این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

کامپوزیت فلو

کامپوزیت فلو

کامپوزیت فلو: قابل سیلان محتوای پرکننده کمتری داشته و متعاقبا خواص فیزیکی آنها مثل مقاومت در برابر سایش واستحکام نیز در مقایسه با کامپوزیت های دارای محتوای بالاتر پرکننده نیز پایین تر است

1402/08/29
13,566
0

کامپوزیت فلو

 
کامپوزیت فلو

کامپوزیت دندان قابل سیلان محتوای پرکننده کمتری داشته و متعاقبا خواص فیزیکی آنها مثل مقاومت در برابر سایش واستحکام نیز درمقایسه با کامپوزیت های دارای محتوای بالاتر پرکننده نیز پایین تر است (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید)

این مواد همچنین انقباض حین پلیمریزاسیون بسیار بیشتری را نیز نشان می دهند و باید همواره در لایه های نازک به کار روند با وجود این که سازندگان، کاربرد وسیع تر این کامپوزیت ها را پیشنهاد می کنند.

ولی این مواد به نظر می رسد برای کاربرد در برخی از ترمیم های کلاس 1 کوچک، به عنوان مواد مسدود کننده شیارها و فرورفتگی، به هنوان مواد مخصوص تعمیر لبه ها به شکل رایج تر به عنوان اولین قطعه کامپوزیت در نقش لاینر زیر کامپوزیت های هایبرید یا قابل متراکم سازی، مناسب ترند.

باوجود این که قابلیت مرطوب سازی مطلوب، سهولت کاربرد و ویژگی های کاربردی از اختصاصات معمول این مواد است، ولی موارد تجویز بالینی کاربرد این مواد محدود است.

 
 
کامپوزیت فلو- کامپوزیت های هیبریدی
 
فرم پرسشنامه ایمپلنت - کامپوزیت فلوفرم پرسشنامه لمینت - کامپوزیت فلو
 

گرانروی و مقاومت در برابر نشاندن، امکان مقادیری جابجایی نوار ماتریکس در جهت طرفی حین نشاندن فراهم می کردند در حال حاضر مطالعات بالینی طویل المدت در باب کامپوزیت های متراکم شدنی موجود نیست تا بتواند نقش پل ارتباطی بین مزایای ارتقاء یافته این مواد با نتایج بالینی بهبود یافته آنها در مقایسه با کامپوزیت های هایبرید را ایفاء نماید.

ابداع این مواد تلاشی در جهت حصول دو هدف است:

1- ترمیم ساده تر تماس پروگزیمال
2- ایجاد مشابهت با خواص کاربرد آمالگام
 
کامپوزیت متراکم شده - کامپوزیت فلو
 

کاربرد فلو در دندانپزشکی:

این کامپوزیت در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

استفاده در چاله ها
پر کردن کلاس III و V
تعمیرات نقص مینای دندان
بازسازی اولیه دندان
کلاژهای دندانی
تعمیر کامپوزیت رزین
کولاژ دندان های شکسته
ثبات رنگ و دوام

این امکان برای کامپوزیت های فلو وجود دارد که به گوشه و کناره‌های حفره هایی که پر کردن آن‌ با یک کامپوزیت معمولی دشوار است، جریان یابند. این کامپوزیت ها معمولا به صورت یک سرنگ همراه با سرتیپ های کوچک عرضه می شود.

که باعث می شود برای حفره های کوچک کاربردی تر باشند. یکی دیگر از مزایای این کامپوزیت این است که می تواند در لایه های بسیار نازک شکل بگیرد و مانع از تشکیل حباب و یا حفره در مواد شود.

این کامپوزیت ها خاصیت چسبناکی کمتری دارد، بنابراین بهتر تطابق می‌یابد. هرچند برای بدست آوردن این جریان، تولیدکنندگان مجبور به عدم استفاده از برخی ذرات فیلر هستند.

البته آنچه که باعث می شود این کامپوزیت‌ها برای برخی از ترمیم‌ها مناسب باشند، مانع از کارایی آن‌ها در ترمیم‌های دیگر می‌شوند. با این حال، همه کامپوزیت های فلو یکسان نیستند. مواد جدیدتر دارای فیلر بالاتر از نمونه های قبلی خود هستند که برخی از معایب شناخته شده را بهبود می‌بخشند.

این مواد هنوز کاملا به هیچیک از این دو هدف نرسیده اند.همچنین در سایت webmd اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
ویدیوهای بیشتر - کامپوزیت فلو
گالری تصاویر - کامپوزیت فلو
 

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi