این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 88 08 91 12 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

اصول جراحی میکروسکوپی | ایمپلنت میکروسکوپی

اصول جراحی میکروسکوپی | ایمپلنت میکروسکوپی

ایمپلنت میکروسکوپی برای اعمال جراحی با بزرگنمایی نوری می باشد. بزرگنمایی امکان انجام جراحی ایمپلنت دندان میکروسکوپی دقیق تر را فراهم کرده و استفاده از لوازم و بخیه های ظریف تر را میسر می سازد.

1398/08/29
1,100
2

اصول جراحی میکروسکوپی | ایمپلنت میکروسکوپی

 

اصول جراحی میکروسکوپی | ایمپلنت میکروسکوپی

 
میکروسرجری Microsurgery جراحی میکروسکوپی واژه ای ترکیبی است که به اعمال جراحی اطلاق می شود که با کمک بزرگنمایی اپتیکی (نوری) انجام شده و امکان انجام جراحی بسیار دقیق با ابزارهای کوچکتر و استفاده از مواد بخیه ظریف تر را میسر می کند. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) استفاده از تکنیک جراحی میکروسکوپی ترومای وارده به بافت را به حداقل رسانیده و دقت بستن زخم را به حداکثر می رساند؛ دو عاملی که نقشی تعیین کننده در نتیجه نهایی کار بازی می کنند.
 

اعمال جراحی میکروسکوپی و جراحی با حداقل تهاجم در حال حاضر به شکلی گسترده در بسیاری از رشته های تخصصی پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد نظیر جراحی چشم، نوروسرجری و جراحی پلاستیک؛ این رشته ها با بهره گیری از تکنیک جراحی میکروسکوپی توانسته اند به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست یابند که پیش از این با روش های رایج ماکروسرجری امکان ناپذیر بودند. این ایده که التیام عمقی یک زخم هرگز نمی تواند بهتر از کیفیت بسته شدن سطح آن باشد نخستین بار توسط یک جراح پلاستیک ارائه شد. نکروز البه زخم می تواند در نتیجه نهایی پس از کار بسیار تعیین کننده باشد. نکروز معمولا به واسطه خونرسانی ناکافی به بافت درگیر اتفاق می افتد که می تواند از له شدن آیا تروژنیک ساختارهای میکرووسکولار ظریف در بستر کاپیلاری هنگام جراحی و مسدود شدن بعدی این عروق به واسطه میکروترومبوز ناشی شود. در نتیجه، استفاده از تکنیک جراحی میکروسکوپی می تواند به کاهش قابل ملاحظه ترومای جراحی منتهی شود. جدا از کاهش ترومای بافتی و امکان بستن دقیق تر زخم، جراحی میکروسکوپی در زیر میکروسکوپ جراحی یا لوپ (lope) انجام می شود که در نتیجه کیفیت التیام به ندرت با روشهای رایج ماکروسرجری قابل دستیابی است. در سایت emedicine.medscape.com نیز اطلاعات خوبی در مورد جراحی میکروسکوپی هست .

ایمپلنت دندان میکروسکوپی در زیر میکروسکوپ جراحی یا لوپ(lope) انجام می شود که در نتیجه کیفیت التیام به ندرت با روشهای رایج ماکروسرجری قابل دستیابی است.
جراحی میکروسکوپی در سالهای اخیر در جراحی ایمپلنت اهمیتی مضاعف یافته است. با این حال، چون ایمپلنت میکروسکوپی معمولا نیازمند زمان و هزینه بیشتری است، استفاده از این تکنیک تنها زمانی توجیه پذیر است که در هر مورد، مزایای آن به وضوح بالاتر از روش های جراحی باشند. در ایمپلنت میکروسکوپی این موارد معمولا جراحی رژنراتیو و جراحی پلاستیک - استتیک ایمپلنت را شامل می شود.
 

ایمپلنت میکروسکوپی

ایمپلنت میکروسکوپی واژه ای ترکیبی برای اعمال جراحی است که با بزرگنمایی نوری انجام شده که ابزار آن یک میکروسکوپ جراحی یا لوپ است. بزرگنمایی امکان انجام اعمال جراحی ایمپلنت میکروسکوپی دقیق تر را فراهم کرده و استفاده از لوازم و بخیه های ظریف تر و کوچکتر را میسر می سازد. این کار ترومای جراحی را کاهش داده و این امکان را فراهم می کند تا لبه های زخم بهم نزدیکتر شوند که هر دو آنها برای التیام بهتر و قابل پیش بینی ضروری هستند. بکارگیری اصول و روش های جراحی ایمپلنت میکروسکوپی مزایای کلینیکی واضحی نسبت به اصول جراحی ایمپلنت ماکروسکوپی دارد بخصوص در زمینه جراحی های رژنراتیو و جراحی ایمپلنت. ظاهر طبیعی، انتقال یکنواخت و یکدست بین ساختارهای بافتی و فقدان اسکار در ناحیه استتیک، پارامترهای ضروری یک درمان موفق را تشکیل می دهند. همچنین جراحی ایمپلنت میکروسکوپی از این جنبه نیز بر ماکروسرجری برتری دارد. یافته های جدید پیشنهاد می کنند که استفاده مداوم از اعمال جراحی ایمپلنت میکروسکوپی می تواند به کاهش موربیدیتی(آسیب وارد بر بیمار) جراحی ایمپلنت منتهی شود.
ماجرای جراحی میکروسکوپی در پریودونتیکس و دندانپزشکی ایمپلنت به تازگی آغاز شده است. با توجه با قابلیت های آن به نظر می رسد محبوبیت جراحی ایمپلنت میکروسکوپی در دندانپزشکی روز به روز افزایش داشته باشد گرچه تکنیک های جراحی ایمپلنت میکروسکوپی نیازمند زمان و هزینه بیشتری بوده و به آموزش اضافی نیاز دارند.
 

ملزومات تکنیکی ایمپلنت میکروسکوپی

سیستم بزرگنمایی اپتیکی(نوری)
هنگام جراحی ایمپلنت میکروسکوپی ، وجود بزرگنمایی برای بهتر دیدن محیط جراحی و کار کردن دقیق با بافت های نازک و ظریف امری ضروری است. هر سیستم بزرگنمایی اپیتیکی مورد استفاده در جراحی ایمپلنت میکروسکوپی باید دارای این ویژگی ها باشد:
- باید تصویری بزرگ شده، مستقیم و غیر معکوس از محیط جراحی ارائه دهد.
- باید تصاویر استریوسکوپ (سه بعدی) ارائه دهد تا امکان لوکالیزاسیون دقیق عمق میسر شود.
- اعوجاج (دیستورشن اپتیکی باید کمتر از آستانه تشخیصی باشد تا باعث خستگی چشم نشود.
- فاصله کارکرد بین سیستم و محل جراحی باید آنقدر زیاد باشد که جراح امکان کار راحت و ارگونومیک را داشته باشد.
- سیستم باید دارای منبع نوری باشد تا محیط جراحی را روشن کند.
هم لوپ های دوتایی و هم میکروسکوپ های جراحی باید دارای این ویژگی ها باشند.
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
الناز
۱۳۹۹/۰۱/۲۵۰۰
پاسخممنون از مطالب کاملتون
ابراهیم جعفری
۱۳۹۹/۰۱/۲۰۰۰
پاسخ

سلام روزتون بخیر ببخشید ایمپلنت میکروسکوپی دقیقا چطوری هست و هزینه ایمپلنت میکروسکوپی چقدر هستش؟

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 12 91 08 88 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map