این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت شخصی دکتر علی سجودی

میکرولیکیج (ریز نشت)

میکرولیکیج (ریز نشت)

میکرولیکیج (ریز نشت): اگر دندانی، ترمیم داشته باشد نیاز است که به طور مداوم و دوره ای توسط دندانپزشک چک شود. به هر حال هر ترمیم اعم از کامپوزیت یا آمالگام عمر مفیدی 7 تا 12 سال دارند.

1400/04/28
9,264
0

میکرولیکیج (ریز نشت)

 
میکرولیکیج
 

اگر دندانی، ترمیم داشته باشد نیاز است که به طور مداوم و دوره ای توسط دندانپزشک چک شود. به هر حال هر ترمیم اعم از کامپوزیت (همرنگ) یا آمالگام (آلیاژ جیوه و فلزات دیگر) عمر مفیدی دارند که از 7 تا 12 سال متغیر می باشد. ( پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) به هر دلیلی اگر دندان و ترمیم از هم فاصله بگیرند اصطلاحا گفته می شود ریزنشت اتفاق افتاده است. ریز نشت در واقع نفوذ میکروب و بزاق و باقیمانده مواد غذایی بین ترمیم و دندان است که همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید ریزنشت به شکل تغییر رنگ نمایان می گردد.

 
 
میکرولیکیج - ترمیم دوره ای
 

میکرولیکیج چیست؟

میکرولیکیج در رستوریشن ها مهمترین عامل در افزایش طول عمر آنها می باشد. میکرولیکیج می تواند سبب عود پوسیدگی، ایجاد شکستگی های لبه مارجین و تغییر رنگ لبه ها و حساسیت دندان ها شود. روش های مختلفی جهت نشان دادن میکرولیکیج وجود دارد.

 
میکرولیکیج - فرم پرسشنامه ایمپلنتمیکرولیکیج - فرم پرسشنامه لمینت
 

در طی تحقیقی تعداد 20 عدد دندان پرمولر انسانی بدون پوسیدگی و شکستگی انتخاب شدند در هر دندان دو باکس کلاس II جداگانه تراشیده شد و دندان­ ها بطور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند، بررسی میزان ریزنشت در قسمت لینگوال و باکال هر ترمیم انجام شد. بدین ترتیب از هر دندان 2 نمونه تهیه شد. و در هر گروه 40 نمونه مورد بررسی قرار گرفت. در گروه اول دندان­ ها به روش قطعه­ ای و در گروه دوم دندان­ ها به روش توده ­ای ترمیم شدند.

نمونه­ ها تحت 1000 سیکل حرارتی بین 5 درجه سانتی گراد تا55 درجه سانتی گراد قرار گرفتند. سپس دندان­ ها توسط دیسک الماسی به صورت طولی (مزیودیستالی) به دو قسمت تقسیم شدند، میزان ریزنشت با استریومیکروسکوپ اندازه ­گیری شد و عمق نفوذ رنگ توسط رتبه ­بندی از قبل تعیین شده بیان شد. به طور کلی تفاوت آماری معنی­ داری بین دو روش وجود نداشت و به طور میانگین 76% نمونه ­ها ریزنشت گرید 4 را نشان دادند.
پس نهایتا نتیجه­ می گیریم که با توجه به استحکام باند پایین و میزان بالای ریزنشت کامپوزیت Clearfil Photo Core-Light Cure ، استفاده از آن به عنوان کامپوزیت زیرساخت پیشنهاد نمی­ شود.

 
میکرولیکیج - عود پوسیدگی
 

درمان ریز نشت نیز خارج کردن ترمیم قبلی و انجام یک ترمیم مناسب جدید می باشد. ریز نشت ها همانگونه که از نامشان پیداست به علت ریز بودن با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و دندانپزشک برای دیدن ریز نشت هم به صورت کلینیکی دندان را معاینه می کند هم می تواند از عکس های پری اپیکال استفاده کند. همچنین در سایت ncbi.nlm.nih اطلاعات کاملی وجود دارد .

 
میکرولیکیج - ویدیوهای بیشتر
میکرولیکیج - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi