این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

ترمیم دندان چیست؟ انواع روش های ترمیم + قیمت

ترمیم دندان چیست؟ انواع روش های ترمیم + قیمت

ترمیم دندان چیست؟ تکنیک های مختلفی جهت ترمیم دندان یا پر کردن آن وجود دارد که در این مقاله به انواع آنها همرنگ و غیر همرنگ می پردازیم.

1402/07/08
76,579
8

ترمیم دندان چیست؟

امروزه تکنیک های مختلفی جهت ترمیم دندان وجود دارد که در این مقاله به انواع آنها همرنگ و غیر همرنگ می پردازیم. نوع همرنگ آن یا کامپوزیت که روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) می باشد که حداقل تراش دندان صورت می گیرد تا مقدار زیادی بافت سالم دندان حفظ گردد.

و نوع غیر همرنگ آن یا آمالگام با آلیاژ فلزات مختلف و ترکیب آن با جیوه می باشد که بیشتر برای دندان های عقبی استفاده می شود. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

 
فهرست مطالب سایت (کلیک کنید)
 

فیلم ترمیم دندان پوسیده

 
 

ترمیم، دندان های شکسته

دندان های عصب کشی شده به مرور زمان به خاطر اینکه عصب دندان مصنوعی می باشد دندان دیگر تغذیه می شود. بسیار شکننده می باشد و بر اثر ضربه و فشار دچار شکستگی می شود که در این حالت از ترمیم برای دندان شکسته استفاده می کنیم.

برای محافظت و ترمیم دندان های شکسته شده در مقابل فشار و ضربه باید از مواد همرنگ دندان استفاده نمود. عموما برای ترمیم دندان شکسته از کامپوزیت استفاده می شود.

 

ترمیم، دندان های پوسیده

اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده شود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر به ایجاد پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه مراجعه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان می کنید.

در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه باشد. در ترمیم دندان پوسیدگی های کاملا برداشته می شود و با یک کف بندی خوب مانع رسیدن پوسیدگی به دندان می شود.

 

انواع ترمیم دندان | انواع پر کردن دندان

انواع ترمیم یا پر کردن دندان: ترمیم یا پر کردن دندان می تواند هم با آمالگام می باشد یا با کامپوزیت هم می شود ترمیم را انجام داد. این موضوع بستگی دارد به اینکه ساختار دندان چه اندازه تخریب شده باشد و موقعیت فکی و اکلوژون هم باید مد نظر قرار گیرد.

 
ترمیم دندان - ترمیم کامپوزیت
 

ترمیم دندان با کامپوزیت

این ترمیم با مواد هم رنگ و هماهنگ با رنگ دندان ها می باشد. بیشتر برای دندان های قدامی که در خط لبخند و در ناحیه زیبایی می باشد استفاده می شود. امروزه برای دندان های خلفی مواد همرنگ یا کامپوزیت های بسیار مناسبی وارد بازار شده اند که در برابر جویدن استحکام بالایی دارند و مخصوص دندان های خلفی می باشند.

 

>مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

در این روش بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا ماده ای به نام اسید اچ استفاده می گردد که سبب ایجاد حفراتی بسیار بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می گردد. سپس دندان شستشو داده شده و از ماده ای به نام باندنیک پس از خشک کردن دندان استفاده می شود سپس عمل curing که با دستگاه مخصوص انجام می پذیرد.

ماده ای باندنیک سفت شده (اصطلاحا cure می گردد) و در نهایت پرکردگی همرنگ و سفید متناسب با رنگ دندان انتخاب می گردد و باز هم عمل curingنهایی صورت می پذیرد. مزایای این روش در ادامه توضیح داه می شود.

 

مزایای ترمیم یا پر کردن دندان با کامپوزیت

1- تراش حداقل دندان

2- عدم نیاز به ایجاد دیواره های موازی جهت گیر

3- حفظ ساختار سالم دندان به مقدار زیاد

4- زیبایی فوق العاده

5- عدم تفاوت رنگ با دندان مربوطه

6- امکان انتخاب هر رنگی که از دندان وجود دارد.

 
ترمیم دندان با کامپوزیت - قیمت کامپوزیت
 

هزینه پرکردن دندان با کامپوزیت 1403

هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت به دلیل زیبایی خاصی که به دندان می بخشد و از مواد همرنگ دندان برای ترمیم دندان استفاده می گردد، بیشتر از پر کردن دندان با آمالگام و مواد سیاه می باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم هزینه پر کردن دندان (حتی پر کردن با کامپوزیت) نسبت به دیگر درمان ها بسیار کمتر می باشد.

هزینه پر کردن یک واحد دندان با مواد درجه یک کامپوزیت دندان در ابتدای سال 1403 باتوجه به میزان کم یا زیاد بودن پوسیدگی آن عموما از 1 میلیون و 900 هزار تومان به بالا می باشد. اما شما عزیزان برای استعلام دقیق تر و به روز می توانید از طریق فرم انتهای این مطلب و دکمه شماره تماس، به راحتی با ما ارتباط برقرار نمایید و از هزینه های این واحد درمانی با خبر شوید.

 

ترمیم و پر کردن دندان با آمالگام

پرکردن دندان با آمالگام - این ترمیم با آلیاژهای فلزات مختلف و یا همان ترکیب جیوه و فلزات  یا جیوه می باشد که بیشتر برای دندان های خلفی استفاده می شود این مواد خیلی مقاوم می باشد و مناسب برای دندان های خلفی هستند که بیشترین نقش را در جویدن دارند.

 
ترمیم دندان - ترمیم آمالگام
 

ترمیم سطحی دندان

آمالگام دندانی نوعی ماده ترمیمی فلز مانند برای ترمیم دندان است که متشکل از مخلوطی از نقره، قلع، مس به صورت آلیاژی بوده و به مجموعه این فلزات جیوه نیز افزوده می شود. مخلوط سخت نشده فوق به داخل نوعی حفره گیر دار که در داخل دندان تراشیده شده، فشرده گردیده (متراکم شده) و به شکلی فرم داده می شود که شکل و عملکرد دندان بازسازی گردد.

 
ترمیم دندان با آمالگام - بهترین برند آمالگام
 

مراحل ترمیم دندان با آمالگام

در مرحله اول ابتدا برای پُر کردن دندان باید پوسیدگی های دندان برداشته شود. سپس که بعد از تمیز شدن و برداشتن پوسیدگی ها به کانال های داخل ریشه بر می خوریم. که باید کاملا از وجود میکروب پاکسازی شوند و توسط فایل ها فرم داده شوند در انتها عصب کشی انجام می شود و دندان آماده پر کردن می گردد که توسط آمالگام این عمل انجام می شود.

 

هزینه پرکردن دندان با آمالگام

هزینه پر کردن دندان با آمالگام  علارغم استحکام بالا معمولاً کمتر از کامپوزیت می باشد. علی ایحال پر کردن دندان یکی از کم هزینه‌ترین درمان‌های دندانپزشکی می باشد و برخلاف دیگر درمان‌ها هزینه زیادی را شامل نمی شود. هزینه پر کردن یک واحد دندان در ابتدای سال 1402 با توجه به میزان کم یا زیاد بودن پوسیدگی آن نهایتا از 3 میلیون تومان تجاوز نمی کند.

اما شما عزیزان برای استعلام دقیق تر و به روز می توانید از طریق فرم انتهای این مطلب و دکمه شماره تماس، به راحتی با ما ارتباط برقرار نمایید و از هزینه های این واحد درمانی با خبر شوید. همچنین در سایت fda اطلاعات کاملی وجود دارد.

 

تاریخچه آمالگام

هنگامی که ماده سخت شده دندان مجددا قابلیت کارکرد خویش را باز می یابد، به علاوه پس از کاربرد این ماده دندان با ترمیمی نقره ای رنگ بازسازی خواهد شد. آمالگام اولین ماده ترمیمی مستقیم در دندانپزشکی برای بیش از صد و پنجاه سال در ایالات متحده آمریکا بوده است.

این ماده تحت مطالعات و تحقیقات گسترده ای قرار گرفته و سلامت و سودمندی آن به عنوان نوعی ماده ترمیمی مستقیم مورد تایید قرار گرفته است.

 
ترمیم دندان با آمالگام - قیمت آمالگام
 

بهترین برند آمالگام

بسیاری از افراد از ترمیم های آمالگام دردهان خویش منتفع گردیده اند آمالگامی که هر دندانی را به شکلی بسیار اقتصادی بازسازی می نماید. آمالگام های کپسولی که حاوی نقره هستند عموما صرفه اقتصادی دارند و استحکام فشار اولیه بسیار بالایی دارند که باعث کاهش ریسک شکستن ترمیم می شود. در انتخاب برند مناسب و خوب آمالگام می توانید از پزشک معالج خود کمک بگیرید.

 

مضرات ترمیم دندان با آمالگام

پژوهش های انجام شده توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا ثابت می کند که ترمیم دندان با آمالگام برای دندان ها  هیچ گونه ضرری ندارد و برای پر کردن دندان از لحاظ استحکام مخصوصا بسیار موثر می باشد.

همچنین این انجمن اذعان کرد که پر کردن دندان با آمالگام هیچ زیانی برای فرد در پی نخواهد داشت، و اگر مسائل زیبایی را در نظر نگیریم استفاده نکردن از آمالگام به دلیل سمی بودن هیچ گونه توجیحی ندارد.

 

ترمیم دندان های قدیمی

دلیل خارج کردن ترمیم دندان ها و آمالگام های قدیمی پرکردگی های قدیمی بیشتر از 8 سال باید به طور کامل بررسی شود. اگر ترک های ریز و میکرولیکیج (ریزنشت) داشته باشیم باید عکس رادیوگرافی زیر پرکردگی قدیمی، پوسیدگی مشاهده کردیم باید پرکردگی قبلی باید تعویض شود. مشکل عمده درباره پرکردگی قدیمی آمالگام به وجود می آید.

 
ترمیم دندان های قدیمی
 

1- در نوشیدن یا خوردن مواد غذایی سرد و گرم دندان حساس می شود و دندان مدت طولانی درد می گیرد و حساس می شود و ممکن است حتی دندان دچار ترک خوردگی شود و دندان بشکند.

2- زیر پرکردگی قبلی پوسیدگی رخ می دهد و این امر در دراز مدت اتفاق می افتد.

3- بین پرکردگی و دندان فاصله به وجود می آید و یک مرز مشخص بین این دو به وجود می آید که در معاینه کلینیکی دندانپزشک به وجود آن پی می برد. با این توضیحات و با دلایل بالا، عکس رادیوگرافی از دندان بیمار گرفته می شود و سپس پرکردگی قدیمی تعویض می شود و پرکردگی جدید جایگزین آن می گردد.

 
تعویض پرکردگی قدیمی
 

راه های جایگزینی ترمیم های قدیمی چیست؟

با پیشرفت های تکنیکی و تولید مواد جدید و به وجود آمدن دستگاه های مدرن دندانپزشکی چندین راه برای این جایگزینی وجود دارد.

1- پر کردن توسط کامپوزیت: اگر ساختار دندان کمتر از 50% آسیب ببیند و پوسیدگی وجود داشته باشد با مواد همرنگ دندان می توان دندان را پر کرد. با از دست رفتن حدود کمتر از 50% دندان (به علت ترک یا پوسیدگی) حدود 90% استحکام دندان کاهش می یابد.

2- اینله های سرامیکی توسط پرسلن: این تکنیک زمانی استفاده می شود که حدود 60 – 40 % از ساختار دندان تخریب شده باشد. این پرسلن های جایگزین محکم تر ومقاوم تر از کامپوزیت هستند و در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود.

معمولا یک جلسه ترمیم و پوسیدگی قبلی خارج می گردد و قالبگیری از دندان انجام می شود و قالب به لابراتوار ارسال می گردد. در آنجا با پرسلن، اینله سرامیکی ساخته می شود و در جلسه دوم با سمان (چسب) مخصوص دندانپزشکی، اینله چسبانده می شود. همچنین در سایت wikipedia اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
راه های جایگزینی ترمیم های قدیمی چیست؟
 

3- پروتز ثابت (روکش): اگر ساختار دندان بیش از 50 % تخریب شده باشد، دندان ابتدا ترمیم می شود ولی حتما باید توسط روکش محافظت شود چون همانگونه که در بالا اشاره شد از استحکام دندان به شدت کاسته شده است.

در طولانی مدت نمی تواند ماده پرکردگی یا اینله را در خود نگه دارد و باید آن را توسط پروتز ثابت یا روکش پوشش داد تا از شکستگی و تخریب ماده ترمیمی جلوگیری کرد.

 

عصب کشی دندان یا اندو

خارج کردن عصب دندان و جایگزین کردن مواد گوتا پرکادر داخل کانال دندان به جای عروق و عصب را عصب کشی دندان یا اندو می گویند. در صورتی که پوشیدگی دندان خیلی پیشرفته کند عصب دندان درگیر می شود و بیمار دچار درد شدید می شود. در این صورت بیمار ناچار است دندان خود را عصب کشی کند.

 
ترمیم دندان - عصب کشی یا اندو
 

عصب کشی مجدد

برخی از دندان ها با وجود انجام عصب کشی بعد از چندین سال دچار درد یا عفونت ریشه می شوند. که لازم می باشد تمام مراحل عصب کشی مجدد انجام شود با خارج کردن مواد پر شده ریشه و بعد از رفع عفونت مجدد پر می شود.

 
ترمیم دندان - عصب کشی مجدد
 

ارتودنسی

یکی از رشته های دندانپزشکی می باشد که برای ردیف کردن دندان ها بی نظم و بهم ریخته استفاده می شود. دکتر متخصص با به کار بردن ابزار مخصوص اقدام به ردیف کردن دندان ها می کند که این درمان زمان بر می باشد و سال ها زمان می برد تا دندان ها ردیف و مرتب شود.

 
ترمیم دندان - ارتودنسی
 

روکش کردن دندان ها

در بسیاری از مواقع که دندان ها عصب کشی می شوند به مرور زمان به خاطر اینکه عصب دندان مصنوعی می باشد بسیار شکننده می شوند و با کوچکترین فشار همانطور که توضیح داده شده احتمال شکستن آنها وجود دارد.

در این حالت اگر نتوان دندان شکسته شده را ترمیم کرد، ناگزیر به روکش کردن دندان ها می باشیم. گاهی این دندان ها ترمیم می شوند اما به دلیل عدم مراقبت و رعایت بهداشت و موارد دیگر باز هم شکسته می شوند که در این حالت نیز باید دندان روکش شود.

 
ترمیم دندان - روکش کردن دندان ها
 

Post | پست دندان

پست دندان (Post) ریشه و تاج مصنوعی می باشد که با آلیاژ مخصوص توسط لابراتوار ساخته می شود، جایگزین ریشه و دیواره از دست داده دندان شود تا دندانپزشک بتواند با کمک آن دندان را روکش کند. همچنین در سایت medicalxpress اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
ترمیم دندان - Post
 
ترمیم دندان با کامپوزیت - ویدیو های بیشتر
 
 

ترمیم دندان با کامپوزیت بوسیله تجهیزات روز دنیا + زیبایی منحصر به فرد + ماندگاری طولانی مدت

چگونگی ترمیم دندان
اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده نشود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر
به ایجاد پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید
و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان می کنید.
 
در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه داشته باشد.
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
ارتباط با دکتر از طریق واتس اپ
 
 
ترمیم دندان با کامپوزیت - گالری تصاویر
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
علی داهیم
۱۴۰۰/۰۹/۲۹۰۰
پاسخجناب دکتر عرض سلام وادب
دو هفته پیش بنده ترمیم آمالگام انجام دادم،متاسفانه دندانم هوا میکشه و درد شدیدی داره،آیا طبیعیه؟
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۹/۲۹۰۰

سلام وقت خوش جناب آقای داهیم گرامی

باید به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

یوسفی
۱۴۰۰/۰۹/۲۹۰۰
پاسخسلام من خیلی وقت دندونمو پر کردم با آمالگام و اصلا حساس نیست بازم احتیاج هست چکابشون کنم
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۹/۲۹۰۰

سلام وقت بخیر جناب یوسفی گرامی
برای اینکه خیالتون راحت باشه 6 ماه یکبار برای چکاپ مراجعه کنید

دشتی
۱۳۹۹/۱۲/۰۹۰۰
پاسخ
جناب آقای دکتر من الان 3 ماهه کامپوزیت ای پی اس انجام دادم ولی روی بعضی از دندان هایم حباب های خیلی ریزی وجود دارد،میخواستم بپرسم برای ترمیم این لکه ها باید هزینه به دندان پزشکم پرداخت کنم یا اینکه در انجام روند کامپوزیت مهارت و دقت کافی به خرج داده نشده؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۱۰۰۰

عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب آقای دشتی گرامی

با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

سپیده
۱۳۹۹/۰۱/۲۰۰۰
پاسخ

سلام من 2 تا از دندونام پوسیده چیکار کنم ؟
شما باز هستید

دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۱/۲۳۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم سپیده گرامی
متاسفانه فعلا شرایط مساعد نیست و ما هم فعلا کارهای خیلی ضروری بیمارانمون رو در شرایط کاملا استریل و با احتیاط انجام میدیم
امیدواریم وضعیت به زودی بهبود پیدا کنه و ما بتونیم به راحتی به بیماران عزیزمون خدمات ارائه کنیم لطفا برای راهنمایی بیشتر با مطب تماس بگیرید و همینطور در اولین فرصت مناسب برای شما وقت رزرو شود


شماره تماس :  88082941

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi