این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندان در تمامی درمان های دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان، استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه توصیه می گردد و این اصول بهداشتی منحصر به درمان ایمپلنت نمی باشد.

1400/04/17
2,467
0

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی

برای طول عمر ایمپلنت دندان نقش بهداشت دهان و دندان بسیار اساسی می باشد. در تمامی درمان های دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان، استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه توصیه می گردد و این اصول بهداشتی منحصر به درمان ایمپلنت نمی باشد. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )هدف از انجام بهداشت روزانه دهان و دندان، برداشت پلاک بالای لثه ای و یا زیر لثه ای طوریکه میزان قابل توجهی مقدار و ترکسیب پلاک میکروبی کاهش یابد، می باشد. این کاهش پلاک باعث خطر شروع و یا عدد بیماری پریودونتال می شود.

 
نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی
 

ایمپلنت نواحی خلفی اگر با مخاط کراتینیره کافی همراه نباشد باعث تجمع پلاک و التهاب لثه می شود. نوع ایمپلنت به کار رفته همراه با وجود یا عدم وجود لثه چسنبنده یا کراتینیره می تواند چالش برانگیز باشد. وقتی توصیه های بهداشتی به بیمار انجام شد، موارد مختلفی شامل موقعیت ایمپلنت، طول و زاویه اباتمنت ها، طراحی ساختارهای بالای لثه ای محدودیت های آناترمیکی و دسترسی، عادت های بیمار، انگیزه و مهارت های دستی بیمار مورد توجه قرار می گیرد.

 
نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی -کراتینیره


پروتز نهایی ایمپلنت دندان باید طوری ساخته شود که بیمار بتواند در مسواک های برقی، دستی، نخ دندان سوپرفلاس (مخصوص بریج)، نخ دندان و دهانشویه استفاده کند. بهترین دهانشویه ها که در کتاب های مرجع توصیه شده است کلر هگزیدین 12/ . درصد است، دهانشویه را می توان هم غرغره کرد و هم می توان که  با مسواک در محل مورد نظر مالیده شود. اگر از waterjet استفاده می شود باید از اعمال فشار اضافی به بافت ایمپلنت جلوگیری کرد و با جریان آرام شستشو دهند که باید اطراف ایمپلنت تمیز شود. حفظ سطح صاف ایمپلنت بدون خراش می تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند. نوک وسایل نباید حجیم باشد (تا از زخمی شدن بافت جلوگیری کند)، همچنین با وسایل تیز مثل سوزن نباید اطراف ایمپلنت تمیز شود چون باعث خراش روی سطح ایمپلنت می شود.


ویزیت های منظم بعد از جایگذاری ایمپلنت بسیار ضروری است. بافت سالم باید فاقد التهاب ثانویه پلاک و شکل گیری جرم  باشد. قدرت چسبندگی جرم به اطراف ایمپلنت معمولا ضعیف تر و سست تر از جرم اطراف دندان است. این مسئله موجب آسیب کمتر ایمپلنت هنگام جرم گیری می شود، معمولا جرم داخل ایمپلنت مدفون نمی شود و با رعایت بهداشت می توان از تجمع جرم های سنگین جلوگیری کرد. در هنگام بروز تحلیل استخوان، نوع سطح و یا پوشش ایمپلنت می تواند میزان جرم و چسبندگی جرم و یا پلاک را تغییر دهد. هنگام جرمگیری ایمپلنت می توان از لوازم مختلف پلاستیکی، گرافیتی، نایلونی یا با پوشش تفلونی استفاده کرد تا سطح ایمپلنت آسیب نبیند. همچنین در سایت ecronicon اطلاعات مفیدی وجود دارد . 

 
نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی - جرمگیری ایمپلنت

 

کورت پلاستیکی و اسپری پودر کننده آب و هوا نیز به سطح ایمپلنت آسیب نمی رساند بعد از برداشت جرم ها، می توان سطح ایمپلنت و یا پروتز روی ایمپلنت را می توان با رابرکپ خمیر دندان، خمیر پروفیلاکسی نرم، خمیر تجاری پالیش ایمپلنت برای سطوح تیتانیومی ایمپلنت بی خطر می باشند.

 
نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی - ویدیوهای بیشتر
نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi