کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 9 الی 17

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟(قسمت سوم)

تعداد بازدید : 1132

چرا ایمپلنت ها می شکنند ؟( مدت زمان وارد آمدن نیرو و طراحی بدنه ایمپلنت )
مدت زمان وارد آمدن نیروهای جونده به سیستم دندان محدوده وسیعی دارد ، در شرایط ایده ال ، دندانها تنها هنگام بلع یا غذا خوردن با یکدیگر تماس ملایمی برقرار می کنند که مدت زمان این تماس های دندانی کمتر از 30 دقیقه در روز است .
بیماران مبتلا به دندان قروچه ، فشردن دندانها به هم ( clenching ) با سایر عادات پارافانکشنال هستند ، ساعتهای زیادی در روز این تماسهای دندانی را دارند . این نیروی مداوم می توند ایجاد خستگی ( fatigne load ) در ایمپلنت دندان نماید. البته این امر ممکن است چندین سال طول بکشد به همین دلیل هر چه قدر ایمپلنت ، طراحی مهندسی بهتر داشته باشn ، تحمل آنها در دراز مدت در مقابل نیروهای زیاد بیشتر است .
بدنه ایمپلنت ها و اجزای آن مستعد شکستگی 

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟(قسمت سوم)

چرا ایمپلنت ها می شکنند ؟( مدت زمان وارد آمدن نیرو و طراحی بدنه ایمپلنت )
مدت زمان وارد آمدن نیروهای جونده به سیستم دندان محدوده وسیعی دارد ، در شرایط ایده ال ، دندانها تنها هنگام بلع یا غذا خوردن با یکدیگر تماس ملایمی برقرار می کنند که مدت زمان این تماس های دندانی کمتر از 30 دقیقه در روز است .
بیماران مبتلا به دندان قروچه ، فشردن دندانها به هم ( clenching ) با سایر عادات پارافانکشنال هستند ، ساعتهای زیادی در روز این تماسهای دندانی را دارند .

این نیروی مداوم می توند ایجاد خستگی ( fatigne load ) در ایمپلنت دندان نماید.

 

ایمپلنت

 

البته این امر ممکن است چندین سال طول بکشد به همین دلیل هر چه قدر ایمپلنت ، طراحی مهندسی بهتر داشته باشn ، تحمل آنها در دراز مدت در مقابل نیروهای زیاد بیشتر است .


بدنه ایمپلنت ها و اجزای آن مستعد شکستگی های ناشی از fatigne  هستند و میزان آن بین 1 تا 4 % پس از وارد شدن نیرو به مدت 5 تا 10 سال می باشد . رایج ترین شکست طولانی مدت زمانی است که یک ایمپلنت تیتانیومی رده 1 با یک طرح درمان نامناسب و پر استرس استفاده شود . این جا مسئله کیفیت ایمپلنت خودش را نشان می دهد و چنین شکست هایی به میزان 80 % در این نوع ایمپلنت ها گزارش شده است .عوامل مختلفی بر میزان خطر شکستن به دلیل fatigne  ( خستگی ناشی از نیرو ) تاثیر دارند از جمله نوع داده ، نوع نیرو ، جهت نیرو و طراحی هندسی ایمپلنت .


شکست های مکانیکی معمولا به دلیل نیروی استاتیک ایجاد می شوند . نیروهای استاتیک مثل یک دوره بارگذاری به دلیل افزایش استرس در ماده سازنده ایمپلنت پس از یک دوره وارد آمدن نیروی زیاد اتفاق می افتد . اما شکست های ناشی از نیروی fatigne   زمانی اتفاق می افتد که ماده سازنده ایمپلنت در معرض نیروهای کمتر اما مکرر و با دفعات زیادی قرار می گیرد .ایمپلنت
ایمپلنت باید طوری طراحی شود که ماده سازنده ایمپلنت بتواند بدون شکسته شدن آن را به طور مکرر تحمل کند .
محدوده تحمل یک ماده هم اغلب نصف استحکام کششی آن است . بنابراین fatigne   ( خستگی ) و میزان استحکام نهایی یک ماده با هم در ارتباط اند اما fatigne   ( خستگی ) فاکتور مهمتری است بویژه در بیمارانی که دچار حرکات پارافانکشنال هستند ، زیرا آنها در معرض میزان استرس بیشتر و دفعات بیشتر وارد آمدن نیرو هستند .


استحکام fatigue آلیاژ تیتانیوم ( Ti-6al-4v ) 4 برابر بیشتر از تیتانیوم رده 1 و حدود 2 برابر بیشتر از تیتانیوم درجه 4 است بنابراین با استفاده از آلیاژ تیتانیوم به جای سایر رده های خالص می توان شکستن بدنه های ایمپلنت و اجزای آن را به میزان زیادی کاهش داد . بنابراین تحت هر شرایطی تیتانیوم خالص رده 1 تا 4 بیشترین خطر شکستن ایمپلنت را در مقایسه با آلیاژ تیتانیوم داراست .

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh