این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت شخصی دکتر علی سجودی

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی: در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی: در ارتباط با انواع نیروها و کاربرد آن برای بیمار

وظیفه ایمپلنت دندان، انتقال نیروها به بافت های بیولوژیک اطراف است مانند استخوان و لثه. هدایت و کنترل نیروی بیومکانیک به دو عامل وابسته می باشد.

1401/03/29
5,968
0

اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی

اصول علمی در طراحی ایمپلنت کاملا با انواع نیروها مرتبط است، به طوری که وظیفه ایمپلنت دندان ، انتقال نیروها به بافت های بیولوژیک اطراف است مانند استخوان و لثه. هدایت و کنترل نیروی بیومکانیک به دو عامل وابسته می باشد: (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

 
اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی
 
 
 
 

1 – ویژگی نیروی وارد شده 
2 – سطح تماس عملکرد(فانکشنال) که نیرو در آن انتشار می یابد.

 
سطح تماس عملکرد


این کنترل و هدایت نیروها با اصول طراحی عملکرد اولیه ایمپلنت ها و میزان تعدیل عملکرد پروتز متکی بر ایمپلنت در ارتباط مستقیم است. بر این اساس عملکرد نیروها و ویژگی آن ها و سطح تماس استخوان – ایمپلنت که نیرو در آن توزیع می شود بیش از 90 طراحی ایمپلنت موجود می باشد.

پایه و اساس بیومکانیکال طرح های مختلف ایمپلنت بر مبنای توانایی آن ها در کنترل نیروهای بیومکانیک ارزیابی می گردد. اصول علمی بنیادی در ارتباط با نیرو (F) و سطح (S)، با اصول مهندسی ایمپلنت ترکیب می شوند تا به اهداف کلینیکی مورد نظر دست یابند. سه نیرو در داخل دهان بر ایمپلنت های دندانی وارد می شود.


الف – نیروی فشاری، ب – نیروی کششی، ج – نیروی برشی
 
نیروی کششی


استخوان در مواجهه با نیروی فشاری از همه حالت ها مقاومتر است. در مواجهه با نیروی کششی استخوان 30 % ضعیفتر و در مقابل نیروی برشی 65 % ضعیفتر عمل می کند. با این توضیحات تا حد امکان باید از وارد آمدن نیروی برشی به استخوان جلوگیری کرد زیرا استخوان در مقابل این نیروها کمترین مقاومت را دارد و در نواحی که تراکم (دانسیته) استخوان کمتر است.

این مسئله بسیار مهم می باشد زیرا که استحکام استخوان مستقیما با دانسیته آن در ارتباط می باشد. یک ایمپلنت دارای بدنه ای با طراحی ماکروسکوپیک و همچنین اجزای میکروسکوپیک و همچنین اجزای میکروسکوپیک است.

هر دو مورد مذکور در عین مستقل بودن از هم در رفتارهای بالینی (محیط دهان) به هم مرتبط هستند. ویژگی های میکروسکوپیک در طول ترمیم اولیه ایمپلنت ها و نیز زمان وارد شدن نیرو، اهمیت زیادی دارند در حالیکه خصوصیات ماکروسکوپیک بدنه ایمپلنت در بارگذاری (Load) زود هنگام (اولیه) ایمپلنت و Load های بعدی اهمیت بیشتری می یابد.

 
بارگذاری ایمپلنت
 

ایمپلنت های سلیندریک با سطح صیقلی هنگام قرار دادن ایمپلنت طی جراحی راحت تر در استخوان قرار می گیرند. اما به ناحیه تماس ایمپلنت – استخوان نیروهای برشی بیشتری وارد می آورند. در مقابل در ایمپلنت های مخروطی، هر چه میزان تقارب (مخروطی بودن) ایمپلنت بیشتر باشد.

میزان نیروی فشاری که به سطح تقابل ایمپلنت – استخوان منتقل می شود بیشتر خواهد بود اما میزان تقارب ایمپلنت را بیش از 30 درجه نمی توان افزایش داد چون باعث کوتاه شدن بیش از حد طول ایمپلنت می شود و در نتیجه ثبات اولیه (primary stability) که فاکتور مهمی در ترمیم اولیه است، کاهش خواهد یافت.

در هر صورت ، کمتر بودن سطح تماس در ایمپلنت مخروطی، میزان استرس وارده بر کرست استخوان را افزایش می دهد. به علاوه در یک ایمپلنت مخروطی پیچ های نیمه اپیکالی اغلب عمق کمتری دارند زیرا قطر خارجی آنها روبه کاهش است که این پدیده ثبات اولیه ایمپلنت ها را کاهش می دهد. همچنین اطلاعات مفیدی در سایت intechopen وجود دارد.

بدنه ایمپلنت دندان سیلندریک موجب تمرکز نیروی برشی بر سطح تقابل ایمپلنت –استخوان می شود. استخوان نیز طی ترمیم اولیه به ایمپلنت سیلندریک متصل می شود. برای تحمل این نیروها توسط ایمپلنت باید بدنه ایمپلنت را با گیر میکروسکوپیک نظیر خشن کردن سطحی (Roughenieg) یا پوشش دهی سطحی (coating نظیر پلاسما اسپری تیتانیوم، اسیداچ، اچ مکانیکی یا هیدروکسی اباتمنت HA) تغییر داد تا ایمپلنت بتواند نیروهای اولیه را تحمل کند.

از این جا نتیجه می گیریم که سطح تقابل ایمپلنت – استخوان، طی healing یا ترمیم اولیه وابسته به نیروی برشی اعمال شده به محل اتصال بین سطح ایمپلنت و استخوان است همچنین کیفیت پوشش دهی (coating) مانند استفاده از HA در این حالت بسیار تاثیر گذار است.

 
سطح ایمپلنت


اگر HA (هیدروکسی آپاتیت) از کیفیت و دوام لازم برخوردار نباشد به عنوان مثال هنگام قرار دادن ایمپلنت در فاز جراحی، عفونت درمان های مکانیکی پری ایمپلنتاتیس و یا بر اثر ریمادلینک (Remodeling) استخوان تحت فانکشن طی سال های متمادی به حذف شود یا تغییر کند، سطح ایمپلنت سیلندریک صاف باقیمانده، انتقال مناسب نیروها به بافت اطراف را با مشکل مواجه خواهد کرد.

خصوصیات سطحی یک ایمپلنت، تماس و اتصال استخوان – ایمپلنت (BIC) و نیز کیفیت اتصال ایمپلنت – استخوان را طی ترمیم افزالش خواهد داد. بنابراین طراحی بدنه یک ایمپلنت و نوع پوشش به کار رفته روی آن در انتقال نیروها و تحمل نیروها بسیار مهم می باشند.

ایمپلنت های سیلندریک نوع پوشش سطحی بخاطر کوچک بودن ویژگی میکروسکوپیک اجازه انتقال نیروی فشاری را به سلول های استخوانی نمی دهد اما در عوض سطح تماس ایمپلنت با استخوان طی ترمیم اولیه بیشتر خواهد بود اما سطح تماس فانکشنال (عملکرد) که نیروها را به استخوان اطراف منتقل می کند بسیار وابسته به طراحی ماکروسکوپیک بدنه ایمپلنت است. در اینجا مثالی گفته می شود که تفاوت ایمپلنت های سیلندریک و پیچ دار در طی 18 ماه اعمال نیروهای الزرالی (جویدنی) مشخص می گردد.

 
ایمپلنت های سیلندریک
 

در اتصال استخوان ایمپلنت یا BIC این دو نوع ایمپلنت تفاوت زیادی وجود داشت به گونه ای که در ایمپلنت های پیچ دار BIC هم در فک بالا و هم در فک پایین بسیار بیشتر بود. علاوه بر این الگوهای استخوان ترابکولار در اطراف ایمپلنت های سیلندریک بی نظم بود اما در ایمپلنت های پیچ دار، استخوان اطراف به طور منظم، عمود بر پیچ های ایمپلنت قرار گرفته بود.

به همین دلیل این دو تفاوت، سبب شد که ایمپلنت های پیچ دار رواج بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه در تحقیق دیگری دریافتند که در اطراف ایمپلنت های سیلندریک تحلیل استخوان مارجینال بیشتر می باشد در این تحقیق ایمپلنت های سیلندریک سطحی خشن (مضرس) و ایمپلنت های پیچ دار سطح ماشینی داشتند.

در این تحقیق مشخص شد که تاثیر طراحی بدنه ایمپلنت در تحلیل کرست استخوان و BIC به مراتب مهمتر از خصوصیات سطحی آن است. همچنین در سایت researchgate اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی - ویدیوهای بیشتر
اصول علمی در طراحی ایمپلنت های دندانی - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi