کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

پالپکتومی

تعداد بازدید : 4525

تکنیک پالپ تراپی Non Vital ( پالپکتومی )
1-    شکل کانال های ریشه دندان های شیری ، درمان اندو را مشکل می سازد، کانال های مولر اول شیری بالغ اغلب آنقدر کوچک هستند که با ریزترین بروچ ها هم قابل دسترس نیستند .

پالپکتومی

تکنیک پالپ تراپی Non Vital ( پالپکتومی )


1-    شکل کانال های ریشه دندان های شیری ، درمان اندو را مشکل می سازد، کانال های مولر اول شیری بالغ اغلب آنقدر کوچک هستند که با ریزترین بروچ ها هم قابل دسترس نیستند . با اکریل گذاری کانال ها وحل کردن دندان در اسید نیتریک 10% مشاهد شده است که در ابتدا یک کانال در هر یک ازریشه های مولرهای شیری وجود دارد وسپس با رسوب مداوم ، عاج ثانویه تنوعات در فرم کانال ها ایجاد می شود .
2-    روش های اندو دونتیک برای درمان دندان های شیری زمانی به کار می روند که الف) کانال ها در دسترس بوده ب) استخوان پشتیبان نیز طبیعی باشد.
3-    اگر مولر دوم شیری قبل از رویش مولر اول دائمی از دست برود، با حرکت مزیالی مولر اول دائمی طی رویش مشکلات زیادی ایجاد می شود . لذا تلاش زیادی برای درمان ریشه دندان مولر دوم شیری نکروزه در این حالت باید صرف شود . ضمنا حفظ وباقی مانده بیش از حد طبیعی مولر دوم شیری وقتی که دندان پرمولر دوم جانشین آن به صورت مادرزادی وجود ندارد نیز مطلوب است .

ترمیم دندان با پالپ درگیر


1-    برخی دندانپزشکان ، ترمیم دندانی را که پالپ تراپی وایتال شده هفته ها یا ماه ها به تعویق می اندازند . آنان عقیده دارند که این روش اجازه تعیین موفقیت درمان انجام شده را خواهد داد . با وجود این ، شکست پالپ تراپی معمولا تا ماه ها آشکار نمی شود و در صورت شکست ، کودک بندرت علائم حاد نشان می دهد( معمولا علائم شکست شامل تحلیل لثه پاتولوژیک وکاهش تراکم استخوان می باشد ) لذا بهتر است فاصله ی بین پالپ تراپی وترمیم نیفتد.
2-    مولرهای شیری یا دائمی پالپوتومی یا پالپکتومی شده تاج ضعیفی دارندکه درصورت شکستگی تاج خط شکستگی ممکن ایت زیر ستیغ استخوان آلوئل باشد وترمیم بعدی دندان را غیرعملی نماید لذا تاخیر در ترمیم دندان (سیل زود هنگام دندان ) سبب شکست درمان می شود . قرار دادن لایه ای از سمان Hard- Setting روی ماده capping که با رستوریشن محکمی دنبال می شود جهت حفظ پالپ در طی دوره التیام ضروری است .
3-    پرکردنی آمالگام ، کامپوزیت یا گلاس اینومر نوعی ترمیم فوری واغلب نهاییبرای دندان هایی با درمان پالپ هستند ( درصورتی که تاج آنها حمایت خوبی داشته باشند ) ، با این حال در سایر دندان های خلفی که پالپ تراپی شده اند به محض این که عملی باشد باید از ssc یا روکش ریختگی استفاده شود .درمان پالپ مولر شیری اغلب با قرار داده ssc در همان جلسه دنبال می شود.

 

 

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

مطالب مشابه

عصب کشی یا درمان ریشه

همانطور که می دانید دندان دارای دو قسمت تاج و ریشه می باشد، تاج دارای قسمت بیرونی به نام مینا و یک قسمت درونی به نام عاج می باشد، درست در زیر عاج یک محظه ای وجود دارد که اطاق پالت نامیده می شود و در آن عصب و عروق خونی از ریشه وارد آن فضا می گردد، زمانی که اطاق پالت در معرض عوامل میکروبی قرار نگیرد نیاز به درمان عصب نیست ولی چناچه پوسیدگی از سر مینا رد شود و به عاج برسد در این مواقع دندان ها نسبت به سرما و گرما حساس می شوند و دندان ها دچار درد شدیدی می شوند که نیاز به تهیه گرافی می باشد

ادامه مطلب

پالپوتومی

پالپوتومی     این روش در درمان دندان های شیری ودائمی با بازشدگی پالپ ناشی از پوسیدگی به کار می رود. پس از انتخاب دقیق این دندان ها 

ادامه مطلب
نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh