این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

تخفیف ویژه ایمپلنت لیزری آمریکایی، تا 20 درصد تخفیف به مدت محدود برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

سایت شخصی دکتر علی سجودی

رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها

رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها

رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها - محققان برزیلی به رابطه ی بین حمله صرع و وضعیت لثه ها در بیماران پریودنتال پی برده اند. بیماری های پریودنتال در سراسر دنیا بسیار شایع بوده و ربطی به سطح اقتصادی افراد ندارد.

1401/08/02
5,408
5

رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها

آنها دریافتند که این بیماران در مقایسه با گروه کنترل به طرز قابل توجهی نسبت به بهداشت ضعیف دهان و دندان، تورم و عفونت لثه حساس ترند. به علاوه، تناوب حملات صرعی لازم است که توجه بیشتری به سلامت دندان ها و کیفیت بهداشت این قسمت از بدن خود داشته باشند. (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

طبق آمار "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها" ( CDC )، هر یک از 2 نفر بزرگسال آمریکایی بالای 30 سال مبتلا به بیماری های پریودنتال هستند. که نیاز به جراحی لثه برای درمان بیماری پریودنتال آنها می باشد.

رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها
 

موسسه ی سلامت جهانی تخمین می زند که نوع حاد این بیماری ها که منجر به از دست دادن دندان ها می شود در 15 تا 20 درصد میانسالان یافت می شود. طبق آمار CDC، فقط  در امریکا، 3/2 میلیون بزرگسال و 467711 کودک، مبتلا به انواع درجات بیماری صرع هستند، و هر ساله حدود 150 هزار مورد جدید از این بیماری گزارش می شود. همچنین در سایت knowyourteeth اطلاعات کاملی وجود دارد.

این تحقیق با عنوان "رابطه ی بین بیماری های پریودنتال و شدت حمله ها در بیماران صرعی علاج ناپذیر" در مجله ی اینترنتی اروپایی صرع چاپ شد. این تحقیق حاصل کار مشترکی از محققان دانشگاه "سائوپائولوسیتی" و دانشگاه "کمپیناس" می باشد.

 
 

اما اگر بخواهیم به طور کلی به عوارض و مشکلات صرع در دهان و دندان بپردازیم، به دو دسته تقسیم می شود:

1) عوارض ناشی از بروز حمله

2) عوارض ناشی از دارو درمانی

 
عوارض ناشی از بروز حمله صرع
 

1) عوارض ناشی از بروز حمله

عوارض ناشی از بروز حمله صرع عبارتند از پارگی ها و صدمات و جراحات وارده به بافت نرم (مخاطات، لب و زبان)، شکستگی های استخوان فکین (در مواردی که حملات شدید است) و شکستگی های دندان. نکته ای که ذکر آن مهم است این است که این جراحات و شکستگی ها می تواند در تشخیص وجود فعالیت های تشنجی به فرد عمل کننده کمک کند.

در بررسی ای که توسط ربرج وهمکارانش روی 100 بیمار مبتلا به حملات تشنجی صورت گرفته است گویای این واقعیت است که در این افراد علل بروز حملات متفاوت است. از کل افراد تحت بررسی 44 نفر (44%) دچار ضایعات دهانی شده اند که جمعا 52 جراحت دهانی به ایشان وارد شده است و از این میزان 48 مورد مربوط به ناحیه زبان بوده و بقیه مربوط به یک مورد لب بالا، در مورد لب پائین و یک مورد گونه.

در افرادی که دچار حملات صرع پایدار میشوند جراحات زبانی شدیدتر است که در 5% موارد نیاز به درمان های جراحی بوده است. بیشترین ناحیه میانی – کناری است ، خصوصا در زبان که دچار جراحات می شود ناحیه سمت چپ زبان بیشتر آسیب می بیند.

نحوه جلوگیری از بروز این عوارض ونحوه مقابله با آنها در مقاله دندان پزشکی بیماران صرع مطرح شد و در هر صورت وجود کوفتگی و اسکارهای نواحی صورت از علایمی است که باید دندانپزشک را به وجود صرع مشکوک کند.

 
عوارض دهانی ناشی از دارو درمانی در بیماران صرعی

 

2) عوارض دهانی ناشی از دارو درمانی:

مهمترین عارضه دهانی در بیماران مصروع بروز هیپرپلازی لثه با افزایش حجم غیر آماسی لثه ناشی از مصرف فنی توئین است. بیماری هیپرپلازی یک نوع بیماری التهاب لثه می باشد. البته مواردی هم از تغییرات لثه در افرادی که داروی پریمیدن دریافت می کرده اند گزارش شده است.

نکته ای که ذکر آن لازم بنظر می رسد این است که برخی داروهای دیگر نظیر Cyclospoirne و Mifidipine می تواند باعث افزایش حجم لثه شوند لذا باید بین هیپرپلازی ناشی از این داروها و فنی توئین تشخیص افتراقی داده شود.

Cyclosporine: داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی است و معمولا” در افرادی استفاده می شود که پیوند اعضاء داشته اند.

Mifidipine: دارویی که در بیماران قلبی استفاده می شود.

 
عارضه در بیماران صرعی - وقوع هیپرپلازی
 

تعیین میزان بروز این عارضه در بیماران صرعی بدلیل معیارهای مختلف در مطالعات مشکل است میزان وقوعی که گزارش شده است بین 0 تا 100 درصد است ولی آمار دقیق تر میزان آن را 3 تا 84 درصد بیان داشته است بنظر می رسد که تمایل به پیشرفت هیپرپلازی در جوانان بیشتر است، همچنین تحقیقاتی دیگر نشان می دهد که امکان وقوع هیپرپلازی بین سنین 11تا 15 سال بیشتر از سنین دیگراست.

 
رابطه بین بیماری صرع و وضعیت لثه ها - مطب دکتر سجودی

نظرات کاربران

captcha Refresh
ریحانه رضایی
۱۴۰۰/۰۴/۲۱۰۰
پاسخسلام روز به خیر
درمان عقب بودن فک پایین در 10 سالگی چیست؟
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۴/۲۳۰۰

سلام وقت به خیر سرکار خانم رضایی گرامی

درمان عقب ماندگی فک پایین در سن 10 سالگی دستگاه فانکشنال است.

 

نیوشا صانع
۱۴۰۰/۰۴/۲۱۰۰
پاسخآقای دکتر من 39 ساله هستم و از 15 سالگی متوجه بیماری لثه و تحلیل آن شدم.چند دندان هم از دست دادم .حالا فاصله کف لثه با دندانها زیاد است. در طی این سالها بیماری لثه را کنترل و درمان کردم.اگر بخوام ایمپلنت انجام بدم این فاصله تحلیل لثه چطور جبران میشود؟
دکتر سجودی
۱۴۰۰/۰۴/۲۳۰۰

عرض سلام و روز به خیر خدمت شما سرکار خانم صانع گرامی

برای ایمپلنت حتما باید پودر استخوان برای شما گذاشته شود تا استخوان فک بازسازی شود.

در صورت تمایل میتوانید مقاله ایمپلنت دندان را در لینک زیر مطالعه کنید.

https://drsojodi.com/Dental-implants-cost

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi