این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

مطب تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

ترمیم دندان با کامپوزیت

ترمیم دندان با کامپوزیت

ترمیم دندان با کامپوزیت : تکنیک های مختلفی جهت ترمیم دندان یا پر کردن آن وجود دارد که در این مقاله به پر کردگی و ترمیم همرنگ دندان می پردازیم که محافظه کارانه و با حداقل تراش می باشد.

1400/04/22
51,459
4

ترمیم دندان با کامپوزیت

 
 

فیلم ترمیم دندان پوسیده

 

ترمیم دندان چیست؟

امروزه تکنیک های مختلفی جهت ترمیم دندان وجود دارد که ما در این مقاله به ترمیم دندان با مواد همرنگ می پردازیم که روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) می باشد که حداقل تراش دندان صورت می گیرد تا مقدار زیادی بافت سالم دندان حفظ گردد. ( پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )

ترمیم دندان شکسته

دندان های عصب کشی شده به مرور زمان به خاطر اینکه عصب دندان مصنوعی می باشد دندان دیگر تغذیه می شود. بسیار شکننده می باشد و بر اثر ضربه و فشار دچار شکستگی می شود که در این حالت از ترمیم برای دندان شکسته استفاده می کنیم. برای محافظت و ترمیم دندان های شکسته شده در مقابل فشار و ضربه باید از مواد همرنگ دندان استفاده نمود. عموما برای ترمیم دندان شکسته از کامپوزیت استفاده می شود.

 

ترمیم دندان پوسیده

اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده شود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر به ایجاد پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه مراجعه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان می کنید. در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه باشد. در ترمیم دندان پوسیدگی های کاملا برداشته می شود و با یک کف بندی خوب مانع رسیدن پوسیدگی به دندان می شود.

 

مراحل ترمیم دندان با کامپوزیت

در این روش بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا ماده ای به نام اسید اچ استفاده می گردد که سبب ایجاد حفراتی بسیار بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می گردد. سپس دندان شستشو داده شده و از ماده ای به نام باندنیک پس از خشک کردن دندان استفاده می شود سپس عمل curing که با دستگاه مخصوص انجام می پذیرد. ماده ای باندنیک سفت شده (اصطلاحا cure می گردد.) و در نهایت پرکردگی همرنگ و سفید متناسب با رنگ دندان انتخاب می گردد و باز هم عمل curing نهایی صورت می پذیرد. مزایای این روش در ادامه توضیح داه می شود.

 

پر کردن دندان با کامپوزیت

1- تراش حداقل دندان

2- عدم نیاز به ایجاد دیواره های موازی جهت گیر

3- حفظ ساختار سالم دندان به مقدار زیاد

4- زیبایی فوق العاده

5- عدم تفاوت رنگ با دندان مربوطه

6- امکان انتخاب هر رنگی که از دندان وجود دارد.

 
ترمیم دندان با کامپوزیت - قیمت کامپوزیت
 

هزینه پرکردن دندان با کامپوزیت

هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت به دلیل زیبایی خاصی که به دندان می بخشد و از مواد همرنگ دندان برای ترمیم دندان استفاده می گردد، بیشتر از پر کردن دندان با آمالگام و مواد سیاه می باشد. همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم هزینه پر کردن دندان (حتی پر کردن با کامپوزیت) نسبت به دیگر درمان ها بسیار کمتر می باشد. هزینه پر کردن یک واحد دندان با مواد درجه یک کامپوزیت دندان در ابتدای سال 98 باتوجه به میزان کم یا زیاد بودن پوسیدگی آن عموما از 700 هزار تومان به بالا می باشد. اما شما عزیزان برای استعلام دقیق تر و به روز می توانید از طریق فرم انتهای این مطلب و دکمه شماره تماس ، به راحتی با ما ارتباط برقرار نمایید و از هزینه های این واحد درمانی با خبر شوید.

 

انواع ترمیم دندان | انواع پر کردن دندان

انواع ترمیم یا پر کردن دندان : ترمیم یا پر کردن دندان می تواند هم با آمالگام می باشد یا با کامپوزیت هم می شود ترمیم را انجام داد. این موضوع بستگی دارد به اینکه ساختار دندان چه اندازه تخریب شده باشد و موقعیت فکی و اکلوژون هم باید مد نظر قرار گیرد.

ترمیم دندان - کامپوزیت
 

پر کردن دندان با آمالگام

پرکردن دندان با آمالگام - این ترمیم با آلیاژهای فلزات مختلف و یا همان ترکیب جیوه و فلزات  یا جیوه می باشد که بیشتر برای دندان های خلفی  استفاده می شود این مواد خیلی مقاوم می باشد و مناسب برای دندان های خلفی هستند که بیشترین نقش را در جویدن دارند.

 

مطالعه بیشتر >>> ترمیم دندان با آمالگام


 
ترمیم دندان - ترمیم آمالگام
 

چگونگی ترمیم دندان با کامپوزیت

این ترمیم با مواد هم رنگ و هماهنگ با رنگ دندان ها می باشد. بیشتر برای دندان های قدامی که در خط لبخند و در ناحیه زیبایی می باشد استفاده می شود .امروزه برای دندان های خلفی مواد همرنگ یا کامپوزیت های بسیار مناسبی وارد بازار شده اند که در برابر جویدن استحکام بالایی دارند و مخصوص دندان های خلفی می باشند.

 
ترمیم دندان - ترمیم کامپوزیت
 

عصب کشی دندان یا اندو

خارج کردن عصب دندان و جایگزین کردن مواد گوتا پرکادر داخل کانال دندان به جای عروق و عصب را عصب کشی دندان یا اندو می گویند. در صورتی که پوشیدگی دندان خیلی پیشرفته کند عصب دندان درگیر می شود و بیمار دچار درد شدید می شود. در این صورت بیمار ناچار است دندان خود را عصب کشی کند.

 
ترمیم دندان - عصب کشی یا اندو
 

عصب کشی مجدد

برخی از دندان ها با وجود انجام عصب کشی بعد از چندین سال دچار درد یا عفونت ریشه می شوند. که لازم می باشد تمام مراحل عصب کشی مجدد انجام شود با خارج کردن مواد پر شده ریشه و بعد از رفع عفونت مجدد پر می شود.

 
ترمیم دندان - عصب کشی مجدد
 

ارتودنسی

یکی از رشته های دندانپزشکی می باشد که برای ردیف کردن دندان ها بی نظم و بهم ریخته استفاده می شود. دکتر متخصص با به کار بردن ابزار مخصوص اقدام به ردیف کردن دندان ها می کند که این درمان زمان بر می باشد و سال ها زمان می برد تا دندان ها ردیف و مرتب شود.

 
ترمیم دندان - ارتودنسی
 

روکش کردن دندان ها

در بسیاری از مواقع که دندان ها عصب کشی می شوند به مرور زمان به خاطر اینکه عصب دندان مصنوعی می باشد بسیار شکننده می شوند و با کوچکترین فشار همانطور که توضیح داده شده احتمال شکستن آنها وجود دارد. در این حالت اگر نتوان دندان شکسته شده را ترمیم کرد، ناگزیر به روکش کردن دندان ها می باشیم. گاهی این دندان ها ترمیم می شوند اما به دلیل عدم مراقبت و رعایت بهداشت و موارد دیگر باز هم شکسته می شوند که در این حالت نیز باید دندان روکش شود.

 
ترمیم دندان - روکش کردن دندان ها
 

Post | پست دندان

پست دندان ( Post ) ریشه و تاج مصنوعی می باشد که با آلیاژ مخصوص توسط لابراتوار ساخته می شود، جایگزین ریشه و دیواره از دست داده دندان شود تا دندانپزشک بتواند با کمک آن دندان را روکش کند. همچنین در سایت medicalxpress اطلاعات کاملی وجود دارد .

 
ترمیم دندان - Post
 
 
ترمیم دندان با کامپوزیت - ویدیو های بیشتر
 
 

ترمیم دندان با کامپوزیت بوسیله تجهیزات روز دنیا + زیبایی منحصر به فرد + ماندگاری طولانی مدت

چگونگی ترمیم دندان
اگر دندان ها خوب مسواک نشود و از نخ دندان استفاده نشود به مرور زمان مواد غذایی و یا مصرف شیرینی منجر
به ایجاد پوسیدگی دندان می شود. اگر هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید به پوسیدگی دندان های خود پی میبرید
و در اولین فرصت اقدام به ترمیم دندان می کنید.
 
در صورتی که درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به عصب رسیده و دندان احتیاج به درمان ریشه داشته باشد.
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
ارتباط با دکتر از طریق واتس اپ
 
ترمیم دندان با کامپوزیت - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh
دشتی
۱۳۹۹/۱۲/۰۹۰۰
پاسخ
جناب آقای دکتر من الان 3 ماهه کامپوزیت ای پی اس انجام دادم ولی روی بعضی از دندان هایم حباب های خیلی ریزی وجود دارد،میخواستم بپرسم برای ترمیم این لکه ها باید هزینه به دندان پزشکم پرداخت کنم یا اینکه در انجام روند کامپوزیت مهارت و دقت کافی به خرج داده نشده؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۱۰۰۰

عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب آقای دشتی گرامی

با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

سپیده
۱۳۹۹/۰۱/۲۰۰۰
پاسخ

سلام من 2 تا از دندونام پوسیده چیکار کنم ؟
شما باز هستید

دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۱/۲۳۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم سپیده گرامی
متاسفانه فعلا شرایط مساعد نیست و ما هم فعلا کارهای خیلی ضروری بیمارانمون رو در شرایط کاملا استریل و با احتیاط انجام میدیم
امیدواریم وضعیت به زودی بهبود پیدا کنه و ما بتونیم به راحتی به بیماران عزیزمون خدمات ارائه کنیم لطفا برای راهنمایی بیشتر با مطب تماس بگیرید و همینطور در اولین فرصت مناسب برای شما وقت رزرو شود


شماره تماس :  88082941

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi