کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

مشکلات مربوط به گوارش در بیماران دارای دنچر کامل

تعداد بازدید : 1055

مشکلات مربوط به گوارش در بیماران دارای دنچر کامل 
بیماران دارای دنچر فقط می توانند غذاهای نرم و پوره مانند میل کنند و مصرف پایین میوه ها ، سبزیجات و ویتامین A بویژه در خانمها منجر به بروز مشکلات گوارشی و معده ای ، روده ای می گردد که این بیماران ناگزیر به مصرف دارو می شوند . چرا که کاهش مصرف غذاهای با فیبر بالا

مشکلات مربوط به گوارش در بیماران دارای دنچر کامل

مشکلات مربوط به گوارش در بیماران دارای دنچر کامل 


بیماران دارای دنچر فقط می توانند غذاهای نرم و پوره مانند میل کنند و مصرف پایین میوه ها ، سبزیجات و ویتامین A بویژه در خانمها منجر به بروز مشکلات گوارشی و معده ای ، روده ای می گردد که این بیماران ناگزیر به مصرف دارو می شوند . چرا که کاهش مصرف غذاهای با فیبر بالا ، مقدمه ای است برای ایجاد مشکلات گوارشی و مضافا اینکه جویدن ضعیف و خوب نجویدن لقمه های درشت ، عملکرد هضم و جذب مواد مغذی را مختل می کند . این عملکرد ضعیف جویدن می تواند باعث بروتز تغییرات سیستمیک و بروز بیماری ، ضعف و کاهش طول عمر فرد شود .
حداکثر نیروی الکفررالی در بیماران بی دندان کمتر از 50 PSI می باشد .
هر چه بیمار مدت طولانی تری بی دندان بوده باشد نیروی جویدن کمتر و کمتر می گردد . بیمارانی که بیش از 15 سال از پروتز متحرک کامل ( دنچر ) استفاده کرده اند حداکثر نیروی الکفررالی معادل PSI 6/5 می توانند تولید کنند و در نتیجه این کاهش نیروی الکفررالی و عدم ثبات دنچر کیفیت جویدن نیز با از دست رفتن دندانها کاهش می یابد .
در مطالعه ای توانایی خوردن میوه ، سبزیجات و سایر رژیمهای غذایی در بیماران بی دندان 10 % این بیماران اظهار دشواری کردند و آزمایش خون آنان نشان دهنده سطح کاهش یافته اسکوربات و رتینول پلاسها در مقایسه با افراد دارای دندان بود . این 2 آزمایش خون با افزایش خطر مشکلات پوستی و بینایی افراد مسن در ارتباط است . در واقع کیفیت جویدن فردی که از دنچر ( پروتز متحرک ) استفاده می کنند 6/1 فرد با دندان است .
گزارشات متعدد نشان می دهد سلامت بیمار و طول عمر او به سلامت دندانها بستگی دارد ، دلیل غیر مستقیم کاهش وزن در افراد مسن همراه با افزایش مرگ و میر به علت قدرت پایین جویدن می باشد از طرفی ارتباط قوی بین بیماریهای دندانی و ناراحتی های قلبی و عروقی وجود دارد که همچنان یکی از علتهای اصلی مرگ و میر به شمار می رود . 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی : دنچر

مطالب مشابه

انواع ایمپلنت های دندانی و کاربرد آن ها چیست؟

انواع ایمپلنت های دندانی و کاربرد آن ها
به طور کلی ایمپلنت های دندانی از نظر کاربرد به 5 گروه تقسیم می شوند:
Intramucsoal Inserts : 
ایمپلنت های دکمه ای از یک سو بر روی سطح دنچرهای (دندان مصنوعی) متحرک قرار می گیرند و از سوی دیگر در میان مخاط دهان واقع می گردند. به این ترتیب هنگام قرارگرفتن دنچر در دهان، این ایمپلنت ها موجب تثبیت دنچر بر روی سطح فک بیمار می گردند. این ایمپلنت ها بیشتر برای تثبیت دنچرهای کامل فک بالا مورد استفاده قرار گرفته اند و کاربرد آن ها در حال حاضر رایج نیست.
Subperiosteal Implants (ایمپلنت های تحت پریوسیتی):

ادامه مطلب

خوابیدن با دندان مصنوعی خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهد

خوابیدن با دندان مصنوعی خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهد
پژوهشگران در تحقیقات اخیر خود در یافتنتد خوابیدن با دندان مصنوعی موجب دو برابر شدن خطر ابتلا به ذات الریه می شود . در این پژوهش ، محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیهون ژاپن ،

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh