این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت شخصی دکتر علی سجودی

دندان های بدرنگ

دندان های بدرنگ

تغییر رنگ دندان ها : چه عواملی سبب تغییر رنگ دندان ها می شود؟ 2 دسته تغییر رنگ در دندان ها رخ می دهد. تغییر رنگ های خارجی و تغییر رنگ های داخلی تغییر رنگ های سطوح خارجی دندان ها بسیار شایع هستند.

1394/12/02
10,284
4

تغییر رنگ دندان ها

 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 2

 

چه عواملی سبب تغییر رنگ دندان ها می شود؟

2 دسته تغییر رنگ در دندان ها رخ می دهد. تغییر رنگ های خارجی و تغییر رنگ های داخلی تغییر رنگ های سطوح خارجی دندان ها بسیار شایع هستند. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) این رنگدان ها در دو دسته بیماران جوان و پیر می باشد. رنگدان ها به رنگ های مختلف قابل مشاهده هستند و بیشتر در نواحی سرویکال دندان ها یافت می شود این رنگدان ها ممکن است مربوط به موارد زیر باشند.
1 – بهداشت ضعیف دهان 2 – ترمیم های موجود 3 – خونریزی لثه ها 4 – تجمع پلاک 5 – عادت های تغذیه ای 6 – حضور باکتری ها یا قارچ های رنگزا
 
 
 
 

دندانپزشکی زیبایی  و مطالب مفید درباره آن4دندانپزشکی زیبایی  و مطالب مفید درباره آن5

 

مطالعه بیشتر >>> فرم لمینت دندان


 
 
در بیماران پیرتر، رنگدانه های روی سطوح دندان ها به احتمال بیشتر قهوه ای، سیاه یا خاکستری بوده و روی نواحی مجاور بافت های لثه یافت می شود.
علل ایجاد این رنگدان ها
1 – نوشیدن زیاد قهوه و چای 2 – بهداشت ضعیف دهانی 3 – کشیدن سیگار یا تنباکو 4 – مصرف برخی غذاها یا داروها
راه های بر طرف کردن این پر رنگی چیست؟
اغلب رنگدانه های سطحی به کمک اعمال پروفیلاکسی قابل برداشت است، اما برخی از تغییر رنگ های سطحی، ترمیم های رنگ دندان و نواحی معدن زدایی شده روی دندان ها با چنین تمیز کردنیقابل اصلاح نخواهند بود در این موارد باید از درمان های لمینت، سفید کردن دندان ها (Bleaching) استفاده کرد. ریزسابی و درشت سابی جزو اعمال پروفیلاکسی می باشند.
 
 
 
 
ریزسابی: این روش مشتمل بر برداشت فیزیکی روی سطح دندان می باشد و حذف عیوب و رنگدانه های سطحی با آن به این طریق قابل برداشت است. در این روش از خمیری ژل مانند و محلول در آب استفاده می شود مانند Prema در این مورد اگر عمق تغییر رنگ تا 2 /. میلی متر باشد رنگدانه از روی دندان حذف می شود. خمیر Prema را روی دندان قرار می دهیم و با لاستیک مخصوص پروفیلاکسی مخصوص که لبه های پره دار دارد، ماده را روی سطح دندان با سرعت کم، می مالیم. فشار متوسط یکنواختی نیز روی دندان اعمال می گردد تا تمام رنگدانه ها به خوبی برداشته شود. در انتهای درمان نیز فلوراید و لاستیک های پرداخت برای درخشندگی دندان استفاده می گردد. همچنین در سایت dentistry.uiowa اطلاعات کاملی وجود دارد .
 
 

 

درشت سابی: بر خلاف روش ریز سابی، در این روش با فرزهای 12 پره ای پرداخت کامپوزیت و یا فرزهای الماسی ریزدانه مخصوص پرداخت، با سرعت نسبتا بالاتری، برای برداشت عیوب سطحی صورت می پذیرد. از اسپری آب و هوا نیز هم برای خنک کردن دندان هم برای مرطوب نگه داشتن دندان به منظور سهولت تعیین میزان حذف پوسیدگی پیشنهاد می شود. در این روش رنگدانه های دندان بسیار آسان تر حذف می شوند و در پاره ای از موارد ترکیبی از روش ریزسابی استفاده می گردد. روش درشت سابی برای برداشت عیوبی مثل لکه های سفید سطحی موضعی (که قابل دوباره معدنی شدن نیستند) مورد استفاده قرار می گیرد.

 
 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 20

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 21

نظرات کاربران

captcha Refresh
پریسا آصف
۱۳۹۹/۱۲/۱۲۰۰
پاسخبه نظرتون بلیچینگ وایت رنگ خوبی برای کامپوزیت هست؟
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۱۶۰۰

سلام وقت بخیر

انتخاب رنگ کامپوزیت کاملا بستگی به سلیقه شما دارد.

احمدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۶۰۰
پاسخسلام
روی دندون من یه لکه سیاه افتاده که با جرمگیری هم نرفتش امکانش هست راهنمایم کنید چیکار باید انجام بدم که اون لکه از بین بره ممنون
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر جناب احمدی گرامی در ابتدا باید معاینه کلینیکی بشید که مشخص بشه اون لکه چی هست بعد برای درمان اقدام کنیم

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi