این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

وقت مشاوره

 وقت مشاوره

وقت مشاوره: ما با بهره گیری از ابزارها و عکس برداری با اشعه ایکس، بیماری های لثه را بررسی خواهیم کرد. ابزاری که پروب periodontal نام دارد، برای سنجش ملایم عمق sulcus ها به کار می رود.

1402/10/18
2,153
2

 وقت مشاوره

 
 وقت مشاوره
 

ما با بهره گیری از ابزارها و عکس برداری با اشعه ایکس، بیماری های periodontal یا بیماری های لثه را بررسی خواهیم کرد. ابزاری که پروب periodontal نام دارد، برای سنجش ملایم عمق sulcus ها (شکاف v شکل کم عمق بین دندان و لثه) به کار می رود.

عمق یک sulcus سالم معمولا سه میلیمتر و یا کم تر است. بافت سالم لثه خون ریزی ندارد، بنابر این شما و دندان پزشکتان نباید در حین کار سنجش، خون ریزی ببینید. بیماری لثه یا بیماری periodontal سبب می شوند که sulcus عمیق شوند، به گونه ای که یک پاکت ایجاد شود.

یک پروب periodontal می تواند تعیین کند که آیا پاکتی در دهان شما ایجاد شده است و این که عمق این پاکت ها چقدر است. معمولا" با شدید شدن بیماری، عمق پاکت بیشتر می شود.

 
 
 
 
عکس های با اشعه ایکس
 

عکس های با اشعه ایکس مربوط به دندان ها ممکنست برای ارزیابی میزان استخوان ساپورت کننده دندان ها نیز به کار رود و همچنین برای آشکار کردن سایر مشکلاتی که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست.

در خلال ملاقات، همه گونه تلاشی انجام خواهد شد تا به شکایت های عمده ای که از بابت دندان های خود دارید، رسیدگی شود. برای انجام این کار، فعالیت های زیر انجام خواهد شد تا بتوان به تشخیص مناسبی رسید.

مرور کلی سابقه پزشکی شما، یک معاینه جامع دهانی (بررسی از بابت وجود پوسیدگی، سنجش عمق پاکت، تحلیل رفتن ها، تکان خوردن ها و غیره) و ارزیابی عکس های با اشعه ایکس.

 
اطلاعات بیمه ای
 

اطلاعات بیمه ای

هدف ما آن است که برای دست یابی به مراقبت بهینه و حفظ آن به شما کمک کنیم، چیزی که شاید لزوما هدف شرکت بیمه شما نباشد. واقعیت دیگر آن است که بیشتر بیماران دندان پزشکی درک نمی کنند که هر برنامه بیمه دندان پزشکی، یک محدودیت سالانه دارد.

مرکز ما هر کاری انجام خواهد داد تا شما را متوجه این موضوع کند و تلاش می کند تا بیشترین استفاده از منافع بیمه دندان پزشکی شما به عمل آید.

بیمه دندان پزشکی، قراردادی بین کارفرمای شما و شرکت بیمه دندان پزشکی است. منافعی که شما بدان خواهید رسید، بر اساس بندهای قرارداد است که این بندها بین کارفرمای شما و شرکت بیمه تبادل نظر شده اند و نه بر اساس کار مرکز دندان پزشکی.

متأسفانه بخشی از خدماتی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید یا آن خدمات را بخواهید، توسط بیمه دندان پزشکی پوشش داده نخواهد شد.

اگر حس می کنید که روش درمانی مربوط به شما ممکن است تحت بیمه پزشکی شما پوشش داده شود، می توانید درخواستی به شرکت بیمه ارائه دهید، ما خوشحال خواهیم شد تا به گونه ای که بتوانیم به شما کمک کنیم.

 
جلوگیری از پیدایش بیماری های لثه
 

راهنمائی های کوچک دندان پزشکی برای جلوگیری از پیدایش بیماری های لثه

درد ناشی از جراحی دندان پزشکی را با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID ها) کنترل کنید. این داروها -که شامل آسپرین و ایبوپروفن هستند- اغلب مؤثرتر از کدئین یا مواد مخدر مصنوعی می باشند. بهترین کار آنست که پیش از وقت ملاقات از NSAID ها استفاده کنید.

چون به هنگامی که دندان پزشک کار خود را آغاز می کند، این داروها در فرونشاندن واکنش درد بدن مؤثر هستند. سپس در روز استراحت پس از عمل جراحی، در فواصل منظمی از این داروها استفاده کنید.

NSAID ها نمی توانند توسط کسانی که به آسپرین آلرژی دارند، استفاده شوند. به سابقه زخم های دارای خون ریزی یا مشکلات مربوط به لخته شدن توجه کنید.

مشکلات مربوط به کلیه را در نظر داشته باشید. بیماران خانم، آیا باردار هستند؟ بهتر است که این داروها به همراه غذا مصرف شوند.

 
لبخند لثه ای
 

دندان پزشکی زیبایی می تواند "لبخند لثه ای" را تصحیح کند. یک Periodontist بافت اضافی را برش می دهد و یک خط لثه جدید ایجاد می کند. این روش با بیحسی موضعی انجام می شود و معمولا تا دو سه روز ناراحتی کمی وجود دارد.

برای نخ دندان، بهترین یا بدترین نوع وجود ندارد. این که چه نخ دندانی استفاده شود، تا حدی به این بستگی دارد که شما خودتان چه چیزی را ترجیح می دهید، و نیز فضای بین دندان هایتان چگونه است.

1. اگر فضای کمی بین دندان هایتان وجود دارد، از یک نخ نرم موم دار استفاده کنید.

2. موم سبب می شود که نخ دندان، کم تر ریش ریش شود. ولی موم لایه ای جزئی بر روی دندان ها باقی می گذارد که ممکنست پلاک را در خود نگه دارد.

3. Gide با روکش تفلونِ قابل ارتجاع است و برای سر خوردن آسان بین دندان ها طراحی شده است، بنابر این به ویژه برای کسانی خوب است که دندان های به هم چسبیده دارند. Gide هم به صورت نوار و هم به شکل نخ وجود دارد.

4. طعم نخ دندان مهم نیست، مگر آن که شما را تشویق به استفاده از آن کند. یک بار استفاده از نخ دندان در روز مهم تر از نوع نخ دندانی است که استفاده می کنید.

 
نخ دندان
 

وجود هورمون ها در قرص های جلوگیری از بارداری می تواند در برخی از بانوان منجر به التهاب مزمن لثه شود. بهداشت دقیق دهان و تمیز کردن مکرر دندان ها می تواند همه آن کاری باشد که لازم است شما برای مراقبت از مشکل انجام می دهید.

هر روزی که امکان بهره گیری از مسواک یا نخ دندان ندارید، دهانتان را چند بار با آب معمولی شستشو دهید.

این کار به بیرون ریختن ذرات غذایی که کنار دندان هایتان گیر کرده است، کمک می کند، ذراتی که به مدت طولاتی در دهان باقی بمانند، مشکل ساز خواهند شد. اهمیت این کار کدامست؟ ریشه های بدون حفاظ، نرم تر از مینای دندان هستند و آسان تر می توانند دچار پوسیدگی شوند.

 
التهاب مزمن لثه
 

آب نبات های سفت، تافی و قطرات ناشی از سرفه کردن، برای دندان هایتان بدتر از شیرینی هایی مانند شکلات است که آنها را می جوید و به سرعت قورت می دهید. علت چیست؟

شکر سبب می شود که بزاق شما به طور موقت اسیدی شود. اگر بزاق به مدتی طولانی بدان حالت باقی بماند (20-30 دقیقه پس از مکیدن هر آب نبات سفت)، باکتری ها به مدت بیشتری رشد می کنند و به آنها این فرصت داده می شود تا آسیب بیشتری به دندان ها و لثه هایتان بزنند.

والدینی که در بخش هایی زندگی می کنند که آب آشامیدنی آن دارای فلوراید است، ممکن است تصور کنند که کودکشان فلوراید کافی می گیرند و مینای دندان هایشان قوی تر می شود (SIGMA)، ولی آیا واقعا این طور است؟ واقعا نوزادان و کودکان چقدر آب آشامیدنی مصرف می کنند؟

این موضوع مهم را با دندان پزشک خودتان و یا یک pedodontist مطرح کنید (pedodontist کارشناس دندان پزشکی کودکان است). با پزشک متخصص کودکان صحبت کنید تا برنامه ای به شما بدهد که مطمئن شوید کودکتان فلوراید کافی برای دندان های در حال رشد خود دریافت می کند.

به یاد داشته باشید! بیشترین فایده فلوراید هنگامی است که جوانه های دندان در حال رشد کردن در استخوان های فک می باشند؛ پس از آن که دندان ها در دهان کودک جوانه زدند، فلوراید فایده خیلی کم تری خواهد داشت.

 
استخوان های فک
 

بیمارانی که دندان مصنوعی دارند، باز هم باید سالانه برای غربال گیری سرطان دهان، از نظر دندان پزشکی چک آپ شوند. بیمارانی که ایمپلنت دندان دارند، همچنان نیازمند آن هستند که بهداشت مناسب دهان را رعایت کنند. پلاک و تارتار همان گونه که به دندان ها می چسبند، به ایمپلنت هم متصل می شوند.

به همان تعداد دفعاتی که تمیزکاری دندان را انجام می دهید، "تمیز کاری" تخصصی پیرامون ایمپلنت را نیز انجام دهید. قطرات حاصل از سرفه، آنتی اسیدها و قرص های جویدنی ویتامین C معمولا دارای قندی است که ایجاد حفره می کند.

پس از استفاده از آنها، دهان خودتان را با آب شستشو دهید؛ این کار سبب می شود اسیدی که مسبب پوسیدگی دندان است، خنثی گردد.

مسدود کننده های مجرای کلسیم از قبیل Procardia (nifedipine) و Cardizem (diltzem) که برای مداوای فشار خون به کار می روند، می توانند سبب تورم لثه ها شوند.

هنگامی که این مشکل رخ می دهد، کنترل کردن خوب پلاک دشوار می شود. برای تمیز کاری های منظم و سنجش های خوب دهانی، به دندان پزشکتان مراجعه کنید. اگر تورم لثه به اندازه ای زیاد شود که در سلامت خوب دندان ها اختلال ایجاد کند، با دندان پزشک خود مشورت کنید.

 
تورم لثه
 

داروهای شیمی درمانی ممکن است به مانند بسیاری از داروهای دیگر، جریان بزاق شما را افزایش دهند. بزاق، کم تر در خشکی دهان سهیم است. چون بزاق به عنوان یک حائل برای خنثی کردن باکتری های مولد اسید عمل می کند، پوسیدگی دندان می تواند در بیمارانی که جریان بزاق آنها کم شده است، افزایش یابد.

هنگامی که متوجه می شوید دهانتان خشک است، تا جایی که می توانید آب بنوشید و بهداشت دهان بهتری را رعایت کنید. تلاش نکنید که دهانتان را با آب نبات و یا با سرفه کردن مرطوب کنید.

این سبب افزایش پوسیدگی دندان می شود. اگر باید از چیزی برای برطرف کردن خشکی دهان استفاده کنید، از آب نبات های بدون قند استفاده کنید (این آب نبات ها را می توانید در بخش دیابتی هر سوپرمارکت یا دراگ استوری پیدا کنید).

 
 وقت مشاوره - ویدیوهای بیشتر
 وقت مشاوره - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh
نسترن خرم
۱۳۹۹/۱۲/۰۳۰۰
پاسخعرض سلام و خسته نباشید.آیا امکانش هست بنده عکس دندان هام رو براتون ارسال کنم تا راهنماییم کنید؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۰۵۰۰

سلام سرکار خانم نسترن خرم گرامی.
از طریق لینک زیر می توانید عکس تون رو برای ما بفرستید:
https://drsojodi.com/send-your-cbct

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi