این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر علی سجودی

02188082941 02188089112 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

اباتمنت ایمپلنت دندان، آماده بهتر است یا سفارشی؟

اباتمنت ایمپلنت دندان، آماده بهتر است یا سفارشی؟

اباتمنت ایمپلنت دندان آماده بهتر است یا سفارشی؟ اباتمنت بخشی از ایمپلنت است که واسطه بین پایه ایمپلنت و پروتز دندانی به شمار می‌آید. و انواع گوناگون دارد که با توجه به شرایط نوع آن انتخاب می‌شود.

1397/09/21
723
0

اباتمنت ایمپلنت دندان- آماده بهتر است یا سفارشی؟

 
اباتمنت ایمپلنت دندان- آماده بهتر است یا سفارشی؟

 

 
اباتمنت بخش مهمی از ایمپلنت دندان است که واسطه بین پایه ایمپلنت و پروتز دندانی به شمار می‌آید. اما خود اباتمنت انواع گوناگون دارد که با توجه به شرایط نوع آن انتخاب می‌شود. انتخاب درست طراحی ایمپلنت و اباتمنت و زاویه آن اهمیت زیادی در زیبایی و عملکرد حاصل دارد. به‌ طور کلی اباتمنت ممکن است به صورت پیش ساخته یا آماده تهیه شود که آن اباتمنت استوک نیز گفته می‌شود و یا به صورت اختصاصی برای بیمار ساخته شود که در این صورت به آن اباتمنت سفارشی می‌گویند.
 
 
اباتمنت ایمپلنت دندان- آماده بهتر است یا سفارشی؟ -  ایمپلنت و پروتز دندانی

 
 
 
1-    اباتمنت آماده
اباتمنت آماده در انواع اندازه و شکل وجود دارد که در ایمپلنت هم‌تراز با سطح بافت نرم یا سطح استخوان استفاده می‌شود. معمولاً این انواع آماده اباتمنت ارزان‌تر بوده و اقتصادی محسوب می‌شوند. یکی دیگر از مزیتهای اباتمنت آماده، صرف زمان کمتر برای کاشت دندان است.
روکش دندان ممکن است با چسب و یا پیچ به اباتمنت آماده متصل شود اما در اکثریت موارد با چسب ترمیم به اباتمنت آماده وصل میشود. اباتمنت آماده به دو صورت صاف و زاویه ‌دار ساخته می‌شود تا دندان‌پزشک بتواند بر اساس نیاز، شکل آن را انتخاب کند. بهتر است اباتمنت آماده‌ برای آن دسته از ایمپلنتهای هم‌تراز بافت استفاده شود که در ناحیه لبخند قرار ندارند.
 
شکل- تصویر سمت راست اباتمنت سفارشی و تصویر سمت چپ اباتمنت آماده را نشان میدهدد که روی پایه ایمپلنت نصب شده و بر روی آن روکش دندان قرار گرفته است.
اشکال اباتمنت آماده در این است که بافت ممکن است منطبق بر شکل اباتمنت ایمپلنت نباشد. بنابراین اگر دندان ایمپلنتی در ناحیه لبخند قرار داشته باشد برای سرامیست بسیار دشوار است که کانتورها را به بهترین شکل در آورده و پشتیبانی مناسب بافتی نسبت به دندانهای مجاور داشته باشد. چالش دیگر این است که نمیتوان لبه نهایی روکش را به دقت کنترل کرد چرا که بستگی به عمق ایمپلنت و ارتفاع اباتمنت دارد.
اما در صورتی که محل کاشت ایمپلنت در ناحیه لبخند قرار ندارد و زیبایی آن خیلی مهم نیست، میتوان از این نوع اباتمنت بهره برد. در هر صورت باید به خاطر داشته باشید در صورت مناسب نبودن کنتورها احتمال تجمع جرم و باکتری و بروز پری ایمپلنتیت (التهاب یا عفونت بافتهای پیرامون ایمپلنت) وجود دارد. ممکن است لبه اباتمنت آماده به قدری پایینتر از لثه باشد که نتوان مطمئن شد چسب مورد استفاده برای روکش، کاملا تمیز شده است یا نه. گاهی اوقات حتی ماهرترین دندانپزشکان نیز در اباتمنتهای آماده متوجه مقداری از بقایای چسب در زیر لثه نمیشوند.
 
شکل- تصویر سمت چپ اباتمنت سفارشی و تصویر سمت راست اباتمنت آماده را نشان میدهدد که روی پایه ایمپلنت نصب شده و بر روی آن روکش دندان قرار گرفته است. به نیمرخ و زوایای بین ایمپلنت و لثه در هر دو بخش توجه کنید.
2-    اباتمنت سفارشی
اباتمنت سفارشی به شکل دقیقی متناسب با ستیغ بافت تراشیده میشود. از آن میتوان برای ایمپلننت همتراز بافت یا استخوان استفاده کرد. انتخابهای زیادی برای اباتمنتهای سفارشی وجود دارد. در اباتمنتهای سفارشی مدیریت بافت نرم در بیمار در مرحله التیام بافتها بهتر بوده و ترمیم نهایی به دقت متناسب با ساختار لثه دهان بیمار در محل کاشت، استفاده میشود. در نتیجه حاصل کار از لحاظ زیبایی بهتر خواهد بود.
 
اگر از اباتمنت زیرکونیا (شکل بالا) استفاده شود، در صورت پسروی لثه باز هم مشکلی از جهت زیبایی دندان ایجاد نمیشود چون زیرکونیا سفید رنگ و مشابه دندان است. برای ساخت اباتمنت سفارشی ابتدا از دهان قالب گیری میشود. در آزمایشگاه بر اساس قالب، اباتمنت منطبق بر شکل و نیمرخ لثه ساخته میشود.
برای ساخت اباتمنت سفارشی چند روش وجود دارد. میتوان آن را بر اساس کوپینگ ساخت یا از تکه ای زیرکونیا یا تیتانیوم آن را تراش داد. هزینه اباتمنت سفارشی بیشتر است اما زیبایی و مدیریت بافت در آن آسانتر است.
 
مزیتهای اباتمنت سفارشی
•    نیمرخ طبیعی بین ایمپلنت و روکش ایجاد میشود
•    عمق لبه روکش را میتوان انتخاب کرد
•    امکان حفظ بهداشت دهان بیشتر است
•    امکان زیبایی بیشتر وجود دارد
•    امکان همراستایی بهتر در ایمپلنت زاویه دار وجود دارد
•    اباتمنتهای زیرکونیا زیبایی بهتری دارند

 

 

 
 

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2
تلفن : 88089112-88082941
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

map
googlea5e9e2012138def7.html