این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت شخصی دکتر علی سجودی

مشکلات زیبایی

مشکلات زیبایی

مشکلات زیبایی: امروزه معاینات دندانپزشکی با هدف و انگیزه زیباسازی دندان ها انجام می گیرد. دندانپزشکی زیبایی زندگی بسیاری از بیماران را دستخوش تغییرات اساسی کرده است.

1401/04/01
5,472
0

مشکلات زیبایی

 
مشکلات زیبایی
 

امروزه معاینات دندانپزشکی با هدف و انگیزه زیباسازی دندان ها انجام می گیرد. ( پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) دندانپزشکی زیبایی زندگی بسیاری از بیماران را دستخوش تغییرات اساسی کرده است. در گذشته معاینات دندانپزشکی بر اساس نیاز به ترمیم یا برطرف کردن درد برای بیماران بود، امروزه افراد جامعه به ظاهر دندان های خود نیز اهمیت می دهند. لازم به ذکر است تمام بیماران نیاز به استفاده از درمان های گسترده ندارند و در واقع برخی با یک درمان معمولی مانند سفید کردن دندان ها Bleaching کامپوزیت وینیر و پرسلن نیز به نتیجه دلخواه دست می یابند. تمام مراحل درمان دندانپزشکی از جمله ارتودنسی، جراحی لثه و پروتز می توانند در محدوده دندانپزشکی زیبایی قرار گیرند چرا که این درمان ها را می توان با حداقل تراش انجام داد و زیبایی دندان ها را بهبود بخشید.

 
 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  ایمپلنت دندان
 
 
 

هدف دندانپزشکی مدرن

هدف دندانپزشکی مدرن بازسازی و یا زیباسازی دندان ها جهت دستیابی به زیبایی، راحتی، فانکشن (عملکرد)، صحبت کردن و جویدن می باشد که انجام درمان های زیبایی دندانپزشکی نیز موارد فوق را پوشش می دهند.

 


بررسی لبخند و مشکلات شایع در میان بیماران
در این بررسی به کلیه مشکلاتی که ممکن است بیماران از آن رنج ببرند و راه های صحیح درمان آنها پرداخته شده است.
الف: این مشکل زمانی به وجود می آید که بیمار ممکن است فرنوم بین دندان های خود داشته باشد و این فرنوم باعث ایجاد فضای بین سانترال ها شده باشد.    
ب: ممکن است بیمار دندانی را در سنین پائین تر کشیده باشد که در این صورت نیز، شکاف بین دندان های قدامی ایجاد می گردد. حذف فرنوم با کمک جراحی لثه و بستن فضا با کامپوزیت وینیر یا لمینیت

 


تعریف میدلاین: در واقع خطی است که در مرکز صورت و عمود بر خط گذرنده از دو مردمک چشم قرار گرفته است و به صورت یک خط عمود که از وسط پیشانی، ستون بینی، میدلاین بینی و چانه می گذرد تعریف می شود. بهترین و ایده آل ترین میدلاین، خطی است که از وسط سانترال های بالا و پایین بگذرد (بر هم منطبق باشند) و صورت نیز قرینگی خود را حفظ  کند. به هم خوردن میدلاین صورتی و دندانی، مجموعه دندانی را تحت تاثیر قرار می دهد و در بسیاری از بیماران میدلاین دندان های بالا و پایین بر هم منطبق نیست. میدلاین در واقع به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی لبخند زیبا در نظر گرفته می شود، میدلاینی هم که به صورت (میدلاین شیب دار) منحرف و کج باشد در ایجاد لبخند نا زیبا دخیل است. همچنین در سایت thehealthy اطلاعات کاملی وجود دارد .

 


طول لبه اینسایزال
لبه اینسایزال سانترال های ماگزیلا مهمترین عامل تعیین کننده در ایجاد یک لبخند می باشد. تعیین محل لبه اینسایزال اهمیت ویژه ای دارد چون تعادل بین لب و سطح لثه را تعیین می کند. جنس، سن، طول لب بالا و انحنای لب تعیین کننده طول لبه اینسایزال است. در اینجا چند حالت دیده می شود که بر آن اشاره می گردد و درمان هر کدام نیز شرح داده می شود: 
الف: بیماران جوانی که دندان هایشان کاملا رویش نیافته است، درمان یک ترمیم نیمه دائم کامپوزیتی است تا بیمار در سنین بالاتر از لمینیت استفاده کند.  
ب: بیماران  در سنین 30 و 40 به بالا که هنگام استراحت لب ها، سانترال ها دیده نمی شود ولی در لبخند به چشم می آید.   
درمان دندان های قدامی کامپوزیت ونیر یا لمینت می باشد.( هر چه دندان های قدامی بالا، بلندتر باشند، لبخند جوان تری ایجاد می شود.) 
سپس دیده شدن لبه دندان های سانترال هنگام استراحت فک پائینی و لب ها، اهمیت دارد و انقباض طبیعی عضلات و ساختار اسکلتی هم اهمیت زیادی دارند.  
ج: کوتاهی سانترال ها و اشکال در تکلم، صحبت و سوت زدن بیمار هنگام ادای حرف S
درمان چک کردن حروف M ، F ، V و رابطه قرارگیری لب هاو موقعیت لبه های اینسایزال   

 


تناسب لثه و دندان ها و تناسب این دو با خط لب پائین
خط لثه ای با خط گذرنده از مردمک دو چشم باید موازی باشد. معمولا قسمت بالایی لثه ای دندان لترال 1 میلی متر پائین تر از لبه لثه ای سانترال ها و گانین قرار می گیرد. خط لثه ای باید از بالاترین قسمت لبه لثه ای سانترال و کانین بگذرد و در یک راستا باشد. اگر دندان مهاجرت داشته باشد و از جای خود اندکی انحراف یابد، بافت های لثه ای را تغییر می دهد و باعث ناقرینگی لثه و ظاهر کوتاه دندان ها می شود. رابطه صحیح سطوح لثه ای شکل یک مثلث معکوس کوچک وکم ارتفاع را ایجاد می کند. 

 
 
Gummy Smile یا لبخند لثه ای

این مشکل ممکن است به علت رشد بیش از اندازه ماگزیلا یا ارتفاع کم لب بالا یا تاج کوتاه دندان ها و بیش از حد دیده شدن لثه باشد. درمان – با جراحی ارتوگناتیک، ارتودنسی و جراحی استخوان و به همراه زیبا سازی دندان ها (لمینیت) انجام می گیرد.

ناحیه وسیعی که در آن آخر دندان های مجاور یا یکدیگر تماس دارند ناحیه تماس بین دندانی گفته می شود. قانون 50 – 40 – 30 نشان دهنده ارتباط بین دندان های قدامی می باشد که مربوط به 50 % طول سانترال های دندان های فک بالا می باشد و به عنوان ناحیه تماس ایده آل در نظر گرفته می شود. ناحیه تماس بین لترال ها و سانترال ها 40 % طول سانترال ها می باشد. ناحیه تماس اولیه بین دندان نیش فک بالا و لترال وقتی از طرفین دیده می شود حدود 30 % طول سانترال هاست. با استفاده از این قوانین می توان خیلی کوتاه و یا خیلی بلند را اصلاح کرد و می توان دندان را عریض تر یا طویل تر از اندازه طبیعی جلوه داد.

 

 

نسبت های یک دندان

دندان های سانترال باید نسبت عرض و طول مشخصی داشته باشند. مطلوب ترین نسبت طول/عرض برای دندان های سانترال بالا 75% الی 80% می باشد. به عبارتی رابطه 8 و 10 برای طول به عرض برای سانترال های ماگزیلا معقول است.

بنابراین اگر نسبت 85% عرض به طول ظاهری مربع مانند پیدا می کند، نسبت عرض به طول 65% دندان ها را بلندتر جلوه می کند. باید در نظر داشت که موثرترین عامل در دندان های قدامی متناسب و هماهنگ، اندازه، شکل و موقعیت سانترال های بالا می باشد به عبارت دیگر برای رسیدن به یک لبخند زیبا، دندانپزشک ابتدا باید در مورد ظاهر سانترال ها و سپس لترال ها و کانین (نیش) تصمیم گیری کند.

ضمن اینکه سانترال های فک بالا برای هر چه زیبا بودن باید با شکل صورت متناسب و با قوس دندانی هماهنگ باشند. عرض قابل رویت هر یک از دندان های قدامی حدود 60% اندازه دندان قدامی مجاور خود می باشد و در این صورت است که زیبا تلقی می شود، در نتیجه اگر عرض لترال 1 باشد، سانترال باید 618/1 برابر عریض تر و کانین 618 /0 برابر باریک تر باشد.

 
 

تفاوت های دندانی افراد جوان و افراد مسن

به مرور زمان با افزایش سن، سطح دندان ها و مینای آنها سائیده می گردد. دندان های افراد جوان سطح زیر مشخصی دارند، در حالیکه دندان های بزرگسالان دارای سطحی صاف می باشند. این ساختار صاف به علت ساییدگی مینا طی زمان انجام شده است، ضمن اینکه دندان های افراد جوان همیشه روشن تر از دندان های افراد مسن می باشد. با افزایش سن و نازک شدن مینای افراد بزرگسال رنگ عاج بیشتر خود را نشان می دهد.

 
 

خط لبخند

خط لبخند لبه پایینی لب بالاست که میزان دیده شدن دندان ها را محدود می کند. این خط همچنین از لبه های دندان های قدامی فک بالا که در امتداد انحنای لبه داخلی لب پایین قرار دارند تبعیت می کند.

 
 

لبخند مطلوب چه زمانی حاصل می شود؟

لبخند مطلوب زمانی بدست می آید که گوشه های دهان با خطی که مردمک دو چشم را به هم وصل می کند موازی باشد و نوک دندان های نیش بالا (کانین بالا) به ملایمت لب پایین را لمس نمایند. لب پایین نیز قوس ملایمی به سمت بالا و عقب گوشه دهان یعنی جایی که به لب بالا می رسد را نشان می دهد. دندان های فک بالا، با لبه بالایی لب پایین موازی می باشد و در خانم ها محسوس تر می باشد و در مردان تقریبا صاف ولی در خانم ها محدب تر می باشد.

 
 

نتیجه کلی

طرح درمان برای زیبایی به فاکتورهای بی شماری بستگی دارد که ما در این جا به علت محدودیت زمانی به چند مورد اشاره داشتیم و تغییر لبخند یک فرد باید حتما همراه با تناسب و هماهنگی لب ها به صورت، دندان ها و ... باشد. شخصیت فرد، الگوهای فرهنگی و اجتماعی رنگ دندان ها نیز باید با هنر دندانپزشک تلفیق گردد و مهارت های دندانپزشک با انجام اعمال درمانی زیبایی باید مورد توجه قرار گیرد. در این صورت بیمار نه تنها ظاهر بسیار زیبایی به دست می آورد بلکه روحیه و اعتماد به نفس او نیز افزایش می یابد و روی سلامت ذهنی و عزت نفس وی اثر مثبتی دارد. همچنین در سایت netdoctor.co اطلاعات کاملی وجود دارد .

 
مشکلات زیبایی - ویدیوهای بیشتر
مشکلات زیبایی - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi