این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند

هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند

هشت سوالی که مردم درباره لثه می پرسند: تا به حال لثه های شما پیوره شده است؟ حتما از خون ریزی و درد عفونت لثه هایتان به ستوه آمده اید ولی پیوره نشانه این است که به لثه هایتان خوب نرسیده اید.

1402/08/01
18,823
5

هشت سوالی که مردم درباره لثه می پرسند

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند
 

تا به حال برایتان پیش آمده است که لثه های شما پیوره کرده باشد؟ حتما از خون ریزی و درد عفونت لثه هایتان به ستوه آمده اید ولی پیوره نشانه این است که به لثه هایتان خوب نرسیده اید. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

سوالاتی که بیشتر مردم درباره سلامت لثه ها در ذهن شان دارند، مشترک است. ما در اینجا 8 سوال اصلی مردم درباره سلامت لثه و جراحی لثه همراه با پاسخ های آنها را برای شما آورده ایم.

 
 
 
 

هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - فرم پرسشنامه ایمپلنتهشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - فرم پرسشنامه لمینت

 

1) آیا راهی وجود دارد که من بتوانم از سلامت لثه هایم مطمئن شوم؟

لثه سالم بین دندان ها را پر می کند و از این رو حالت کنگره ای دارد. رنگ آن صورتی متمایل به قرمز است و در فرد بالغ در حد طوق فاصله بین تاج و ریشه قرار دارد. بین لثه و دندان در حالت عادی شیار باریکی وجود دارد که به آن شیار لثه می گویند و عمقی حداکثر تا حدود 3 میلی متر دارد.

سطح لثه در حالت طبیعی دان دان است. تغییر در هرکدام از فاکتورهای فوق می تواند نشانه ای از بیماری لثه باشد.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - سلامت لثه‌
 

2) پلاک میکروبی و جرم دندان چیست؟

پلاک میکروبی لایه ای است نازک شامل باکتری ها و میکروب ها که به صورت یک پدیده دایمی و در داخل دهان تمام افراد بالغ بر سطح دندان ها می نشیند. این لایه دارای مواد پروتئینی و سلول های پوششی و مواد دیگری با منشأ بزاقی است.

اما ساختمان اصلی این پلاک از میکروب ها تشکیل شده است. اگر یک گرم پلاک را به صورت خشک تهیه نماییم دارای دویست میلیارد (000. 000. 000. 200) باکتری است. این لایه چسبنده بر سطح دندان با شستشوی آب برطرف نمی شود و باید با روش های مکانیکی (مسواک زدن) آن را تمیز نمود.

با سخت شدن تدریجی پلاک میکروبی لایه ای به نام جرم تشکیل می گردد که به علت داشتن سطح زبر، مقادیر بیشتری پلاک میکروبی را بر سطح خود نگه می دارد.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - پلاک میکروبی
 

3) چرا بعضی لثه ها پیوره می کند؟

از این تعداد بی شمار میکروب که در پاسخ به سوال قبلی برایتان گفتم، عده ای برای لثه به شدت بیماری زا هستند و در صورت تمیز نشدن دقیق دندان ها سبب بروز بیماری های لثه می گردند. مهم ترین نوع بیماری های لثه عبارتند از ژنژیویت (التهاب لثه) و پریودنتیت (تخریب استخوان اطراف دندان).

در ژنژیویت که به معنای التهاب لثه است، استخوان اطراف دندان سالم است ولی در پریودنتیت که عامه مردم به آن پیوره می گویند، استخوان اطراف دندان دچار تخریب می گردد. همواره مسیر پیشرفت بیماری لثه از ژنژیویت به سوی پیوره می باشد. پس اگر بیماری لثه در مرحله اول کنترل گردد، می توان از تخریب استخوان نیز جلوگیری نمود.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - چرا بعضی لثه‌ها پیوره می‌کند
 

از مهم ترین علایم التهاب لثه می توان به خون ریزی از لثه و تغییر رنگ لثه اشاره نمود. در بسیاری از موارد قوام لثه در اثر التهاب، نرم و متورم می گردد و گاهی اوقات لثه دچار افزایش حجم نیز می گردد.

تبدیل ژنژیویت به پیوره معمولاً به دلیل عدم رعایت کافی بهداشت دهان و در صورت مستعد بودن فرد خصوصاً از نظر عوامل ایمنی بدن صورت می گیرد.

علایم بیماری در این موارد خون ریزی از لثه، بوی بد دهان، درد گنگ در فک ها، احساس درد بین دندان ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن مثلاً خلال دندان در بین دندان ها، ترشح چرک از لثه، لقی دندان، ریخته شدن خون روی بالش، جابه جا شدن دندان ها، گیر کردن غذا بین دندان ها، آبسه در لثه و موارد دیگر می باشد.

از علایمی که معمولاً موردنظر دندانپزشک می باشد عمیق شدن شیار لثه است که همگام با تحلیل استخوان صورت می گیرد، تحلیل استخوان نیز از روی رادیوگرافی تعیین می گردد.همچنین در سایت researchgate اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - تبدیل ژنژیویت به پیوره
 

4) بیماری های قلبی باعث پیوره می شوند؟

امروزه رابطه میان بیماری های قلبی عروقی (تنگی عروق قلب) و عفونت های دهانی (خصوصاً بیماری های لثه) شناخته شده است. تنگی عروق قلب به صورت بروز یک لایه از سلول های مرده و کریستال های کلسترول و پروتئین و.... در داخل رگ های با قطر متوسط است که به تدریج با ایجاد این لایه به تنگ شدن عروق منجر می گردد.

از مهم ترین عوامل مستعد کننده بیماری های قلبی و عروقی به فشار خون، بالا بودن کلسترول، کشیدن سیگار، سن، دیابت، استرس و کم تحرکی اشاره می گردد که امروزه عفونت های دهانی و بیماری های لثه نیز به این فاکتورهای خطر اضافه می گردد.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - بیماری‌های قلبی باعث پیوره می‌شوند؟
 

5) از کجا بفهمم که لثه ام بیمار شده است؟

خون ریزی از لثه، بوی بد دهان، درد گنگ در فک ها، احساس درد بین دندان ها، احساس خارش در لثه، تمایل به فرو بردن مثلاً خلال دندان در بین دندان ها، & ترشح چرک از لثه، لقی دندان، ریخته شدن خون روی بالش، جابه جا شدن دندان ها، گیر کردن غذا در بین دندان ها، آبسه در لثه به طور خلاصه باید بدانیم که فاکتورهای ایمنی ترشح شده در داخل بدن در اثر بیماری و التهاب لثه در ایجاد و افزایش پلاک های پلاکتی در داخل عروق قلب موثر است.

تحقیقات نشان داده اند که در افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی می باشند میزان بیماری های لثه بیش از افراد سالم است. از آنجایی که عامل اصلی تمام بیماری های لثه پلاک میکروبی است، منطقی است قبل از ایجاد و پیشرفت بیماری در برطرف کردن آن بکوشیم.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - از کجا بفهمم که لثه‌ام بیمار شده‌است؟
 

6) بهترین روش برای پیشگیری از پیوره چیست؟

بهترین راه نگهداری بهداشت دهان استفاده از مسواک می باشد. حداقل دفعات توصیه شده برای مسواک زدن دو بار در شبانه روز می باشد. از آنجایی که بیش از تعداد دفعات مسواک زدن، روش مسواک زدن اهمیت دارد، توصیه می شود روش مسواک زدن را از دندانپزشک خود سوال نمایید.

به نظر متخصصان لثه بهترین روش مسواک زدن دندان به این ترتیب است: مسواک را با زوایه 45 درجه نسبت به سطح دندان به سمت لثه نگه دارید و به مسواک حداقل ده تا پانزده مرتبه حرکت لرزشی دهید. سپس می توانید چند مرتبه مسواک را به سمت نوک تاج بچرخانید.

این عمل را ناحیه به ناحیه و سپس در سطح داخل دندان ها نیز انجام دهید. از مسواک زدن روی سطوح جونده دندان ها نیز غافل نشوید. نواحی بین دندان ها را باید با نخ دندان و در صورت باز بودن دندان ها از یکدیگر با خلال دندان یا برس های بین دندان تمیز نمایید.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - بهترین روش برای پیشگیری از پیوره چیست؟
 

معاینات منظم دوره ای 6 ماه یکبار برای بررسی دندان ها و لثه ها همیشه توصیه می گردد. به خاطر داشته باشید همیشه پیشگیری از درمان بهتر است. پس با رعایت دقیق بهداشت دهان سعی کنید از ایجاد بیماری های لثه جلوگیری نمایید.

در صورت بروز علایم بیماری های لثه که آنها را شناختید، سعی کنید قبل از ایجاد مراحل پیشرفته بیماری با کنترل منظم و درمان های ساده در نزد دندانپزشک خود از پیشرفت بیماری و از دست رفتن احتمالی دندان های ارزشمند تان جلوگیری نمایید.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - معاینات منظم دوره‌ای لثه
 

7) جرم گیری مینای دندان را نازک می کند؟

جرم به صورت فیزیکی بین لثه و دندان شما فاصله می اندازد و چسبندگی لثه به دندان را از بین می برد بنابراین لثه ها شل شده و تحلیل می روند. به همین علت است که خیلی اوقات پس از جرم گیری تصور می کنید از بلندی لثه هایتان کاسته شده و بین دندان ها فاصله افتاده است.

اما حقیقت این است که لثه های شما در اثر وجود جرم، عقب نشسته اند و این فاصله تا به حال توسط جرم پر شده بود و قابل رویت نبود. وقتی جر م ها را بر می دارید، تازه متوجه می شوید که لثه های شما بر اثر وجود جرم تا چه اندازه تحلیل رفته اند.

جرم به عنوان کانونی برای رشد و فعالیت میکروب های بیماری زا برای لثه شماست که محصولات سمی این میکروب ها لثه ها را بیمار می کند. یک لثه سالم صورتی رنگ و براق بوده و محکم به سطح دندان چسبیده است اما ترشحات و مواد زاید ناشی از فعالیت این میکروب ها، موجب التهاب و عفونت لثه می شود و به همین دلیل است که لثه در مجاور جر م ها، قرمز، شل و اسفنجی است.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - جرم‌گیری مینای دندان را نازک می‌کند؟
 

شاهکارهای جرم به همین جا ختم نمی شود. به دنبال التهاب لثه، استخوان اطراف دندان نیز تحلیل رفته و دندان با از دست دادن بافت های نگه دارنده خود به مرور زمان لق خواهد شد. جالب است بدانید نتایج مطالعات جدید نشان داده اند، بیماری های لثه باعث تشدید بیماری های سایر اعضای بدن می شوند.

سموم باکتری های موجود در جرم با انتشار در رگ های خونی لثه وارد سیستم گردش خون می شود و می تواند موجب بالا رفتن قند خون در افراد دیابتیک، تشدید بیماری های قلب و عروق و حتی زایمان زودرس شود.

فواصل جرم گیری برای افراد مختلف، متفاوت است. اگر بهداشت دهانی شما مناسب باشد، بیماری های لثه نداشته باشید و میزان مواد معدنی بزاقتان کم باشد، احتمالاً در فواصل زمانی بیشتری نیاز به جرم گیری خواهید داشت. هر 6 ماه به دندانپزشک مراجعه کنید تا نیاز شما به جرم گیری را با توجه به شرایط تان پیش بینی کند.

 
هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - چند وقت به چند وقت باید جرم‌گیری کنم
 

8) چند وقت به چند وقت باید جرم گیری کنم؟

مینای دندان با داشتن بیش از 96 درصد مواد معدنی یکی از سخت ترین مواد موجود در جهان است که تنها الماس آن را تراش می دهد. ابزارهای جرم گیری از آلیاژهایی ساخته شده اند که به سختی الماس نیست و نمی توانند مینای دندان را برداشته و به آن آسیب برسانند.

در عین حال هنگام جرم گیری نوک وسیله فقط با جر م ها در تماس است و با رعایت اصول صحیح جرم گیری، هیچ خطری دندان و مینای آن را تهدید نمی کند.

 

هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - ویدیوهای بیشتر

هشت سوالی که مردم درباره لثه می‌پرسند - گالری تصاویر
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
رویا عبدی نژاد
۱۴۰۰/۰۴/۱۷۰۰
پاسخدرود بر شما جناب آقای دکتر سجودی عزیز
من قصد دارم ارتودنسی انجام بدم 25 سالمه و دو دندانم هم باید ایمپلنت بشه.
ابتدا ایمپلنت انجام بدم یا ارتودنسی؟
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۴/۱۹۰۰

سلام وقت به خیر

جهت پاسخ به سوال شما نیاز به معاینه کلینیکی میباشد.

در صورت تمایل به تعیین وقت ویزیت میتوانید با مطب تماس بگیرید.

شماره تماس:88082941

همچنین میتوانید مقاله زیر در ارتباط با ایمپلنت را مطالعه بفرمایید.

https://drsojodi.com/Dental-implants-cost

 

مهسا
۱۳۹۹/۰۲/۰۶۰۰
پاسخسلام
برای جراحی لثه احتیاج قبلش جرمگیری انجام بدم
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم مهسا گرامی
در صورتی که جرم زیادی وجود داشته باشه اطراف دندان ها و لثه ی شما بهتر هست جرمگیری انجام شود

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi