این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

چگونه تغذیه خوب منجر به دندان های سالم می شود؟

چگونه تغذیه خوب منجر به دندان های سالم می شود؟

هر غذا و نوشیدنی که میل می کنید بر ترکیب دندان های شما تأثیر می گذارد، انتخاب های غذایی به طور مداوم بر سلامت دندان ها و لثه های شما تأثیر می گذارد.

1402/05/16
630
0

رابطه تغذیه خوب و دندان های سالم

تغذیه خوب و دندان های سالم دست به دست هم می دهند. خوردن انواع غذاهای غنی از مواد مغذی از همه گروه های غذایی باعث سلامت دندان ها و لثه ها می شود. یک رژیم متعادل از میوه ها، سبزیجات، غذاهای پروتئینی، غذاهای غنی از کلسیم و غلات کامل، مواد مغذی ضروری را برای سلامت دهان و دندان و همچنین سلامت کلی فراهم می کند.

غذاهای غنی از کلسیم و فسفر قهرمانان اصلی این قصه هستند. این عناصر بلوک‌های سازنده مینای دندان هستند و مصرف غذاهای غنی از آنها، اگر می‌خواهید دندان‌هایی قوی و سالم داشته باشید، ضروری است. بهترین منابع کلسیم مثل ماست، پنیر، غذای دریای، شیر، توفو و بادم است.

 
رابطه تغذیه خوب و دندان های سالم
 

تأثیر تغذیه بر دندان ها بر کسی پوشیده نبوده و شایان ذکر است که تغذیه و رژیم غذایی نقش قابل توجهی بر سلامت دهان و دندان داشته و می توانند در پیشرفت و گسترش بیماری هایی چون پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال، فرسایش و سایر موارد دیگر تأثیر گذار باشند. یکی از مهمترین عوامل شروع پوسیدگی دندان، به آنچه می خوریم مربوط می شود. به طور کلی رژیم غذایی نقش مهمی را در فرسایش دندان و همچنین ایجاد نقص در ساختار آن دارد مانند هیپوپلازی مینا یا فلوروز.

 
 
 
 

اگر رژیم غذایی شما از نظر مواد مغذی مورد نیاز بدن شما کم باشد، دهان شما ممکن است در مقاومت در برابر عفونت مشکل تری داشته باشد، که به بیماری پریودنتال، یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان کمک می کند.

اگرچه تغذیه نامناسب باعث بیماری پریودنتال نمی شود، بسیاری از محققان بر این باورند که این بیماری سریعتر پیشرفت می کند و در افرادی که رژیم غذایی ضعیفی دارند می تواند شدیدتر باشد.

 
سلامت دندان کودکان
 

سلامت دهان و دندان شما برابر با آنچه می خورید است

تغذیه خوب و دندان های سالم با ارزیابی آنچه که هر روز با مینای دندان شما در تماس است شروع می شود. هر غذایی که می خورید و یا هر نوشیدنی که می نوشید بر ترکیب دندان های شما تأثیر می گذارد.

انتخاب های غذایی به طور مداوم بر سلامت دندان ها و لثه های شما تأثیر می گذارد. بسیاری از غذاها در یک رژیم غذایی معمولی - از غذاهای شیرین و فرآوری شده و نوشیدنی ها گرفته تا آنهایی که بسیار اسیدی هستند، می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند و باعث ایجاد حفره شوند.

تمرکز بر روی اهداف تغذیه خوب و دندان های سالم با مصرف پیشگیرانه غذاهای سالم که سلامت دهان و دندان را ارتقا می دهند، حیاتی است. الگوهای غذایی و انتخاب غذا در میان کودکان و نوجوانان عوامل مهمی هستند که بر سرعت پوسیدگی دندان تاثیر می‌گذارند.

هنگامی که باکتری ها در دهان با مواد غذایی تماس پیدا می کنند، اسید تولید می شود که به دندان ها حمله می کند. این می تواند در نهایت منجر به پوسیدگی دندان شود، به خصوص اگر نخ دندان کشیدن و مسواک زدن به طور منظم انجام نشود.

وقتی صحبت از پوسیدگی دندان می شود، انتخاب غذا نقش مهمی ایفا می کند. برخی از غذاها می توانند به دندان های شما آسیب برسانند، در حالی که برخی دیگر حاوی مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت و استحکام آنها هستند.

هنگامی که به دنبال پیروی از یک رژیم غذایی سالم که برای دندان‌هایتان مفید است، سعی کنید به هرم غذایی بچسبید که به گونه‌ای طراحی شده است که یک وعده غذایی سالم از تمام گروه‌های غذایی لازم را به شما بدهد.

برای حمایت از اهداف خود برای تغذیه خوب و دندان های سالم، در مورد غذاهایی که برای شما بهترین هستند، بیشتر بدانید، به ChooseMyPlate.gov، وب سایتی از مرکز سیاست گذاری و ترویج تغذیه مراجعه کنید.

همه ما شنیده ایم که شیر استخوان های قوی می سازد. اما آیا می دانستید که رژیم غذایی شما به سلامت دهان و دندان شما کمک می کند؟ همین امر در مورد فرزندان شما نیز صادق است. در حالی که نیازهای غذایی کودکان در مراحل مختلف رشد متفاوت است، یک چیز مسلم است:

غذاهایی که برای بدن مفید هستند برای دندان ها نیز مفید هستند. در ادامه بخوانید تا بیاموزید که چگونه کودکان شما می توانند تغذیه مورد نیاز خود را نه تنها برای دندان های سالم بلکه برای رشد و توسعه قوی، مطمئن و قوی دریافت کنند.

 
مسواک زدن کودک
 

رژیم غذایی سالم، لبخند سالم: ارتباط بین تغذیه و سلامت دندان کودک شما

یک رژیم غذایی سالم می تواند در مورد سلامت دندان ما بسیار موثر باشد، بنابراین تغذیه مناسب می تواند عامل اصلی ایجاد لبخند سالم برای زندگی باشد. بسیاری از غذاها و نوشیدنی های عالی وجود دارند که می توانند از سلامت دندان ها و لثه های کودک شما حمایت کنند.

 

غذاهای توصیه شده برای سلامت دهان و دندان

غذاهایی که سلامت دهان را بهبود می بخشند برای سلامت کلی شما نیز عالی هستند. این یک برد-برد است! این غذاها باعث سلامت دندان ها و لثه ها می شود و از مشکلات دهان و دندان مانند بوی بد دهان و پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

میوه ها و سبزیجات: میوه ها و سبزیجات خام، مانند سیب و هویج، راهی عالی برای جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به دندان های کودک شما هستند. میوه‌هایی که محتوای آب بالایی دارند، مانند خربزه و خیار، باعث تمیزی دندان‌ها و سلامت کلی می‌شوند.

پروتئین بدون چربی: بوقلمون، مرغ و ماهی گزینه های سالمی برای افزودن پروتئین، ویتامین D و کلسیم بیشتر به رژیم غذایی کودک شما هستند. هر سه این مواد مغذی از دندان های سالم و تقویت مینای دندان حمایت می کنند.

پنیر و ماست: لبنیات منبع عالی کلسیم است که برای ساختن دندان‌ها و استخوان‌های قوی عالی است. ماست یک گزینه کم چرب عالی برای افزایش دریافت کلسیم است و کلسیم و سایر مواد مغذی موجود در پنیر به محافظت از دندان ها و تشویق تولید بزاق کمک می کند.

آدامس بدون قند: قند می‌تواند روی دندان‌ها باقی بماند و منجر به پوسیدگی و تحریک لثه‌ها شود. آدامس بدون قند می تواند به افزایش تولید بزاق و کاهش باکتری در دهان کمک کند.

 
نگهداری دندان کودک
 

چه نوشیدنی هایی برای سلامت دندان ها مفید هستند؟

برخی از نوشیدنی ها همچنین می توانند از سلامت دندان کودک شما حمایت کنند و لبخندهای تمیز و سالم را تقویت کنند. درست مانند مواد غذایی مناسب برای سلامت دندان، مواد تشکیل دهنده برای پاک نگه داشتن دندان های کودک شما از پلاک و جرم مهم هستند.

آب ساده: بیشتر آب لوله کشی حاوی فلوراید است که به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می کند و در عین حال دندان های کودک شما را تقویت و محافظت می کند.
شیر: شیر منبع عالی کلسیم برای تقویت دندان‌های قوی و کاهش باکتری‌ها در دهان کودک شما است.

رشد استخوان‌های قوی برای کودکان به دلایل زیادی از جمله رشد مناسب، جلوگیری از شکستگی و مشکلات استخوانی در بزرگسالی و حمایت از دندان‌هایشان ضروری است. دندان های قوی به کودکان کمک می کند تا از پوسیدگی دندان، پوسیدگی و بیماری لثه در آینده جلوگیری کنند.

غذاهای غنی از ویتامین ها، کلسیم، فسفر و پروتئین بلوک های سازنده استخوان ها و دندان های سالم هستند. گوشت، مرغ، ماهی، محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز و میوه های تازه انواع غذاهای غنی از مواد مغذی هستند که کودک شما روزانه به آن نیاز دارد.

با این حال، بسیاری از کودکان در کشور ما کلسیم کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. طبق دستور متخصصین حوزه سلامت دهان و دندان، کودکان به دریافت روزانه کلسیم توصیه شده زیر نیاز دارند:

  • سن یک تا سه سال: 700 میلی گرم در روز
  • سنین چهار تا هشت: 1000 میلی گرم در روز
  • سنین 9 تا 18: 1300 میلی گرم در روز

شیر، ماست، پنیر و سایر محصولات لبنی منابع خوبی از کلسیم هستند، اما می توانید کلسیم را از غذاهایی مانند بروکلی نیز دریافت کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا مصرف نوشابه را در خانه محدود کنید و مراقب باشید که فرزندتان نوشیدنی های حاوی کلسیم را با نوشیدنی های شیرین تر جایگزین نکند.

 

غذاها و نوشیدنی هایی که برای داشتن دندان های سالم باید از آنها اجتناب کنید

غذاها و نوشیدنی های شیرین برای سلامت دندان ها مناسب نیستند و استفاده زیاد از آن می تواند خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را در کودک شما افزایش دهد. قند موجود در نوشابه، شیرینی ها و آبمیوه ها می تواند روی دندان باقی بماند و در نهایت باعث ایجاد پوسیدگی شود. مهم است که اینها در اعتدال مصرف شوند و در عین حال یک رژیم عالی مراقبت از دندان را رعایت کنید.

 
حفظ دندان کودک
 

نکات دیگر برای ترویج لبخند سالم

بهترین راه برای کمک به فرزندتان برای حفظ لبخندی سالم، ادامه یک روال مراقبت از دهان و دندان و یک سبک زندگی سالم است.

مصرف میان وعده های قندی را محدود کنید: به حداقل رساندن میان وعده های شیرین از رسوب ذرات غذا در دندان های کودک جلوگیری می کند. وقتی این ذرات به اطراف می چسبند، می توانند باکتری ها را تشویق به رشد کنند و به طور بالقوه باعث ایجاد حفره شوند.

دندان های خود را دو بار در روز مسواک بزنید: با مسواک زدن دو بار در روز به کودک خود کمک کنید تا در مسیر لبخندی سالم بماند. تکنیک های صحیح مسواک زدن به همراه یک خمیر دندان حاوی فلوراید به کودک شما کمک می کند تا در طول عمر خود به بهداشت عالی دندان دست یابد.

نخ دندان روزانه: با نخ دندان کشیدن روزانه، یک روال بهداشت دهان و دندان را کامل کنید. نخ دندان کشیدن منظم به کودک شما کمک می کند تا پلاک، جرم و ذرات غذا را از بین دندان های خود پاک کند و لبخندش را به حالت جیر جیر تمیز کند.

نخ دندان یک جایگزین عالی برای کودکان خردسال یا کسانی است که ممکن است در استفاده از نخ دندان سنتی برای تمیز نگه داشتن دندان های خود مشکل داشته باشند!

 

معاینه منظم دندانپزشکی

علاوه بر تغذیه مناسب و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، معاینات منظم دندانپزشکی جزء مهمی برای داشتن دندان های سالم است. هنگامی که معاینات منظم دندانپزشکی را نادیده می گیرید، دندان ها و لثه های خود را در معرض خطر قرار می دهید.

شما می توانید با پیروی از این دستورالعمل های تغذیه سالم، خطر فرسایش مینای دندان را کاهش دهید. همراه با بهداشت خوب دهان و دندان در خانه و معاینات دندانپزشکی دو بار در سال، می توانید برای تمام عمر از دندان های سالم لذت ببرید.

برای آشنایی با خدمات مطب دکتر سجودی جراح و دندانپزشک حرفه ای از قبیل ایمپلنت دندان ، ایمپلنت فوری ، ایمپلنت دیجیتال و ... با شماره 88082941-021 تماس حاصل فرمایید.

 

منابع :

https://www.premierdentistryofeagle.com/how-does-good-nutrition-lead-to-healthy-teeth

https://www.dentistry4children.com/blog/healthy-diets-healthy-smiles-the-link-between-nutrition-and-your-childs-dental-health

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi