این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

مطب تخصصی ایمپلنت دندان و زیبایی دکتر علی سجودی

‎021 86 12 89 96 ‎021 88 08 29 41 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

پیامدهای بی دندانی روی صورت

پیامدهای بی دندانی روی صورت

پیامدهای بی دندانی روی بافت نرم : به دنبال بی دندانی تغییراتی در بافت نرم و خطوط صورت اطراف لب بینی و گونه اتفاق می افتد. این تغییرات با از دست دادن استخوان فکی (آلوئولار) تشدید می گردد.  

1400/09/04
11,822
0

پیامدهای بی دندانی روی بافت نرم 

 
بهترین دندانپزشک در غرب تهران 2


به دنبال بی دندانی تغییراتی در بافت نرم و خطوط صورت اطراف لب بینی و گونه اتفاق می افتد. این تغییرات با از دست دادن استخوان فکی (آلوئولار) تشدید می گردد. اتفاقی که بیش از همه می تواند خود را نشان دهد به صورت کاهش ارتفاع عمودی صورت (کلاپس) می باشد ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) که به دنبال خود تغییرات زیادی را در زیبایی صورت به وجود می آورد (نسبت به قبل از کشیدن دندان ها) و سبب عمیق شدن خطوط عمودی لب و صورت می شود. کاهش زاویه لیبیومنتال نیز پیامد دیگر تغییرات زیبایی در صورت می شود. همچنین در سایت perio اطلاعات مفیدی وجود دارد . 

 

اگر فردی تمام دندان های خود را از دست داده باشد رابطه بسته شدن دو فک (اکلوژن) به صورت کلاس 3 کاذب تغییر می کند. چانه به سمت جلو می چرخد و ظاهری بیرون زده (پروگناتیک) برای بیمار ایجاد می گردد. نتیجه این اتفاق این است که دهان بیمار در حالت استراحت صورتی غمگین به چهره فرد می دهد چرا؟ چون زاویه افقی لیبیال در گوشه های لب کاهش می یابد. در افرادی که صورت کوتاه تری دارند نیروی شدیدتر جویدن در آنها باعث تخریب بیشتر استخوان فک شده و تغییرات شدید تری در صورتشان پدیدار می شود و بالطبع افزایش ناراحتی را در آنها سبب می گردد. بهترین درمان برای این افراد ایمپلنت دندان می باشد.

در بیمارانی که دندان های خود را از دست می دهند خصوصا کسانی که دندان های قدامی فک بالا را از دست می دهند لبه (بردرborder) ورمیلیون لب (خط لب) نازک می شود. علت آن هم عدم ساپورت (پشتیبانی) پروتز و کاهش توانایی عضلات دور لب و دور بینی می باشد. این وضعیت با تخریب استخوان باقیمانده در ناحیه پرماگزیلا و کاهش سفتی عضلات صورت و عضلاتی که باعث لبخند می شوند و باعث بروز احساسات در چهره می شوند تشدید می شود و یک موقعیت عقب رفته را در صورت بیمار ایجاد می کند.

 


انقباضات عضلات دور لب و صورت و باکسیناتور در بیماران با تحلیل استخوان متوسط تا شدید عضلات شکلک ساز را به عقب و داخل جا به جا می کند. در نتیجه لب معکوس شده گونه ها گود می شود و یک شکاف باریک ایجاد می شود. چانه این افراد شبیه جادوگرها می شود افزایش خطوط عمودی چهره و لب ایجاد می گردد و حجم عضلات باکسیناتور و مستر (عضلات جونده) کاهش می یابد. خانم ها معمولا برای مخفی شدن این چهره نا زیبا و زشت از دو روش استفاده می کنند.

 
 

الف- این دسته از خانم ها یا اصلا رژ لب استفاده نمی کنند یا از آرایش خیلی کمی استفاده می کنند و به این ترتیب توجه کمتری را به خود جلب می کنند.

ب- رژ لب را روی پوست و بالاتر از خط ورمیلیون لب استفاده می کنند تا لب ها پرتر و حجیم تر دیده شود و همچنین گود شدن شیار بینی-لبی و افزایش عمق سایر خطوط عمودی لب و اطراف بینی می شود و با افزایش سن این تغییرات بیشتر می شود و با تخریب بیشتر استخوان این تغییرات تسریع می شود. بهترین درمان برای این افراد ایمپلنت است. همچنین در سایت nytimes اطلاعات مفیدی وجودی دارد.

 
تغییرات صورتی با تحلیل استخوان تسریع می شود. این تغییرات با افزایش زاویه کالوملا-فیلتروم همراه است. به این ترتیب بینی بزرگتر از زمانی به نظر می رسد که لب ها ساپورت کافی داشته باشند، در واقع، لب ها به نظر می رسد عقب تر قرار دارند. این مسئله برای مردان ناراحت کننده بوده و مردان برای مخفی کردن آن سبیل می گذارند.

مشکل دیگری که با افزایش سن رخ می دهد طویل تر شدن لب بالا است که به علت نیروی جاذبه و از بین رفتن توان عضلات است و در این حالت وقتی لب در حالت استراحت است دندان های قدامی کمتر دیده می شوند. به این قضیه (پیر شدن لبخند) گفته می شود زیرا هرچه بیمار جوان تر باشد در حالت استراحت لب بالا با لبخند زدن دندان ها بیشتر دیده می شود. همچنین در سایت deardoctor اطلاعات مفیدی وجود دارد. 
 
 
مشکل دیگری که بروز می یابد این است که اتصال عضلات منتالیس و باکسیناتور به بدنه استخوان فک پایین (مندیبل) تحت تاثیر قرار گرفته و عضلات شل و آویزان می شود که این حالت (غبغب) یا (چانه جادوگری) ایجاد می کند. این اتفاق با از دست رفتن دندان ها تشدید هم می شود چرا که کاهش توان جویدن و تحلیل استخوان با هم اتفاق می افتد. البته بیماران نمی دانند که این تغییرات بافت سخت و نرم به خاطر از دست دادن دندان ها است. به همین دلیل بر مراجعه دوره ای (هرشش ماه یکبار) به دندانپزشک تاکید شده است.
 
بهترین دندانپزشک در غرب تهران 20
بهترین دندانپزشک در غرب تهران 21

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر سجودی:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی - پلاک 4 - طبقه دوم - واحد 2
تلفن : 41 29 08 88 021 | 96 89 12 86 021
ایمیل : info@drsojodi.com

مسیر دسترسی:
میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi