این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت ( قسمت اول )

مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت ( قسمت اول )

مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت (قسمت اول): استفاده از ایمپلنت دندان برای ساپورت پروتز در مقایسه با پروتزهای متحرک متکی بر بافت نرم (دنچر) مزیت های فراوانی دارد.

1400/04/16
3,952
0

مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت (قسمت اول)

استفاده از ایمپلنت دندان برای ساپورت پروتز در مقایسه با پروتزهای متحرک متکی بر بافت نرم (دنچر) مزیت های فراوانی دارد. یک دلیل اولیه برای استفاده از ایمپلنت برای جایگزینی یک دندان از دست رفته این است که ایمپلنت باعث حفظ و نگهداری استخوان آلوئول (فک) می شود. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید )

 
مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت ( قسمت اول )
 
 

در واقع فشار وارد بر پروتز ایمپلنت به استخوان های اطراف ایمپلنت وارد می شود و در نتیجه کاهش حجم و توده استخوانی که پس از کشیدن دندان ها رخ می دهد معکوس می شود.

 
 پروتز ایمپلنت
 

وقتی ایمپلنت جایگذاری می شود و تحت فشار و نیروی جویدنی (اکلوزالی) قرار می گیرد، افزایش در تراکم (دانسیته) استخوان اتفاق می افتد. یک ایمپلنت می تواند عرض و ارتفاع استخوان را تا زمان سلامت بودن ایمپلنت دندان حفظ کند. هنگامی که بیمار پروتز متحرک کامل (دنچر) فک بالا را دارد از عدم گیر و عدم نگهداری دنچر شکایت می کند. همچنین این مشکلات در فک پایین نیز خود را نشان می دهد (مشکلات مکانیکی دنچر ها بیشتر در فک پایین رخ می دهد). از دست رفتن زیبایی صورت اولین بار در قوس فک بالا بیشتر مشاهده می شود (خصوصا در گونه ها که دچار تو رفتگی و پدیدار شدن چین و چروک در صورت می شود)، همچنین طول لب بالا افزایش می یابد و کمبود ضخامت و حجم استخوان باکال (فاسیال) رخ می دهد.

 

حجم استخوان باکال
 

ایمپلنت ها باید برای درمان تحلیل استخوان و جلوگیری از عوارض بعدی در فک بالا مورد استفاده قرار می گیرند. تعداد ایمپلنت ها در فک بالا از 2 تا 8 عدد می تواند متغیر باشد. هر چه تعداد ایمپلنت ها بیشتر باشد ثبات پروتزی استفاده شده بیشتر می گردد. همچنین می توان ایمپلنت ها را در موقعیت دلخواه قرار داد (با تغییر در جایگذاری) تا وضعیت زیبایی، صحبت کردن، تلفظ حروف و اصوات بهبود یابد. نمای ظاهری یک سوم تحتانی صورت به صورت مستقیم با ساختار استخوانی فک و بافت نرم روی آن در ارتباط می باشد. هنگامی که استخوان از دست می رود (بدنبال کشیدن دندان)، پروتزهای متحرک (دنچرها) فقط نقش (کلاه گیس) را بازی می کنند تا کانتور (فرم) صورت را بهبود ببخشند. اگر تحلیل استخوان پیشرفت کند (در صورت عدم بازسازی استخوان یا عدم درمان ایمپلنت) دندانپزشک مجبور است دنچرها را حجیم تر و برجسته تر درست کند و در این صورت نیز کنترل فانکشن (عملکرد) ثبات دیگر آنها به مراتب دشوارتر می گردد.

 
بازسازی استخوان
 

اما پروتزهای متکی بر ایمپلنت می توانند ارتفاع عمودی را مثل دندان های طبیعی بازسازی کنند. ضمن اینکه به این ترتیب، ثبات پروتز متکی بر ایمپلنت فراهم می گردد. نکته بعدی اینکه بین دندان های طبیعی بیماران در حد (2/ . میلی لیتر) 20 میکرومتر وجود دارد، این فاصله در بیماران دارای ایمپلنت به 50 میکرومتر (5/ .) میلی متر می رسد و در بیمارانی که از دنچر (در دو فک یا تک فک) استفاده می کنند به 100 میکرومتر (10 میلی متر) می رسد. همچنین در سایت animated-teeth اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت - ویدیو های بیشتر
مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi