کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

روشهای مکانیکی کنترل پلاک

تعداد بازدید : 1470

کودکان نیاز به اموزش صحیح بهداشت دهان و دندان دارند و با اطلاعاتی که به انها داده میشود قادر به انجام صحیح مسواک می باشند.

روشهای مکانیکی کنترل پلاک

روش های مکانیکی کنترل پلاک
این روش ها ، پذیرفته شده ترین تکنیک های برداشت پلاک هستند که اجزای اصلی این روش ، مسواک ونخ دندان بوده و اجزای فرعی آن شامل مواد آشکار ساز 
(disclosing agents) ، دهانشویه ها(oral irrigators)وبرس های زبان می باشد .
مسواک
1-    متداول ترین روش برداشت پلاک است که در طراحی آن متغیرهای متعددی از جمله جنس موهای مسواک ، قطر وتعداد الیاف ، طرح سر مسوا ک ، زاویه سر بادسته وطرح دسته و... دخالت دارند.
2-    امروزه بیشتر مسواک ها از جنس موهای مصنوعی (نایلونی) ساخته می شوند که موها وسرمسواک مهمترین قسمت های مسواک هستند وطول بیشتر موها 11 میلیمتر است .
3-    مسواک ها براساس قطر موهای آنها به چند دسته تقسیم می شود ، الف) نوع نرم 22/.mm  - 16/. ،ب) متوسطmm29/.-23/.ج) سخت (hard) mm 30/. وبیشتر.
4-    علاوه بر قطرموهای مسواک ، انتهای مو نیز برای تعیین مفید ترین نوع جهت کنترل پلاک بررسی شده است که از میان سه نوع زیر (Coarse-cut) ،پیازی برجسته (enlarged bulbous) ونوک گرد (Round)، نوع انتهای گرد به دلیل تحریک کمتر لثه ، موی انتخابی است .
5-    بهترین مسواک برای مصرف در دندانپزشکی کودکان نوع نرم (soft) است که به علت ترومای کمتر به لثه وقدرت تمیز کنندگی بیشتر در ناحیه اینترپروگزیمالی نوع انتخابی می باشد.
6-    برای دسترسی بیشتر وکاربرد راحت تر در کودکان سر کوچک تر ودسته ضخیم تر در مسواک کودکان ارجح تر است البته نوع مسواک توصیه شده بر اساس نیازهای فردی کودک است .
7-    دربعضی مسواک ها نشانگر آبی رنگ در موهای مسواک گذاشته شده است .زمانی که نشانگر تا نیمه رسیده وکمرنگ گردد ، زمان تعویض مسواک است که این حالت به طور متوسط بعد از 3 ماه رخ می دهد ولی به طور کلی توصیه می شود والدین هنگامی که مسواک کودک کاملا فرسوده شده باشد ، (wellworn) آن را تعویض کنند ( کودکان نوپا ، مسواک را می جوند که به سرعت ظاهری فرسوده پیدا می کنند)
نخ دندان 
1-    تمیز کردن سطوح بین دندانی بعد از مسواک زدن ضروری است که وسایل متعددی از جمله مسواک های بین دندانی ،flass holder T ، نخ دندان ، خلال دندان و... استفاده می گرد . تفاوت زیادی بین این وسایل در برداشتن پلاک وکنترل التهاب لثه ( اگر به درستی به کار روند) وجود ندارد.
2-    تقریبا تمام نخ های موجود در بازار، نایلونی هستند. نخ دندان ساخته شده از ماده تفلون (polytetra fluroethylene) نیز وجود دارد که طبق ادعای سازنده به دلیل ضریب اصطکاکی کمتر از نایلون ریش ریش نشده ، به آسانی بین تماس های محکم سر می خورد وایجاد صدای نخ را به حداقل می رساند.
3-    نخ دندان های موجود به صورت مومی وغیر مومی ، مزه دار وبی مزه ، نازک ونواری یا توری (meshwork) هستند که طبق نظر Bass نخ دندان نایلونی غیر مومی به دلایل متعددی نخ دندان انتخابی است ( ازجمله این دلایل می توان به الف) عبور آسان از تماسهای محکم ، ب)باقی نماندن موم ج) صدای جیر جیر حاصل از حرکت بر روی دندان تمیز ود)گستردگی رشته ها وافزایش سطح تماس نخ دندان اشاره کرد . البته بهتراست نیازهای فردی وخواسته های بیمار قبل از انتخاب نخ دندان در نظرگرفته شود .
4-    طبق مطالعه carr تفاوتی بین 4 نوع نخ دندان موم دار ، بدون موم ، بافته شده (woven) ومقاوم به ریش ریش شدن (shrel resistance) از نظرتمیز کردن ، آسانی یا راحتی کاربرد وجود ندارد.
5-    از نقطه نظر پذیرش بیمار ، نخ دندان مومی طعم دار موثرترین نوع است.
6-    دربیماران ارتودنسی از super floss یا Floss threader استفاده می شود.
مسواک برقی
1-    در مطالعهات اولیه برتری این مسواک ها نسبت به نوع دستی دریک دوره طولانی ثابت نشد . برتری در دوره ابتدایی استفاده از مسواک برقی ممکن است مربوطه به اثر Hawthorne باشد که بین می کند ف هر تغییر آزمایشی جدید می تواند سبب بهبود رفتار شود (یعنی کودک به خاطر تازگی مسواک برقی دوست دارد از این مسواک های استفاده کند).
2-    استفاده از آخرین مسواک برقی ماننده (D-10) Sonicare یا Braun oral-B kids power tooth  می تواند سودمند تر از سایر مسواک ها باشد . مسواک Sonicare بسیار موثر تر از مسواک ها دستی در شاخص پلاک (PI)، ب) شاخص لثه ای (GI ج ) درصد نواحی که هنگاگ پروب کردن خونریزی دارند، د) عموق پاکت وه) تعداد باکتری های گرم منفی زیر لثه ای می باشد.
3-    در بررسی Debries  index ، استفاده از مسواک Sonicare  در کودکان 9-4 ساله منجر به 40% کاهش در این شاخص می شود.
4-    مسواک های برقی با طرح چرخشی نوسانی (Rotation –oscillation)پلاک بیشتری را برمی دارند وژنژیویت را در کوتاه مدت وبلند مدت موثرتراز مسواک های دستی کاهش می دهند.
5-    در مسواک های Interclean   oral-B  حرکت بیضی شکل موهای مسواک منجر به برداشت پلاک نواحی پروگزیمال می شود وبرای بیماران ارتودنسی مفید می باشد.
نکته :
مقایسه مسواک Interclean  ونخ دندان در مورد شاخص های میزان پلاک بین دندانی ، ژنژیویت ، خونریزی از پاپی بین دندانی نشان می دهد که از لحاظ آماری تفاوت معنی دار بین نخ دندان معمولی ومسواک برقی Interclean در برداشتن پلاک بین دندانی وجود ندارد ولی بیشتر افراد (5/69%) استفاده از Interclean را به نخ دندان (5/24%) ترجیح دادند.

 

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

مطالب مشابه

مراقبت های بعد از جراحی لثه چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی لثه چیست؟
ü    بعد از جراحی لثه برای ترمیم مناسب و راحتی فرد و همچنین جلوکیری از ایجاد تحریک روی محل را خمیر پانسمان می بندند. پانسمان بعد از چندین ساعت محکم می شود و پس از مدتی برداشته می شود. در صورتی که در این مدت تکه از آن کنده شد و دردی برای شما ایجاد نشد، مشکلی پیش نمی آید، اما اگر درد به سراغ شما آمد و یا شما را اذیت می کرد، حتما به دندانپزشک مرتجعه کنید تا مجدا برای شما پانسمان کند. به این نکته توجه کنید که هرگز نباید روی پانسمان را مسواک بزنید. 

ادامه مطلب

دلایل نیاز به جراحی لثه چیست؟

دلایل نیاز به جراحی لثه چیست؟
هنگامی که بیمار دچار بیماری لثه می شود، ابتدا به درمان ها و ترمیم های بدون جراحی و ریسک روی می اورد، سپس سراغ جراحی لثه می رود. در صو رتی که درمان بیماری لثه به تعویق بیفتد و هیچ اقدامی برای آن انجام نشود و در نتیجه بیماری پیشرفت کند، پزشک در وهله اول جراحی لثه را تجویز می کند. البته این تجویز بستگی به شرایطی دارد که بیمار به آن گرفتار شده است. دندانپزشک تمامی شرایط و حال بیمار را معاینه می کند، به طور مثال عواملی مانند التهاب لثه و یا عفونت لثه را بررسی می کند تا پی به میزان پیشرفت بیماری ببرد. پس از بررسی دقیق و طبق تشخیص خود برنامه درمانی مشخصی را به بیمار توصیه می کند و بر اساس آن درمان بیماری لثه را آغاز می کند.

ادامه مطلب

راه درست استفاده از نخ دندان چگونه است؟

بسیاری از افراد از طریقه صحیح نخ دندان کشیدن اطلاعی ندارند.در این فایل تصویری کوتاه سعی شده است که روش صحیح نخ دندان کشیدن را آموزش دهیم.به حرکات صحیح دست و توضیحات این فایل توجه فرمایید.دقت کنید که نخ دندان باید به آرامی بین دندانها قرار گیرد و با حرکات رفت و برگشت (همانند اره دو سر ) بین دندانها کشیده شود.امیدواریم این فایل تصویری برای شما مفید واقع گردد.

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh