این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

بازسازی پیشرفته استخوان

بازسازی پیشرفته استخوان

​بازسازی پیشرفته استخوان : دندان ها ممکن است به دلیل آسیب، فاسد شدن و یا بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. با بیماری پریودنتال، باکتری ها به تدریج در اطراف لثه و بافت های مربوط به آن نفوذ کرده است.

1401/12/18
18,635
2

​بازسازی پیشرفته استخوان

 
فهرست مطالب سایت (کلیک کنید)
 
​بازسازی پیشرفته استخوان
 

عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟

دندان ها ممکن است به دلیل آسیب، تروما، فاسد شدن و یا بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره ایمپلنت دندان را مطالعه بفرمایید) با بیماری پریودنتال، باکتری ها به تدریج در اطراف لثه و بافت های مربوط به آن نفوذ کرده و درالیاف لثه پریودنتال قرار می گیرند.

به تدریج ترشحات التهابی از این باکتری ها سبب تخریب این اتصالات شده و به همراه آن استخوان نیز تحلیل می رود. روش های مختلفی برای بازسازی استخوان وجود دارد. اگر تخریب استخوان بیشتر شود منجر به لقی دندان شده و دندان را باید خارج کرد.

پس هنگامی که یک دندان کشیده می شود و به سرعت جایگزین نمی شود، ناحیه ی استخوانی زیر دندان به علت تحریک کم ناشی از نجویدن غذا از آن سمت تحلیل می یابد. از طرفی پروتزهای پارسیل و پل های دندانی (بریج) نمی توانند سبب تحریک استخوان شوند  بلکه برعکس واقعا می توانند باعث از دست رفتن استخوان شوند.

بنابراین یکی از مواردی مهم پس از کشیدن دندان، جایگزینی استخوان از دست رفته است. در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی انواع روش های تخصصی بازسازی استخوان انجام می گیرد. همچنین در سایت glidewelldental.com اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
 
 
 
عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟
 

GBR یا بازسازی هدایت شده استخوان فک

پیوند استخوان جزء یکی از موارد روش های معمول جراحی پریودنتال است. این برای افزایش حجم ریج باقیمانده و بازسازی نواحی تحلیل رفته استخوان استفاده می شود تا به درستی از ایمپلنت دندان پشتیبانی کند. زیرا برای اینکه ایمپلنت در درازمدت ماندگاری داشته باشد باید استخوان کافی در اطراف آن وجود داشته باشد. 

 
GBR یا بازسازی هدایت شده استخوان
 

مواد مورد استفاده برای پیوند می تواند استخوان، استخوان بدن خود بیمار یا به صورت مصنوعی باشد. دکتر سجودی  ترجیح می دهد استخوان را از بدن خود بیمار و بدون نیاز به عمل جراحی اضافی استفاده کند. ایشان از استخوانی استفاده می کند که به طور کامل ضد عفونی شده است و برای بهبود توانایی آن برای تحریک رشد دوباره استخوان درمان شده است.

پیوند استخوان در واقع سلول های استخوان ساز را تحریک کرده و مجوعه فرایندهایی سبب می گردد تا استخوان جدید ساخته شود. بعد از گذشت 3-4 ماه نمی توان استخوان پیوندی را تشخیص داد چون با استخوان فک کاملا یکی و همانند می شود.

 
بازسازی پیشرفته استخوان4
 

لیزر نرم بافت

دکتر سجودی همچنین برای برخی از روش ها از دندانپزشکی لیزر استفاده می کند. لیزر با سرعت عمل بالا و با دقت زیاد رگ های خونی را در ناحیه جراحی ایجاد و تحریک می کند و موجب تورم و خونریزی کمتر می شود.

 
لیزر نرم بافت
 

 فیبرین غنی از پلاکت (PRF) 

فیبرون غنی از پلاکت ها رشد و بهبودی را در بافت نرم و سخت تسریع می کند. در این روش هنگام قرار دادن پیوند استخوان از این تکنیک استفاده می کنیم. این روش  کیفیت بافت بازسازی شده را بهبود می بخشد و نسبت به روش های دیگر در دنیا بهتر و با نتایج بهتری همراه است.

 
فیبرین غنی از پلاکت (PRF)
 

یکی از بهترین روش ها برای انجام این کار برای استفاده از پروتئین های رشدی است که در جریان خون موجود در دسترس هستند. ماده ژل مانند با چرخش یک نمونه کوچک از خون خود در یک سانتریفیوژ پزشکی برای جدا کردن عوامل رشد به دست می آید.

 
 ماده ژل مانند
 

ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting)

این روش برای افرادی با ریج های آلوئولار باریک اثبات شده است. در این روش که  یک روش حداقل تهاجمی است، مزایای زیادی در مرحله پیش آگهی ایمپلنت های دندانی دارد. یکی از رایج ترین مشکلات بیماران دچار ایمپلنت دندان، عدم وجود مقدارکافی استخوان آلوئولار است.

برای کسانی که ساختار استخوان آلوئولار کافی دارند، بازسازی استخوان انجام نمی گیرد و در نتیجه بیمار زودتر دارای پروتز می شود. اما زمانی که عرض استخوانی کافی وجود نداشته باشد ناگزیری به انجام روش هایی هستیم تا بتوانیم استخوان فک را آماده برای قرار دادن ایمپلنت نماییم. یکی از این روش ها Ridge Splitting می باشد.

در این روش بدون اینکه بخواهیم از مش تیتانیوم یا از غشاها استفاده نماییم مقدار کافی از عرض استخوانی بجود می آوریم. در این روش بیمار درد کمتری دارد و شما لازم نیست از منطقه دیگری از استخوان فک برای عضو اهدا کننده استخوان یا پیوند استخوان استفاده نمایید. شما همچنین نیازی به نگرانی در مورد تورم در منطقه دیگر فک ندارید.

 
ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting)
 

بسیاری از دندانپزشکان همچنین روش Ridge Splitting را به عنوان یکی از بهترین راه های بهبود عرض استخوان آلوئولار قلمداد می کنند. کسانی که از شرایط استخوان با عرض کم رنج می برند و نیاز به ایمپلنت دارند، می توانند از تکنیک Ridge Splitting استفاده کنند.

در این روش استخوان فک با وسایل مخصوص و از جمله پیزوسرجری به دو قسمت تقسیم می شود و ایمپلنت در بین این دو فضای استخوانی با ثبات کافی قرار می گیرد. در بین این دو فضا می توان از پودر استخوان برای تسریع استخوان سازی استفاده کرد. و سپس بخیه صورت می گیرد.

روش Split Ridge برای کسانی که نیاز به یک راه حل دائمی برای دندان های از دست داده خود دارند، موفقیت آمیز است. اگر دندان هایتان را از دست داده اید، نیازی به نگرانی نداشته باشید، زیرا هنوز می توانید لبخند کامل را که همیشه می خواستید به دست آورید.

شما می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا روش Ridge Splitting برای شما مناسب است یا نه. او به شما توضیح می دهد چه چیزی باید قبل، در طی و پس از آن انجام شود.

به یاد داشته باشید که تجربه یک دندانپزشک عامل بسیار مهمی است که می توانید در مورد اینکه آیا می خواهید در مرحله Ridge Splitting قرار بگیرید یا خیر. این روش ساختار استخوانی را تغییر می دهد و معمولا به صورت بسته انجام می شود. لبه نازک باید با دقت باز شود و دندانپزشک باید آموزش تخصصی و شناخت اصول درست جراحی را برای موفقیت در انجام این فرآیند داشته باشد.

 
Ridge Splitting
 

سینوس لیفت (sinus lifting)

یکی از روش های بازسازی استخوان انجام عمل سینوس لیفت است. هنگامی که فردی در نواحی خلفی یا همان دندان های آسیا دندان خود را از دست می دهد نیاز به این روش داریم. اگر فردی چند سال است که دندان های خود را از دست داده است فضای سینوس به سمت پایین هدایت می شود و از نظر عرض و ارتفاع استخوانی به مشکل بر می خوریم.

برای اینکه بتوانیم ایمپلنت را در این ناحیه قرار دهیم باید فضای سینوس با ماده پیوندی استخوان پر شود. در واقع نباید به غشای سینوس آسیبی وارد کنیم و این غشا باید حفظ گردد. دو تکنیک کلی به روش باز و بسته در سینوس لیفت داریم. هر دو روش ما نیاز به تزریق ماده پیوندی استخوان در فضای سینوس داریم. به طوری که بتوان مقدار کافی استخوان به دست آورد.

 
سینوس لیفت (sinus lifting)
 

استفاده از مش تیتانیوم (Titanium mesh)

یکی دیگر از روش های بازسازی پیشرفته استخوان تکنیک بازسازی با استفاده از مش تیتانیوم می باشد. در این روش هنگامی که یک طرف استخوان فک دچار تخریب یا تحلیل شده باشد استفاده می گردد. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید اگر بخشی از استخوان فک از دست رفته باشد در هنگام قرارگیری ایمپلنت، در اطراف استخوان کافی نخواهیم داشت.

 
استفاده از مش تیتانیوم (Titanium mesh)
 

به این منظور برای به دست آوردن حجم کافی از استخوان می توانیم از مش تیتانیوم استفاده کنیم. مش را در طرفی که استخوان از دست داده ایم ثابت می کنیم و ایمپلنت را قرار می دهیم. بین ایمپلنت و مش تیتانیوم نیز ماده پیوندی استخوان را قرار می دهیم تا استخوان ناحیه از دست رفته بازسازی شود.

 
مش تیتانیوم
 

ایمپلنت های کوتاه چیست؟

در بعضی موارد که نخواهیم از تکنیک های بازسازی استخوان استفاده نماییم مانند ترس بیمار، هزینه بالای بازسازی استخوان و زمان طولانی بازسازی را می توان از ایمپلنت های کوتاه کمک گرفت. به طور معمول ایمپلنت ها در دنیا از ارتفاع 10 میلیمتر ساخته می شوند. اما بعضی شرکت های مطرح دنیا ایمپلنت های کمتر از 10 میلیمتر نیز تولید و به بازار عرضه کرده اند.

 
ایمپلنت های کوتاه چیست؟
 

برای دندان های آسیای پایین که ریج فکی یا استخوان باقیمانده نزدیک عصب می باشد یا برای فک بالا که کف سینوس به سمت پایین آمده به جای بازسازی استخوان می توانیم از این نوع ایمپلنت ها استفاده نماییم. 

 
کف سینوس
 
دندان های آسیای پایین
ریج فکی یا استخوان
 
 

کاشت ایمپلنت دندان + روکش  دندان + لذت داشتن دندان زیبا و سالم

هزینه کاشت دندان - ایمپنت دندان
بهترین متخصص ایمپلنت دندانی یا ایمپلنتولوژیست برای درمان ایمپلنت باید دانش عملی کافی را داشته باشد.
بهترین متخصص ایمپلنت علاوه بر موارد فوق باید دید فنی برای تجویز پروتز برای بیماران داشته باشد.
 
در صورتی که یک یا تعدادی از دندان هایتان را از دست داده اید و نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،
برای تعیین وقت مشاوره حضوری با ما در ارتباط باشید.
 
ارتباط با دکتر از طریق واتس اپ
 
از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید:
 
ترتیب پیشنهادی برای خواندن مقالات ایمپلنت دندان
 

     1- ایمپلنت دندان چیست؟ هزینه کاشت دندان

     2- بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است؟

     3- بهترین مرکز ایمپلنت تهران

     4- ویژگی های بهترین متخصص ایمپلنت چیست؟

     5- مراحل ساخت و جراحی ایمپلنت چیست؟

     6- آیا جراحی ایمپلنت درد دارد؟

     7- سن مناسب برای درمان ایمپلنت چند سال است؟

     8- طول عمر ایمپلنت دندانی چقدر می باشد؟

     9- طول مدت درمان ایمپلنت چقدر است؟

     10- اجزای ایمپلنت دندانی

     11- انواع ایمپلنت دندان

     12- مقایسه ایمپلنت تیتانیومی و زیرکونیا

     13- زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت دندان

     14- ایمپلنت بدون نیاز به پیوند استخوان

     15- تحلیل استخوان دندان

     16- انواع پیوند استخوان در ایمپلنت ها

     17- بازسازی پیشرفته استخوان

     18- سینوس لیفت + قیمت ( عکس و فیلم )

     19- درمان ایمپلنت با پی آر پی

     20- ساخت پودر استخوان

     21- اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت

     22- روکش دندان | روکش PFM

     23- روکش زیرکونیا | مزیت ها + قیمت

     24- تغذیه پس از ایمپلنت

     25- نگهداری و مراقبت از ایمپلنت

     26- جرم گیری ایمپلنت

     27- مزایای ایمپلنت چیست؟

     28- شناسایی معایب ، عوارض و مشکلات ایمپلنت

     29- احتمال عفونت ایمپلنت

     30- ایمپلنت بدون درد و خونریزی

     31- ایمپلنت بدون جراحی | ایمپلنت پانچی

     32- ایمپلنت دیجیتال | قیمت ایمپلنت دیجیتال

     33- کاشت ایمپلنت دندان با لیزر

     34- ایمپلنت در یک روز | ایمپلنت یک روزه

     35- ایمپلنت فوری چیست؟ | قیمت ایمپلنت فوری

     36- خطرات و مشکلات ایمپلنت فوری چیست؟

     37- مینی ایمپلنت چیست؟

  37 / 17 

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
اصغرپور
۱۳۹۹/۰۲/۰۱۰۰
پاسخسلام وقتتون بخیر
من دندون 5 بالا سمت چپ خیلی وقته کشیدم برای ایمپلنت گذاشتن حتما باید جراحی سینوس رو انجام بدم
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲۰۰

سلام وقت بخیر جناب اصغرپور گرامی
برای نواحی فوقانی دندان اگر مدت زمان زیادی فضای بی دندانی وجود داشته باشد سینوس پایین می آید ، که باید جرحی سینوس لیفت انجام شود، که احتمالا شما هم به این جراحی نیاز داشته باشید ،
برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله زیر را مطالعه نمائید:
https://drsojodi.com/sinus-lift

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi