کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

مشکلات زیبایی قسمت دوم

تعداد بازدید : 11328

ناحیه وسیعی که در آن آخر دندان های مجاور یا یکدیگر تماس دارند ناحیه تماس بین دندانی گفته می شود . قانون 50 – 40 – 30 نشان دهنده ارتباط بین دندانهای قدامی می باشد که مربوط به 50 % طول سانترالهای دندانهای فک بالا می باشد و به عنوان ناحیه تماس ایده آل در نظر گرفته می شود .
ناحیه تماس بین لترال ها و سانترالها 40 % طول سانترالها می باشد . ناحیه تماس اولیه بین دندان نیش فک بالا و لترال وقتی از طرفین دیده می شود حدود 30 % طول سانترالهاست .

مشکلات زیبایی قسمت دوم

ناحیه وسیعی که در آن آخر دندان های مجاور یا یکدیگر تماس دارند ناحیه تماس بین دندانی گفته می شود .

قانون 50 – 40 – 30 نشان دهنده ارتباط بین دندانهای قدامی می باشد که مربوط به 50 % طول سانترالهای دندانهای فک بالا می باشد و به عنوان ناحیه تماس ایده آل در نظر گرفته می شود .
ناحیه تماس بین لترال ها و سانترالها 40 % طول سانترالها می باشد . ناحیه تماس اولیه بین دندان نیش فک بالا و لترال وقتی از طرفین دیده می شود حدود 30 % طول سانترالهاست .

 

با استفاده از این قوانین می توان خیلی کوتاه و یا خیلی بلند را اصلاح کرد و می توان دندان را عریض تر یا طویل تر از اندازه طبیعی جلوه داد .


نسبت های یک دندان


دندانهای سانترال باید نسبت عرض و طول مشخصی داشته باشند . مطلوب ترین نسبت طول/عرض برای دندانهای سانترال بالا 75 % الی 80 % می باشد . به عبارتی رابطه 8 و 10 برای طول به عرض برای سانترالهای ماگزیلا معقول است .

 

 

بنابراین اگر نسبت 85 % عرض به طول ظاهری مربع مانند پیدا می کند ، نسبت عرض به طول 65 % دندانها را بلندتر جلوه می کند . باید در نظر داشت که موثرترین عامل در دندان های قدامی متناسب و هماهنگ ، اندازه، شکل و موقعیت سانترالهای بالا می باشد به عبارت دیگر برای رسیدن به یک لبخند زیبا ، دندانپزشک ابتدا باید در مورد ظاهر سانترالها و سپس لترال ها و کانین ( نیش ) تصمیم گیری کند . 
ضمن اینکه سانترالهای فک بالا برای هر چه زیبا بودن باید با شکل صورت متناسب و با قوس دندانی هماهنگ باشند . عرض قابل رویت هر یک از دندانهای قدامی حدود 60 % اندازه دندان قدامی مجاور خود می باشد و در این صورت است که زیبا تلقی می شود ، در نتیجه اگر عرض لترال 1 باشد ، سانترال باید 618/1 برابر عریض تر و کانین 618 /0 برابر باریک تر باشد . 

 


تفاوت های دندانی افراد جوان و افراد مسن


به مرور زمان با افزایش سن ، سطح دندانها و مینای آنها سائیده می گردد . دندانهای افراد جوان سطح زیر مشخصی دارند ، در حالیکه دندانهای بزرگسالان دارای سطحی صاف می باشند . این ساختار صاف به علت ساییدگی مینا طی زمان انجام شده است ، ضمن اینکه دندانهای افراد جوان همیشه روشن تر از دندانهای افراد مسن می باشد .

 

با افزایش سن و نازک شدن مینای افراد بزرگسال رنگ عاج بیشتر خود را نشان می دهد . 


خط لبخند 


خط لبخند لبه پایینی لب بالاست که میزان دیده شدن دندانها را محدود می کند . این خط همچنین از لبه های دندانهای قدامی فک بالا که در امتداد انحنای لبه داخلی لب پایین قرار دارند تبعیت می کند .

 

 

 

لبخند مطلوب چه زمانی حاصل می شود ؟

لبخند مطلوب زمانی بدست می آید که گوشه های دهان با خطی که مردمک دو چشم را به هم وصل می کند موازی باشد و نوک دندانهای نیش بالا ( کانین بالا ) به ملایمت لب پایین را لمس نمایند . 

 


لب پایین نیز قوس ملایمی به سمت بالا و عقب گوشه دهان یعنی جایی که به لب بالا می رسد را نشان می دهد .

 


دندانهای فک بالا ، با لبه بالایی لب پایین موازی می باشد و در خانمها محسوس تر می باشد و در مردان تقریبا صاف ولی در خانم ها محدب تر می باشد .


نتیجه کلی :


طرح درمان برای زیبایی به فاکتورهای بی شماری بستگی دارد که ما در این جا به علت محدودیت زمانی به چند مورد اشاره داشتیم و تغییر لبخند یک فرد باید حتما همراه با تناسب و هماهنگی لب ها به صورت ، دندانها و ... باشد .
شخصیت فرد ، الگوهای فرهنگی و اجتماعی رنگ دندانها نیز باید با هنر دندانپزشک تلفیق گردد و مهارتهای دندانپزشک با انجام اعمال درمانی زیبایی باید مورد توجه قرار گیرد . در این صورت بیمار نه تنها ظاهر بسیار زیبایی به دست می آورد بلکه روحیه و اعتماد به نفس او نیز افزایش می یابد و روی سلامت ذهنی و عزت نفس وی اثر مثبتی دارد.

 

 

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh