این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت شخصی دکتر علی سجودی

یائسگی و دندانپزشکی

یائسگی و دندانپزشکی

یائسگی و دندانپزشکی: میزان امید به زندگی در زن ها تا +80 سال است، بنابراین بسیاری از زنان 40% زندگیشان را در دوران یائسگی به سر می برند. این گروه تعداد وسیعی از بیماران را تشکیل می دهند.

1401/11/20
7,831
0

یائسگی و دندانپزشکی

 
یائسگی و دندانپزشکی
 

میزان امید به زندگی در زن ها تا +80 سال است، بنابراین بسیاری از زنان 40% زندگیشان را در دوران یائسگی به سر می برند. این گروه تعداد وسیعی از بیماران را تشکیل می دهند که تظاهرات کلینیکی خاصی را از خود بروز می دهند.

بنابراین ما باید از اثرات کاهش هورمون های روی بافت پریودنتال ونیز از تظاهرات سیستمیکی که ممکن است بروز دهند، آگاه باشیم. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره ایمپلنت دندان را مطالعه بفرمایید)

 
یائسگی و دندانپزشکی -تظاهرات کلینیکی
 

تغییرات دهانی

برای کلینیسین اهمیت دارد تا از تاثیر تغییرات هورمونی روی حفره دهان و از تغییرات سیتمیک و روانی آن آگاه باشد تغییرات دهانی در یائسگی شامل نازک شدن مخاط دهان، ناراحتی دهان (سوزش دهان) تحلیل لثه، خشکی دهان و تحلیل ریج آلوئل می باشد.

نوسانات هورمون های جنسی طی یائسگی به صورت عواملی در ایجاد تغییرات التهابی در لثه انسان، به شکل هیپرتروفی یا آتروفی محسوب می شوند. استروژن روی تکثیر، تمایز و کراتنیزه شدن سلول اپی تلیوم لثه تاثیر می گذارد.

گیرنده های هورمونی خاصی در لایه های بازال و خاردار اپی تلیوم و بافت همبند تشخیص داده شده اند که در هدف قرار دادن لثه و سایر مخاط دهان به عنوان بافت هدف برای تظاهر اختلالات هورمونی نقش دارند مشخص شده که استروئیدهای جنسی اثر مستقیم روی بافت همبند می گذارند، استروژن ها باعث افزایش محتویات مایع داخل سلولی می شوند.

 
 
 
 
یائسگی و دندانپزشکی - تغییرات دهانی
 

کمبود استروژن می تواند منجر به کاهش تشکیل کلاژن در بافت های همبند شده و سبب ناکافی بودن ضخامت پوست گردد. تغییرات در بافت های تحت تاثیر کلاژن از قبیل مفاصل مو، ناخن و غدد نیز صورت می گیرد.

در سال 1996 محمد و همکارانش تحلیل افزایش یافته قابل ملاحظه ای را در بیماران Postmenopausal با دانسیته کم استخوان عنوان نمودند. Osteoporosis و Osteopenia با بیماران یائسه مرتبط می باشد.

Osteopenia کاهش در توده استخوان می باشد که به دلیل عدم تعادل بین تحلیل استخوان و تشکیل استخوان ایجاد می شود، تحلیل منجر به دمینرالیزه شدن و Osteoporosis می شود Osteoporosis بیماری است که به وسیله کاهش توده استخوانی، حالت شکنندگی وافزایش خطر شکستگی مشخص می شود.

مشخص شده است حدود 20 تا 30 سالگی است وازاین مرحله به بعد کاهش می یابد یائسگی باعث تشدید کاهش تراکم استخوانی می شود. مشخص شده است حدود 25 میلیون نفراز مردم آمریکا تحت تاثیر Osteoporosis می باشند که 80% آنها زن ها می باشند.

مطالعات جاری ارتباط Osteoporosis اولیه بعد از یائسگی Postmenopausal را بائتراکم مواد معدنی استخوان ماگزیلاو مندیبل، از دست دندان، آتروفی ریج آلوئلر و از دست دادن کلینیکی چسبندگی پریودنتال مورد بررسی قرار دادند.

اثرات درمان هورمون جایگزین HRT و درمان استروژن جایگزین ERT روی استخوان دهانی و از دست دادن دندان تحت بررسی است آخرین مدرک، احتمال ارتباط بین Osteoporosis و از دست دادن دندان و تحلیل استخوان آلوئل را ذکر می نمایند.

 
یائسگی و دندانپزشکی - کمبود استروژن
 

مراقبت کلینیکی

این مسئولیت کلینیسین است تا تاریخچه پزشکی بیمار را بررسی نموده و آخرین اطلاعات وتغییرات بیمار را ثبت نماید. به دلیل تغییرات ممکن در بافت های نرم واستخوانی Perimenopause و postmrenopause و سوالات مناسب در مورد تغییرات هورمونی باید انجام شده و ثبت گردد.

درمان های بسیاری برای HRT/ERT از تجویز داروها گرفته تا روش های کامل عنوان شده که نیاز است دنباله گیزی شود. بسیاری از داروها ممکن است باعث تغییر زمان انعقاد، طولانی شدن اثر سایر داروها و تداخل با جذب یا اثر داروهای تجویزی شوند.

هرگاه نازک شدن بافت لثه و مخاط روی دهد، بازسازی و تقویت بافت نرم ممکن است انجام شود. مسواک زدن با یک مسواک فوق العاده نرم با استفاده از نوک آن یا نرم ترین قسمت آن ممکن است از سائیده و زخمی شدن لثه نازک جلوگیری نماید.

 
یائسگی و دندانپزشکی - مراقبت کلینیکی
 

خمیر دندان های با حداقل اجزاء ساینده باید مورد استفاده قرار گیرد. شستشو باید با حداقل غلظت الکل صورت گیرد. طی محافظت از انساج پریودنتال، سطوح ریشه باید به آرامی و با حداقل صدمه به بافت نرم تمیز گردد.

دردهای دهانی ممکن است در نتیجه نازک بودن بافت، خشکی دهان، مصرف ناکافی مواد معدنی یا کاهش هورمون صورت گیرد. مشاهده شده است زمانی که بیماران با علائم دهانی فوق در وضعیت HRT قرار داده شوند، این علائم به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

هرگاه بیماری مستعد Osteoporosis است (ناشی از یائسگی، زنان، افراد آسیایی یا سفید پوست، سیگاری ها، دارای فعالیت فیزیکی حداقل، کاهش جذب کلسیم، افراد با وزن کمتر از 58 کیلوگرم، افراد مستعد به بیماری سیستمیک و تاریخچه ژنتیکی)، مشورت با پزشک وی در مورد مضرات یا مزایای HRT/ERT و مشتقات کلسیم / ویتامین D  برای این بیمار لازم است.

سدیم فلوراید، بی فسفانات alendronate، واسطه های انتخابی گیرنده استروژن و هورمون پاراتیروئید ممکن است از جمله درمان های ممکن دیگر برای بیماران Osteoporosis باشد.

در سال 1994 NIH Conference on Calcium Intake تجویز 1000 میلی گرم کلسیم در روز برای زنان premenopausal و 1500 میلی گرم در روز برای زنان premenopausal  (3-37 BOX) تجویز گردید. همچنین در سایت everydayhealth اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
یائسگی و دندانپزشکی - کاهش جذب کلسیم
 

نتایج درمان های یائسگی و دندانپزشکی

درمان کلینیکی پریودنتال شامل شناخت وظیفه ما درقبال بهداشت کامل و بهبودی بیمار ما می باشد. ما عفونت های نواحی موضعی را بدون تاثیر برروی سایر عوامل سیستمیک از جمله جنین در رحم مادر یا نوزاد تغذیه کننده از شیر مادر درمان نمی نمائیم. بنابراین زنان بیمار ممکن است جنبه های پریودنتال و سیستمیکی را بروز دهند که باعث تغییر طرح درمان معمول شوند.

طبیعیت دوره ای بودن هورمون های جنسی زنانه اغلب در بافت لثه به صورت علائم و نشانه های اولیه منعکس می شود تاریخچه پزشکی و گفتگوی ما با بیمار باید شامل بررسی دقیق در مورد مشکلات و نیاز های فردی بیمار باشد سوالات مطرح شده باید ثبات هورمونی و داروهایی که مرتبط با تنظیم هورمون می باشند،

بازتاب نماید. بیماران باید در ارتباط با اثرات محسوس هورمون های جنسی که ممکن است روی بافت های پریودنتال و دهان تاثیر بگذارد و نیاز مداوم برای برطرف نمودن تحریکات موضعی در مطب یا خانه آموزش داده شوند.

تحقیقات در ارتباط با موضوعات مربوط به زنان و درمان دارویی پریودنتال همچنان در جریان است. در آینده نزدیک، اطلاعات در ارتباط با مراقبت های خاص و علت عفونت های مرتبط با هورمون های جنسی توانایی ما را در جهت ارائه خدمات کیفی به بیماران افزایش خواهد داد.

 
یائسگی و دندانپزشکی - ویدیوهای بیشتر
یائسگی و دندانپزشکی - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi