کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 9 الی 17

بازسازی پیشرفته استخوان

تعداد بازدید : 658

​بازسازی پیشرفته استخوان 1-تحلیل استخوان چیست؟ 2-آیا تحلیل استخوان مهم است؟ 3-بازسازی استخوان چیست؟ 4-عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟ 5-بازسازی افقی استخوان چیست؟ 6-بازسازی عمودی استخوان چیست؟ 7-سینوس لیفت چیست؟ 8-نقش لیزر در بازسازی بافت نرم 9-فیبرین غنی از پلاکت (PRF) 10-ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting) کی و کجا؟ GBR -11 همان بازسازی استخوان است ؟ 12- ایمپلنت های کوتاه چیست؟   عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟ دندان ها ممکن است به دلیل آسیب، تروما، فاسد شدن و یا بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. با بیماری پریودنتال، باکتری ها به تدریج در اطراف لثه و بافت های مربوط به آن نفوذ کرده و درالیاف لثه پریودنتال قرار می گیرند.  به تدریج ترشحات التهابی از این باکتری ها سبب تخریب این اتصالات شده و به همراه آن استخوان نیز تحلیل می رود. روش های مختلفی برای بازسازی استخوان وجود دارد.

بازسازی پیشرفته استخوان

​بازسازی پیشرفته استخوان

بازسازی پیشرفته استخوان1نویسنده: دکتر علی سجودی متخصص ایمپلنت

                                  اردیبهشت 1397

 

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:

 

عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟

GBR یا بازسازی هدایت شده استخوان 

لیزر نرم بافت

فیبرین غنی از پلاکت (PRF) 

ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting)

سینوس لیفت (sinus lifting)

استفاده از مش تیتانیوم (Titanium mesh)

ایمپلنت های کوتاه چیست؟

 

بازسازی پیشرفته استخوان2

عوامل از دست رفتن استخوان چیست؟

دندان ها ممکن است به دلیل آسیب، تروما، فاسد شدن و یا بیماری پریودنتال از دست رفته باشد. با بیماری پریودنتال، باکتری ها به تدریج در اطراف لثه و بافت های مربوط به آن نفوذ کرده و درالیاف لثه پریودنتال قرار می گیرند.
 به تدریج ترشحات التهابی از این باکتری ها سبب تخریب این اتصالات شده و به همراه آن استخوان نیز تحلیل می رود. روش های مختلفی برای بازسازی استخوان وجود دارد. اگر تخریب استخوان بیشتر شود منجر به لقی دندان شده و دندان را باید خارج کرد.
پس هنگامی که یک دندان کشیده می شود و به سرعت جایگزین نمی شود، ناحیه ی استخوانی زیر دندان به علت تحریک کم ناشی از نجویدن غذا از آن سمت تحلیل می یابد. از طرفی پروتزهای پارسیل و پل های دندانی (بریج) نمی توانند سبب تحریک استخوان شوند  بلکه برعکس واقعا می توانند باعث از دست رفتن استخوان شوند. بنابراین یکی از مواردی مهم پس از کشیدن دندان، جایگزینی استخوان از دست رفته است. در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی انواع روش های تخصصی بازسازی استخوان انجام می گیرد.
 

بازسازی پیشرفته استخوان3

 

GBR یا بازسازی هدایت شده استخوان 

پیوند استخوان جزء یکی از موارد روش های معمول جراحی پریودنتال است. این برای افزایش حجم ریج باقیمانده و بازسازی نواحی تحلیل رفته استخوان استفاده می شود تا به درستی از ایمپلنت دندان پشتیبانی کند. زیرا برای اینکه ایمپلنت در درازمدت ماندگاری داشته باشد باید استخوان کافی در اطراف آن وجود داشته باشد. 
 
بازسازی پیشرفته استخوان15
 
 
مواد مورد استفاده برای پیوند می تواند استخوان، استخوان بدن خود بیمار یا به صورت مصنوعی باشد. دکتر سجودی  ترجیح می دهد استخوان را از بدن خود بیمار و بدون نیاز به عمل جراحی اضافی استفاده کند. ایشان از استخوانی استفاده می کند که به طور کامل ضد عفونی شده است و برای بهبود توانایی آن برای تحریک رشد دوباره استخوان درمان شده است.
پیوند استخوان در واقع  سلول های استخوان ساز را تحریک کرده و مجوعه فرایندهایی سبب می گردد تا استخوان جدید ساخته شود. بعد از گذشت 3-4 ماه نمی توان استخوان پیوندی را تشخیص داد چون با استخوان فک کاملا یکی و همانند می شود.
 
بازسازی پیشرفته استخوان4
 

لیزر نرم بافت

دکتر سجودی همچنین برای برخی از روش ها از دندانپزشکی لیزر استفاده می کند. لیزر با سرعت عمل بالا و با دقت زیاد رگ های خونی را در ناحیه جراحی ایجاد و تحریک می کند و موجب تورم و خونریزی کمتر می شود.
 
بازسازی پیشرفته استخوان5
 

 فیبرین غنی از پلاکت (PRF) 

فیبرون غنی از پلاکت ها رشد و بهبودی را در بافت نرم و سخت تسریع می کند. در این روش هنگام قرار دادن پیوند استخوان از این تکنیک استفاده می کنیم. این روش  کیفیت بافت بازسازی شده را بهبود می بخشد و نسبت به روش های دیگر در دنیا بهتر و با نتایج بهتری همراه است.
 
 
بازسازی پیشرفته استخوان14
 
 
یکی از بهترین روش ها برای انجام این کار برای استفاده از پروتئین های رشدی است که در جریان خون موجود در دسترس هستند. ماده ژل مانند با چرخش یک نمونه کوچک از خون خود در یک سانتریفیوژ پزشکی برای جدا کردن عوامل رشد به دست می آید.
 
بازسازی پیشرفته استخوان6
 

ریج اسپلیتینگ (Ridge Splitting)

این روش برای افرادی با ریج های آلوئولار باریک اثبات شده است. در این روش که  یک روش حداقل تهاجمی است، مزایای زیادی در مرحله پیش آگهی ایمپلنت های دندانی دارد. یکی از رایج ترین مشکلات بیماران دچار ایمپلنت دندان، عدم وجود مقدارکافی استخوان آلوئولار است. برای کسانی که ساختار استخوان آلوئولار کافی دارند، بازسازی استخوان انجام نمی گیرد و در نتیجه بیمار زودتر دارای پروتز می شود.
 اما زمانی که عرض استخوانی کافی وجود نداشته باشد ناگزیری به انجام روش هایی هستیم تا بتوانیم استخوان فک را آماده برای قرار دادن ایمپلنت نماییم. یکی از این روش ها Ridge Splitting می باشد.
در این روش بدون اینکه بخواهیم از مش تیتانیوم یا از غشاها استفاده نماییم مقدار کافی از عرض استخوانی بجود می آوریم. در این روش بیمار درد کمتری دارد و شما لازم نیست از منطقه دیگری از استخوان فک برای عضو اهدا کننده استخوان یا پیوند استخوان استفاده نمایید. شما همچنین نیازی به نگرانی در مورد تورم در منطقه دیگر فک ندارید.
 
 
بازسازی پیشرفته استخوان13
 
 
بسیاری از دندانپزشکان همچنین روش Ridge Splitting را به عنوان یکی از بهترین راه های بهبود عرض استخوان آلوئولار قلمداد می کنند. کسانی که از شرایط استخوان با عرض کم رنج می برند و نیاز به ایمپلنت دارند، می توانند از تکنیک Ridge Splitting استفاده کنند.
در این روش استخوان فک با وسایل مخصوص و از جمله پیزوسرجری به دو قسمت تقسیم می شود و ایمپلنت در بین این دو فضای استخوانی با ثبات کافی قرار می گیرد. در بین این دو فضا می توان از پودر استخوان برای تسریع استخوان سازی استفاده کرد. و سپس بخیه صورت می گیرد.
روش Split Ridge برای کسانی که نیاز به یک راه حل دائمی برای دندان های از دست داده خود دارند، موفقیت آمیز است. اگر دندان هایتان را از دست داده اید، نیازی به نگرانی نداشته باشید، زیرا هنوز می توانید لبخند کامل را که همیشه می خواستید به دست آورید. شما می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا روش Ridge Splitting برای شما مناسب است یا نه. او به شما توضیح می دهد چه چیزی باید قبل، در طی و پس از آن انجام شود.
به یاد داشته باشید که تجربه یک دندانپزشک عامل بسیار مهمی است که می توانید در مورد اینکه آیا می خواهید در مرحله Ridge Splitting قرار بگیرید یا خیر. این روش ساختار استخوانی را تغییر می دهد و معمولا به صورت بسته انجام می شود. لبه نازک باید با دقت باز شود و دندانپزشک باید آموزش تخصصی و شناخت اصول درست جراحی را برای موفقیت در انجام این فرآیند داشته باشد.
 
بازسازی پیشرفته استخوان7
 

سینوس لیفت (sinus lifting)

یکی از روش های بازسازی استخوان انجام عمل سینوس لیفت است. هنگامی که فردی در نواحی خلفی یا همان دندان های آسیا دندان خود را از دست می دهد نیاز به این روش داریم. اگر فردی چند سال است که دندان های خود را از دست داده است فضای سینوس به سمت پایین هدایت می شود و از نظر عرض و ارتفاع استخوانی به مشکل بر می خوریم. برای اینکه بتوانیم ایمپلنت را در این ناحیه قرار دهیم باید فضای سینوس با ماده پیوندی استخوان پر شود. در واقع نباید به غشای سینوس آسیبی وارد کنیم و این غشا باید حفظ گردد.
دو تکنیک کلی به روش باز و بسته در سینوس لیفت داریم. هر دو روش ما نیاز به تزریق ماده پیوندی استخوان در فضای سینوس داریم. به طوریکه بتوان مقدار کافی استخوان به دست آورد.
 
بازسازی پیشرفته استخوان8
 

استفاده از مش تیتانیوم (Titanium mesh)

یکی دیگر از روش های بازسازی پیشرفته استخوان تکنیک بازسازی با استفاده از مش تیتانیوم می باشد. در این روش هنگامی که یک طرف استخوان فک دچار تخریب یا تحلیل شده باشد استفاده می گردد. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید اگر بخشی از استخوان فک از دست رفته باشد در هنگام قرارگیری ایمپلنت، در اطراف استخوان کافی نخواهیم داشت.
 
 
 
بازسازی پیشرفته استخوان12
 
به این منظور برای به دست آوردن حجم کافی از استخوان می توانیم از مش تیتانیوم استفاده کنیم. مش را در طرفی که استخوان از دست داده ایم ثابت می کنیم و ایمپلنت را قرار می دهیم. بین ایمپلنت و مش تیتانیوم نیز ماده پیوندی استخوان را قرار می دهیم تا استخوان ناحیه از دست رفته بازسازی شود. 
 
بازسازی پیشرفته استخوان9
 

ایمپلنت های کوتاه چیست؟

در بعضی موارد که نخواهیم از تکنیک های بازسازی استخوان استفاده نماییم مانند ترس بیمار، هزینه بالای بازسازی استخوان، زمان طولانی بازسازی و ....... می توان از ایمپلنت های کوتاه کمک گرفت. به طور معمول ایمپلنت ها در دنیا از ارتفاع 10 میلیمتر ساخته می شوند. اما بعضی شرکت های مطرح دنیا ایمپلنت های کمتر از 10 میلیمتر نیز تولید و به بازار عرضه کرده اند.
 
 
بازسازی پیشرفته استخوان11
 
برای دندان های آسیای پایین که ریج فکی یا استخوان باقیمانده نزدیک عصب می باشد یا برای فک بالا که کف سینوس به سمت پایین آمده به جای بازسازی استخوان می توانیم از این نوع ایمپلنت ها استفاده نماییم. 
 
بازسازی پیشرفته استخوان10
 

مطالب مشابه

نکاتی درباره لثه و متخصص جراح لثه

نکاتی درباره لثه و متخصص جراح لثه
ناحیه فک و دندان جزو اجزایی از صورت است که این روزها بیشتر به سلامت ان توجه می شود. لثه شامل بافتی است که در غشای مخاطی و بالای ارواره درون دهان قرار گرفته و در حالت طبیعی و سالم باید صورتی رنگ باشد و در صورتی که هر یک از رنگ های قرمز، ابی یا سفید را داشت، نشانه بروز بیماری در این عضو است. 
البته رنگدانه هایی که در ریشه دندان است، باعث تیره تر شدن لثه ها می شود. در نتیجه لثه ها در همه افراد یکسان نیست، ولی چیزی که مهم است یکنواختی رنگ برای هر فرد است. البته صورتی بودن لثه فقط نشان دهنده زیبایی نیست، بلکه حاکی از داشتن لثه ای سالم و تکیه گاهی مناسب برای دندان هاست. ژنژیویت و پریودن

ادامه مطلب

ایمپلنت در افراد سیگاری و افراد با استخوان های به شدت تحلیل رفته

ایمپلنت در افراد سیگاری و افراد با استخوان های به شدت تحلیل رفته
آیا ایمپلنت برای تمام بیماران با استخوان به شدت تحلیل رفته ممانعت دارد؟
مواقعی که استخوان فک بیمار ایمپلنت دچار تحلیل نسبتا شدیدی شده باشد، به طور مثال در اثر تصادف، مصرف بلند مدت دندان های متحرک نا مناسب و یا تومورها، دیگر قادر به بازسازی استخوان لازم برای ایمپلنت به وسیله مواد مصنوعی نیستیم. همچنین نمی توان تمام میزان استخوان لازم را از دهان فرد گرفت و متخصص ایمپلنت به ناچار باید اس

ادامه مطلب

بیماری های دندان و لثه

بیماری های دندان و لثه
عملکرد اولیه دندان ها خردکردن غذا و اماده سازی ان ها برای هضم است. در طول عمر هریک از ما دو دسته دندانرشد می کنند. دسته دوم به تدریج طی دوران کودکی جایگزین دسته اول می شوند. لثه ها دندان ها را به طور محکم در فک نگه داشته و ریشه ان ها را از فساد محافظت می کنند. دندان ها و لثه ها برای ایجاد پلاک که سبب فساد دندان ها می شود متعدد و اسیب پذیرند.
دندان ها از نظر شکل و اندازه متنوع هستند ، اما یک ساختار معین دارند. هر دندان شامل یک پوسته سخت است که حفره ای از بافت نرم به نام پولیب را احاطه می کند. تاج شامل یک لایه سخت به نام مینا و لایه زیرین به نام عاج می باشند.

ادامه مطلب

پوسیدگی دندان چیست و چگونه بوجود می آید؟

پوسیدگی دندان شایعه ترین مشکل در بیماران مراجعه کننده به دندانپزشکی می باشد. پوسیدگی دندان بیشتر به علت رعایت نکردن بهداشت دهان و عدم استفاده از نخ دندان می باشد. با رعایت نکردن بهداشت و مواد غذایی در لا به لای دندان ها دندان ها باقی مانده و به مرور زمان ایجاد پوسیدگی می کنند و این  پوسیدگی شایع ترین پوسیدگی دندان می باشد که به آرامی باعث صدمه به مینا دندان می شود در صورت پیش گیری از پوسیدگی دندان به عصب می رسد و بیمار به اجبار درمان عصب کشی را انجام می دهد.

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh