این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت شخصی دکتر علی سجودی

دندان سایش یافته

دندان سایش یافته

دندان های سایش یافته : وقتی مینای دندان سایش یابد دندان حساس می شوند و بیشتر مستعد پوسیدگی می گردند چندین علت برای ایجاد این سایش ها می توان برشمرد و روش های برای درمان دندان های سایش یافته وجود دارد.

1394/12/02
11,110
4

دندان های سایش یافته

 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 2

 
وقتی مینای دندان سایش یابد دندان حساس می شوند و بیشتر مستعد پوسیدگی می گردند چندین علت برای ایجاد این سایش ها می توان برشمرد و روش های مختلفی برای درمان دندان های سایش یافته وجود دارد. ( پیشنهاد میشود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید ) یکی از علت های دندان سایش یافته Abrasion می باشد که بریدگی V شکل است که در اثر نیروهای مکانیکی ایجاد می شود مانند:
 
1 – محکم کشیدن دندان به تنهایی 2 – با خمیر دندان های ساتیره 3 – از مسواک های دارای موهای زبر، امروزه مسواک های سخت یا Har تجویز نمی گردد و کاملا منسوخ شده می باشند 4 – جویدن مداد یا یخ 5 – پرسنیگر لب یا زبان علت های دیگر ایجاد در این پدیده می باشند.
 
 

دندانپزشکی زیبایی  و مطالب مفید درباره آن4دندانپزشکی زیبایی  و مطالب مفید درباره آن5

 

مطالعه بیشتر >>> فرم لمینت دندان


 
 
علت دیگر Erosien می باشد که غالبا بریدگی بشقابی شکل است که در درجه اول در اثر حل شدن شیمیایی اتفاق می افتد مانند نوشیدن مداوم مواد اسیدی مانند نوشابه های گازدار (که حاوی اسید سیتریک هستند)، آب میوه های دارای اسید سیتریک یا رفلکس دستگاه گوارش و معده که منجر به حالت تهوع در بیمار می گردد و بخاطر وجود محتویات اسیدی روی دندان اثر Erosion اتفاق می افتد. علت دیگر سایش دندان ایدیوپاتیک می باشد که به نام Abfraction گفته می شود که در اثر نیروهای شدید الکزرالی، خمش در ناحیه طوق دندان رخ می دهد، این اثر از ترک های ریز در مینای نازک در ناحیه الکزرالی تر از محل اتصال آغاز می گردد و با سایش ناشی از مسواک زدن تشدید می گردد. این بریدگی ها و شکست های مینا و ترک خوردگی آن پیشرونده بوده و در صورت عدم حذف عامل ایجاد کننده با گذشت زمان وسعت می یابد. همچنین در سایت deardoctor اطلاعات کاملی وجود دارد .
 
 
 
 
یکی دیگر از علت های سایش دندان مسئله Ahrition می باشد. این مسئله بخاطر کاهش تدریجی مینا رخ می دهد. این مسئله وقتی اهمیت می یابد که بدانیم صحبت کردن و غذا خوردن نیز سبب سایش دندان Ahrition می شود اما این مسئله سبب سایش زیاد و خارج از حد نرمال نخواهد شد. یکی از موارد مشخص ایجاد آن، براکسینرم یا دندان کروچه می باشد (بهم فشردن با نیروهای زیاد) تحت فشار (دو فک برهم) براکسینرم بیشتر در شب ها رخ می دهد و به همین علت بیمار از سایش دندان های خود آگاهی ندارد. دندانپزشک با توجه به مشاهده دندان و شنیدن توضیحات بیمار تصمیم به ترمیم ناحیه می گیرد. اگر ناحیه دارای نقصی پوسیدگی وجود داشته باشد حتما باید ترمیم شود. بکار بردن چسب عالی یا اصطلاح خفیف ناحیه (سنمتوپلاستی) کاربرد دارد. اگر ناحیه دارای التهاب لثه باشد (مثلا گیر پلاک) باید ناحیه ترمیم شود. در غیر اینصورت التهاب لثه پیشروی خواهد کرد.
 
 

 

اگر زیبایی ناحیه موقعیت حیاتی در زیبایی داشته باشد حتما باید ترمیم شود مخصوصا اگر در ناحیه قدامی باشد. اگر ناحیه دارای بریدگی، حساسیت بیش از حد داشته باشد استفاده از عوامل اتصال یابنده به عاج یا حساسیت زدا را می توان به کار برد. اگر ناحیه دارای بریدگی بیش از حد بزرگ یا عمیق باشد استحکام دندان در ناحیه طوق ممکن است به مخاطره می افتد و با ترمیم وسیع ناحیه می توان دندان را مستحکم کرد و زیبایی ناحیه را نیز تامین کرد.

 
 

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 20

بهترین دندانپزشک در غرب تهران 21

نظرات کاربران

captcha Refresh
سهیلا ربانی
۱۳۹۹/۱۲/۱۲۰۰
پاسخسلام آقای دکتر حدودا دوماه پیش به دندانپزشک مراجعه کردم برای چکاپ دندانم،که بهم گفتن دندان پنج سمت چپ فک پایین پوسیدگی داره و با کامپوزیت پرش کردن.الان موقع غذا خوردن اذیت میشم و درد شدیدی رو حس میکنم،دوباره مراجعه کردم و دندانم رو ترمیم کردن و تراش دادن،اما باز هم مشکلم حل نشد.
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۱۶۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم سهیلا ربانی گرامی

در خصوص درمان دندان های خلفی مثل دندان های شماره 5 و 6 با کامپوزیت، این حساسیت های متعاقب ترمیم طبیعی میباشد.البته بعضی از بیماران نسبت به سرما و گرما حساسیت دارند و آنچه مهم است روند کاهش حساسیت میباشد.بهتر است 2 تا 6 ماه صبر کنید.اگر این حساسیت به مرور از بین رفت نیازی به عصب کشی نمیباشد، اما اگر این درد روی زندگی روزمره شما تاثیر گذاشته بهتر است عصب کشی انجام بشه.

 

 

 

 

هما
۱۳۹۹/۰۲/۰۶۰۰
پاسخسلام
دندون پدرم روش بسیار خورده شده با ترمیم کردن درست میشه یا احتیاج به عصب کشی هست
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر سرکار خانم هما گرامی اگر به ریشه و عصب نرسیده باشد و احساس درد ندارند با ترمیم سطحی دندان مشکل حل می شود
انشالا بعد از اتمام ویروس کرونا همراه با عکس دندون ایشان به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید که درمان های لازم برای ایشان انجام شود

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi