این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر علی سجودی

02188082941 02188089112 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

تفاوت ها و شباهت های ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان

تفاوت ها و شباهت های ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان

تفاوت ها و شباهت های ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان: به طور کلی هنگامی که برای کاشت دندان مراجعه می کنید، به شما گفته می شود دو نوع ایمپلنت دندان وجود دارد: ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت.

1397/09/20
540
0

تفاوت ها و شباهت های ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان

 

 
تفاوتها و شباهتهای ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان
 
 
به طور کلی هنگامی که برای کاشت دندان مراجعه میکنید، به شما گفته می شود دو نوع ایمپلنت دندان وجود دارد: ایمپلنت معمولی یا استاندارد و مینی ایمپلنت. ایمپلنت معمولی بزرگتر از مینی ایمپلنت است و حاصل کار با دوام تر است. با این حال این انواع ایمپلنت به استخوان کافی برای پشتیبانی نیاز دارند. بیمارانی که دچار آتروفی استخوان شده اند ممکن است شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت معمولی را نداشته باشند مگر این که پیوند استخوان انجام دهند. اما راه حل بهتری نیز وجود دارد: مینی ایمپلنت در بسیاری از این شرایط جایگزین مطمئنی است. مینی ایمپلنت قطر کمتری دارد و نیازی به استخوان زیاد برای پشتیبانی ندارد و میتوان آن را به صورت تک دندان یا پایه ای برای دندان مصنوعی استفاده کرد.
 
 
تفاوتها و شباهتهای ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان  - ایمپلنت دندان

 
 
شکل – تصویر بالا ایمپلنت معمولی و تصویر پایین مینی ایمپلنت را نشان می دهد.
 
تفاوتهای ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت از نظر شکل ظاهری
علاوه بر ترمیمهای بر پایه ایمپلنت، هر دو نوع ایمپلنت را میتوان به صورت تکی جایگزین یک دندان، استفاده کرد. پایه تیتانیومی (یا زیرکونیای) ایمپلنت به عنوان ریشه مصنوعی دندان عمل میکند و محکم به استخوان فک جوش میخورد. بسته به تعداد دندانهایی که از دست داده اید، هر دو روش ایمپلنت تکی و پروتز مصنوعی بر پایه ایمپلنت، میتوانند کاملا باثبات و قابل اطمینان باشند. اگر چه ایمپلنت و مینی ایمپلنت هر دو یک عملکرد دارند اما تفاوتهایی نیز با یکدیگر دارند.

اندازه
مینی ایمپلنت کوچکتر از ایمپلنت معمولی است. ایمپلنت معمولی اندازه ای در حدود 3.5 تا 6 میلی متر دارد اما مینی ایمپلنت 2 تا 3.5 میلی متر قطر دارد. مینی ایمپلنت به واسطه اندازه خود، فشار کمتری بر استخوان وارد میکند به همین علت به استخوان کمتری برای پشتیبانی نیاز دارد. با این حال به خاطر داشته باشید که به علت اندازه کوچکتر، ثبات آن نیز به اندازه ایمپلنت معمولی نیست. در نتیجه در مینی ایمپلنت کمتر بودن طول عمر و عدم موفقیت بیشتر است.
 
شکل
ایمپلنت معمولی دو قطعه اصلی دارد: پایه و اباتمنت. اباتمنت بخش متصل شونده پایه به ترمیم است. مینی ایمپلنت یک پیچ یک تکه است و از پایه و سر توپی شکل تشکیل شده که از بالای لثه قرار میگیرد. ترمیمی که قرار است روی مینی ایمپلنت سوار شود، به شکلی ساخته میشود که در سر توپی مینی ایمپلنت، چفت شود.
 
تفاوتها و شباهتهای ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت در جایگذاری و کاربرد
برای این که شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت معمولی را داشته باشید باید استخوان فک محکمی داشته باشید. همچنین باید فضای کافی برای اضافه شدن مینی ایمپلنت وجود داشته باشد. آتروفی استخوان فک موفقیت درمان را به خطر می اندازد چرا که باعث ضعیف شدن پیوند ایمپلنت با استخوان میشود. اگر پس از کشیدن یا افتادن دندان، استخوان فک تان دچار بازجذب و تحلیل رفتن شده است، ممکن است نیاز به پیوند استخوان مقدماتی داشته باشید تا یکپارچگی استخوان مجددا فراهم شود. در صورتی که محل کاشت ایمپلنت دندان عقب فک بالا باشد ممکن است نیاز به لیفت سینوس داشته باشید تا کف سینوس بالا کشیده شود.

اما در مورد مینی ایمپلنت، نیازی به استخوان زیاد نیست. به همین خاطر بسیاری از افرادی که بازجذب استخوان فک داشته اند ممکن است بتوانند بدون عمل پیوند استخوان، مینی ایمپلنت بکارند. با این حال از آنجایی که مینی ایمپلنت به استحکام ایمپلنت نمیرسد، ممکن است برای افرادی که دندان قروچه دارند یا فکهای خود را به هم فشار میدهند مناسب نباشد. این عادات دهانی فشار زیادی بر دندانها وارد میکند و مینی ایمپلنت را به مرور زمان تضعیف می نماید.
 
تفاوتها و شباهتهای کاشت مینی ایمپلنت و ایمپلنت معمولی
مینی ایمپلنت اغلب ظرف یک جلسه در مطب دندانپزشک کار گذاشته میشود و معمولا نیازی به بخیه نیست. ایمپلنت معمولی نیاز به دو جلسه با فاصله چند ماه دارد. در ایمپلنت معمولی، در جلسه اول عمل جراحی گسترده تر از مینی ایمپلنت است و سوراخ بزرگتری در استخوان فک ایجاد میشود. عمل جراحی دوم ساده بوده و تنها اباتمنت بر روی ایمپلنت نصب میشود.
 

تفاوتها و شباهتهای مینی ایمپلنت و ایمپلنت معمولی در بهبودی پس از عمل
در عمل ایمپلنت معمولی، اگر نیاز به پیوند استخوان یا لیفت سینوس داشته باشید باید شش تا نه ماه صبر کنید تا استخوان جوش بخورد و آماده شود. پس از جراحی کاشت ایمپلنت باید سه تا شش ماه دیگر هم صبر کنید تا استخوان رشد کرده و به ایمپلنت جوش بخورد و استحکام کافی برای فشار حاصل از جویدن پیدا کند.
از آنجایی که در مینی ایمپلنت غالبا نیازی به پیوند استخوان نیست، طول دوره درمان کوتاهتر و عوارض آن کمتر میشود و خیلی سریعتر بهبود می یابید. در بسیاری از موارد بیمار میتواند در همان روز کاشت مینی ایمپلنت، ترمیم موقتی دریافت کند تا جای دندان خالی نماند. ترمیمهای فوری هم عملکرد و هم زیبایی دارند و اعتماد به نفس بیمار را بهبود میبخشند.
تفاوتها و شباهتهای هزینه مینی ایمپلنت و ایمپلنت معمولی
مینی ایمپلنت معمولا هزینه کمتری در مقایسه با ایمپلنت معمولی دارد چون کوچکتر است و مواد کمتری برای ساخت آن هزینه شده است. با این وجود یادتان باشد برای ثابت کردن دندان مصنوعی نیاز به تعداد بیشتری مینی ایمپلنت در مقایسه با ایمپلنت معمولی، دارید. پس باید پیچیدگی درمان، مواد مورد استفاده و تجربه دندانپزشک را به عنوان عوامل تعیین کننده هزینه درمان در نظر بگیرید.
 
 
 
تفاوتها و شباهتهای ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان  - ویدیوهای بیشتر
تفاوتها و شباهتهای ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت دندان  - سفر رایگان
 
 
 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :
 
 

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 88089112-88082941
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map
googlea5e9e2012138def7.html