کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

بازسازی پیشرفته استخوان

تعداد بازدید : 366

تحلیل استخوان چیست؟ آیا تحلیل استخوان مهم است؟ بازسازی استخوان چیست؟ عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟ بازسازی افقی استخوان چیست؟ بازسازی عمودی استخوان چیست؟ سینوس لیفت چیست؟ نقش لیزر در بازسازی بافت نرم فیبرین غنی از پلاکت (PRF) ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting) کی و کجا؟ GBR همان بازسازی استخوان است ؟ ایمپلنت های کوتاه چیست؟   عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟ دندان ها ممکن است به دلیل آسیب، تروما، فاسد شدن و یا بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. با بیماری پریودنتال، باکتری ها به تدریج در اطراف لثه و بافتهای مربوط به آن نفوذ کرده و درالیاف لثه پریودنتال قرار می گیرند .  به تدریج ترشحات التهابی از این باکتری ها سبب تخریب این اتصالات شده و به همراه آن استخوان نیز تحلیل می رود. روشهای مختلفی برای بازسازی استخوان وجود دارد. اگر تخریب استخوان بیشتر شود منجر به لقی دندان شده و دندان را باید خارج کرد. پس هنگامی که یک دندان کشیده میشود و به سرعت جایگزین نمی شود، ناحیه ی استخوانی  زیر دندان به علت تحریک کم ناشی از نجویدن غذا از آن سمت تحلیل  می یابد. از طرفی پروتزهای پارسیل و و پلهای دندانی (بریج ) نمی توانند سبب تحریک استخوان شوند  بلکه بر عکس  واقعا می توانند باعث از دست رفتن استخوان شوند. بنابراین یکی از مواردی مهم پس از کشیدن دندان، جایگزینی استخوان از دست رفته است.در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی انواع روشهای تخصصی بازسازی استخوان انجام میگیرد.

بازسازی پیشرفته استخوان
 1. تحلیل استخوان چیست؟
 2. آیا تحلیل استخوان مهم است؟
 3. بازسازی استخوان چیست؟
 4. عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟
 5. بازسازی افقی استخوان چیست؟
 6. بازسازی عمودی استخوان چیست؟
 7. سینوس لیفت چیست؟
 8. نقش لیزر در بازسازی بافت نرم
 9. فیبرین غنی از پلاکت (PRF)
 10. ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting) کی و کجا؟
 11. GBR همان بازسازی استخوان است ؟
 12. ایمپلنت های کوتاه چیست؟

 

 1. عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟

دندان ها ممکن است به دلیل آسیب، تروما، فاسد شدن و یا بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. با بیماری پریودنتال، باکتری ها به تدریج در اطراف لثه و بافتهای مربوط به آن نفوذ کرده و درالیاف لثه پریودنتال قرار می گیرند .

 به تدریج ترشحات التهابی از این باکتری ها سبب تخریب این اتصالات شده و به همراه آن استخوان نیز تحلیل می رود. روشهای مختلفی برای بازسازی استخوان وجود دارد. اگر تخریب استخوان بیشتر شود منجر به لقی دندان شده و دندان را باید خارج کرد.

پس هنگامی که یک دندان کشیده میشود و به سرعت جایگزین نمی شود، ناحیه ی استخوانی  زیر دندان به علت تحریک کم ناشی از نجویدن غذا از آن سمت تحلیل  می یابد. از طرفی پروتزهای پارسیل و و پلهای دندانی (بریج ) نمی توانند سبب تحریک استخوان شوند  بلکه بر عکس  واقعا می توانند باعث از دست رفتن استخوان شوند.

بنابراین یکی از مواردی مهم پس از کشیدن دندان، جایگزینی استخوان از دست رفته است.در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی انواع روشهای تخصصی بازسازی استخوان انجام میگیرد.

 
GBR یا بازسازی هدایت شده استخوان 
پیوند استخوان جزء یکی از موارد روشهای معمول جراحی پریودنتال است. این برای افزایش حجم ریج باقیمانده و بازسازی نواحی تحلیل رفته استخوان استفاده می شود تا به درستی از ایمپلنت دندان پشتیبانی کند.زیرا برای اینکه ایمپلنت در درازمدت ماندگاری داشته باشد باید استخوان کافی در اطراف آن وجود داشته باشد.  
 
مواد مورد استفاده برای پیوند می تواند استخوان، استخوان بدن خود بیمار یا به صورت مصنوعی باشد. دکتر سجودی  ترجیح می دهد استخوان را از بدن خود بیمار و بدون نیاز به عمل جراحی اضافی استفاده کند. ایشان از استخوانی استفاده می کند که به طور کامل ضد عفونی شده است و برای بهبود توانایی آن برای تحریک رشد دوباره استخوان درمان شده است.
 
پیوند استخوان در واقع  سلولهای استخوان ساز را تحریک کرده و مجوعه فرایندهایی سبب می گردد تا  استخوان جدید ساخته شود.بعد از گذشت 3-4 ماه نمیتوان استخوان پیوندی را تشخیص داد چون با استخوان فک کاملا یکی و همانند می شود.
 
دکتر سجودی همچنین برای برخی از روش ها از دندانپزشکی لیزر استفاده می کند. لیزر با سرعت عمل بالاو با دقت زیاد  رگهای خونی را در ناحیه جراحی ایجاد و تحریک می کند و موجب تورم و خونریزی کمتر می شود.
 
 
 
 فیبرین غنی از پلاکت (PRF) 
فیبرون غنی از پلاکتها رشد و بهبودی را در بافت نرم و سخت تسریع می کند . در این روش هنگام قرار دادن پیوند استخوان از این تکنیک استفاده می کنیم. این روش  کیفیت بافت بازسازی شده را بهبود می بخشد و نسبت به روشهای دیگر در دنیا بهتر و با نتایج بهتری همراه است.
 
یکی از بهترین روشها برای انجام این کار برای استفاده از پروتئین های رشدی است که در جریان خون موجود در دسترس هستند. ماده ژل مانند با چرخش یک نمونه کوچک از خون خود در یک سانتریفیوژ پزشکی برای جدا کردن عوامل رشد به دست می آید.
 
ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting)
این روش برای افرادی با ریجهای آلوئولار باریک اثبات شده است.در این روش که  یک روش حداقل تهاجمی است، مزایای زیادی در مرحله پیش آگهی ایمپلنتهای دندانی دارد. یکی از رایج ترین مشکلات بیماران دچار ایمپلنت دندان، عدم وجود مقدارکافی استخوان آلوئولار است. برای کسانی که ساختار استخوان آلوئولار کافی دارند، بازسازی استخوان انجام نمی گیرد و در نتیجه بیمار زودتر دارای پروتز می شود. 
 
 اما زمانی که عرض استخوانی کافی وجود نداشته باشد  ناگزیری به انجام روشهایی هستیم تا بتوانیم ایتخوان فک را آماده برای قراردادن ایمپلنت نماییم.یکی از این روشها Ridge Splitting می باشد.
در این روش بدون اینکه بخواهیم از مش تیتانیوم یا از غشاها استفاده نماییم مقدار کافی از عرض استخوانی بجود می آوریم.  در این روش بیماردرد کمتری دارد و شما لازم نیست از منطقه دیگری از استخوان فک برای عضو اهداکننده استخوان یا پیوند استخوان استفاده نمایید. شما همچنین نیازی به نگرانی در مورد تورم در منطقه دیگر فک ندارید.
 
 
بسیاری از دندانپزشکان همچنین روش Ridge Splitting را به عنوان یکی از بهترین راه های بهبود عرض استخوان آلوئولار قلمداد می کنند. کسانی که از شرایط استخوان  با عرض کم رنج می برند و نیاز به ایمپلنت دارند، می توانند از تکنیک Ridge Splitting استفاده کنند.
 
در این روش استخوان فک با وسایل مخصوص و از جمله پیزوسرجری به دو قسمت تقسیم می شود و ایمپلنت در بین این دو فضای استخوانی با ثبات کافی قرار می گیرد.در بین این دو فضا می توان از پودر استخوان برای تسریع ایتخوانسازی استفاده کرد.و سپس بخیه صورت می گیرد.
 
روش Split Ridge برای کسانی که نیاز به یک راه حل دائمی برای دندان های از دست داده خود دارند، موفقیت آمیز است. اگر دندان هایتان را از دست داده اید، نیازی به نگرانی نداشته باشید، زیرا هنوز می توانید لبخند کامل را که همیشه می خواستید به دست آورید. شما می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا روش Ridge Splitting برای شما مناسب است یا نه. او به شما توضیح می دهد چه چیزی باید قبل، در طی و پس از آن انجام شود.
 
به یاد داشته باشید که تجربه یک دندانپزشک عامل بسیار مهمی است که می توانید در مورد اینکه آیا می خواهید در مرحله Ridge Splitting قرار بگیرید یا خیر. این روش ساختار استخوانی را تغییر می دهد و معمولا به صورت بسته انجام می شود. لبه نازک باید با دقت باز شود و دندانپزشک باید آموزش تخصصی و شناخت اصول درست جراحی را برای موفقیت در انجام این فرآیند داشته باشد.
 
سینوس لیفت (sinus lifting)
 
یکی از روشهای بازسازی استخوان انجام عمل سینوس لیفت است.هنگامی که فردی در نواحی خلفی یا همان دندانهای آسیا دندان خود را از دست میدهد نیاز به این روش داریم.اگر فردی چند سال است که دندانهای خود را از دست داده است فضای سینوس به سمت پایین هدایت میشود واز نظر عرض و ارتفاع استخوانی به مشکل بر میخوریم.برای اینکه بتوانیم ایمپلنت را در این ناحیه قرار دهیم باید فضای سینوس با ماده پیوندی استخوان پر شود.در واقع نباید به غشای سینوس آسیبی وارد کنیم و این غشا باید حفظ گردد.
دو تکنیک کلی به روش باز و بسته در سینوس لیفت داریم.هر دو روش ما نیاز به تزریق ماده پیوندی استخوان در فضای سینوس داریم.به طوریکه بتوان مقدار کافی استخوان به دست آورد.
 
استفاده از مش تیتانیوم (( Titanium mesh 
یکی دیگر از روشهای بازسازی پیشرفته استخوان تکنیک بازسازی با استفاده از مش تیتانیوم می باشد.در این روش هنگامی که یک  طرف استخوان فک دچار تخریب یا تحلیل شده باشد استفاده می گردد.همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید اگر بخشی از استخوان فک از دست رفته باشد در هنگام قرارگیری ایمپلنت ، در اطراف استخوان کافی نخواهیم داشت.
 
به این منظور برای به دست آوردن حجم کافی از استخوان می توانیم از مش تیتانیوم استفاده کنیم.مش را در طرفی که استخوان از دست داده ایم ثابت می کنیم  و ایمپلنت را قرار می دهیم.بین ایمپلنتد و مش تیتانیوم نیز ماده پیئندی استخوان را قرار می دهیم تا استخوان ناحیه از دست رفته بازسازی شود. 
 
 
ایمپلنت های کوتاه چیست؟
در بعضی موارد که نخواهیم از تکنیکهای بازسازی استخوان استفاده نماییم مانند ترس بیمار،هزینه بالای بازسازی استخوان ، زمان طولانی بازسازی و ....... می توان از ایمپلنت های کوتاه کمک گرفت.به طور معمول ایمپلنت ها در دنیا از ارتفاع 10 میلیمتر ساخته می شوند.
اما بعضی شرکتهای مطرح دنیا ایمپلنت های کمتر از 10 میلیمتر نیز تولید و به بازار عرضه کرده اند.برای دندانهای آسیای پایین که ریج فکی یا استخوان باقیمانده نزدیک عصب می باشد یا برای فک بالا که کف سینوس به سمت پایین آمده به جای بازسازی استخوان می توانیم از این نوع ایمپلنت ها استفاده نماییم. 
 

مطالب مشابه

علل بروز بیماری لثه چیست؟

علل بروز بیماری لثه چیست؟
برای ذکر علت های ابتلا به بیماری لثه و بیماری های پریودنتال می توان عوامل زیادی را نام برد و هرکدام از آن ها به نحوی باعث بروز بیماری لثه می شوند. در ذیل هرکدام از این عوامل را تشریح می کنیم:
1-    تغذیه نامناسب
یکی از دلایل بیماری لثه وجود قند زیاد در تغذیه افراد است. قند همانطور که باعث پوسیدگی دندان می شود، موجب بیماری لثه نیز می گردد. به این شکل که در اثر فعالیت میکروب های تشکیل شده سمی تولید می شود که باعث خراب شدن لثه و در نتیجه بیماری پریودنتال می شود.

ادامه مطلب

قیمت ایمپلت

قیمت ایمپلنت در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی بیشتر بوده بدلیل اینکه مسئولیت و خدمات کاری بیشتری نسبت به درمان های دیگر دارد و همچنین مواد و قطعات بیشتری نسبت به دیگر خدمات، مصرف می شود که قیمت این قطعات بسیار گران است.

ادامه مطلب

ایمپلنت در افراد سیگاری و افراد با استخوان های به شدت تحلیل رفته

ایمپلنت در افراد سیگاری و افراد با استخوان های به شدت تحلیل رفته
آیا ایمپلنت برای تمام بیماران با استخوان به شدت تحلیل رفته ممانعت دارد؟
مواقعی که استخوان فک بیمار ایمپلنت دچار تحلیل نسبتا شدیدی شده باشد، به طور مثال در اثر تصادف، مصرف بلند مدت دندان های متحرک نا مناسب و یا تومورها، دیگر قادر به بازسازی استخوان لازم برای ایمپلنت به وسیله مواد مصنوعی نیستیم. همچنین نمی توان تمام میزان استخوان لازم را از دهان فرد گرفت و متخصص ایمپلنت به ناچار باید اس

ادامه مطلب

مرکز ایمپلنت تهران

مرکز ایمپلنت تهران
مرکز ایمپلنت تهران مرکزی است با تیم دندانپزشکی متخصص و مجرب جهت درمان های دندانپزشکی ایمپلنت یکی از رایج ترین درمان های امروزی علم دندانپزشکی است که مهارت خاصی را طلب می کند، بنابراین باید به آن دسته از مرکز ایمپلنت تهران که بسیار ماهر و با تجربه هستند، رجوع کرد.
مرکز ایمپلنت تهران دکتر سجودی واقع در سعادت آباد بدون شک یکی از بهترین های مرکز ایمپلنت تهران است که در حال حاضر پذیرای بیماران گرامی می باشد. این مرکز ایمپلنت تهران تشکیل شده از یک تیم فوق العاده حرفه ایست که رضایت کامل بیماران را در تمامی مراحل درمان ایمپلنت کسب می کند.

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh