کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 9 الی 17

دندان سایش یافته

تعداد بازدید : 4870

دندانهای سایش یافته وقتی مینای دندان سایش یابد دندان حساس می شوند  و بلیشتر مستعد پوسیدگی می گردند چندین علت برای ایجاد این سایش ها می توان برشمرد و روشهای مختلفی برای درمان دندانهای سایش یافته وجود دارد . یکی از علت های دندان سایش یافته Abrasion می باشد که بریدگی V شکل است

دندان سایش یافته

دندانهای سایش یافته

وقتی مینای دندان سایش یابد دندان حساس می شوند  و بلیشتر مستعد پوسیدگی می گردند چندین علت برای ایجاد این سایش ها می توان برشمرد و روشهای مختلفی برای درمان دندانهای سایش یافته وجود دارد .

یکی از علت های دندان سایش یافته Abrasion می باشد که بریدگی V شکل است که در اثر نیروهای مکانیکی ایجاد می شود مانند 1 – محکم کشیدن دندان به تنهایی 2 – با خمیر دندانهای ساتیره 3 – از مسواک های دارای موهای زبر ، امروزه مسواکهای سخت یا Harتجویز نمی گردد و کاملا منسوخ شده می باشند 4 – جویدن مداد یا یخ 5 – پرسنیگرلب یا زبان علتهای دیگر ایجاد در این پدیده می باشند .

علت دیگر Erosien می باشد که غالبا بریدگی بشقابی شکل است که در درجه اول در اثر حل شدن شیمیایی اتفاق می افتد مانند نوشیدن مداوم مواد اسیدی مانند نوشابه های گازدار ( که حاوی اسید سیتریک هستند ) ، آب میوه های دارای اسید سیتریک یا رفلکس دستگاه گوارش و معده که منجر به حالت تهوع در بیمار می گردد و بخاطر وجود محتویات اسیدی روی دندان اثر Erosion اتفاق می افتد .

علت دیگر سایش دندان ایدیوپاتیک می باشد که به نام Abfraction گفته می شود که در اثر نیروهای شدید الکفررالی ، خمش در ناحیه طوق دندان رخ می دهد ، این اثر از ترک های ریز در مینای نازک در ناحیه الکزرالی تر از محل اتصال آغاز می گردد و با سایش ناشی از مسواک زدن تشدید می گردد . این بریدگی ها و شکست های مینا و ترک خوردگی آن پیشرونده بوده و در صورت عدم حذف عامل ایجاد کننده با گذشت زمان وسعت می یابد .

یکی دیگر از علتهای سایش دندان مسئله Ahrition می باشد . این مسئله بخاطر کاهش تدریجی مینا رخ می دهد .این مسئله وقتی اهمیت می یابد که بدانیم صحبت کردن و غذا خوردن نیز سبب سایش دندان Ahrition می شود اما این مسئله سبب سایش زیاد و خارج از حد نرمال نخواهد شد . یکی از موارد مشخص ایجاد آن ، براکسینرم یا دندان کروچه می باشد ( بهم فشردن با نیروهای زیاد ( تحت فشار ) دو فک برهم ) براکسینرم بیشتر در شبها رخ می دهد و به همین غلت بیمار از سایش دندانهای خود آگاهی ندارد . دندانپزشک با توجه به مشاهده دندان و شنیدن توضیحات بیمار تصمیم به ترمیم ناحیه می گیرد . اگر ناحیه دارای نقصی پوسیدگی وجود داشته باشد حتما باید ترمیم شود . بکار بردن چسب عالی یا اصطلاح خفیف ناحیه ( سنمتوپلاستی ) کاربرد دارد . اگر ناحیه دارای التهاب لثه باشد ( مثلا گیر پلاک ) باید ناحیه ترمیم شود . در غیر اینصورت التهاب لثه پیشروی خواهد کرد .

اگر زیبایی ناحیه موقعیت حیاتی در زیبایی داشته باشد حتما باید ترمیم شود مخصوصا اگر در ناحیه قدامی باشد . اگر ناحیه دارای بریدگی ، حساسیت بیش از حد داشته باشد استفاده از عوامل اتصال یابنده به عاج یا حساسیت زدا را می توان به کار برد . اگر ناحیه دارای بریدگی بیش از حد بزرگ یا عمیق باشد استحکام دندان در ناحیه طوق ممکن است به مخاطره می افتد و با ترمیم وسیع ناحیه می توان دندان را مستحکم کرد و زیبایی ناحیه را نیز تامین کرد .                                                                                                                      

 

 

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

 

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh