این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی

شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی

شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی: میزان موفقیت درمان ایمپلنت و میزان تحلیل استخوان با طراحی های مختلف بدنه ایمپلنت دندان در ارتباط است. طراحی ماکروسکوپیک یک ایمپلنت تاثیر زیادی بر سطح متحمل شونده نیرو در استخوان دارد.

1401/12/24
5,271
3

شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی

میزان موفقیت درمان ایمپلنت دندان و میزان تحلیل استخوان با طراحی های مختلف بدنه ایمپلنت دندان در ارتباط است. طراحی ماکروسکوپیک یک ایمپلنت تاثیر زیادی بر سطح متحمل شونده نیرو در استخوان دارد.

اجزای بیرون زده از سطح ایمپلنت مانند ریج، کرست استخوان، لبه های ترد (دندانه ها thread) استرس را هنگام وارد آمدن نیرو به استخوان منتقل می کنند. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

 
شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی
 
 
 
 
ایمپلنت های با دندانه مربعی
 

در یک تحقیق راجع به ایمپلنت های با دندانه مربعی شکل مشخص گردید هنگامی که شیارهای ایمپلنت به طور کامل با استخوان پر شود، حجم استخوان بیشتری در ناحیه پائینی دندانه ها نسبت به ناحیه فوقانی وجود داشت علاوه بر این یک پل استخوانی حد فاصل یک دندانه مربعی تا دیگری ایجاد می شود تا سطح تماس استخوانی بیشتر در کف دندانه مربعی امکان اعمال فشار را بر استخوان فراهم کند.

هر شکل دندانه (thread) به گونه ای طراحی می شود که نیروهای فشاری وارد بر سطح ایمپلنت را افزایش و نیروهای برشی را کاهش دهد. دانسیته استخوان پس از ترمیم اولیه در بالا و پائین یک ایمپلنت شیار دار به طور یکسان توزیع می گردد.

در هر حال پس از بارگذاری (Load) دینامیک، دانتیسه استخوان – ایمپلنت در پایین زاویه face بیشتر و در بالای شیار کمتر بود. تحت نیروی طرفی (lateral) strain در ناحیه نوک thread تمرکز بیشتری خواهد داشت و مقدار آن نیز از نواحی خارجی به داخلی دندانه ها (thread) کاهش می یابد.

از آنجائیکه strain در ناحیه نوک (thread) ایمپلنت بیشترین است، استخوان تحلیل می رود و در حالی که strain در عمق دندانه (thread) کاهش می یابد استخوان حفظ می شود.

 
دانتیسه استخوان – ایمپلنت
 

تماس استخوانی در ناحیه نوک thread ایمپلنت کمترین (در حالیکه strain در این ناحیه بیشترین است) و در ناحیه زاویه face thread بیشترین بوده است. (جایی که استخوان تحت نیروی فشاری زیادی قرار دارد)

در نتیجه طراحی ایمپلنت نه تنها تامین کننده ثبات اولیه ایمپلنت است بلکه در میزان BIC (تماس ایمپلنت با استخوان) و همچنین امکان تماس که برای انتقال موثر نیروها به استخوان موثر می باشد. همچنین در سایت researchgate اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی - ویدیوهای بیشتر
شکل هندسی ایمپلنت و رابطه آن با نیروهای اکلوزالی - گالری تصاویر
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
کامرانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۷۰۰
پاسخسلام ببخشید سوالی داشتم
من یکی از دوستام جای دیگه ایمپلنت و باز سازی کرده ماه دی بعد از گذشت این همه مدت از جای ایمپلنت چرک و بعضی وقتا صورتش ورم میکنه ممنون میشم راهنمایم کنید
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر جناب کامرانی عزیز
از دی ماه تا حالا اصلا برای چکاپ دوست شما به دندانپزشکشون مراجعه نکردند ، وضعیت جراحی ایمپلنتشون به چه شکل بوده، ایشون عکس جدید از دندونشون انداختن........... چون اطلاعات دریافتی ما ناقص هست نمی تونیم راهنمایی کاملی انجام بدیم

سارینا
۱۳۹۸/۰۷/۲۲۰۰
پاسخ

سلام سرکار خانم سارینا گرامی
در ابتدای امر باید مشخص بشه که بازسازی استخوان برای شما انجام شده یا خیر
اگر انجام شده 4 الی 5 بعد با عکس OPG  جدید نزد متخصص تشریف ببرید، در غیر این صورت دو ماه بعد از جراحی ایمپلنت دندان می توانید برای قالبکیری و تحویل روکش اقدام کنید
این مقاله جزئیات کامل رو موبه مو به شما شرح می دهد
https://drsojodi.com/Dental-implants-cost

 

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi