این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

چرا روکش ایمپلنت من، که با چسب متصل شده است؛ همواره می افتد؟

چرا روکش ایمپلنت من، که با چسب متصل شده است؛ همواره می افتد؟

چرا روکش ایمپلنت من، همواره می افتد؟ اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان دارید، برای اتصال روکش دندان روی ایمپلنت می توانید از اتصال با چسب استفاده کنید یا پیچ.

1402/01/29
36,488
0

چرا روکش ایمپلنت من، که با چسب متصل شده است؛ همواره می افتد؟

 
چرا روکش ایمپلنت من، که با چسب متصل شده است؛ همواره می افتد؟
 

اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان دارید، دکتر چندین انتخاب را پیش روی شما می گذارد چرا که ایمپلنت دندان انواع مختلف دارد. می توانید ایمپلنت زیرکونیا بگذارید یا تیتانیومی، می توانید روکش دندان دست ساز طلب کنید یا دیجیتالی.

می توانید اگر شرایط لازم را دارید، ایمپلنت یک مرحله ای بگذارید یا دو مرحله ای و برای اتصال روکش دندان روی ایمپلنت می توانید از اتصال با چسب استفاده کنید یا پیچ.

 
 
 
 

افتادن روکش ایمپلنت

اتصال روکش دندان به ایمپلنت اگر با پیچ باشد مزیت هایی در بر دارد از جمله این که این روش انعطاف پذیری بیشتری دارد و می تواند به اصلاح ایمپلنتی که در راستای دلخواه قرار نگرفته است کمک کند. چسباندن روکش به ایمپلنت از نظر زیبایی هم مطلوب تر است به خصوص برای دندان های جلویی.

اما کاشت دندان با چسب یا اتصال روکش دندان به ایمپلنت با چسب معایبی هم دارد مانند این که اگر به دلیلی روکش باید برداشته شود این کار بسیار سخت تر از روکشی است که با پیچ متصل شده است. مثلا فرض کنید روکش دندان ترک خورده یا شکسته است یا پیچ اباتمنت (قطعه واسطه بین روکش و ایمپلنت) شل شده است.

باید دندانپزشک روکش را در بیاورد اما این کار دشوار است در حالی که در مورد روکش پیچ شده به ایمپلنت بسیار ساده است. مشکل دیگر استفاده از چسب دندان برای اتصال روکش به ایمپلنت این است که چسب زیر روکش که در تماس با بافت ها قرار می گیرد ممکن است منجر به عوارضی شود که طی آن درمان ایمپلنت با شکست مواجه می شود.

 
افتادن روکش ایمپلنت
شکل- تصویر سمت راست اتصال روکش دندان به ایمپلنت با پیچ و تصویر سمت چپ اتصال با چسب دندان را نشان می دهد.
 

عوارض مربوط به چسب ایمپلنت دندان

برای بدن چسب ایمپلنت همانند یک ماده خارجی مهاجم در دهان، تلقی می شود. چسب محل مناسبی برای پلاک و جرم است. یکی از دلایل ناموفق شدن درمان کاشت ایمپلنت دندان، بقایای چسب در حاشیه مخاطی است که مسئله ساز می شود. اما این مشکلی نیست که فورا متوجه آن شوید.

گاهی اوقات تاثیر چسب بر بافتهای اطراف ایمپلنت پس از یک یا چند سال، مشخص می شود. ضایعات التهابی که در اثر تماس چسب با بافت ها به وجود می آیند، می توانند مخرب باشند و منجر به تحلیل رفتن شدید استخوان و حتی از دست دادن ایمپلنت شوند.

تحلیل رفتن استخوان شاید بدترین عارضه ای است که برای کسی که ایمپلنت دندان کاشته است ممکن است روی دهد. چرا که تحلیل رفتن استخوان اطراف ایمپلنت احتمالا به معنی از دست دادن ایمپلنت دندان خواهد بود. شکست درمان ایمپلنت نه تنها درد زیادی عایدتان می کند بلکه تاثیر منفی بر کیفیت زندگی می گذارد چون جای دندان دوباره خالی می شود.

بقایای چسب که در تماس با بافت ها قرار گرفته است اگر هم باعث تحلیل رفتن استخوان نشود، ممکن است تاثیر مخربی بر بافت های نرم مانند لثه بگذارد. به خصوص از نظر زیبایی این اتفاق تاثیر بسیار بدی بر نتیجه کاشت دندان دارد. حتی اگر ایمپلنت همچنان به استخوان فک متصل باشد ، هایپرپلازی بافت نرم یا پسروی لثه ناشی از التهاب حاصل از چسب باعث می شود نتیجه درمان ایمپلنت برای بیمار و دکتر غیر قابل قبول باشد.

 

عوارض ناشی از چسب روکش ایمپلنت دندان چگونه درمان می شود؟

اگر چسب روکش دندان مشکلاتی ایجاد کرده باشد که منجر به ناموفقیت ایمپلنت دندان شده است، گزینه های پیش رو برای بیمار به شدت محدود هستند. تحلیل رفتن و تخریب بافت نرم و استخوان در اثر بقایای چسب دندان می تواند منجر به نواقص بصری و زیبایی شود که به شدت ترمیم آنها سخت است.

هنگامی که ایمپلنت بیمار با شکست مواجه می شود باید پیوند استخوان و بافت نرم انجام دهد و یک سال صبر کند تا دوباره این محل آماده پشتیبانی ایمپلنت شود. حتی با این وجود باز هم زیبایی نتیجه کاشت ایمپلنت دندان قابل پیش بینی نیست.

 

پیشگیری از ناموفق شدن درمان کاشت ایمپلنت در اثر چسب دندان

عوارض ناشی از چسبی که برای اتصال روکش به ایمپلنت دندان استفاده می شود، اغلب قابل اجتناب است. اگر دندانپزشک متخصص ایمپلنت، اقداماتی انجام دهد که مطمئن شود هیچ چسب اضافی زیر حاشیه مخاطی باقی نمانده است، احتمال چنین عوارضی کاهش می یابد. دندانپزشک باید در مرحله پاک کردن چسب اضافی، خیقی دقیق و وسواسی عمل کند.

توصیه می شود عکس اشعه ایکس گرفته شود تا اطمینان حاصل شود همه چسب کامل برداشته شده است. این روش بی نقص نیست. کاستی مشهود این روش در این است که چسب اضافی لینگوال /پالاتال (زبانی / کامی) و فیشیال (چهره ای) در عکس رادیوگرافی دیده نمی شود. به همین علت بررسی بصری و لمسی نیز لازم است.

یک راه دیگر جلوگیری از عدم موفقیت کاشت ایمپلنت دندان در اثر بقایای چسب دندان این است که از اباتمنت سفارشی استفاده شود. اباتمنت سفارشی امکان می دهد بتوان از پاک کردن کامل چسب ایمپلنت مطمئن شد.

اگر اباتمنت سفارشی درست طراحی شده باشد، متخصص می تواند روکش دندانی مطابق با شکل آناتومی بسازد و تمیز کردن چسب اضافی آسانتر شود. همچنین می توان آن را با مارجین سوپراژنژیوال (بالای لثه) طراحی کرد که پاک کردن چسب اضافی را راحت تر می کند.

 
اگر چسب روکش ایمپلنت دندان دردسرساز شد چه باید کرد؟
 

اگر چسب روکش ایمپلنت دندان دردسرساز شد چه باید کرد؟

هنگامی که چسب اضافی باعث عدم موفقیت ایمپلنت دندان شد، باید دندانپزشک فورا وارد عمل شود تا آسیب به حداقل برسد. اولین قدم برداشت چسب اضافی تا حد ممکن است. سپس دکتر سطح ایمپلنت را ضد عفونی و پاکسازی می کند و بافت های تخریب شده را برمی دارد. هر گونه جسب باقی مانده می تواند جلوی بهبودی بافت ها را گرفته و مشکلات دیگری به وجود بیاورد.

اگر ناموفقیت ناشی از چسب دندان که برای اتصال روکش استفاده شده است اتفاق بیفتد، بیمار باید نقش فعالی در حل این مشکل ایفا کند. باید بیمار پیگیری های لازم را انجام دهد و هر گونه دستور دندانپزشک مانند مراقبت های خانگی اعم از شستشوی دهان و غیره را انجام دهد.

با این حال ممکن است این روش ها موفق نباشند و مشکل را حل نکنند. در این صورت عمل جراحی دیگری ممکن است لازم باشد تا نواقص رفع شوند. در سایت aegisdentalnetwork مقاله های بسیار خوبی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر و برنامه درمانی متناسب با شرایط خود با متخصص ایمپلنت صحبت کنید.

 

چسب دندان از کجا تهیه کنیم؟

چسب دندان یا همان چسب روکش که در دندانپزشکی به آن سمان هم گفته می شود به صورت دائم و موقت می باشد که انواع مختلفی دارد که به خاطر شرایط مختلف آن و همچنین نحوه استفاده صحیح آن معمولا در دسترس همه افراد نیست اگر چسب روکش شما مکرر می افتد باید به این فکر باشید که مشکل را به طور پایه ای حل کنید و حتما با کمک دندانپزشک باید این مسئله برطرف گردد.

استفاده خودسرانه از چسب دندان می تواند در بعضی مواقع عواقب سخت و جبران ناپذیری مثل از دست دادن همان روکش یا به طور کلی آن دندان یا ایمپلنت منجر شود. اما اگر به دلایل دیگری و با توصیه مستقیم دندانپزشک مجبور به استفاده از چسب دندان شدید، حتما باید مقدار استفاده شده و نحوه استفاده آن را به طور کامل و صحیح انجام دهید.

این چسب دندان ها را می توانید از فروشندگان مواد دندانپزشکی که عموما در مرکز خاصی وجود دارند و یا بعضی از داروخانه ها، تهیه کنید. ضمن اینکه شما هزینه یک بسته کامل چسب دندان را پرداخت می کنید که لزوما مقدار بسیار کمتری را نیاز دارید و طبعا هزینه بسیار بیشتری را باید پرداخت نمائید.

 
 

کاشت ایمپلنت دندان + روکش  دندان + لذت داشتن دندان زیبا و سالم

چرا روکش ایمپلنت من، که با چسب متصل شده است؛ همواره می افتد؟  - ایمپلنت دندان

بهترین متخصص ایمپلنت دندانی یا ایمپلنتولوژیست برای درمان ایمپلنت باید دانش عملی کافی را داشته باشد.
بهترین متخصص ایمپلنت علاوه بر موارد فوق باید دید فنی برای تجویز پروتز برای بیماران داشته باشد.
 
در صورتی که یک یا تعدادی از دندان هایتان را از دست داده اید و نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،
برای تعیین وقت مشاوره حضوری با ما در ارتباط باشید.
 
 
چرا روکش ایمپلنت من همواره می افتد؟ - ویدیوهای بیشتر
چرا روکش ایمپلنت من همواره می افتد؟  - گالری تصاویر
 

نظرات کاربران

captcha Refresh

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi