کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

همه چیز در مورد ایمپلنت

تعداد بازدید : 12871

همه چیز در مورد ایمپلنت   ایمپلنت اقساطی ؟ پکیج ویژه برای بیماران سراسر کشور با سفری رایگان؟ایمپلنت دندان چیست؟ قیمت ایمپلنت دندان؟ هزینه ایمپلمت دندان؟ بهترین متخصص ایمپلنت در  تهران؟ بهترین متخصص ایمپلنت در غرب تهران؟ انواع ایمپلنت دندان؟ بهترین برند ایمپنلت کدام است؟ کاشت دندان به چه صورت انجام می شود؟   این سوالاتی است که با بیشترین جستجو در گوگل توسط بیماران محترم ثبت شده است. قیمت های ایمپلنت و تبلیغات ایمپلنت دندان و تنوع و گستردگی برندهای ایمپلنت باعث سردرگمی بیماران عزیز شده است. ایمپلنت فوری، کاشت ایمپلنت بدون درد، کاشت ایمپلنت در 10 دقیقه، ایمپلنت بدون جراحی از جمله سوالاتی است که بیماران بعد از مراجعه به کلینیک تخصصی ایمپلنت می پرسند.

همه چیز در مورد ایمپلنت

همه چیز در مورد ایمپلنت

 

ایمپلنت اقساطی؟ پکیج ویژه برای بیماران سراسر کشور با سفری رایگان؟ ایمپلنت دندان چیست؟ قیمت ایمپلنت دندان؟ هزینه ایمپلمت دندان؟ بهترین متخصص ایمپلنت در تهران؟ بهترین متخصص ایمپلنت در غرب تهران؟ انواع ایمپلنت دندان؟ بهترین برند ایمپنلت کدام است؟ کاشت دندان به چه صورت انجام می شود؟

این سوالاتی است که با بیشترین جستجو در گوگل توسط بیماران محترم ثبت شده است. قیمت های ایمپلنت و تبلیغات ایمپلنت دندان و تنوع و گستردگی برندهای ایمپلنت باعث سردرگمی بیماران عزیز شده است. ایمپلنت فوری، کاشت ایمپلنت بدون درد، کاشت ایمپلنت در 10 دقیقه، ایمپلنت بدون جراحی از جمله سوالاتی است که بیماران بعد از مراجعه به کلینیک تخصصی ایمپلنت می پرسند. به همین دلیل برآن شدیم که در این مقاله به تمامی موارد بالا پاسخ داده شود  تا شما عزیزان با اطلاعات کامل و جامع، بهترین درمان ایمپلنت را انجام دهید.

 

آنچه که در این مقاله خواهید خواند:

ایمپلنت اقساطی

پرسشنامه ایمپلنت

قیمت ایمپلنت اسفند 96

پکیج ویژه برای بیماران سراسر کشور با سفری رایگان

ایمپلنت چیست؟

بهترین برند ایمپلنت

هزینه ایمپلنت

تفاوت ایمپلنت و دندان مصنوعی

مزیت داشتن ایمپلنت دندان یا کاشت دندان چیست؟

مدت زمان کاشت ایمپلنت چقدر است؟

بعد از کاشت ایمپلنت، چقدر زمان می برد که دندان دار شویم؟

مراحل کاشت دندان به چه صورت است؟

ایمپلنت فوری چیست؟

آیا در همان لحظه ای که دندان کشیده می شود ایمپلنت کاشته می شود؟

چه سنی برای کاشت دندان مناسب است؟

چه افرادی واجد شرایط جهت درمان ایمپلنت هستند؟

آیا ایمپلنت دندانی مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد؟

میزان موفقیت کاشت دندان یا ایمپلنت دندان چقدر است؟

برای انجام ایمپلنت باید عکس خاصی گرفته شود؟

هزینه های جانبی کاشت ایمپلنت به چه مواردی بستگی دارد؟

آیا ایمپلنت عوارضی دارد؟

 

همچنین شما می توانید پرسشنامه تخفیف ایمپلنت را از اینجا دریافت و پس از تکمیل برای ما ارسال کنید 

 

ایمپلنت اقساطی

امروزه نیاز به درمان ایمپلنت دندان در اولویت بیشتری نسبت به درمان های دیگر قرار دارد. به خاطر عدم دانش کافی و عدم نگهداری دندان ها در گذشته، بسیاری از بیماران عزیز دندان های خود را از دست داده اند و اکنون به دنبال جایگزینی دندان می باشند.

نظر به اینکه درمان ایمپلنت یک درمان با ماندگاری بسیار بالا می باشد و آسیبی به استخوان فک و دندان های دیگر وارد نمی کند اولین انتخاب تمام متخصصان ایمپلنت برای جای خالی و از دست رفته دندان، ایمپلنت دندان می باشد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه درمان ایمپلنت، هزینه بالایی دارد و شاید برای بعضی بیماران محترم، پرداخت این هزینه، به صورت یکجا مقدور نباشد، کلینیک تخصصی دکتر سجودی، این امکان را برای بیماران گرامی در نظر گرفته تا با شرایط پرداخت ساده تر نسبت به مراکز دیگر و در عین حال با مدت زمان طولانی تر(به گونه ای که فشار مالی برای بیمار ایجاد نکند) پرداخت ها صورت گیرد.

8 نکته مهم و اساسی در مورد ایمپلنت  قسمت اول

قیمت ایمپلنت اسفند 96 در مرکز ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

 

 ایمپلنت چیست؟

اگر فردی دندان خود را از دست بدهد ایمپلنت در اندازه همان ریشه به جای آن قرار داده می شود. ایمپلنت ها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی می باشند. ایمپلنت ها توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل می گردند و توسط دستگاه های بسیار دقیق ساخته می شود.

 

 

ماده ای که در ساخت ایمپلنت دندان استفاده می شود، تیتانیوم است که در واقع فلزی با کیفیت خوب محسوب می شود. این قطعات از جنس تیتانیوم هستند که دارای تطابق بیولوژیک با بدن می باشند و هیچگونه واکنش آلرژیک با بدن ندارند. تیتانیوم باعث ایجاد یک لایه محافظ در برابر خوردگی و تحلیل بر روی سطح خود می شود. خاصیت غیر مغناطیسی بودن آن و مقاومت در برابر اکسیژن و ترکیبات اسید و نمک شرایط لازم را برای استفاده از آن در ساختار ایمپلنت دندان فراهم می کند.

به دلیل خصوصیات ذکرشده برای ایمپلنت دندان، هنگامی در فک بیمار قرار بگیرد، یک جسم خارجی به شمار نمی رود و با قرارگرفتن در فک بیمار با آن سازگار می شود. ایمپلنت باعث رشد استخوان های کنار دندان هم می شود و از تحلیل استخوان فک جلوگیری به عمل می آورد.

 

بهترین برند ایمپلنت

بهترین مارک یا برند ایمپلنت دندان مارکی است که اجزای ایمپلنت آن از بهترین کیفیت موجود در بازار برخوردار باشد و ماندگاری آن نیز بالا بالا باشد. در واقع برای بیش از 30 سال در داخل استخوان فک باقی بماند.

 

 

برای انتخاب بهترین برند ایمپلنت دندان باید به جنس اجزای آن دقت کرد و بهترین آن را انتخاب کرد تا کاشت ایمپلنت با بالاترین موفقیت لازم  صورت پذیرد. ضمانت نامه رسمی شرکت سازنده ایمپلنت که به صورت مکتوب به بیمار ارایه می شود (در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی، به صورت مکتوب و با مهر شرکت سازنده ایمپلنت به بیمار داده می شود)، نگرانی بیمار را برطرف خواهد کرد. لازم به توضیح می باشد، ضمانت و گارانتی ایمپلنت در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی مادام العمر بوده و در تمامی سال های بعد از کاشت ایمپلنت، پاسخگوی بیماران گرامی می باشیم.

 

هزینه ایمپلنت

قیمت ایمپلنت در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی بیشتر بوده بدلیل اینکه مسئولیت و خدمات کاری بیشتری نسبت به درمان های دیگر دارد و همچنین مواد و قطعات بیشتری نسبت به دیگر خدمات، مصرف می شود که قیمت این قطعات بسیار گران است.
از سوی دیگر بیشتر این هزینه ها برای مصرف مواد اولیه استفاده می شود که همین موضوع باعث افزایش قیمت ایمپلنت می شود و بیشتر درمان های تخصصی از جمله ایمپلنت دندان هزینه بالایی خواهند داشت.
قیمت کاشت دندان بستگی به استاندارد های ایمپلنت دارد که اگر از ایمپلنت های غیر استاندارد برای پایین آوردن قیمت کاشت دندان استفاده کنیم ممکن است آسیب های زیادی به استخوان فک و لثه وارد کند و از طول عمر ایمپلنت شما بکاهد.

 

همچنین شما می توانید اطلاعات تکمیلی این پکیج فوق العاده را از اینجا نیز مشاهده نمایید 

 

8 نکته مهم و اساسی در مورد ایمپلنت  قسمت دوم

 

تفاوت ایمپلنت و دندان مصنوعی

هنگامی که شخصی دندان های خود را از دست می دهد دچار مشکلات دیگر چون جویدن غذا و زیبایی می شود. ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مفید تر از دندان مصنوعی است برای اینکه همیشه در محلی که دندان از دست رفته است، وجود دارد.

ایمپلنت دندان یا کاشت ایمپلنت بهترین راه حل برای دندان های از دست رفته است. ایمپلنت دندان یک پیچ است که بر روی فک وصل می شود و از جنس تیتانیوم هست و این امکان را می دهد که تاج دندان مصنوعی به دندان طبیعی وصل شود.

 ممکن است دندان مصنوعی یا دست دندان از لحاظ مالی به صرفه تر باشد ولی مشکلات زیادی در طول زمان به وجود خواهد آورد مثل لذت نبردن از غذایی که میل می کنید یا هنگام حرف زدن دندان مصنوعی از دهان خارج می شود.

برای اینکه شما به دندان مصنوعی عادت کنید یک ماه زمان لازم است. این یعنی که شما برای غذا خوردن و حرف زدن باید بیش از یک ماه تمرین داشته باشید. باید بهداشت دهان و دندان در هنگام استفاده از دندان مصنوعی یا دست دندان را بسیار زیاد رعایت کنیم اگر دچار درد یا حساسیت غیر معمول شدید، در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه نمایید.

به هرحال ایمپلنت دندان یا کاشت دندان بسیار مفیدتر از دندان مصنوعی یا دست دندان های متحرک است و بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته به شمار می آید. در بعضی از موارد ایمپلنت دندان یا کاشت دندان امکان پذیر نیست (بدلیل مسائل تکنیکی و مالی) ولی برای کسانی که از ایمپلنت دندان یا کاشت دندان می توانند استفاده کنند.

 

مزیت داشتن ایمپلنت دندان یا کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت بهترین جایگزین است برای:

افرادی که با دندان مصنوعی نمی توانند به راحتی غذا میل کنند.
افرادی که دندان های خود را در اثر حادثه افتاده است و نمی خواهند دندان مصنوعی استفاده کنند.
افرادی که نیاز به بریج ( پروتز ثابت ) دارند اما نمی خواهند دندان های سالم خود صدمه ببیند یا تراش بخورد.
افرادی که علاقمند هستند به داشتن دندان های مشابه به دندان طبیعی خود.

 

مدت زمان کاشت ایمپلنت چقدر است؟

برای کاشت ایمپلنت اگر نیاز به بازسازی استخوان فک نباشد، برای فک پایین حدودا 2 ماه و برای فک بالا به 3 ماه زمان نیاز است. اگر بازسازی فک هم نیاز باشد بر حسب نوع پیوند استخوان، این زمان اضافه می شود و این امر هم با مشاهده عکس های تخصصی بیمار و انجام معاینات کلینیکی امکان پذیر است.

 

بعد از کاشت ایمپلنت، چقدر زمان می برد که دندان دار شویم؟

بعد از کاشت دندان کار دندانپزشک به طور کامل تمام نمی شود و اگر همه این کارها در یک مکان انجام نشود شما باید هزینه هر کدام را به صورت جداگانه پرداخت کنید که بر هزینه کاشت ایمپلنت شما اضافه می کند. اما در کلینیک دکتر سجودی همه این ها در یک مکان و یا یک تیم حرفه ای انجام می شود و هزینه ایمپلنت دندان شما بسیار پایین می آید.

این راه حل دائمی بوده و تا پایان عمر خواهد ماند یعنی هزینه ایمپلنت دندان سرمایه گذاری برای آینده است و از بین نمی رود و این مسئله برعکس بریج ها، روکش ها و دندان مصنوعی یا دست دندان ها که عمری بین 5 تا 10 سال دارند. ایمپلنت دندان تنها را حل مادام العمر برای دندان های از دست رفته است و این تنها راه حل برای جلوگیری از تحیل فک و استخوان شما است.

 

 

مراحل کاشت دندان به چه صورت است؟

در مرحله اول و به هنگام جراحی، فیکسچر یا قطعه اصلی ایمپلنت، درون استخوان فک قرار می گیرد، سپس روی فیکسچر، اباتمنت متصل می گردد و سپس روی آن روکش (پروتز ثابت) گذاشته می شود.

 بنابراین، بعد از انتخاب ایمپلنت دندان مناسب، فیکسچر داخل دهان بیمار گذاشته می شود. پروتزی که روی آن گذاشته می شود متفاوت است و می تواند ثابت یا متحرک باشد.

انجام تمامی مراحل ایمپلنت حدود 3-2 ماه زمان می برد و بیمار بعد از انجام جراحی باید صبر کند تا استخوان در اطراف ایمپلنت کامل شکل بگیرد.

 

 

فیلم رضایتمندی بیمار دوست داشتنی آقای پپینو آدریانو از کشور ایتالیا

 

 

 

fresh socket یا ایمپلنت فوری چیست؟

در این روش، ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان در داخل استخوان فک قرار داده می شود.

مزایای این روش:

بالا بودن سرعت کاشت ایمپلنت دندان : که این روش در حدود ده تا پانزده دقیقه انجام می شود.
کاهش یافتن خونریزی: که برای افرادی که  فشار خون بالا دارند و افرادی که از داروهای ضد انعقادی خون استفاده می کنند، بسیار سودمند است.
کمترین درد: به دلیل اینکه میزان تروما تا %95 کاهش پیدا می کند باعث می شود که درد به کمترین میزان برسد.
کاهش عوارض جانبی: عوارض جراحی نظیر تورم و یا درد بعد از عمل بسیار کم یا ناچیز خواهد بود.
افزایش یافتن موافقیت درمان تا 95 %:  که به دلیل کاهش عفونتی است که به دنبال استفاده از عمل PUNCH یا FLAP استفاده می شود.
پایین آمدن سطح تحلیل استخوان: به دلیل اینکه باز و بسته کردن لثه، در این روش انجام نمی گیرد.

 

آیا در همان لحظه ای که دندان کشیده می شود ایمپلنت کاشته می شود؟

برای جوش خوردن ایمپلنت و استخوان، نیاز به خونرسانی در اطراف ایمپلنت می باشد تا سلول های استخوان ساز بتوانند استخوان را تحریک کنند و استخوان در اطراف ایمپلنت ساخته شود. به علت اینکه در زمان کسیدن دندان، خونریزی وجود دارد، بهترین زمان کاشت ایمپلنت همان زمان کشیدن دندان می باشد.

 

چه سنی برای کاشت دندان مناسب است؟

از سن 18 سالگی به بعد رشد فک کامل شده است می توان کاشت ایمپلنت را انجام داد.

 

چه افرادی واجد شرایط جهت درمان ایمپلنت هستند؟

به دلیل پیشرفت تکنولوژی، افرادی زیادی واجد شرایط این درمان هستند. در واقع اگر فردی بخواهد پروتز ثابت نداشته باشد و از آناتومی بدن تقریبا سالمی داشته باشد می تواند واجد شرایط ایمپلنت باشد.

 

 

آیا ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد؟

 ایمپلنت دندان باید باید با همان توجه و مراقبتی مواظبت شوند که دندان های طبیعی مراقبت می شوند.

 ایمپلنت مثل دندان دچار پوســــیدگی نمی شود اما میکروب هایی که در محیط دهان و دندان حضور دارند، می توانند  به لثه اطراف ایمپلنت آسیب برسانند و اگر درمان صحیح صورت نگیرد حتی باعث ایجاد مشکل برای ایمپلنت می شوند.

بنابراین، توجه و مراقبت روزانه مانند مسواک کردن و کشیدن نخ دندان در کنار مراجعات مرتب سالیانه به متخصص ایمپلنت برای چکاپ ضرورت دارد.

 

میزان موفقیت کاشت دندان یا ایمپلنت دندان چقدر است؟

بستگی به آناتومی بدن بیمار دارد، به جنس استخوان فک، لثه و سالم بودن بدن بیمار دارد که این موضوع تا %95 بر موفقیت کاشت دندان یا ایمپلنت دندان دارد و در صورت ناموفق بودن ایمپلنت میتوان آن را دوباره کاشت.

 

برای انجام ایمپلنت باید عکس خاصی گرفته شود؟

برای کاشت ایمپلنت، بهترین عکس رادیوگرافی، عکس اسکن شده از ناحیه مورد نظر یا همان عکس CBCT است

 

هزینه های جانبی کاشت ایمپلنت به چه مواردی بستگی دارد؟

تعیین هزینه ایمپلنت یا قیمت کاشت ایمپلنت در جلسه مشاوره متخصص ایمپلنت با بیمار انجام می شود و قیمت ایمپلنت های مختلف به بیمار اعلام می گردد و بیمار می تواند از حق انتخاب برخوردار باشد و متناسب با بودجه خود ایمپلنت مناسبی انتخاب نماید.

قیمت ایمپلنت یا هزینه کاشت ایمپلنت بستگی به عوامل مختلفی دارد که به این موارد در زیر خواهیم پرداخت.

 

الف-کشور سازنده ایمپلنت: برخی کشورها قدمتی طولانی در زمینه ساخت ایمپلنت دارند و از سال های دور در این زمینه فعالیت دارند و این امر عامل مهمی در تعیین هزینه کاشت دندان می باشد.

در اینفوگرافیک زیر می توانید اطلاعات مناسبی را در مورد مهم ترین کشور های سازنده ایمپلنت بدست بیاورید.

                  برای مشاهده کامل تصویر کلیک کنید

ب-تکنولوژی منحصر به فرد: در بین کشورهای سازنده ایمپلنت، برخی کشورها دارای تکنولوژی و سبک های مخصوصی در زمینه تولید قطعات ایمپلنت هستند و به هیچ قیمتی حاضر به فروش این تکنولوژی نیستند. در واقع این مسئله در حال حاضر به عاملی رقابتی در سطح جهان تبدیل شده است و این امر در قیمت ایمپلنت موثر می باشد.

ج-کیفیت قطعات: هرچه کیفیت قطعات ساخته شده ایمپلنت بهتر باشد، قیمت ایمپلنت بالاتر است. در واقع هزینه تولید ایمپلنت برای شرکت سازنده ایمپلنت بالاتر است چرا که از بهترین مواد مصرفی در ساخت قطعات ایمپلنت استفاده می کند و این امر ماندگاری قطعات ایمپلنت را برای بیمار بالاتر می برد.

د- ضمانت قطعات ساخته شده: این مورد مهمترین عامل در تعیین قیمت کاشت ایمپلنت می باشد. ضمانت ایمپلنت نشان می دهد که شرکت سازنده ایمپلنت به برند و مارک ایمپلنت خود 100 درصد مطمئن است. در این بین برخی شرکت های سازنده ایمپلنت ضمانت نامه کتبی به مرکز تخصصی ایمپلنت و متخصص ایمپلنت ارائه می کند. این مسئله در تعیین هزینه ایمپلنت یا هزینه کاشت دندان عامل بسیار مهمی می باشد.

ه-بودجه تحقیقاتی: برخی شرکت های سازنده ایمپلنت، به مسئله تحقیقات در زمینه ایمپلنت اهمیت بسیار می دهند. در واقع بخش اصلی بودجه شرکت به این مورد اختصاص می یابد و به همین دلیل هر روز شاهد بهبود کیفی در زمینه تولید قطعات ایمپلنت هستیم. این مورد نیز در تعیین هزینه کاشت دندان نقشی تاثیرگذار دارد.

 

 آیا ایمپلنت عوارضی دارد؟

ایمپلنت دندان عوارض  آنچنانی ندارد، اما در اینجا تلاش داریم تا نکاتی را راجع به ایمپلنت دندان شرح دهیم.

البته لازم به توضیح می باشد که این موارد عیب ایمپلنت دندان نیست.

1- هزینه بالای ایمپلنت دندان که مربوط به هزینه قطعات آن می باشد.
2- زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک
3- نیازبه عکس های تخصصی برای ایمپلنت که هزینه بالای دارد.
4- درد مختصر بعد از کاشت ایمپلنت دندان که البته با مسکن کنترل می شود.
5- لزوم معاینات منظم ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت که شاید عکس های تخصصی نیاز باشد.

ایمپلنت دندان در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر سجودی با تکنیک های جدید و بازسازی های پیشرفته استخوان انجام می شود و اگر قیمت ایمپلنت دندان برای شما مهم است می توانید به کلینیک ایمپلنت دکتر سجودی مراجعه فرمایید.

 

 

 نظرات کاربران
ناشناس در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۶ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر
ایا امکان ایمپلنت برای محل خالی دندانهایی که سالها از کشیدنش میگذرد نیر وجود دارد ؟ درصد موفقیت چقدر هست ؟

دکتر سجودی
دکتر سجودی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

سلام.بله.برای پاسخ دقیق به این سوال هم باید از بیمارمعاینه کلینیکی انجام شود و هم عکسهای تخصصی بررسی شود.درصد موفقیت بعد از این بررسی ها اعلام می گردد.

پاسخ

ناشناس در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

باسلام وعرض ادب فک بالا وپایین فاقد دندان می باشم 45 سال سن دارم میخواهم با استفاده از ایمپلنت فک بالا وپایین چهارتا بالا وچهارتا پایین پوتز در دهانم فیکس شود هزینه چقدر می شود

دکتر سجودی
دکتر سجودی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

سلام.وقت به خیر .برای پاسخ دقیق و اعلام هزینه باید نوع استخوان فک بررسی شود.بعد از ان نوع ایمپلنت و جنس ان مشخص گردد.با توجه به هزینه های انواع ایمپلنت که متفاوت می باشد باید معاینه دقیق و عکسهای تخصصی بررسی شوند و سپس هزینه مشخص می گردد. موفق باشید.

پاسخ

ناشناس در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ گفته:
۰ ۰ | ۰

سلام.با تشکر از مطالب مفیدتان.آیا هزینه ایمپلنت را می توان در چند مرحله پرداخت کرد؟

دکتر سجودی
دکتر سجودی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

سلام.وقت به خیر 

 

 

بله .با توجه به چند مرحله ای بودن انجام عمل جراحی و پروتز ایمپلنت، شما دوست عزیز ، می توانید در چند مرحله، این هزینه را پرداخت نمایید.با سپاس 

 

 

پاسخ

ناشناس در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ گفته:
۰ ۰ | ۰

عالی

علی سجودی
علی سجودی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

ممنون

پاسخ

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh