این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

آیا پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان می توانم سیگار بکشم؟

آیا پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان می توانم سیگار بکشم؟

آیا پس از جراحی ایمپلنت می توانم سیگار بکشم؟ - همه میدانیم سیگار برای سلامتی ضرر دارد اما این باعث نمیشود مردم سیگار نکشند.

1399/11/05
649
1

آیا پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان می توانم سیگار بکشم؟

 

آیا پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان میتوانم سیگار بکشم؟

اگر درمان ایمپلنت دندان انجام داده اید باید هر سوالی که دارید از دکتر بپرسید تا احتمال موفقیت درمان به حداکثر برسد. یکی از سوالات رایج در مورد ایمپلنت دندان، این است که آیا میتوانم سیگار بکشم؟
از نظر فیزیکی هیچ چیزی نمیتواند مانع سیگار کشیدن شما پس از جراحی ایمپلنت دندان شود و نمیتوان گفت هرگز نباید سیگار بکشید. همه میدانیم سیگار برای سلامتی ضرر دارد اما این باعث نمیشود مردم سیگار نکشند. اما باید بدانید سیگار کشیدن احتمال ناموفق بودن کاشت ایمپلنت دندان را افزایش میدهد و با سیگار کشیدن، این خطر را به جان میخرید.
چرا سیگار کشیدن برای ایمپلنت دندان بد است؟
 
 
بزرگترین تهدید سیگار برای ایمپلنت دندان، عفونت لثه است. عفونت لثه در اثر فعالیت باکتریها در پلاک و جرم دندان ایجاد میشود. با مسواک زدن به موقع پلاک از سطح دندانها پاک میشود و باکتریها مجالی برای فعالیت نمیبینند. هنگامی که اطراف دندان ایمپلنتی جرم بگیرد و این جرم سخت شود، دیگر با مسواک پاک نمی شود.

تحقیقات نشان میدهند افراد سیگاری افراد غیر سیگاری بیشتر دچار جرم دندان می‌شوند. یکی از عوامل اصلی جرم گرفتن دندانها، کاهش جریان بزاق در دهان افراد سیگاری است. بزاق دهان در مقابل پوسیدگی از دندان ها محافظت می کند و ذرات غذای باقیمانده در دهان و باکتری ها را می شوید. این باعث می شود آسیب کمتری به دندان ها وارد شود. اما در کسانی که سیگار می کشند به علت صدمه دیدن غدد بزاقی، جریان بزاق کمتر است در نتیجه آسیب های دندان و لثه بیشتر است.

اگر عفونت لثه درمان نشود، پیش روی کرده و ساختار استخوانی اطراف دندان را هم تخریب می کند. اگر ایمپلنت دندان داشته باشید، با پیشرفت عفونت لثه استخوان اطراف ایمپلنت تحلیل می رود و ایمپلنت لق می شود.

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که افراد سیگاری بیشتر دچار تخریب و تحلیل رفتن استخوان می شوند و نرخ آن 16 صدم میلیمتر در سال است. اگر چه ممکن است تصور کنید این عدد زیاد نیست اما چند سال پیاپی را در نظر بگیرید تا متوجه شوید چقدر استخوان تحلیل رفته و عمر ایمپلنت کاهش می یابد.
 

تاثیر سیگار بر جوش خوردن استخوان و لثه

یکی دیگر از عوامل کاهش موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در افراد سیگاری، تاثیر سیگار بر التیام بافت ها است. برای این که دندان ایمپلنتی موفق داشته باشید باید بافت ها از جمله لثه و استخوان به خصوص در چند روز اول پس از جراحی به سرعت التیام پیدا کنند.
اگر در این مدت سیگار بکشید عملاً جلوی فرایند التیام بافت ها را می گیرید چون مواد شیمیایی موجود در سیگار در اکسیژن رسانی به لثه اختلال ایجاد می کنند. اکسیژن ماده ضروری برای ترمیم سلول ها و تولید سلول های جدید است.
ایمپلنت دندان باید به استخوان فک تکیه کند و لثه آن را بپوشاند و در بر بگیرد. فرایند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان، باعث ثبات ثانویه ایمپلنت و استحکام مورد انتظار می شود. اگر این فرایند اتفاق نیفتد ایمپلنت موفق نخواهد بود.
چند هفته اول پس از جراحی کاشت ایمپلنت، حساس ترین زمان برای جوش خوردن استخوان به ایمپلنت است. سیگار کشیدن در این چند هفته تاثیر قابل ملاحظه ای بر احتمال عفونت یا ناموفقیت درمان می گذارد که در این صورت تمام هزینه و زحمت هایی که کشیده اید در باد خواهد رفت.
 

برای موفقیت ایمپلنت دندان تا کی نباید سیگار بکشم؟

اگر تنها قصد دارید مدت کوتاهی سیگار را کنار بگذارید تا درمان ایمپلنت موفقیت آمیز داشته باشید، باید بدانید به هر حال طول عمر ایمپلنت دندان با سیگار کشیدن کاهش می یابد. با این حال اگر قصد ندارید برای همیشه سیگار را ترک کنید اکیداً توصیه می کنیم حداقل یک هفته قبل از جراحی ایمپلنت دندان تا حداقل سه هفته پس از آن سیگار نکشید. علاوه بر این، رعایت بهداشت دهان به خصوص برای افراد سیگاری بسیار لازم است تا خطر عفونت لثه و شکست درمان کاهش یابد. در سایت pgadentistry مقاله های بسیار خوبی وجود دارد.
برای اطلاعات بیشتر و برنامه درمانی متناسب با شرایط خود با متخصص ایمپلنت صحبت کنید.
 
 
 

کاشت ایمپلنت دندان + روکش  دندان + لذت داشتن دندان زیبا و سالم

آیا پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان میتوانم سیگار بکشم؟  - ایمپلنت دندان

بهترین متخصص ایمپلنت دندانی یا ایمپلنتولوژیست برای درمان ایمپلنت باید دانش عملی کافی را داشته باشد.
بهترین متخصص ایمپلنت علاوه بر موارد فوق باید دید فنی برای تجویز پروتز برای بیماران داشته باشد.
 
در صورتی که یک یا تعدادی از دندان هایتان را از دست داده اید و نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،
برای تعیین وقت مشاوره حضوری با ما در ارتباط باشید.
 
 
 
آیا پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان میتوانم سیگار بکشم؟  - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi