرح و نوع درمان میباشد.

میتوانید مقاله زیر در ارتباط با  کامپوزیت دندان|کامپوزیت ونیر|قیمت کامپوزیت دندان را مطالعه بفرمایید:

https://drsojodi.com/veneer

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi