این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

کشیدن دندان عقل | قیمت جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل | قیمت جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل -  آیا دندان عقل را باید کشید؟ کشیدن دندان عقل معمولا در سنین 17 تا 20 سال رشد می کند البته در دخترها زودتر از پسرها دندان عقل رشد می کند.

1401/10/28
961,708
72

دندان عقل چیست؟

سومین دندان آسیا را دندان عقل می گویند. از آنجاییکه این دندان حدود در 17 سالگی رشد می کند، به همین علت آن را دندان عقل نام داده اند. چهار دندان عقل در 2 فک هر انسان وجود دارد که در واقع آخرین دندان ها در قوس فکی هستند.

به طور کلی دندان عقل، آخرین دندانی است که رشد می کند. اگر فضای کافی و مناسب داشته و به طور کامل در دهان رشد کند، مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند.

اما در اکثر موارد این دندان به صورت نهفته یا نیمه نهفته وجود داشته که می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. به همین جهت اکثر دندانپزشکان توصیه می کند تا در زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل اقدام شود. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

 
قیمت جراحی دندان عقل
 

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:

دندان عقل چیست؟

انواع دندان عقل

آیا دندان عقل را باید کشید؟

جراحی دهان و فک و صورت و کشیدن دندان عقل؟

دندان عقل فدای ارتودنسی؟

عوارض کشیدن دندان عقل در بزرگسالی و سالمندی

توصیه های مفید قبل از کشیدن دندان عقل

توصیه های مفید بعد از کشیدن دندان عقل

توصیه هایی در مورد غذا خوردن بعد از کشیدن دندان عقل

برای درد بعد از عمل و کشیدن دندان عقل چه باید کرد؟

توصیه های مراقبتی در کشیدن دندان عقل

دلایل کشیدن دندان عقل

دلایل نکشیدن دندان عقل

کشیدن دندان

کشیدن دندان عقل

 
 
 
 

انواع دندان عقل

دندان عقل می تواند به شکل رشد کرده, نیمه نهفته و یا کامل نهفته باشد و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته یا حتی بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت وجود داشته باشد. رشد دندان عقل احتیاج به وجود فضای کافی در استخوان فک دارد و در صورتی که فضای به اندازه در فک انسان نباشد، دندان به شکل نهفته یا نیمه نهفته خود را نشان می دهد.

گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی (کم خونی، راشیتیسم)، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در داخل فک نهفته می‌مانند. همچنین ممکن است قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر می‌شود، که در این صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود. عدم وجود دندان عقل یک یا چند نمونه از hypodontia است.

 

وقتی دندان عقل را می کشیم چه کنیم؟

بعد از آنکه اقدام به کشیدن دندان عقل نمودیم لازم است مراقبت هایی برای بهبود آن انجام دهیم : 

1- برای جلوگیری از خونریزی در 24 ساعت اول پس از کشیدن دندان عقل، می توانید گاز استریل را به آرامی مرطوب کنید و به مدت 45 دقیقه به ناحیه کشیده شده فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف شود.

2- چای کیسه ای به دلیل دارا بودن اسید تانیک باعث انعقاد خون و توقف خونریزی می شود که می تواند گزینه خوبی به جای استفاده از گاز باشد.

3- در جراحی دندان عقل نهفته، جراح لثه‌ها را بخیه می‌زند تا برای بهبود سریع‌تر لثه‌ها را سریع‌تر برش دهد. اگر بخیه ها جذب نمی شوند، باید برای برداشتن آنها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

4- یکی دیگر از عوارض کشیدن دندان عقل، تورم صورت است. برای کاهش آن می توانید یک کیسه یخ را به مدت 10 دقیقه روی ناحیه متورم قرار دهید. این کار را هر چند بار که لازم است در 24 ساعت اول انجام دهید.

5- آنتی بیوتیک ها قبل و بعد از جراحی برای از بین بردن هرگونه باکتری و عفونت اطراف دندان توصیه می شود. به علاوه برای تسکین درد پس از کشیدن دندان با تجویز دندانپزشک می توان از مسکن هایی استفاده کرد.

 

دندان عقل نهفته

با روش رادیوگرافی و یا همان عکس از دندان ها منسوب به عکس OPG می توان به نهفته یا نیمه نهفته بودن و در کل وضعیت قرارگیری آن ها در فک پی برد. دندان های عقل نهفته می توانند در دراز مدت و بدون اطلاع خود بیمار مشکلات بسیاری برای بیماران ایجاد کنند که عقب انداختن کشیدن دندان می تواند عواقب غیر قابل برگشتی داشته باشد.

جراحی و خارج کردن دندان های عقل نهفته قبل از سن 25 تا 30 سالگی توصیه اکید شده است و به تعویق انداختن جراحی این دندان ها مشکلات زیادی را بوجود می آورند. کیست های بوجود آمده امکان رشد و از بین بردن قسمت قابل توجهی از استخوان فک را دارند.

 
کشیدن دندان عقل
 

دندان عقل نیمه نهفته

اغلب مسائل به وجود آمده در بیماران مربوط به دندان های نیمه نهفته است. در این دندان ها به دلیل گیرغذایی بین دندان و لثه ی پوشاننده و آسیب به لثه از سمت دندان مقابل بیشترین احتمال به وجود امدن مشکلاتی از قبیل آبسه و سلولیت وجود دارد. این دندان باعث تحت فشار دادن سایر دندان ها شده و به مرور زمان دندان های مجاور را نیز خراب می‎کند.

زمان رویش دندان عقل، درد شدیدی در ناحیه فک احساس می‎شود که همراه با سردرد و سرگیجه شدید است. دندان های عقل موجب پر شدن فضای فک و کج و اریب شدن دندان های مجاور می ‎شود. در مواردی نیز دندان های عقل به استخوان فک فشار وارد می‎کند.

 

قیمت کشیدن دندان عقل | هزینه جراحی دندان عقل

در صورتی که دندان عقل شما بیرون باشد به معنی اینکه کامل رشد کرده باشد، نیازی به جراحی ندارد و با کشیدن ساده کار انجام می شود که قیمت کشیدن دندان عقل در این مرحله چیزی حدود 1 تا 2 میلیون تومان است. در صورتی که دندان عقل به صورت نیمه نهفته یا کاملا نهفته باشد، هزینه جراحی دندان عقل بسته به حجم جراحی و موقعیت دندان بیمار، چیزی حدود 2 تا 4 میلیون تومان می باشد.

 

آیا کشیدن یا جراحی دندان عقل ضروری می باشد؟

یکی از سوالات مرسوم بین بیماران این است که آیا حتما می بایست دندان عقل را کشید یا می توان آن را نگه داشت؟

دندان عقل اگر در جای درست رشد کند، مانند بقیه دندان ها مفید و مؤثر هستند و برخلاف تصور اکثر افراد در این شرایط نباید دندان را کشید، اما این موقعیت کمتر پیش می آید و رشد دندان عقل معمولا توام با مشکلاتی است.

یکی از این مشکلات پوسیدگی شایع به دلیل دسترسی کمتر به آن است، حتی اگر در جای مناسب رشد کرده باشد. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است دندان عقل به سایر دندان ها فشار وارد کند و سبب بی نظمی و نامرتبی آن ها شود.

 

پوسیدگی دندان عقل

دندان عقلی پوسیده شده در صورت داشتن موقعیت مناسب در دهان قابلیت ترمیم یا پر کردن دارد. اما اگر موقعیت دندان عقل مناسب نباشد، بهتر است قبل از به عصب رسیدن اقدام به کشیدن آن کنید، زیرا در هر صورت نهایت نمی توانید آن دندان را نگه دارید. همچنین در سایت medicalnewstoday اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 

مراقبت های لازم در 24 ساعت اول پس از جراحی دندان عقل

گاز استریل روی زخم را تا یک ساعت در محل جراحی نگه دارید.
از عوض کردن گاز جلوگیری کنید.
خونریزی و درد، تا چند ساعت پس از جراحی طبیعی می باشد.
تورم و کبودی تا چندروز پس از جراحی طبیعی است و رفع می شود.
بلافاصله بعد از جراحی دندان عقل، تا چند ساعت از کیسه یا کمپرس یخ در آن قسمت استفاده نمایید تا ورم آن کاهش پیدا کند.
در صورتی که درد داشتید، از مسکن استفاده کنید، این درد اصولا بعد از 2،3 روز به طور کامل رفع می شود. در غیر این صورت حتما با پزشک خود مشورت کنید.
آب دهان خود را بیرون نریزید و به شکل نرمال قورت دهید.
تا چند ساعت بعد از جراحی سعی کنید از صحبت کردن اجتناب کنید.
ممکن است تا روز بعد بزاقتان آغشته به خون باشد.
در صورت که دچار خونریزی شدید شدید، از گاز استریل استفاده کنید.
جهت بهبود سریع تر جای زخم از اناناس نی توانید استفاده کنید.
در دوازده ساعت اول بعد از جراحی غذاهای سرد و مایع میل کنید و تا یک هفته از جویدن غذا در ناحیه جراحی شده خودداری نمایید.

 

مراقبت های کلی از روز بعد از جراحی دندان عقل

تا یک هفته پس از جراحی از استعمال دخانیات خودداری نمایید.
تا چندروز از فعالیت شدید بدنی پرهیز نمایید.
تشکیل غشای سفید رنگ در محل زخم و مخاط اطراف آن دلیل حتمی بر وجود عفونت نیست و پس از مدتی با شستشوی دهان از بین خواهد رفت.
طبق دستور پزشکتان از سرم شستشو تا چندروز استفاده کنید.
از دستکاری محل زخم و بخیه ها بپرهیزید.

 

درد پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل

درد مختصر پس از کشیدن دندان عقل تا چندین روز طبیعی است و با مراقبت هایی همچون استفاده از کمپرس یخ و مسکن این مسئله پس از گذشت چندروز رفع خواهد شد.

 

خونریزی پس از کشیدن دندان

در صورتی که بیمار مشکل انعقادی داشته باشد و یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نماید، ممکن است به میزانی خونریزی در محل داشته باشیم.

 

تغذیه پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل

در 24 ساعت اول، از مایعات سرد و غذاهای نرم و سرد از قبیل بستنی، ماست و استفاده کنید. از آشامیدن مایعات گرم مانند چای پرهیز کنید. در روزهای آتی معمولا احتیاجی به رعایت رژیم غذایی خاصی نیست، اما مراعات کلی را فراموش نکنید.

 

عفونت پس از کشیدن دندان عقل

در صورتی که مراقبت های لازم و بهداشتی را رعایت نکنید، ممکن است به عفونت مبتلا شوید، که البته این امر به ندرت اتفاق می افتد.

 

عوارض جراحی دندان عقل

عارضه ای به نام درای ساکت یا حفره ی خشک ممکن است پس از جراحی دندان عقل رخ دهد. در صورت بروز این پدیده پس از چند روز درد مریض زیاد شده و بو و مزه ی بد در دهان حس می کند.

 

آیا دندان عقل را باید کشید؟

کشیدن دندان عقل قبلا اشاره شده است که در سنین 17 تا 20 سال رشد می کند البته در دخترها زودتر از پسرها دندان عقل رشد می کند.

 

فیلم کشیدن دندان عقل بدون درد

 
فیلم کشیدن دندان عقل بدون درد
 

دندان عقل با سایز های مختلف با سایر دندان ها تفاوت داشته و در بسیاری از موارد این دندان ها برای انسان مشکل آفرین شده لذا دانستن نکات زیر در مورد دندان های عقل می تواند سودمند باشد:

1- همیشه جوانه های دندان های عقل تشکیل نشده و لذا این دندان ها در بعضی افراد وجود نداشته و غایب هستند غایب بودن دندان های عقل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها ارث می باشد.

2- رویش دندان های عقل معمولا با مشکلاتی همراه بوده که از آن جمله دردهای مبهم و گاهی شدید که درافراد مختلف متفاوت است. همچنین تورم و اماس لثه اطراف دندان عقل در حال بیرون آمدن و گاهی درد و خونریزی از این ناحیه.

یک نوع عارضه لثه هنگام رویش دندان عقل ممکن است به وجود آید که از نظر علمی به نام پری کورونیت نامیده می شود. که عارضه ای دردناک می باشد که نیاز به درمان های دارویی و گاهی جراحی پیدا می کند.

3- دندان های عقل همیشه بطور طبیعی و مستقیم رویش پیدا نمی کنند بلکه در بسیاری از موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و دندان عقل بطور افقی در استخوان فک خوابیده و قادر به رویش نبوده و لذا به صورت نهفته در فک باقی می ماند.

بسیاری از مردم از وجود دندان های عقل اثر یک رادیوگرافی از فکین به دلایل دیگری به وجود این دندان ها پی برده می شود. در مورد این که آیا دندان عقل نهفته را باید کشید یا به نظرات متفاوت هستند، بعضی معتقدند باقی مانده این دندان ها می تواند زمینه بروز تومورهای خاصی از جمله آوملوبلاستوما را ایجاد کنند. ثابت شده است که دندان های عقل پایین بیشتر دچار نهفتگی می شوند.

4- بسیاری از دندان عقل پس از رویش با دندان های جلویی خود به درستی جفت نشده و لذا جویدن غذا را نقشی ندارند.

5- دندان های عقل به دلیل نداشتن یک شکل طبیعی مشخص مانند بسیاری از دندان های دیگر و قرار گرفتن در انتهای فکین و تمیز نشدن آن ها هنگام مسواک زدن بسیار آسیب پذیر بوده و معمولا زودتر از سایر دندان ها پوسیده می شوند و باید به کشیدن دندان عقل منجر شوند.

6- ترمیم و پرکردن دندان های عقل کار دشواری است و کشیدن آن ها نیز از دیگر دندان ها دشوارتر می باشد. عفونت این دندان ها به راحتی در فضاهای صوتی و فکی پخش شده و می تواند برای بیمار خطرآفرین و مشکل ساز باشد.

7- توصیه می شود هریک از اعضای خانواده از 20 سالگی با مراجعه به دندانپزشکی و در صورت لزوم گرفتن یک عکس، وضعیت دندان عقل خود را مشخص نموده و در صورت داشتن دندان عقل تکلیف نگهداری و یا خراج شدن آنها را مشخص نمایند.

 

جراحی دهان و فک و صورت و کشیدن دندان عقل؟

جراحی یکی از وظایف یک دندانپزشک است به همین دلیل غالبا دندانپزشکان در تابلو خود عنوان جراح دندانپزشک را می آورند. البته جراحی در محدوده ی فک و کشیدن دندان عقل است. گرچه جراحی های وسیع و بزرگ و پیچیده در حیطه تخصص یک متخصص جراحی فک و صورت است.

ولی دندانپزشکان عمومی نیز جراحی های کوچک مانند کشیدن دندان عقل و جراحی دندان عقل، شکافتن آبسه ها و .. را انجام می دهند.

 

جراحی ها در دندانپزشکی به دو دسته تقسیم می شوند:

1- جراحی های محدود و کوچک مانند کشیدن دندان عقل، شکافتن آبسه و جراحی ها برخی از ضایعات کوچک و محدود.

2- جراحی های بزرگ را که دارای طیف وسیعی است این نوع اعمال جراحی در تخصص جراح فک و صورت است.

 

جراحی دهان و فک و صورت

 

برخی از انواع جراحی های بزرگ از قرار زیر می باشند:

1- جراحی های دندان عقل نهفته: جراحی تومورهای فک و صورت و دهان، جراحی های فک جهت اصلاح ناهنجاری های فکی مانند کوچک یا بزرگ بودن یک یا هر دو فک، جراحی های ناهنجاری های دندانی فکی مانند جراحی شکاف کام و لب

2- جراحی صدمات فکی و صورت: این نوع جراحی در تصادفات و حوادث لازم است. متخصص جراحی فک و صورت انواع شکستگی های فکی و صورتی را از طریق جرای درمان می نماید.

3- جراحی زیبایی: مانند جراحی ترمیمی پلاستیک، جراحی بینی که بیشتر جنبه ی زیبایی داشته و امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. البته این نوع جراحی ها بیشتر کارجراحی پلاستیک و متخصص گوش و حلق و بینی است.

جراحی های بزرگ به وسیله هر یک از متخصصین فوق در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می گیرد. بسیاری از ناهنجاری های فکی و صورتی بعد از سن بلوغ که دیگر از طریق ارتودنسی قابل جبران نیستند به وسیله ی جراحی درمان می شوند.

مثلا افرادی که دچار جلوزدگی فک پایین یا بالا یا جلو آمدن هردو فک بوده و در دوران کودکی و نوجوانی از طریق ارتودنسی اقدام به درمان نکرده اند در سنین جوانی می توانند از طریق جراحی مشکل فکی خود را حل کنند.

 

 جراحی های دندان عقل نهفته

 

دندان عقل فدای ارتودنسی

اگر در هنگام ارتودنسی فضای کمی برای حرکت دادن دندان ها داشته باشید متخصص ارتودنسی با توجه به تخصص خود و توصیه ی وی قبل از شروع درمان ارتودنسی به فرد می گوید که دندان های عقل را بکشد و از دهان خارج کرده و اگر در هنگام جراحی ها و ارتودنسی ها که می خواهد دندان ها مرتب شوند وجود دندان عقل مانع از مرتب شدن آن ها کند.

اگر بعد از اینکه ارتودنسی انجام شد و هنوز هم مقداری شلوغی در فک پایین وجود داشت باید به کشیدن دندان عقل اقدام شود و متخصصان به فرد توصیه می کنند که باید دندان عقل خود را بکشند و آن را جراحی کنند تا کمی از این بی نظمی از بین برود.

در برخی موارد دندان عقل در حین رشد کردن راه را گم کرده و به صورتی رشد می کند که به بقیه ی دندان های مجاور خود آسیب وارد می کند و به جای اینکه به صورت عمودی رشد کند رو به جلو رشد کرده و حرکت می کند در این شرایط ریشه ی دندان آسیابی دیگر را قربانی کرده و آن را از بین می برد.

اگر در این شرایط به کشیدن دندان عقل اقدام نکنید پس از مدتی دندان آسیابی از ریشه باید درمان شود و با گرفتن عکس از رادیوگرافی از جهت رشد دندان عقل باید اطمینان حاصل کرد.

 
دندان عقل فدای ارتودنسی
 

شاید برای خیلی از شما هم سوال باشد چرا کشیدن دندان عقل باید حتما انجام شود و عواقب نکشیدن آن چیست؟ بسیاری از دندانپزشکان و جراحان معتقد هستند بهترین و مناسب ترین سن جهت کشیدن دندان عقل زیر 20 سال است.

در این سن هم شما درد کمتری را تحمل خواهید کرد و دچار عوارض جانبی کمتری نیز خواهید شد. در واقع دندان عقل سومین دندان آسیاب بزرگ است که در انتهای فک قرار گرفته و معمولا در سن 17 تا 21 سالگی رشد خواهد کرد.

 

علت اینکه باید این دندان را کشید این است که نسبت به سایر دندان های دیگر خیلی دیر رشد می کند و زمانیکه می خواهد رویش داشته باشد در فک فضای کافی وجود نداشته و همین باعث می شود تا اکثر مواقع به صورت پنهانی و نیمه نهفته نشان خواهد داد و در زیر لثه باقی می ماند.

آماری که تا به امروز در دست است نشان می دهد معمولا این دندان برای افراد دچار مشکل کرده و مجبور به کشیدن آن هستند. همین زیر لثه ماندن آنها باعث می شود تا به صورت تدریجی پوسیده شوند و خرابی آنها باعث پوسیدگی دیگر دندان ها نیز خواهد شد.

در برخی از مواقع حتی نیاز است برای کشیدن دندان عقل در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. همچنین یکی دیگر از عوارضی که این دندان می تواند در پی داشته باشد این است که باعث انحراف دیگر دندان ها خواهد شد.

اگر در ناحیه مفصل فک و گوش و چشم و حتی سر خود احساس درد دارید طبیعی است این ها عوراض همان دندان عقل هستند که در حال پوسیده شدن است. در این مواقع بهترین کار این است که باید به کلینیک دندانپزشکی مجهزی مراجعه نمایید و زیر نظر یک دکتر دندانپزشک اقدام به کشیدن آن نمایید.

 

عوارض کشیدن دندان عقل در بزرگسالی و سالمندی

اما کسانی که در سنین بزرگسالی و حتی سالمندی می خواهند اقدام به کشیدن دندان عقل کنند باید بدانند که در این سن ممکن است با عوارض زیر روبرو شوند:

1- ریشه های دندان عقل در سنین بالاتر قطعا قطورتر شده و همین باعث می شود تا کشیدن آن همراه با درد و رنج بیشتری باشد.

2- بعد از کشیدن دوران التیام یافتن دندان ها طولانی تر خواهد شد.

3- احتمالا چون دیر اقدام به کشیدن دندان نموده اید دندان های مجاور نیز دچار پوسیدگی شده اند.

4- در این حالت امکان فک جوش شدن نیز وجود دارد.

5- در افراد مسن تر حتی احتمال شکسته شدن استخوان در حین عمل جراحی نیز وجود دارد.

 

عوارض کشیدن دندان عقل در بزرگسالی

 

معمولا اگر قرار باشد دندان عقل رشد کند تا قبل از 20 سالگی در دهان شما آثاری از آن خواهید دید. اما گاهی اوقات ممکن است حتی در 40 سالگی اثری از این دندان در دهان شما نباشد و اگر تا این سن مشکلی برای دهان و دندان شما ایجاد نشده دیگر نیاز نیست زیاد به فکر خارج کردن این دندان باشید.

در این حالت بهتر است هر یک سال و یا دو سال یک بار از دندان های خود عکس گرفته و به یک متخصص نشان دهید تا بررسی دقیقی بروی آن داشته باشد. ممکن است در برخی از افراد بدین گونه باشد که روی دندان عقل آن ها یک لایه مخاطی قرار گرفته باشد. این لایه بسیار نازک است و گاهی در هنگام جویدن غذا ممکن است زخم شود و یا حتی غذا در زیر آن گیر کند.

این مکان بهترین جا برای رشد و نمو میکروب ها است و ممکن است باعث ایجاد عفونت های شدید شود. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا زیر لایه مخاطی را کاملا ضد عفونی کرده و شستشو دهد و بعد از آن هم باید فکری برای کشیدن دندان عقل خود داشته باشید.

در برخی از موارد دیده شده است که دندان عقل به جای اینکه عمودی رشد کند به صورت افقی در حال رشد است و همین امر موجب شده تا ریشه دندان آسیای کناری خود را مورد هدف قرار داده و از بین ببرد. در این حالت علاوه بر کشیدن دندان عقل باید ریشه آسیب دیده را نیز مداوا نمایید.

 
توصیه های مفید قبل از کشیدن دندان عقل
 

توصیه های مفید قبل از کشیدن دندان عقل

اگر می خواهید دندان های خود را ارتودنسی کنید و هنوز دندان عقل خود را نکشیده اید معمولا اولین پیشنهادی که دکتر به شما می کند این استکه ابتدا نسبت به خارج کردن این دندان اقدام نمایید و سپس به فکر ارتودنسی باشید.

چون در ارتودنسی معمولا نیاز است تا دندان های آسیاب به عقب کشیده شوند و با وجود دندان عقل عملا این کار غیر ممکن خواهد بود. در کل در مورد کشیدن دندان عقل و اینکه واقعا در چه سنی این کار باید انجام شود بهترین پیشنهاد ما این است که حتما به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید و با عکس گرفتن از دندان های خود هر چه زودتر نسبت به خارج کردن آن اقدام نمایید.

چند نکته هم برای زمانیکه دندان عقل خود را کشیده اید بگوییم که رعایت نکردن آنها می تواند برای شما عوارض جانبی زیادی را به همراه داشته باشد: اول اینکه بعد از کشیدن دندان عقل سعی نکنید تا محتویات دهان خود را با تف کردن به بیرون بریزید.

همین امر موجب فشار آوردن به لثه شده و باعث خونریزی مجدد می شود. برخی فکر می کنند که با سیگار کشیدن می توانند درد لثه را التیام بخشند که این کار در آن لحظه مثل سم برای شما می ماند.

 

ارتودنسی و دندان عقل

 

توصیه هایی بعد از کشیدن دندان عقل

معمولا جراح بعد از کشیدن دندان عقل به شما توصیه هایی را می کند از جمله اینکه: یک گاز مرطوب را حدود نیم ساعت در محل جراحی شده قرار دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خونریزی متوقف شده و بروی محل جراحی شده یک لخته خون ایجاد شود. در این حالت به هیچ وجه نباید تا 3 الی 4 ساعت بعد از آن صحبت کنید.

چون ممکن است لخته پاره شود و دوباره شاهد خونریزی باشید. حتی یک روز بعد از جراحی ممکن است شما در دهانتان شاهد کمی خون آبه باشید که این امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. حتی اگر اهل ورزش کردن هستید نباید تا یکی دو روز بعد از کشیدن دندان عقل اقدام به حرکت های ورزشی نمایید.

چرا که ورزش باعث افزایش جریان خون شده و همین امر ممکن است باعث خونریزی مجدد شود. بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است یک طرف صورت شما بر اثر فشار جراحی باد کند و متورم شود.

نترسید، این طبیعی است و به زودی خوب خواهد شد.برای اینکه از ورم صورت جلوگیری کنید می توانید مقداری یخ را درون یک پارچه قرار داده و آن را بروی محل مورد نظر قرار دهید تا از ورم آن بخش بکاهد.

 

توصیه هایی بعد از کشیدن دندان عقل

 

توصیه هایی در مورد غذا خوردن بعد از کشیدن دندان عقل

اما توصیه هایی که برای غذا خوردن شما می توان بعد از کشیدن دندان عقل داشت بدین شرح است:

1- بعد از عمل جراحی فوق به هیچ وجه غذای گرم مصرف نکنید. شما می توانید یک سوپ پر از مواد مغذی را بگذارید تا خنک شود و سپس میل نمایید.

2- سعی کنید در همان روز اول مقدار زیادی شیر و مایعات و آب میوه میل کنید تا جبران آب از دست رفته بدنتان را کند.

3- دوست دارید کمی از دردتان التیام یابد کافیست30 دقیقه بعد از عمل یک بستی میل نمایید.

4- بعد از یک روز مجددا به رژیم غذایی قبلی خود بازگشته و تا جایی که می توانید از سمت مخالف که دندان را کشیده اید برای خوردن و جویدن استفاده نمایید.

5- یک روز بعد از عمل می توانید با کمی اب نمک محیط دهان خود را شستشو دهید تا از هر گونه میکروب و خون آبه پاک شود.

 
غذا خوردن بعد از کشیدن دندان عقل
 

برای درد بعد از عمل و کشیدن دندان عقل چه باید کرد؟

اما سوالی که در این روزها بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است زیاد پرسیده شود این است که با درد بعد از عمل باید چه کرد؟ با دردش چه کار کنیم؟ درد پس از جراحی دندان عقل، شاید بدترین تجربه ی شما از دندان پزشکی باشد.

تا هنگامی که اثرات داروی بی‌حسی وجود دارد، شما این درد را احساس نمی‌کنید، بنابراین ممکن است از خوردن مسکن غافل شوید. بهتر است پیش از اینکه مطب دندان پزشکی را ترک کنید، یک عدد قرص ضد درد مصرف کنید تا وقتی اثرات داروی بی‌حسی از بین رفت، دچار درد شدید نشوید.

 
درد بعد از عمل و کشیدن دندان عقل
 

برای کشیدن دندان باید موضع آن بی حس شود تا احساس درد ایجاد نکند و بعد از آن باید به خوبی از توصیه های غذایی تجویز شده ی دکتر استفاده کرد و اینکه چه غذاهایی را باید خودر تا این رژیم غذایی حفظ شود.

بعد از کشیدن دندان عقل خونریزی داشتن امری طبیعی بوده و نباید از مواردی که باعث کاهش بهبودی می شوند خودداری کرد و بعد از آن 24 ساعت نباید سیگار کشید و برای خوردن مایعات از نی استفاده کرد تا از برخورد به محل جراحی شده اجتناب شود.

از وارد کردن آب با شدت زیاد دوری کرده و هرگز دهان تان را با آب زیاد نشویید زیرا با جابجا شدن لخته های خونی که روی محل قرار دارند باعث خونریزی مجدد شده و اگر میخواهید آب را درون دهان خود کنید به آرامی این کار را انجام دهید.

برای کاهش تورم می توانید از پرس یخ در پارچه یا کیف یخ استفاده کرده و روی موضع قرار داده و همینطور از داروهای مسکن استفاده کرد تا از بروز درد کاهش داده. در حین شستن و مسواک کردن بقیه ی دندان ها با استفاده از نخ دندان و مسواک آن ها را تمیز کنید ولی بر روی دندان جراحی شده نباید مسواک کشید زیرا باعث خونریزی شدید شده و بهبودی را از بین برده.

 

توصیه های مراقبتی در کشیدن دندان عقل

1- از گاز استریل تکه شده به اندازه ی کم استفاده کنید و در مدت زمان نیم ساعت روی دندان نگهداشته و بصورت ملایم آنرا فشار دهید.

2- نباید دهان و دندان خود را مکررا مک بزنید و آب آن را خارج کنید.

3- هرگز نباید غذاهای سفت را بجوید و حتی الامکان داغ نباشند و با دمای ملایمی وارد دهان شوند.

4- هرگز نباید سیگار یا پیپ کشید و در خوردن مایعات از نی استفاده کرد.

5- در شب اول دهانی که جراحی شده نباید مسواک زده شود.

6- روز دوم بعد از جراحی باید دهان را با استفاده از محلول نمک و آب ولرم شستشوی روزانه داد و بدون اینکه دهان را پمپاژ کنید محلول را چند ثانیه در دهان نگه داشته و بعد از آن تخلیه کنید.

7- اگر در دو روز بعد از کشیدن دندان از محل آن خونریزی شود طبیعی بوده و نیازی به مراجعه ی پزشک نداشته.

8- اگر به مقداری خونریزی عارض شد با تکه ای گاز استریل به صورت مرطوب روی آن با فشار ملایم دهان را بسته نگه داشته و از بیرون روی دهان از کمپرس استفاده کرد.

9- اگر با خونریزی زیادی مواجه شدید باید به کلینیک مراجعه کنید و هرگز داروهای مختلف را روی دندان کشیده شده قرار ندهید.

10- اگر با درد زیادی همراه است می توانید از مسکن هایی مانند بروفن و آسپرین استفاده کرد و با دارا بودن حالت انعقادی از بروز درد جلوگیری می کنند.

11- اگر تورم و عفونت پدیدار شد با کلینیک تماس بگیرید.

12- با ماندگاری اثر داروی بی حسی لب و دهان و گونه ها که بافت های نرمی دارند در 3 تا 4 ساعت همراه بوده که باید مواظب بود که زبان را گاز گرفته نکنید.

13- بعد از کشیدن دندان لخته های خونی که از آن حفره خارج شده اند با خشکی مواجه می شود که با درد زیادی همراه بوده و در صورتی که از مسکن های قوی استفاده کردید و درد تسکین نیافت باید به نزد دندانپزشک مراجعه کرد.

14- بعد از اینکه دندان کشیده شد دهان با تغییر طعم مواجه شده که بوی بدی را به همراه داشته ولی این بو ناشی از عفونت نمی باشد.

15- از سمت دندانی که کشیده شده است نباید غذا جوید و تا 24 ساعت روی آن را مسواک نزد و بعد از اینکه یک هفته تا 10 روز گذشت برای کشیدن بخیه به دندانپزشک مراجعه کنید.

16- داروهایی را که دندانپزشک تجویز کرده است را به طور مرتب باید خورد و مصرف کرد.

17- اگر دارای سابقه ی بیماری هستید قبل از کشیدن دندان به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند با توجه به وضعیت جسمانی شما اقدام به جراحی و درمان کند.

 
توصیه های مراقبتی در کشیدن دندان عقل
 

دلایل کشیدن دندان عقل

پوسیدگی گسترده در کل دندان
ارتودنسی کردن
شکستگی دندان از ریشه
کاشتن پروتز های دندانی
دندان های نهفته در فک
مشکلات اقتصادی

 
دلایل کشیدن دندان عقل
 

با بالا رفتن علم و به مراتب امکانات پزشکی و دندانپزشکی کشیدن دندان کاهش یافته و با استفاده از ترمیم کردن آن می توان دندان آسیب دیده را نگه داشت ولی دلایلی باز منجر به کشیدن می شود، از جمله:

مشکلات اقتصادی: یکی از علت هایی که به درمان دندان ها اقدام نمی شود مشکلات اقتصادی بوده و به دلیل دیر مراجعه کردن به پزشک با خراب شدن کامل دندان روبرو شده و یا اینکه فرد هزینه ی لازم را برای ترمیم کردن دندان نداشته که مجبور به کشیدن دندان شده.

پوسیدگی های زیاد: یکی از دلایل عمده در کشیدن دندان عقل پوسیده بودن آن است که دیگر نمی توان آنرا ترمیم کرد و فقط باید آن را کشید.

دندان های عفونی: اگر دندانی با عفونت همراه بوده و نمی توان ریشه ی آنرا ترمیم کرد و یا عصب کشی کرد باید آنرا کشید زیرا عفونت آن غیر قابل برگشت است.

پریودنتال: در جوامع عقب افتاده که با بیماری های لثه مواجه هستند و استخوان دندان لق شده و دیگر نمی تواند دندان را نگه دارد منجر به کشیدن دندان شده.

ارتودنسی: برای ارتودنسی کردن به فضای بیشتری احتیاج بوده و اگر دندان ها بی نظم و شلوغ باشند مجبور بوده دندان را کشید تا فضای لازم برای ارتودنسی کردن باز شود.

دندان های نهفته: اگر دندانی درون فک مانده باشد و یا اینکه مثل دندان عقل رشد نکرده باشد که با فضای کم رویش مواجه باشد باید آن را کشید و با جراحی کردن از درون فک و استخوان آن را خارج کرد.

دندان هایی که با جراحی پروتزی مشکل دارند: اگر در پروتز گذاشتن دندانی با مشکل مواجه شود و مانع انجام کار شود باید کشیده شود تا بتوان فعالیت های درمانی را انجام داد.

دندان های با ضایعات: اگر دندانی با ضایعات پاتولوژیک همراه شود باید با توجه به تجویز پزشک کشیده شود.

دندان های کشیده شده: اگر دندانی دچار شکستگی از ریشه باشد باید آنرا کشید زیرا نمی توان هیچ درمانی را روی ان انجام داد و قابل ترمیم کردن نبوده.

دندان‌های دارای ضایعات پاتولوژیک: اگر دندان‌ها دچار ضایعات پاتولوژیک شوند ممکن است با نظر دندانپزشک کشیده شوند.

دندان‌های مبتلا در شکستگی فک: در فردی که دچار شکستگی فک بالا یا پایین شده، دندان‌ هایی که شدیدا آسیب‌ دیده یا از بافت استخوانی اطراف جدا شده‌اند، ممکن است برای جلوگیری از عفونت کشیده شوند.

قبل از انجام رادیوتراپی: بیمارانی که به خاطر انواعی از تومورهای دهانی مجبور به پرتو درمانی هستند، مجبور به کشیدن دندان‌ های مشکوک به عفونت و غیر قابل ترمیم خود هستند.

 

دلایل نکشیدن دندان عقل

حتی در صورتی‌ که دندانی حائز یکی از شرایط کشیدن دندان باشد، ممکن است به دلیل برخی موارد امکان خارج کردن آنها وجود نداشته باشد و دندان‌پزشک مجبور باشد کشیدن دندان را تا فروکش کردن شدت مشکل به تاخیر بیاندازد.

بیماری‌های سیستمیک کنترل نشده نظیر دیابت شدید و بیماری پیشرفته کلیه، لوسمی، بیماری کنترل نشده و شدید قلبی، فشار خون بالا ممکن است به ممنوعیت نسبی یا مطلق کشیدن دندان منجر شود. بیمارانی که داروهایی نظیر داروهای مهار کننده سیستم ایمنی و شیمی درمانی سرطان یا فاکتورهای خونی ضد انعقاد مصرف می کنند باید با احتیاط مورد عمل جراحی دندان قرار گیرند.

 

کشیدن دندان

تاکنون افراد بسیاری به دندانپزشکی ها مراجعه کرده اند و جملاتی این چنین گفته اند: میخواهم از شر این دندان خلاص شوم زیرا درد امانم را بریده. سعی دارم تمامی دندان هایم را بکشم تا کامل دندان بکارم. هزینه اضافی برای ترمیم دندان ندارم و می خوام آن ها را بکشم. به خاطر داشته باشید که کوتاه ترین راه همیشه بهترین راه نیست.

درست است که با کشیدن دندان می تواند از شر درد آن خلاص شد. ولی این باعث می شود که تنها در آن لحظه نیازتان برطرف شود و درد دندان از بین برود. در عوض تا آخر عمر از نعمت داشتن یک دندان طبیعی محروم خواهید شد.

اغلب افراد تصور می کنند که بهترین گزینه این است که بلافاصله پس از درد دندان، آن را از دهان خارج کنند و در مورد سایر دندان ها نیز همین عمل را انجام دهند و در نهایت نیز به دندان های مصنوعی و یا روش های کاشت دندان روی خواهند آورد. این اشتباهی است که خیلی از مردم مرتکب آن می شوند.

یکی از دلایلی که چنین اتفاقی برای دندان ها می افتد و نیاز به کشیدن در آنها افزایش پیدا می کند، مراجعه نکردن افراد به دندانپزشکی در زمان مناسب است. طبق آمار گرفته شده حدود هشتاد درصد از مردم ایران تنها زمانی به دندانپزشکی مراجعه می کنند که درد را در دهان خود احساس کنند و تا قبل از آن برای معاینه و درمان دندان های خود هیچ اقدامی نمی کنند.

این یک فرهنگ غلط است که تنها زمانی به دندانپزشکی مراجعه کنیم که کار از کار گذشته باشد. در صورت تاخیر در مراجعه به دندانپزشکی دو راه برای فرد باقی می ماند.

یکی کشیدن دندان و از بین بردن سریع درد است. و دیگری درمان و ترمیم آن است. معمولا هنگامی دندان درد می گیرد که خرابی تا انتهای دندان پیش رفته باشد و به عصب رسیده باشد.

در این صورت می بایست مراحل درمان در چند جلسه انجام شود به این صورت که در یک جلسه عصب های لثه در آن ناحیه را از بین می برند و به عبارت دیگر آنها را می کشند و در مرحله دیگر دندان را با مواد مخصوص پر می کنند.

این روش اگر چه مانند یک دندان طبیعی جوابگو نیست و پس از گذشت سالیان و حتی با مراقبت های بهداشتی نیاز به ترمیم مجدد پیدا خواهد کرد ولی در شرایطی که بین کشیدن دندان و ترمیم آن باید یکی را انتخاب کرد، ترمیم آن و عصب کشی بهترین گذینه ممکن است.

به خاطر داشته باشید که در شرایط عادی و معمولی یک انسان باید 32 دندان داشته باشد. در صورتی که کمتر از این حد باشد، در ناحیه بی دندان نمی تواند خوبی غذا را بجود.

 
دلایل نکشیدن دندان عقل
 

اگر یکی از اعضای بدن دچار درد و یا مشکل شود، هیچ کس حاضر نیست که آن را به طور کامل از دست بدهد و آن را قطع نماید. اما در کشور ما به دندان ها این گونه نگاه نمی کنند و با کوچکترین دردی آنها را می کشند.

کشیدن دندان تنها در شرایطی مناسب است که یا موجب از بین رفتن دندان های دیگر شود و یا اینکه برای ترمیم آن هیچ راهی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت کشیدن آنها کاری اشتباه است.

نداشتن یک یا چند دندان به معنای نقص عضو شدن فرد می باشد. اما چون این نقص درون دهان است و در معرض دید عموم قرار نمی گیرد، اکثرا به این قضیه به عنوان نقص عضو نگاه نمی کنند. یکی از عللی که باعث می شود که افراد به کشیدن دندان تن بدهند و به دنبال ترمیم و درمان آن نباشند بالا بودن هزینه ها در این زمینه است.

متاسفانه در کشور ما خدمات دندانپزشک تنها در زمینه کشیدن و نهایتا پر کردن دندان تحت نظر بیمه هستند و آن هم برای افراد خاصی که بیمه دارند. برای همین اگر دندان درد بگیرد یا فرد باید با پرداخت هزینه ای گزاف آن را دوباره احیا کند و یا اینکه با صرف هزینه ای اندک آن را به طور کامل از دهان خارج نماید. می توان مهمترین عامل کشیدن دندان را بالا بودن هزینه درمان آن دانست.

زیرا در صورتی که هزینه ترمیم مناسب باشد و پرداخت آن برای همه ممکن باشد، هیچ کس دوست ندارد که یک دندان طبیعی را از دست بدهد. اما خارج کردن دندان و کشیدن آن به این راحتی هم نیست. خارج کردن دندان به موارد بسیاری بستگی دارد و گاهی حتی ممکن است نیاز به جراحی هم داشته باشد. بنابراین سعی کنید تا حد امکان برای کشیدن دندان تان دلیل مناسبی داشته باشید.

یکی از شرایطی که کشیدن دندان در آن مناسب است، این است که تاج و ریشه دندان به حدی آسیب دیده باشد که قابل ترمیم نباشد. در این صورت راهی جز کشیدن دندان برای فرد وجود ندارد.

پس بهتر است در صورت داشتن درد این دندان را سریعا از دهان خارج نمود. یا در صورتی که بافت های نر موجود در دندان از بین رفته باشند و اصطلاحا مرده باشند. در این صورت حتی با ترمیم نیز نمی توان آن دندان را نگه داشت زیرا ریشه آن توانایی ماندن در لثه را ندارد.

این گونه دندان ها نیز کشیدنشان بلامانع است. گاهی ممکن است دندان در اثر یک اتفاق بشکند و شکستگی طوری باشد که نشود آن را ترمیم کرد. در این گونه موارد پزشک است که تشخیص می دهد دندان قابل استفاده هست یا خیر.

اگر راهی برای ترمیم وجود داشته باشد که بهتر است آن را ترمیم نمود و در صورتی که راهی برای ترمیم آن نباشد ابتدا باید بررسی کرد که آیا با همان وضعیت شکسته می توان از آن استفاده نمود یا خیر.

در صورتی که امکان استفاده از آن وجود داشت باز هم کشیدن آن اشتباه است و در صورتی که هیچر راهی برای ترمیم وجود نداشت و دندان کارایی خود را از دست داده بود، کشیدن آن ایرادی ندارد. در مواردی نیز ممکن است پزشک متخصص از شما بخواهد که نسبت به کشیدن دندان اقدام کنید.

این اتفاق معمولی زمانی رخ می دهد که پزشک برای ارتودنسی این تشخیص را بدهد. اگر فضای لازم جهت ارتودنسی در میان دندان ها وجود نداشته باشد و دندان ها نیاز به فضا داشته باشند، ممکن است پزشک تشخیص دهد که یک یا چند دندان باید از دهان خارج شوند در این صورت نیز کشیدن دندان توجیه دارد.

 
علت فشار در دندان عقل چیست؟
 

کشیدن دندان عقل

ممکن است در مواردی در پشت دندان های عقل شما مخاط قرار بگیرد. در نتیجه پس از بسته شدن دندان ها زیر فشار دندان ها خواهد ماند و علاوه بر آنکه درد زیادی را به همراه دارد آسیب زیادی هم به مخاط می زند.

در برخی موارد نیز ممکن است که مواد غذایی در زیر این گوشت های های اضافی جا خوش کنند و در آن زمان است که سر و کله بیماری ها و میکروب ها پیدا می شود.

به این ترتیب در پی آن بوی بد دندان، پوسیدگی ها، درد ها و عفونت ها به دنبالش خواهند آمد. برای رفع این مشکل می بایست عملیات پاک کردن عفونت و شست و شوی مکان مربوطه توسط فردی که مهارت کافی در این زمینه را دارد انجام شود.

این فرد کسی نیست به غیر پزشک متخصص. پیس از آن که این اقدام صورت گرفت برای جلوگیری از رخ دادن مجدد این اتفاق باید نسبت به کشیدن دندان عقل مبادرت کرد.

 

علت فشار در دندان عقل چیست؟

ممکن است برایتان سوال شده باشد که اگر دندان ها رو به بالا رویش می کنند پس چطور ممکن است که یک دندان به دندان کناری خود آسیب برساند؟در پاسخ باید گفت که درست است که دندان ها به صورت عمودی رشد خواهند کرد ولی این روند همیشه به این شکل نیست.

در برخی حالت در دندان های معمولی رویش به صورت افقی رشد کنند. این روال برای دندان های معمولی در برخی از موارد و برای دندان های عقل در اکثر موارد پیش خواهد آمد.

حتی در صورتی که دندان عقل به طور کامل در نیامده باشد و در زیر لثه باقی مانده باشد، این فشار به دندان های دیگر وارد خواهد شد. در صورت بی توجهی به مسئله رویش دندان عقل ممکن است ریشه دندان آسیاب دوم که از مهمترین دندان ها به شمار می رود، به مرور زمان تحلیل برود. این اتفاق برای همه افرادی که دندان عقلشان روند رشد صحیحی ندارند رخ می دهد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که حتی اگر تصمیم ندارید این دندان مزاحم را بکشید و در شرایطی نیستید که خونریزی درون دهان خود را تحمل کنید، بهتر است حداقل با عکس برداری مرتب از این دندان روند رشد و بهتر است بگوییم انحراف آن را زیر نظر داشته باشید.

مرتب کردن دندان ها امروزه بسیار باب شده است. زیبایی دندان در این عصر بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است شاید به این دلیل باشد که دهان مرکز توجه صورت است و صورت از مهمترین قسمت ها در برخورد روزمره انسان ها با یکدیگر به شمار می رود.

از جمله نکاتی که در زیبایی دندان و پس از آن زیبایی چهره بسیار موثر است، می توان به طرز چیده شدن دندان ها در کنار یکدیگر اشاره کرد.

بسیار مهم است که دندان های شما چگونه و با چه فاصله ای کنار یکدیگر قرارگرفته اند. همین مسئله می تواند تعیین کننده این باشد که خنده شما تا چه حد گیرا و دلنشین است.

اگر قصد دارید به خنده خود بیشتر توجه داشته باشید و چهره ای زیبا و دلنشین داشته باشید نباید از دندان هایتان غافل شوید. چیدمان دندان ها در افراد مختلف حالت های متفاوتی دارد.

و این کاملا به ریز یا درشت بودن دندان و مهمتر از آن فک و آرواره شخص دارد. همان گونه که می دانید بسیاری از چیزها در ظاهر ما به هیچ عنوان انتخاب ما نبوده و ما در حالت و نوع آنها نقشی نداشته ایم.

نوع، جنس، رنگ و چینش دندان ها نیز از جمله این موارد هستند. اما امروزه می توان با استفاده از روش های مدرن و با کمک گرفتن از علمی به نام ارتودنسی این مشکلات را برطرف کرد.

اگر از نوع چیده شدن دندان هایتان ناراضی هستید با کم و یا زیاد کردن فاصله میان آنها و همینطور جلو و عقب کردن خود دندان می توانید به فرم دلخواه خود برسید. اما این نکته چه ارتباطی به بحث کشیدن دندان عقل دارد؟؟

در دندان های جلویی ممکن است راحت تر بتوانید فواصل میان دندان هایتان را کم و زیاد کنید اما تصور بکنید که برای استفاده از قالب های شیک و جالب دندانی نیاز باشد که دندانی مانند آسیاب اول یا آسیاب دوم شما کمی به عقب کشیده شود. در اینجاست که اگر دندان آسیاب اول شما نیاز به عقب نشینی داشته باشد باید دندان دوم آسیاب نیز جا به جا شود.

حال آنکه در اکثر غریب به اتفاق موارد دندان آسیاب دوم اصلا فاصله ای با دندان عقل ندارد و این دو کاملا به هم چسبیده شده اند. در این گونه موارد هیچ راهی به جز کشیدن دندان عقل وجود ندارد.

به عبارت دیگر تا دندان عقل جا به جا نشود سایر دندان ها نمی توانند فرمی زیبا داشته باشند. بنابر این در ارتودنسی همواره دندان عقل را فدای باقی دندان ها می کنند و اصطلاحا یک تیر دو نشان می کنند. زیرا با این کار نه تنها راه را برای جا به جایی سایر دندان ها باز کرده اند بلکه خطر احتمالی فشار به دندان ها در آینده را و پوسیده شدن آنها توسط دندان عقل را کاملا از بین برده اند.

حتی در موادی که ارتودنسی انجام گرفته شده و دندان ها به فرمی که باید برسند، رسیده اند؛ ممکن است دندان عقل در صورت کشیده نشدن پیش از ارتودنسی شروع به سرکشی کند.

این می تواند بسیار خطرناک و علاوه بر آن دردناک باشد، زیرا با فشاری که به مرور به دندان ها می آورد می توان علاوه بر آنکه درد را برای افراد به وجود می آورد، سبب از بین رفتن فرم آنها شود و آنها را دوباره نا منظم کند. پس از کشیدن دندان عقل لازم است چند نکته را رعایت کنید.

اول آنکه تا زمانی که بی حسی دهان و دندانتان کاملا از بین نرفته است، سعی کنید به هیچ وجه بافت های داخلی دهانتان را گاز نگیرید. دوم آنکه پانسمان یا همان گاز استریلی که پزشک بر روی دندانتان می گذارید پس از 24 ساعت تعویض کنید.

اگر قصد دراز کشیدن دارید زیر سرتان باید بلند باشد تا در صورت خونریزی، خون به حلقتان وارد نشود. حداقل تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان سیگار نکشید. این کار می تواند خونریزی را تشدید کند و علاوه بر آن سیگار فشار خون را کاهش می دهد و همچنین تولید آلودگی در آن ناحیه را افزایش می دهد.

کشیدن دندان عقل یکی از خدماتی است که در مطب دندانپزشکی دکتر علی سجودی به هموطنان عزیزمان ارائه میگردد.

برای تعیین وقت و کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مطب تماس بگیرید. 

 

لینک کوتاه صفحه : https://b2n.ir/g78154

کشیدن دندان عقل - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh
روحبخش
۱۴۰۰/۰۷/۱۹۰۰
پاسخچقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و... رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. مرسی از مطلبتون که بدردمون خورد.
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۷/۲۲۰۰

سلام وقت بخیر
خواهش می کنم

حامد
۱۴۰۰/۰۴/۰۱۰۰
پاسخبا سلام. در ارتباط با جراحی دندان عقل سوالی داشتم از خدمت تون، اما نمیتونم عکس OPG ارسال کنم.
تمام فرمت های معمول امتحان کردم اما ارور" فرمت پشتیبانی نمیشود" نمایش داده میشه.
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۴/۰۹۰۰

سلام روز به خیر

میتوانید در واتساپ به شماره 09363252339 عکس خود را ارسال کنید تا بررسی بشه.

رویا سپهریان
۱۴۰۰/۰۱/۲۶۰۰
پاسخچند ماه پیش عصب کشی کردم اما بخاطر کرونا برای روکش مراجعه نکردم.هفته پیش رفتم روکش رو انجام دادم دندونم رو تراش داد الان با آب سر و گردم و حتی هوا اذیت میشم.چیکار کنم؟
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۲/۰۵۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم رویا سپهریان گرامی

اصولا دندانی که مورد درمان عصب کشی قرار میگیره نباید به محرکهای سرما و گرما واکنش نشون بده در صورتی که واکنش نشون بده دوتا حالت وجود داره،یا درمان عصب کشی به طور کامل انجام نشده و یا دندان مجاور عامل این حساسیت هستش که باید درمان بشه

در صورت تمایل به تعیین وقت ویزیت با مطب تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنن.

شماره تماس:88082941

ملیکا
۱۳۹۹/۱۲/۰۳۰۰
پاسخسلام آقای دکتر من 17 سالمه و یکی از دندون های عقل فک بالام رو کشیدم .....
دندون های عقل فک بالام مشکلی در کشیدن ندارن اما فک پایینم دندون های عقلم افقی رشد کردن و دکتری که رفتم گفت خطرناکه و ممکنه 6 ماه یا به طور دائم فکت بی حس شه :(
اگرهم نکشم ترتیب دندون هارو بهم میریزه به نظر شما چیکار کنم؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۰۵۰۰

سلام روز بخیر سرکار خانم ملیکا گرامی 

برای اعلام نظر باید معاینه صورت گیرد. همچنین برای برسی بیشتر میتوانید عکس دندان خود را از طریق لینک زیر ارسال کنید:

https://drsojodi.com/send-your-cbct

elahe
۱۳۹۹/۱۰/۱۶۰۰
پاسخسلام 32 سالمه و دندون عقل پایین سمت راست داره درمیاد و عفونت کرده و نصف دندون هنوز زیر لثه هست به دکتر مراجعه کردم گفت بهتره بکشیش به نظر شما کشیدنش درسته هنوز کامل درنیومده؟ من دندونای پایینم یه مقدار فاصله داره چون دندون آسیاب اولم سمت چپ رو کشیدم و فاصله بین دندونام ایجاد شده و همچنین در سمت راست که همین دندون عقل عفونت داره هم یه مقدار فضای خالی هست و اگر بخوام ارتدونسی کنم این دندون عقل رو نکشم بهتر نیست؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۰/۱۷۰۰
سلام وقت بخیر سرکار خانم الهه افشاری گرامی
اگر می خواهید ارتودنسی کنید بهتر است دندون عقل تون رو بکشید ؛ همینطور اگر نیمه نهفته هست ممکن است نیاز به جراحی دندان عقل داشته باشید
شکوه بانوووو
۱۳۹۹/۰۹/۰۹۰۰
پاسخ

سلام. من 35 ساله هستم. با درد دندون پنجم سمت چپ فک بالا پیش دندونپزشک رفتم وایشون بعد از گرفتن عکس از کل فک گفتن دندون عقل فک بالا سمت راست پوسیده شده وباید کشیده بشه. من خودم هیچ دردی تو اون ناحیه احساس نمیکنم. اگر اون دندون عقل کشیده نشه چه مشکلی پیش میاد؟ بخاطر دردش دوست ندارم برم دندون رو بکشم.ممنون که جواب میدید.

دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۹/۲۸۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم شکوه گرامی
اگر دندان پوسیده باشد ممکن است بعدا دچار مشکل شوید و حتی به دندان های کناری آسیب برساند ، پس اگر نظر دندانپزشک معالجتون این هست که کشیده شود بهتر است دندان عقل تان را سریعتر بکشید

alireza
۱۳۹۹/۰۸/۱۴۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من موقع جراحی دندان نهفته عقل پایین دچار شکستگی ریشه دندان کناری شدم. آیا پس از بهبودی زخم باید دندان جلویی را بکشم یا راهی برای بهبودی آن وجود دارد ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. سپاس فراوان
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۸/۱۸۰۰
سلام وقت بخیر جناب آقای علیرضا گرامی
باید عکس رادیوگرافی OPG یا CBCT بندازید که دقیق مشخص بشه ولی اگه آسیب دیده باشد و قابل نگه داری نباشد حتما باید بکشید و با ایمپلنت جایگزین کنید.

اگر اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را درباره ایمپلنت دندان مطالعه کنید:
https://drsojodi.com/Dental-implants-cost
fazel m
۱۳۹۹/۰۸/۱۳۰۰
پاسخسلام
بنده دیروز دندان عقل پایین سمت چپم که نهفته بود رو کشیدم
ولی متاسفانه هنگام کشیدن این دندون با اینکه دکترم بی حسی زیادی بهم میزد درد شدیدی رو احساس میکردم آیا این درد هنگام کشیدن دندون عقل عادی هستش
و همینطور چون یک دندان عقل نهفته دیگه سمت راست دارم و قراره یک هفته دیگه بکشمش آیا راهی هستش دردی هنگام کشیدن حس نکنیم یا حداقل کمتر باشه درد کشیدنش
با تشکر
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۸/۱۸۰۰

سلام وقت بخیر خسته نباشید
عموما حتی با وجود اینکه شما هنگام جراحی بی حس میشید باز هنگام کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته گاهی درد هم حس می شود، اما اگر این درد زیاد هست حتما دکتر معلاجتون رو مطلع کنید و شرایط روحی و جسمی خودتون رو هم شرح بدید اعم از استرس داشتن ، ترسیدن ، اینکه قبل از جراحی غذا میل کردید یا ناشتا هستید ، مصرف دخانیات و .....

مریم
۱۳۹۹/۰۸/۰۵۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من یکی از دندون های عقل پایینم با عصب لب در تماسه. عکس cbct هم گرفتم. حالا میخوام بدون این در تماس بودن لزوما باعث میشه که من دچار عارضه بشم حین خارج کردنش؟
نمیدونم باید چکار کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۸/۰۵۰۰
سلام وقت بخیر سرکار خانم مریم گرامی
باید عکس cbct رو برای ما ارسال کنید ، که پس از بررسی اطلاعات دقیق رو خدمتتون اعلام کنیم از طریق لینک زیر می توانید عکس تون رو برای ما بفرستید:
https://drsojodi.com/send-your-cbct
مسیب سلطانی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱۰۰
پاسخ سلام وقتتون بخیر
من دیروز دندون عقل سمت چپم که نهفته بود را کشیدم و امروز سمت چپ فکم به اندازه ی یک نارنگی متوسط باد و ورم کرده است ، برای کمتر شدن ورم آن باید چکاری کنم؟؟؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶۰۰
سلام وقت بخیر جناب سلطانی عزیز
باید از پک و کمپرس یخ در سه روز اول استفاده کنید و اگر ورم غیر طبیعی هست حتما به دندانپزشک معالج خود حضورا مراجعه کنید
 
مهدی
۱۳۹۹/۰۶/۰۶۰۰
پاسخسلام 27 سال دارم بعد از کشیدن دندان عقل خود تب کردم حالا نمیدونم ارتباطی میتونه داشته با اقدامات کشیدن دندان ؟ در حال حاضر دارم از استامینفن کودئین استفاده میکنم به مدت 24 ساعت است که تب دارم
با سپاس از شما
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۶/۱۶۰۰
سلام وقت بخیر جناب آقای مهدی عزیز
بعد از کشیدن دندان عقل ممکن است که تب کنید و این امر تا حدودی طبیعی اگر ادامه دار بود حتما به دندانپزشک معالج تون مراجعه کنید
علی
۱۳۹۹/۰۵/۳۰۰۰
پاسخبا سلام خدمت آقای دکتر سجودی عزیز
من 44 سال دارم، یکی از دندان های عقل پایین راست باقی مونده آیا برای کشیدن باید اقدام کنم .؟
درد و یا ضایعه ای ندارد ولی نهفته هست.
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۶/۰۱۰۰
سلام وقت بخیر جناب آقای علی عزیز
ممکن هست نیاز ب کشیدن داشته باشه ، ممکن هم هست که بتونید دندون عقلتون رو نگه دارید
با عکس رادیوگرافی OPG  به صورت کامل تشخیص داده می شود
مهگل عابد
۱۳۹۹/۰۴/۳۰۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من خانم 27 ساله هستم، در سن 13 سالگی به مدت 3 سال به علت جلو بودن فک بالا و دندان خرگوشی ارتودنسی ثابت انجام دادم. حدود 20 سالگی به علت رویش دندان های عقل بالا نظم دندانهام به هم خورد و کمی جلو اومد اونم به شکل نامرتب. البته به شدت جلو بودن اولیه نشد اما حالت مرتب بودن بعد از ارتودنسی از بین رفته. الان اگر من دندانهای عقل را بکشم و جای فکم باز شه ممکنه خودبخود دندونها جابجا بشن و کمی مرتب تر بنظر برسن؟ یا بعد از کشیدن دندان عقل حتما باید ارتودنسی انجام بدم؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۴/۳۱۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم عابد گرامی
شما چون در سن پایین ارتودنسی انجام دادید ، اصول مهمی که قبل از انجام ارتو باید انجام میدادید یعنی کشیدن دندان عقل رو انجام ندادید
الان هم جای نگرانی نیست ابتدا با دندانپزشک خودتون (ارتودنسی) مشورت کنید
بعد برای کشیدن دندان عقل اقدام کنید

دژار
۱۳۹۹/۰۴/۱۹۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من29 سالمه 3تا دندون عقلمو به خاطر پوسیدگی کشیدم هیچکدوم مشکل و انحرافی نداشتن .ولی ریشه دندون عقل های فک پایینم یه مقدار کجه که موقع کشیدنش یه تیکه از ریشه توی فک جا موند . دکتر گفت چون پوسیدگی نداره نیازی به جراحی نیست و بهش دست نزد.حالا دندون عقل آخرم هم درست همین وضعیتو داره(ریشه کج) آخرین باری که دکتر رفتم گفت ممکنه دوباره ریشه بشکنه و نیاز به جراحی باشه من از ترس نرفتم تا به کرونا خورد و الان پوسیدگیش واضخه و سوراخ هم شده.ولی درد نداره. امکانش هست بدون جراحی بشه خارجش کرد؟من به خاطر اینکه جراحی ایمپلنتم برام خیلی دردناک و عذاب آور بود از جراحی وحشت دارم اگه لازمه عکس رادیوگرافی رو براتون میتونم بفرستم
با تشکر
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴۰۰
سلام وقتتون بخیر
لطفا عکس OPG تهیه کنید و برای ما ارسال کنید، پس از مشاهده عکس اطلاعات دقیق رو به شما اعلام می کنیم ، عکس رو از طریق لینک زیر می تونید برای ما بفرستید:

https://drsojodi.com/send-your-cbct
مهرنازجعفری
۱۳۹۹/۰۳/۲۰۰۰
پاسخمن دوندون عقل بالاوپایین سمت راست جراحی کردم بخبه پایین یه هفته افتادولی بخیه بالاالان 3هفته نیوفتاده چون دکترگفت جذبی الان من برم دوباره پیش جراح یانه راهنمایی لطفااا
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱۰۰

سلام وقت بخیر خانم جعفری گرامی
لطفا به دندانپزشکتون مراجعه کنید

امین
۱۳۹۹/۰۲/۲۷۰۰
پاسخمن از جراحی دندان عقل میترسم درد داره؟
درد داره؟
ترو خدا راست بگین
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱۰۰

سلام وقت بخیر جناب آقای امین گرامی
خیر لزوما کشیدن دندان عقل درد ندارد می توانید ویدیو نظرات بیماران قبلی رو مشاهده کنید
https://drsojodi.com/patient-testimonials

مهدیه
۱۳۹۹/۰۲/۲۲۰۰
پاسخدرود
من دندون عقل پایین سمت چپ فکم یک بخشیش شکست، الان غذا توش گیرمیکنه که لازمه با خلال دندون خارجش کنم، از طرفی هم لثه م انگار افتاده روی اون قسمت خالی شده و شکسته، درد بسیار شدیدی دارم، چشم و مخصوصا گوش سمت چپم هم درد میکنه،سردرد هم دارم. این دندون نیازه به کشیدن داره یا میشه باترمیم نگهش داست؟؟ من 38 سالمه!! میترسم سالهای بعد درد بدتری رو تحمل کنم!لطفا راهنماییم کنید.
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم مهدیه گرامی
برای جلوگیری از درد و آسیب های احتمالی بیشتر، دندان عقل شما باید خارج شود
لطفا با ما تماس بگیرید همکارانم در اولین فرصت برای شما وقت تعیین می کنند .
شماره تماس :  88082941

محمد شیرازی
۱۳۹۹/۰۲/۱۹۰۰
پاسخسلام وقت بخیر . من دندون عقلم رو یک هفتست که کشیدم ولی گودال جای دندون بشدت درد می‌کنه باید چکار کنم . ممنون
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴۰۰

سلام وقت بخیر جناب آقای شیرازی گرامی
لطفا با پزشکتون تماس بگیرید

سام
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
دندونای عقل من همه در اومده فقط دندونه چپ پایینم درد میکنه به نظر شما حتما باید بکشمش
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۱۰۰۰

سلام وقت بخیر جناب آقای سام عزیز
بله اگر درد دارید و یا دچار پوسیدگی شده ، برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان های کناری باید دندان عقل تون رو بکشید

سارا
۱۳۹۹/۰۲/۰۷۰۰
پاسخسلام خسته نباشید
من 2 تا دندون برای کشیدن دارم 1 عقل و دومی دندون جلویش امکانش هست هردو دندونمو توی یک جلسه بکشید
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم سارا گرامی بله این مورد امکان پذیر هست

اعظم
۱۳۹۹/۰۲/۰۱۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
دندون عقلم در اومده یک سال پیش و اصلا اذیت و درد نداشت اما الان بعد از یک سال الان بعضی وقتا تیر میکشه ممنون میشم راهنمایم کنید
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم اعظم گرامی
باید معاینه انجام شود همراه با عکس OPG  و احتمال بسیار زیاد باید دندان عقلتون رو بکشید

رحمان
۱۳۹۹/۰۱/۲۶۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
دندان عقلم نهفته هستش و به دندونه جلوییم خیلی فشار میاره میتونم بکشمش یا باید صبر کنم تا در بیاد دندونه ممنون میشم راهنمایم کنید
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۱/۳۱۰۰

سلام وقت بخیر جناب آقای رحمان عزیز
اگر سن شما بیش از 24 سال هست ، تقریبا رشد دندان متوقف شده و به راحتی  می توانید دندونتون رو بکشید و اگر نهفته هست جراحی کنید

مسعود
۱۳۹۹/۰۱/۲۴۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
دندون عقل بالا سمت راستم نخ میکشم نخ پاره میشه به تازگی ارزش داره درستش کنم یا باید بکشم درد هم نداره؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۱/۲۵۰۰

سلام وقت بخیر جناب آقای مسعود عزیز
اگر پوسیده نباشد و با دندانهای کناری تماس نداشته باشد می تونید نگه دارید، در غیر اینصورت باید بکشید

سهیلا
۱۳۹۸/۰۷/۲۹۰۰
پاسخبا سلام من تا الان 2 تا از عقلامو کشیدم 2 تای دیگه مونده که یکیش سطحی بود پر کردم ولی یکی دیگه نیاز به ریشه درمانی داره از اونجایی که یکی از دندونای اصلیمو بچگی به اشتباه کشیدن مجبورم این یکی رو حتما نگه دارم برای جویدن درست غذا دکتر متخصص ریشه درمانی نگاه کرد گفت مشکلی نداره و میشه نگهش داشت و دوام خوبی هم داره وقت داد بهم خوشبختانه دندونای عقل من فشار نیاوردن به بقیه دندونا و جای خودشون رشد کردن فقط به نظرتون ارزششو داره نگهش دارم؟ اگر اون دندون اصلی رو نکشیده بودن دیگه این یکی رو نیاز نبود نگه دارم ولی الان مجبورم
دکتر سجودی
۱۳۹۸/۱۰/۲۴۰۰

سلام سرکار خانم نجف نژاد گرامی
در رابطه با دندان عقل اگر تماسی با دندان های کناری شما ندارد و پوسیده هم نیست و می توانید نگه دارید دندان را، اما برای راهکار بی دندانی ، دندان کناری می توانید ایمپلنت انجام دهید که یک راهکار دائمی برای جایگزینی دندان از دست رفته شما می باشد
برای دانستن اطلاعات بیشتر لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید
https://drsojodi.com/Dental-implants-cost

aten
۱۳۹۸/۰۴/۲۸۰۰
پاسخسلام من یک نوجوان پانزده ساله هستم اما متاسفانه دندان عقلم به صورت نهفته در فکم در حال رشد است و این رشد به دندان های اسیا و نیش فشار آورده و نه تنها باعث به هم ریختگی دندان هایم شده بلکه یکی از دندان های عقب دهانم را به مرور دچار شکستگی کرده با وجود سن کمی که دارم دچار دندان درد های وحشتناکی میشوم میخواهم بدانم که ایا دندان هایم نیاز به ارتودنسی ، کاشت و جراحی عقل دارد؟
دکتر سجودی
۱۳۹۸/۰۶/۲۳۰۰

سلام باید مشاوره بشید
احتمال داره نیاز به ارتودنسی داشته باشید
قبلش باید دندون عقل رو بکشید

مویدی
۱۳۹۸/۰۴/۱۹۰۰
پاسخبا سلام و وقت بخیر.من 1 هفته است که 1 تا دندان پایین سمت راست و 1 دندان بالایی سمت راست را پر کرده ام و 2 روز پیش 1 دندان پایین سمت چپ را پر کرده و دندان عقل بالایی سمت چپ را کشیده ام و 2دندان در در سمت راست، یکی بالا و دیگری در پایین پر کرده ام .دندان درد ندارم اما به شدت سردرد دارم .خوردن برایم بسیار مشکل شده است.ممنون میشم اگر راهنمایی کنید که تا چه مدت باید رعایت کنم؟
داعی
۱۳۹۸/۰۴/۱۳۰۰
پاسخمن برای ارتودنسی باید 4تا دندون عقلم و بکشم از الان کلی ترسیدم شنبه نوبت اولین دندونمه :-(((
دکتر سجودی
۱۳۹۸/۰۶/۲۳۰۰

ترس نداره
با خیال راحت بکشید

Sara
۱۳۹۸/۰۳/۱۱۰۰
پاسخسلام ، 5روز پیش دندان عقل سمت راست فک پایینم رو پیش جراح فک و صورت کشیدم ولی هنوز لب و چانه و لثه و دندانهای پایینم بیحس مانده و احساس سنگینی شدیدی روی چانه میکنم ، امروز به دکترم مراجعه کردم دو عدد قرص برام تجویز کردن یکی قرص ویتامین ب300 و قرص پردنیزولون 5 که گفتن از هردو قرص را تا دو ماه روزی یک عدد بخورم ، ولی الان مطالعه کردم که قرص پردنیزولون 5 کرتون هست و خیلی عوارض داره آیا راه حل دیگه ای مثل لیزر با هرچیز دیگه ای نیست که بتونم درمان کنم این بی حسیو که از کرتون استفاده نکنم ، از طرفی هم بیحسی و سنگینی چانه ام اذیت کنندست
جواد
۱۳۹۸/۰۲/۰۲۰۰
پاسخدرود من چهارتا دندان عقل یکجا کشیدم بعد از 7 روز بخیه کشیدم الان کنار لثه از دندان عقل پایین سوراخ است نه خود لثه آیا دوباره باید بخیه بزنم یا خودش پر میشه ممنونم
فاطمه
۱۳۹۷/۱۱/۰۱۰۰
پاسخسلام. من 20 روزه دندون عقلمو جراحی کردم. خیلی جراحی سختی هم بود. ولی هنوز بخیه هاش نیفتاده. یکم خودم خواستم درشون بیارم به شدت درد میگیره طوری که اشکم درمیاد. آیا هنوز جوش نخورده لثم که انقد بخیم دردناکه؟ من واقعا دیگه میترسم برم دندونپزشکی انقدر که عذاب کشیدم سر این جراحی، بدترین خاطره زندگیم بود
یعقوبی
۱۳۹۷/۱۰/۲۹۰۰
پاسخسلام من تازه 20 روزه جراحی بینی داشتم . خیلی دندون عقلم درد میکنه میتونم دندونمو با توجه ب عمل بینی ک داشتم بکشم یانه؟
محمد
۱۳۹۷/۰۹/۰۱۰۰
پاسخسلام .خسته نباشید .من الان حدود 1 هفته است که دندان عقلم را کشیدم البته به سختی بعد 2 ساعت تحمل درد و به گفته دکتر فک جوش بوده و از وسط دندان بریده و باز با تراش دادن و فشار و باز تکرار مکرر همین روش به ریشه ها در امد وجراحی کرد . من الان با اینکه یک هفته گذشته ولی هنوز درد دارم حتی بیشترم شده ممنون میشم راهنماییم بفرمایید با تشکر
عاطفه
۱۳۹۷/۰۸/۱۷۰۰
پاسخسلام من یکی از دندان های عقل فک پایین رو کشیدم و چند وقته احساس میکنم صورتم تقارن نداره و فکم کج شده آیا امکانش هست به خاطر دندان عقلم باشه چون سمت دیگه رو هنوز دارم
مونا
۱۳۹۷/۰۷/۰۶۰۰
پاسخسلام، دندون عقلمو 5 روزه که کشیدم، درد جای دندون خوب شده ولی تمام دندان های مجاورش درد میکنه و تیرمیکشه البته لثه ورم نداره ، دلیلش چیه؟ بایدمراجعه کنم دکتر؟
زهرا
۱۳۹۷/۰۶/۲۴۰۰
پاسخسلام،من یه ماه پیش دندانم عقلمو کشیدم پایین یه حفره بزرگی بود که هنوز کامل پر نشده،الان دوتا دندون اونورترش که قبلا عصب کشی کرده بودم به گرما و سرما حساس شدن،و موقع غذاخوردن درد میگیره،عوارض اونه?
مهسا
۱۳۹۷/۰۶/۲۱۰۰
پاسخبا عرض سلام وخسته نباشید ببخشید آیا میشود هم زمان دوتا از دندان های عقل بالا را کشید؟ و سوال دومم این است که چند روز بعد از کشیدن دندان عقل بالایی میشود دندان خراب دیگری را عصب کشی کرد؟
سردری
۱۳۹۷/۰۶/۱۳۰۰
پاسخ سلام خسته نباشید
آیا میشود با کشیدن دندان دیگر جا برای دندان عقل باز کرد
دکتر سجودی
۱۳۹۷/۰۶/۱۶۰۰

سلام.وقت به خیر 

بله.تا حدی، فضا ایجاد می شود.موفق باشید.

ابراه
۱۳۹۷/۰۵/۲۴۰۰
پاسخاقا من دندون عقل چپ پایینم رو با جراحی کشیدمولی الان بعد از گذشت 15 روز و کشیدن بخیه هنوز جای دندون در دهانم پر نشده و به مح اینکه غذا میخورم داخل حفره دندون میره و گیر میکنه بعضی شبا نیز به شدت درد حس میکنم.
خواستم بپسرم ک تا چند وقت طول میکشه ک این حفره ترمیم ؟
دکتر سجودی
۱۳۹۷/۰۵/۲۵۰۰

سلام.وقت به خیر

برای بسته شدن لثه بین 14 تا 21 روز زمان نیاز است.برای پرشدن حفره با استخوان به 2 تا 3 ماه زمان نیاز می باشد.

موفق باشید.

 

 

ناشناس
۱۳۹۶/۰۷/۱۰۰۰
پاسخسلام من دندون عقل پایین سمت چپم لق شده میخواستم بدونم باید چه کار کنم آیاحتماًباید جراحی شود
ناشناس
۱۳۹۵/۱۲/۰۸۰۱
پاسخبرای کشیدن دندان عقل بعدی چه مدت زمان لازم است آیامیشود بعدازکشیدن دندان عقل اول پس ازکشیدن بخیه اقدام به کشیدم دندان دوم عقل کرد.
ناشناس
۱۳۹۵/۱۰/۱۷۰۱
پاسخضمن عرض سلام و قدر دانی از زحمات شما مطالب مفید و ارزشمند بود برای شما آرزو ی توفیق دارم
ناشناس
۱۳۹۵/۰۹/۲۵۰۱
پاسخسلام.خسته نباشید ممنونم از مطلب مفیدتون.خواستم بپرسم من دندان عقلمو کشیدم و چندتایی بخیه خورد ولی حالا فکم باز نمیشه خیلی درد دارم از یه حدی فکم بیشتر باز نمیشه بنظرتون فکم آسیب دیده یا اینکه چند روزی صبر کنم خوب میشه و مثل قبل میتونم فکمو باز کنم.ممنونم اگر جواب بدید
ناشناس
۱۳۹۵/۰۹/۰۷۰۱
پاسخمطالب گفته شده بسیار خوب، کامل و عالی هستند...مرسی از ارائه این نکات ارزشمند

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi