کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی

تعداد بازدید : 1387

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی
در تمامی درمانهای دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان ، استفاده از مسواک ، نخ دندان و دهانشویه توصیه می گردد و این اصول بهداشتی منحصر به درمان ایمپلنت نمی باشد .
هدف از انجام بهداشت روزانه دهان و دندان ، برداشت پلاک بالای لثه ای و یا زیر لثه ای طوریکه میزان قابل توجهی مقدار و ترکسیب پلاک میکروبی کاهش یابد ، می باشد . این کاهش پلاک باعث خطر شروع و یا عدد بیماری پریودونتال می شود .ایمپلنت نواحی خلفی اگر با مخاط کراتینیره کافی همراه نباشد باعث تجمع پلاک و التهاب لثه می شود . نوع ایمپلنت به کار رفته همراه با وجود یا عدم وجود لثه چسنبنده یا کراتینیره می تواند چالش برانگیز باشد . وقتی توصیه های بهداشتی به بیمار انجام شد ، موارد مختلفی شامل موقعیت ایمپلنت ، طول و زاویه اباتمنت ها ، طراحی ساختارهای بالای 

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی

نقش بهداشت دهان در طول عمر ایمپلنت دندانی

در تمامی درمانهای دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان ، استفاده از مسواک ، نخ دندان و دهانشویه توصیه می گردد و این اصول بهداشتی منحصر به درمان ایمپلنت نمی باشد .
هدف از انجام بهداشت روزانه دهان و دندان ، برداشت پلاک بالای لثه ای و یا زیر لثه ای طوریکه میزان قابل توجهی مقدار و ترکسیب پلاک میکروبی کاهش یابد ، می باشد . این کاهش پلاک باعث خطر شروع و یا عدد بیماری پریودونتال می شود .ایمپلنت نواحی خلفی اگر با مخاط کراتینیره کافی همراه نباشد باعث تجمع پلاک و التهاب لثه می شود .

نوع ایمپلنت به کار رفته همراه با وجود یا عدم وجود لثه چسنبنده یا کراتینیره می تواند چالش برانگیز باشد . وقتی توصیه های بهداشتی به بیمار انجام شد ، موارد مختلفی شامل موقعیت ایمپلنت ، طول و زاویه اباتمنت ها ، طراحی ساختارهای بالای لثه ای محدودیت های آناترمیکی و دسترسی ، عادتهای بیمار ، انگیزه و مهارت های دستی بیمار مورد توجه قرار می گیرد .


پروتز نهایی ایمپلنت دندان باید طوری ساخته شود که بیمار بتواند در مسواکهای برقی ، دستی ، نخ دندان سوپرفلاس ( مخصوص بریج ) ، نخ دندان و دهانشویه استفاده کند .بهترین دهانشویه ها که در کتاب های مرجع توصیه شده است کلر هگزیدین 12 / . درصد است ، دهانشویه را می توان هم غرغره کرد و هم می توان که  با مسواک در محل مورد نظر مالیده شود .اگر از waterjet استفاده می شود باید از اعمال فشار اضافی به بافت ایمپلنت جلوگیری کرد و با جریان آرام شستشو دهند که باید اطراف ایمپلنت تمیز شود .


حفظ سطح صاف ایمپلنت بدون خراش می تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند . نوک وسایل نباید حجیم باشد ( تا از زخمی شدن بافت جلوگیری کند ) ، همچنین با وسایل تیز مثل سوزن نباید اطراف ایمپلنت تمیز شود چون باعث خراش روی سطح ایمپلنت می شود .
ویزیت های منظم بعد از جایگذاری ایمپلنت بسیار ضروری است . بافت سالم باید فاقد التهاب ثانویه پلاک و شکل گیری جرم  باشد . قدرت چسبندگی جرم به اطراف ایمپلنت معمولا ضعیف تر و سست تر از جرم اطراف دندان است .


این مسئله موجب آسیب کمتر ایمپلنت هنگام جرم گیری می شود ، معمولا جرم داخل ایمپلنت مدفون نمی شود و با رعایت بهداشت می توان از تجمع جرم های سنگین جلوگیری کرد . در هنگام بروز تحلیل استخوان ، نوع سطح و یا پوشش ایمپلنت می تواند میزان جرم و چسبندگی جرم و یا پلاک را تغییر دهد . هنگام جرمگیری ایمپلنت می توان از لوازم مختلف پلاستیکی ، گرافیتی ، نایلونی یا با پوشش تفلونی استفاده کرد تا سطح ایمپلنت آسیب نبیند .

کورت پلاستیکی و اسپری پودر کننده آب و هوا نیز به سطح ایمپلنت آسیب نمی رساند بعد از برداشت جرم ها ، می توان سطح ایمپلنت و یا پروتز روی ایمپلنت را می توان با رابرکپ خمیر دندان ، خمیر پروفیلاکسی نرم ، خمیر تجاری پالیش ایمپلنت برای سطوح تیتانیومی ایمپلنت بی خطر می باشند .

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh