این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر علی سجودی

02188082941 02188089112 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟(قسمت سوم)

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟(قسمت سوم)

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟مدت زمان وارد آمدن نیروهای جونده به سیستم دندان محدوده وسیعی دارد، در شرایط ایده ال، دندانه ا تنها هنگام بلع یا غذا خوردن با یکدیگر تماس ملایمی برقرار می کنند که مدت زمان این تماس های دندانی کمتر از 30 دقیقه در روز است.

1394/08/04
1,246
0

چرا ایمپلنت ها می شکنند؟ (مدت زمان وارد آمدن نیرو و طراحی بدنه ایمپلنت)

 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 2

 


مدت زمان وارد آمدن نیروهای جونده به سیستم دندان محدوده وسیعی دارد، در شرایط ایده ال، دندانه ا تنها هنگام بلع یا غذا خوردن با یکدیگر تماس ملایمی برقرار می کنند که مدت زمان این تماس های دندانی کمتر از 30 دقیقه در روز است. بیماران مبتلا به دندان قروچه، فشردن دندان ها به هم (clenching) با سایر عادات پارافانکشنال هستند، ساعت های زیادی در روز این تماس های دندانی را دارند. این نیروی مداوم می توند ایجاد خستگی (fatigne load) در ایمپلنت دندان نماید. البته این امر ممکن است چندین سال طول بکشد به همین دلیل هر چه قدر ایمپلنت، طراحی مهندسی بهتر داشته باشد، تحمل آنها در دراز مدت در مقابل نیروهای زیاد بیشتر است.
 
 
 
 

بدنه ایمپلنت ها و اجزای آن مستعد شکستگی های ناشی از fatigne هستند و میزان آن بین 1 تا 4 % پس از وارد شدن نیرو به مدت 5 تا 10 سال می باشد. رایج ترین شکست طولانی مدت زمانی است که یک ایمپلنت تیتانیومی رده 1 با یک طرح درمان نامناسب و پر استرس استفاده شود. این جا مسئله کیفیت ایمپلنت خودش را نشان می دهد و چنین شکست هایی به میزان 80 % در این نوع ایمپلنت ها گزارش شده است. عوامل مختلفی بر میزان خطر شکستن به دلیل fatigne (خستگی ناشی از نیرو) تاثیر دارند از جمله نوع داده، نوع نیرو، جهت نیرو و طراحی هندسی ایمپلنت.
 
 

شکست های مکانیکی معمولا به دلیل نیروی استاتیک ایجاد می شوند. نیروهای استاتیک مثل یک دوره بارگذاری به دلیل افزایش استرس در ماده سازنده ایمپلنت پس از یک دوره وارد آمدن نیروی زیاد اتفاق می افتد. اما شکست های ناشی از نیروی fatigne زمانی اتفاق می افتد که ماده سازنده ایمپلنت در معرض نیروهای کمتر اما مکرر و با دفعات زیادی قرار می گیرد. ایمپلنت باید طوری طراحی شود که ماده سازنده ایمپلنت بتواند بدون شکسته شدن آن را به طور مکرر تحمل کند.
 

محدوده تحمل یک ماده هم اغلب نصف استحکام کششی آن است. بنابراین fatigne (خستگی) و میزان استحکام نهایی یک ماده با هم در ارتباط اند اما fatigne (خستگی) فاکتور مهمتری است بویژه در بیمارانی که دچار حرکات پارافانکشنال هستند، زیرا آنها در معرض میزان استرس بیشتر و دفعات بیشتر وارد آمدن نیرو هستند. استحکام fatigue آلیاژ تیتانیوم (Ti-6al-4v) 4 برابر بیشتر از تیتانیوم رده 1 و حدود 2 برابر بیشتر از تیتانیوم درجه 4 است بنابراین با استفاده از آلیاژ تیتانیوم به جای سایر رده های خالص می توان شکستن بدنه های ایمپلنت و اجزای آن را به میزان زیادی کاهش داد. بنابراین تحت هر شرایطی تیتانیوم خالص رده 1 تا 4 بیشترین خطر شکستن ایمپلنت را در مقایسه با آلیاژ تیتانیوم داراست.
 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 20

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 21

همچنین شما می توانید اطلاعات تکمیلی این پکیج فوق العاده را از اینجا نیز مشاهده نمایید بهترین دندانپزشک در غرب تهران 22

 


از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

درباره دکتر علی سجودی

دکتر علی سجودی خوشابی در سال 1388 از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران فارغ التحصیل شده اند. سپس در سال 1389 در دوره DGZI آلمان که زیر نظر دکتر رولف رومر برگذار گردید دوره ایمپلنت خود را با موفقیت پشت سر نهادند. ایشان همچنین در امتحان فلوشیپ ICOI موفق به کسب بالاترین نمره شدند.سپس در سال 1392 در دوره لیزر که زیر نظر دانشگاه آخن آلمان در ایران برگزار گردید شرکت کردند و Certificate لیزر دریافت کردند. ایشان همچنین تاکنون در زمینه ایمپلنت زیر نظر اساتید معروف جهان نظیر دکتر آشیل پیوندی، دکتر نیبل برکات و ... آموزش دیده اند و افتخار شاگردی نزد اساتید فوق را داشته اند. در زمینه زیبایی و ترمیمی نیز زیر نظر اساتیدی چون دکتر آصف زاده، پروفسور یزدانی آموزش دیده و در دوره های مختلف و آخرین سمینار های برگزار شده شرکت داشتند.

تلفن : 88089112-88082941

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

map
googlea5e9e2012138def7.html