کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 9 الی 17

دندان های بدرنگ

تعداد بازدید : 6412

تغییر رنگ دندانها چه عواملی سبب تغییر رنگ دندانها می شود ؟ 2 دسته تغییر رنگ در دندانها رخ می دهد . تغییر رنگ های خارجی و تغییر رنگ های داخلی تغییر رنگهای سطوح خارجی دندانها بسیار شایع هستند . این رنگدانها در دو دسته بیماران جوان و پیر می باشد .رنگدانها به رنگ های مختلف قابل مشاهده هستند و بیشتر در نواحی سردیکال دندانها یافت می شود 1 – این رنگدانها ممکن است مربوط به موارد زیر باشند .

دندان های بدرنگ

تغییر رنگ دندانها

چه عواملی سبب تغییر رنگ دندانها می شود ؟

2 دسته تغییر رنگ در دندانها رخ می دهد . تغییر رنگ های خارجی و تغییر رنگ های داخلی  

 فرم لمینت دندان http://drsojodi.com/Laminate  تست آنالیز لبخند http://drsojodi.com/smile-analysis-test

تغییر رنگهای سطوح خارجی دندانها بسیار شایع هستند . این رنگدانها در دو دسته بیماران جوان و پیر می باشد .رنگدانها به رنگ های مختلف قابل مشاهده هستند و بیشتر در نواحی سردیکال دندانها یافت می شود 1 – این رنگدانها ممکن است مربوط به موارد زیر باشند .

1 – بهداشت ضعیف دهان 2 – ترمیم های موجود 3 – خونریزی لثه ها 4 – تجمع پلاک 5 – عادتهای تغذیه ای 6 – حضور باکتری ها یا قارچهای رنگزا

در بیماران پیرتر ، رنگدانه های روی سطوح دندانها به احتمال بیشتر قهوه ای ، سیاه یا خاکستری بوده و روی نواحی مجاور بافتهای لثه یافت می شود .

علل ایجاد این رنگدانها

1 – نوشیدن زیاد قهوه و چای 2 – بهداشت ضعیف دهانی 3 – کشیدن سیگار یا تنباکو 4 – مصرف برخی غذاها یا داروها

راههای بر طرف کردن این پر رنگی چیست ؟

اغلب رنگدانه های سطحی به کمک اعمال پروفیلاکسی قابل برداشت است ، اما برخی از تغییر رنگهای سطحی ، ترمیم های رنگ دندان و نواحی معدن زدایی شده روی دندان ها با چنین تمیز کردنی قابل اصلاح نخواهند بود در این موارد باید از درمانهای لمینت ، سفید کردن دندانها ( Bleaching ) استفاده کرد .

ریزسابی و درشت سابی جزو اعمال پروفیلاکسی می باشند .

ریزسابی : این روش مشتمل بر برداشت فیزیکی روی سطح دندان می باشد و حذف عیوب و رنگدانه های سطحی با آن به این طریق قابل برداشت است . در این روش از خمیری ژل مانند و محلول در آب استفاده می شود مانند Prema در این مورد اگر عمق تغییر رنگ تا 2 /. میلی متر باشد رنگدانه از روی دندان حذف می شود .

خمیر Prema را روی دندان قرار می دهیم و با لاستیک مخصوص پروفیلاکسی مخصوص که لبه های پره دار دارد ، ماده را روی سطح دندان با سرعت کم ، می مالیم .فشار متوسط یکنواختی نیز روی دندان اعمال می گردد تا تمام رنگدانه ها به خوبی برداشته شود .

در انتهای درمان نیز فلوراید و لاستیک های پرداخت برای درخشندگی دندان استفاده می گردد .

درشت سابی : بر خلاف روش ریز سابی ، در این روش با فرزهای 12 پره ای پرداخت کامپوزیت و یا فرزهای الماسی ریزدانه مخصوص پرداخت ، با سرعت نسبتا بالاتری ، برای برداشت عیوب سطحی صورت می پذیرد .

از اسپری آب و هوا نیز هم برای خنک کردن دندان هم برای مرطوب نگه داشتن دندان به منظور سهولت تعیین میزان حذف پوسیدگی پیشنهاد می شود . در این روش رنگدانه های دندان بسیار آسان تر حذف می شوند و در پاره ای از موارد ترکیبی از روش ریزسابی استفاده می گردد .

روش درشت سابی برای برداشت عیوبی مثل لکه های سفید سطحی موضعی ( که قابل دوباره معدنی شدن نیستند ) مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh