این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سجودی کاملا محفوظ می باشد

سایت دکتر علی سجودی

‎98 21 88 08 29 41+ ‎98 21 86 12 89 96+ شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن

دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن

یکی از مهمترین شاخه های رشته دندانپزشکی مربوط می شود به دندانپزشکی زیبایی منظور از این اصطلاح این است که برای بالابردن عملکرد دندان ها صورت می پذیرد.

1401/10/10
59,290
4

دندانپزشکی زیبایی و هر آنچه که باید بدانید

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن
 

آنچه که در ادامه خواهید خواند:

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن3
 

دندانپزشکی زیبایی در واقع به زیبایی و ظاهر دندان های شما مربوط می شود. که شما می توانید جدا از سلامت دندان های خود لبخندی زیبا را به چهره خود هدیه دهید (پیشنهاد می شود مقاله همه چیز درباره لمینت دندان را مطالعه بفرمایید) که این عامل نیز یکی از هنرهایی موجود در علم دندانپزشکی می باشد.

و دندانپزشکان سعی بر این دارند که علاوه بر سلامت دندان ها لبخندی زیبایی را به افراد هدیه کنند. در رشته دندانپزشکی رشته هایی آموزش داده می شوند که مربوط به زیبایی بوده که پروتز های دندانی و ارتودنسی از جمله این تخصص ها به حساب می آیند.

در غیر این صورت دندانپزشکی زیبایی یک رشته رسمی به حساب نمی آید و کسانی که در این عرصه فعالیت دارند پی به فروش رساندن محصولات خود می باشند.

 
 
 
 
دندانپزشکی زیبایی - فرم پرسشنامه ایمپلنتدندانپزشکی زیبایی - فرم پرسشنامه لمینت
 

 در دندانپزشکی زیبایی روشی که بیش از همه به کار رفته می شود سفید نمودن دندان ها می باشد. سفید شدن دندان ها در دندانپزشکی و موادی که دندانپزشک جهت سفید کردن دندن های زرد رنگ به کار می برد موثرتر واقع بوده است.

همچنین ماندگاری بیشتری را به دنبال خواهد داشت به نسبت موادی که جهت سفید نمودن دندان ها به بفروش رسیده و هر شخصی می تواند به تنهایی از آن با هزینه کمتری از دندانپزشکی استفاده کند.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن6
 

جهت زیبا نمودن ظاهر دندان ها با تغییر در شکل مینا سبب رفع فراز و نشیب در آن شده، که  گاهی در دندان های برخی از افراد شاهد شکستگی های ریز بوده که از این راه می توان جهت برطرف نمودن این شکستگی استفاده کرد.

باید به این نکته توجه داشت که مینای دندان هرگز قابل برگشت نبوده و در برخی از موارد مشاهده می شود که عاج دندان با خطراتی دست و پنجه نرم می کند. که این روش با نام های دیگری نیز شناخته شده است.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن7
 

با شکل دندان به دندان ها که توسط تراشیدن  میلیمتری لایه هایی از دندان صورت می پذیرد ایجاد طرح گفته می شود. که خود یک درمان فوری در دندانپزشکی به حساب می آید که دندانپزشک توسط آن دندان های شکسته، ترک دار، خمیده و همینطور دندان هایی که روی هم سوار شده اند را اصلاح می نماید.

افرادی که از ارتودنسی استفاده می کنند این روش نیز برای آنها مورد استفاده قرار می گیرد که باید دانست که این روش برگشت ناپذیر می باشد. که با شکل دادن دوباره دندان در واقع در ظاهر و طول و موقعیت دندان تغییر حاصل می گردد.

 

روش فیلینگ کامپوزیت:

دندانپزشکان در این روش بر روی سطح دندان ها ترکیبی که از مواد که همانند مینا بوده بر روی دندان های فرد قرار داده و بعد از آن  فرم مورد نظر را به آن اعمال نموده و بعد از اینکه استحکام خود را حفظ نمود مورد پولیش قرار می گیرد.

پل دندان: در برخی از موارد دندان های مصنوعی به فک اتصال داده می شوند و در موارد دیگر نیز به صورت یک پل با یکدیگر اتصال برقرار می کنند. توسط این روش دندان مصنوعی به دندان های طبیعی مجاور با استفاده از یک قلاب متصل داده می شود ولی این روش روشی قدیمی بوده زیرا وجود این قلاب ها در دهان قابل مشاهده می باشد برای همین خیلی مورد پسند قرار نمی گیرد.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن8
 

پل های دندان دارای جلوه ای زیبا بوده و کاملا بی دردسر که از این دو موارد می توان از ویژگی های بارز این روش نام برد. راحت بودن از استفاده این پل ها به قدری است که فرد گاهی فراموش می کند از اینکه دندانی مصنوعی در دهان دارد و در برخی از موارد نیز از اتصال جهت ترمیم دندان ها استفاده می شود.

پل های چسبان: در مواردی که ستون و پایه های کنار دندان سالم بوده عاری از هیچگونه پر شدگی باشد، پل چسبان را می توان مورد استفاده قرار داد تا زیبایی و ظاهر دندان های شما بیشتر باشد. تفاوت عمده این روش با روش اتصال در این است که به مقدار خیلی کمی از مینای دندان تراش داده می شود.

به طوری که این روش در حفظ سلامت دندان های مجاور نیز تأثیر گذار است و آسیبی به آنها وارد نخواهد کرد. و در مرحله بعد پل های چسبان را به محل های از دندان که تراشیده شده می چسبانند. همچنین در سایت nytimes اطلاعات کاملی وجود دارد. 

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن9
 

لامینت(لمینت):

موارد تشکیل دهنده لمینت از پرسلن بوده  که لایه ای با ضخامتی کم و نازک می باشد که مستقیماً بر روی دندان در دندانپزشکی زیبایی چسبانده می شود موارد استفاده از لمینت در مواقعی است که دندان ها دارای فوصل در بین آنها بوده است.

یا اینکه  تغییر رنگ در آنها به گونه ای است که با روش های سفید کننده دندان جوابی قابل قبول نمی گیرند. که استفاده از این روش برای ایجاد زیبایی لبخند بسیار مورد پسند در بین افراد واقع شده است.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن10
 

استفاده از روش های مختلف از جمله روش های ذکر شده در بالا جهت رفع  نامرتبی و یا  تغییر رنگ دندان ها  جهت بازسازی دندان ها و لثه و ایجاد زیبایی در لبخند شما تنها یک هدف به دنبال دارد و آن هم حفظ سلامت دندان ها و ایجاد نظم در آنها بوده که رازی همچون سلامتی را به همراه دارد.

از طرفی می توان گفت با توجه به اینکه اصلاح طرح لبخند و یا ترمیم و  دندان ها با وجود اینکه با مراجعه به دندانپزشکی زیبایی  هزینه آور بوده  و با زمانی که به خود اختصاص می دهد پر دردسر نیز می باشد. پس توصیه ما به شما مراقبت شدید از دندان هایتان می باشد تا از بروز آسیب دیدگی در آنها جلوگیری شود.

با وجود اینکه مراقبت های لازم را انجام دادید اما باز هم دندان ها دچار آسیب دیدگی شدند می توانید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان هایتان را مورد معالجه قرار دهید تا از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری شود.

و بیمار باید این نکته را بداند که دندانپزشک دوست او و دندان های او بوده و تنها هدفش خدمت کردن می باشد و دندانپزشک نیز باید بداند بیمار به وی جهت دستیبابی به سلامت دندان هایش نیاز دارد و فردی مورد اعتماد برای اوست.

جدا از این هر فرد باید این مسأله را در نظر داشته باشد که علاوه بر مراقبت هایی که برای دندان هایش انجام می دهد باید حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کرده تا از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کند.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن11
 

یکی از مهمترین شاخه های رشته دندانپزشکی مربوط می شود به دندانپزشکی زیبایی. منظور از این اصطلاح این است که برای بالابردن عملکرد دندان ها و همچنین بهبود یافتن میزان زیبایی آنها عملیاتی صورت می پذیرد تا به این هدف نزدیک تر شود.

در واقع می توان اینگونه عنوان کرد که یک دندانپزشک در واقع علاوه بر اینکه باید دارای علم کافی باشد باید یک هنرمند نیز باشد. تلفیقی از علم و هنر در دندانپزشک می تواند منجر به کاری با کیفیت در خروجی شود.

علاوه بر اینکه هدف از دندانپزشکی بالا بردن سلامت دهان و دندان است هدف بعدی آن بالا بردن میزان زیبایی خنده نیز می باشد. البته باید گفت که رشته دندانپزشکی زیبایی به صورت تخصصی نداریم و عملا گروهی از دندانپزشکان خودشان در این شاخه در حال فعالیت هستند. مثلا در امریکا هیچگاه این رشته به عنوان یک رشته رسمی در دانشگاه شناخته نشد.

در این میان دو تخصص بسیار مهم وجود دارد که نمی توان میان آنها و مباحث زیبایی دندان ها ارتباطی قائل نشد. این دو تخصص عبارتند از ارتودنسی و پروتزهای دندانی. برای تخصص گرفتن در این رشته ها باید در ابتدا مدرک دندانپزشکی داشته باشید و سپس به مدت سه سال نیز به ادامه تحصی در آن رشته بپردازید.

از جمله مواردی که در دندانپزشکی زیبایی صورت می پذیرد می توان به درمان های بیلیچینگ و یا سفید کردن دندان ها اشاره کرد. البته امروزه شاهد هستیم که برای سفید کردن دندان ها در داروخانه حتی بدون نسخه پزشک داروهای زیادی وجود دارد اما کاری که یک دندانپزشک در این زمینه انجام می دهد به مراتب تخصصی تر و دارای ماندگاری بالاتری خواهد بود.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن12
 

یکی از کارهایی که در دندانپزشکی زیبایی انجام می شود تا ظاهر دندان ها مرتب تر از قبل شوند و پستی و بلند آنها گرفته شود شکل دادن به مینای دندان ها است.

البته باید به این نکته توجه داشت که مینای دندان دیگر برگشت ناپذیر است و با برداشتن آن گاهیی ممکن است به عاج دندان آسیب های جدی وارد شود. پس این کار حتما باید توسط یک متخصص واقعی دندانپزشکی صورت پذیرد. اما یکی دیگر از کارهایی که در دندانپزشکی زیبایی انجام می شود ایجاد طرح است.

در واقع منظور از ایجاد طرح شکل دادن دوباره به دندان ها است. ممکن است بر اثر فرسایش و دندان قورچه شکل دندان ها تغییر کرده باشد و نیاز است که از یک متخصص زیبایی در این زمینه استفاده شود تا دوباره شکل اصلی را به آنها باز گرداند.

اما یکی دیگر از کارهایی که در دندانپزشکی زیبایی انجام می شود فیلینگ کامپوزیت نام دارد. در این روش از یک ترکیب مینا مانند استفاده شده که بروی سطح دندان قرار خواهد گرفت. بعد از اینکه این ترکیب بروی دندان قرار گرفت و شکل خود را بدست آورد و سفت شد نوبت به پولیش کشیدن می رسد تا به آن شکل لازم و مناسب داده شود.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن13
 

مریلند بریج، دندان‌های مصنوعی هستند که میان دو عاج دندان قرار داده می‌ شود تا مکان دندانی که خالی است را پر کند. آن دو عاج، دندان مصنوعی را به دو دندان کناری متصل نگه می‌ دارد. از این روش برای کسانی که یک یا چند دندانشان را از دست داده‌اند استفاده می‌ شود.

این نوع دندان مصنوعی مانند سایر دندان‌ هایی مصنوعی، قابل برداشتن و گذاشتن نیستند. در نواحی دندان که فشار کمتری را متحمل می‌ شوند مانند دندان‌ های جلویی، از مریلند بریج استفاده می‌ شود. پل‌ های پایه دار یا مریلند بریج باعث تصحیح گاز زدن و صحبت کردن می‌ شود.

افراد دارای این پل‌ های دندانی، الزام به رعایت جدی بهداشت دهان و دندان دارند؛ گرچه، این دندان‌ها تا ده سال یا حتی بیشتر دوام می‌آورند.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن14
 

با وجود اینکه در هر لحظه از زندگی شاهد تغییراتی در علم و تکلنولوژی بوده اید و شاهد پیشرفت هایی هستید که با این وجود زیبایی مقوله ای به حساب می آید که در همه حال از دیر باز تا به امروز از اهمیت بالایی برخوردار می بوده است.

و از جمله این زیبایی ها دارا بودن یک لبخند زیبا به شما در همه مراحل و موقعیت های زندگی از جمله از نظر عاطفی و اجتماعی، موقعیت مشاغل بهتر و موفقیت های چشمگیری را برای شما به ارمغان می آورد.

و دلیل آن بر این امر بر این است که دندان ها و لبخند در زیبایی فرد نقش اساسی به دنبال دارد و سبب بالا رفتن جذابیت در فرد شده و به دنبال آن اعتماد به نفس بالا را برای افراد به همراه دارد.

برای افرادی که از داشتن این زیبایی در دندان هایشان محروم هستند با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی شاهد آن هستید راه حلی در نظر گرفته شده که این راه حل ها در دندانپزشکی زیبایی این توانایی را دارند که شما مشکلات زیبایی دندان های خود را نزد آنها برطرف نمائید.

اصلاح طرح لبخند نزد دندانپزشکی زیبایی به گونه ای است که آنها با در نظر گرفتن قرینه بودن دندان ها در دو سمت دهان و همچنین برابر بودن طول دندان ها و همچنین نکات بسیار ریز دیگری که طبق به کار بردن تکینیک های مورد ارزیابی قرار می گیرد. با رفع نمودن هر کدام از این نقص ها زیبایی لبخند برای شما خلق می شود.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن15
 

درمان های دندانپزشکی زیبایی گونه های مختلفی دارد که اساسی ترین این درمان ها موارد ذکر شده در زیر می باشد:

لمینت(لامینت) دندان که به دو نوع سرامیکی و کاموزیتی تقسیم بندی می شود. جراحی جهت زیباسازی لثه که با این کار با بلند نمودن طول تاج دندان ها و همچنین بلندی و یا برفرمی موجود در لثه برطرف می گردد. بلیچینگ و یا سفید کردن دندان ها

در این متن از دندانپزشکی زیبایی به شرح برخی از روش های زیبایی طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی می پردازیم:

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن16
 

بلند نمودن لثه یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی به حساب می آید که با انجام این راه منجر به شکل دادن و همچنین بلند شدن لثه می گردد. و بدین صورت می باشد که با شکل دادن به لایه های دندان ها به شکلی زیبا و متقارن نمایش داده می شوند.

عواملی متعددی از جمله: مصرف دارو های خاص، انجام ارتودنسی زیبایی و همینطور التهاب لثوی سبب بزرگی غیر طبیعی در لثه های افراد می گردد. روش استرداد گاز گرفتن برای آن دسته از افرادی کابرد دارد که دندان های آنها به ساییدگی منجر شده که این ساییدگی ممکن است علت آن رفلاکس های اسیدی باشد.

با به کار بردن این روش بر روی دندان های خود توسط دندانپزشکی زیبایی به دندان هایشان حجم و بعد دوباره داده و لبخند زیبایی را به فرد هدیه داد. در برخی از موارد مشاهده می شود که با به کار بردن این روش چروک هایی که در اطراف گوشه لب دیده می شود برطرف گردد. و ناراحتی فرد برای ایجاد این چروک ایجاد شده از بین برود و احساس جوانی به او دست بدهد.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن17
 

ترمیم دندان های شکسته یک کار رایج به حساب می آید  که امکان این کار در زمان های نه چندان دور امکان پذیر نبود، و با وجود اینکه امکان ست نمودن رنگ دندان خود با قسمتی که ترمیم شده امکان پذیر نبود در حال حاضر با پیشرفت در علم دندانپزشکی با ترمیم دندان های شکسته دیگر نمی توان آن را جدا از دندان دید و تشخیص داد که دندانی ترمیم شده است.

و قبلاً دندانپزشکان جهت ترمیم دندان های شکسته  مواد سرامیکی را مورد استفاده قرار می دادند که هزینه بالایی را نیز در بر داشت. و این کار به نحوی انجام می شد که که این مواد را روی دندان ها می چسباندند.

و یا اینکه با نوعی چسب روی دندان ها را پوشش می دانند که جهت انجام این کار تنها کافی بود مقداری از این چسب را روی دندانی که شکسته شده بمالند. و پر کردن دندان ها با مواد چسبدار به زیبایی دندان کمک کرده و سبب طبیعی جلوه دادن دندان ها می گردد.

در مورد عمر دندان های ترمیم شده لازم به ذکر است که به عوامل مختلفی بسته است که از جمله این عوامل می توان از باکتری های موجود در دهان، ترکیب بزاق و همچنین تغذیه و بهداشت دهان و دندان  و... نام برد.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن18
 

مواد به کار رفته جهت ترمیم دندان ها در دندانپزشکی زیبایی: در زمان های گذشته جهت پر نمودن دندان ها موادی را مورد استفاده قرار می دادند که ساخته شده از فلزهایی گوناگون از جمله: آمالگام، طلا و در برخی از موارد پرسلن بود.

ولی در حال حاضر برای پر کردن دندان ها تنها پرسلن که عاری از جیوه بوده مورد استفاده قرار می گیرد. که با انجام این روش ظاهر دندان ها طبیعی نمایش داده می شوند. که طریقه قرار گیری آن بر روی دندان ها بدین صورت است که توسط مواد چسبنده رزین به دندان ها چسبانده می شود.

پس از پر نمودن قسمت هایی از دندان ها که آسیب دیده اند  ممکن است مجدداً عیب هایی وجود داشته باشد،به همین دلیل سطح بالایی دندان باید کاملاً پوشش داده شود.

در حال حاضر دندانپزشکان در زمینه دندانپزشکی زیبایی مواد مختلفی را برای ترمیم دندان ها پیشنهاد می دهند که این مواد به رنگ طبیعی دندان خیلی نزدیک بوده  که نظر افراد خواستار همین عامل هستند.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن19
 

چگونگی اخذ تخصص دندانپزشکی زیبایی:

بعد از اخذ  مدرک دندانپزشکی عمومی بعد از قبول شدن فرد در آزمون دستیاری طی مدت زمان 3 سال به طور فشرده قادر خواهد بود که در زمینه ترمیمی و زیبایی تخصص دریافت کند.

وسیع ترین انجمن دندانی در دنیا که آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا نام دارد، عضو های تشکیل دهنده این سازمان از متخصصین، دندانپزشکان عمومی، بهداشت کار دهان و دندان و تکنسین آزمایشگاه و دانشجو تشکیل شده است که تمرکز این افراد به بالا رفتن توانایی و علم آنها در زمینه دندانپزشکی زیبایی می باشد.

که با وجود اینکه آغاز کار آنها از سال 1984 آغاز گردیده اما تا به امروزه توانسته تعداد زیادی را در آمریکا و دیگر کشور ها به خود جذب کند.

همانطور که می دانید در سال هایی گذشته نیاز به رسیدگی به دندان ها باعث شد تا انسان به فکر راه چاره باشد. بنابراین رفته رفته علمی به نام دندانپزشکی به وجود آمد تا درد را در ناحیه دندان تسکین دهد و از خرابی دندان ها جلوگیری کند و علاوه بر آن در ترمیم آنها موثر باشد.

اما این تنها برای کارهایی بود که انجام دادن آنها ضروری بوده است و انجام ندادنشان باعث بروز اتفاقات بدتری برای فرد می شده است. اما در سال های اخیر علمی به نام دندانپزشکی زیبایی به وجود آمده است.

هدف از به وجود آمدن این رشته این است که زیبایی را برای فرد به ارمغان بیاورد. در این رشته کارهایی انجام می شود که برعکس رشته دندانپزشکی، انجام ندادنش برای بیمار هیچ ضرری ندارد ولی انجام دادنش برای زیبایی فرد مفید است و اعتماد به نفس را در افراد تقویت می کند.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن20
 

این رشته نیاز همانند سایر رشته ها به دلیل نیاز انسان به وجود آمده است. ما امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که داشتن یک چهره زیبا و لبخندی دلنشین دیگر مزیت به شمار نمی رود بلکه یک نیاز است.

در دنیای مدرن امروز تقریا همه مردم دنیا امکانات بهداشتی برای سالم نگه داشتن دندان هایشان را در اختیار دارند و هر کشور و هر شهری دارای دندانپزشکی می باشد. در دنیای دیجیتالی و مدرن امروزی، برای اینکه یک شغل خوب و مناسب داشته باشیم می بایست ظاهری آراسته داشته و لبخندی زیبا بر روی لبان ما باشد.

بسیاری از افراد به طور طبیعی از این موهبت الهی برخوردار هستند ولی بسیاری از افراد متاسفانه دندان هایی نامنظم و نامطلوب دارند و با اینکه بهداشت دهانی را رعایت می کنند ولی لبخند دلنشینی ندارند و همین باعث می شود که در دید افراد جامه متفاوت با آنچه که واقعا هستند ظاهر شوند.

امروزه این مشکل برای افراد کاملا برطرف شده و می توانند با کمک گرفتن از رشته دندانپزشکی زیبایی ظاهر خود را زیبا کنند و چهره ای دلنشین و جذاب داشته باشند.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن21
 

چیزی که باعث می شود فردی خنده زیبایی داشته باشد و چهره ای مهربان را به همگان نشان دهد، نوع چینش دندان ها و منظم بودن آنهاست. بنابر این این رشته به اصطلاح چیدمان دندان ها و منظم کردن آنها می پردازد.

همانطور که می دانید در سنین نوجوانی و کودکی به افراد گفته می شود که زمانی که در دندانی در دهانشان در حال رویش است، به جای آن زبان نزنند زیرا باعث کج درآمدن آن می شود. ممکن است این ادعا ریشه علمی داشته باشد و کاملا درست باشد.

شاید هم چندان صحیح نباشد. پرداختن به این موضوع از بحث ما خارج است ولی نکته ای که باید در نظر داشت این است که چیدمان دندان ها و فرم قرار گرفتن آنها در کنار هم از همان زمانی شروع به شکل گیری می کند که فرد برای اولین بار صاحب دندان می شود.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن22
 

در آن زمان دندان ها شیری هستند و عمر بسیار کوتاهی دارند و انجام هر گونه عمل زیبایی بر روی دندان کاملا اشتباه و غیر اصولی محسوب می شود زیرا هزینه ای اضافی است و با از بین رفتن دندان تمامی زحماتی که پزشک بر روی آن انجام داده است به هدر خواهد رفت.

لذا به هیچ وجه توصیه نمی شود که هیچ گونه عملی در راستای زیبایی بر روی دندان انجام گیرد.. در رشته دندانپزشکی زیبایی چندین نکات هستند که در افراد مختلف متفاوت هستند. یکی از این عوامل ژنتیک و وراثت در افراد است. ژنتیک در دندان ها و چیدمان آنها بسیار موثر است.

فک و استیل دهانی تماما ناشی از وراثت و ژنتیک فرد می باشد. حتی جنس دندان ها، رنگ آنها، و مقاومت و در برخی مواقع حتی حالت های دندان ها و میزان رویش آنها به قوانین وراثت در افراد بستگی دارد. به عنوان مثال افرادی که والدین آنها دندان های ضعیف و سستی داشته اند به احتمال قوی دندان های چندان مطلوبی ندارند.

یا در صورتی که دندان هایی خود و با کیفیتی داشته باشند ممکن است آنها را از یکی از اقوام نزدیک به ارث برده باشند. در هر صورت ژنتیک از مهمترین عوامل در زیبایی لبخند است.

 
دندانپزشکی زیبایی و مطالب مفید درباره آن23
 

پزشکان برای ترمیم دندان ها و زیباتر کردن آنها سعی در آن دارند تا قرینه را در دهان و دندان به خوبی رعایت کنند و طبق نیمی از دندان ها نیمی دیگر را اصلاح کنند. بسیار مهم است که چینش دندان ها چگونه انجام می گیرد.

گاهی ممکن است چیدمان دندانی چندان زیبا نباشد ولی قرینه بودن آن باعث شود که چندادن در نظر عموم نامطلوب به نظر نرسد و یا حتی زیبا هم باشد. در بسیاری از موارد نیز ممکن است دندان ها به ترتیب و پشت سر هم به فاصله های مرتب و منظم چیده شده باشنند ولی به دلیل اینکه با طرف دیگر فک قرینه نیست ظاهر مطلوبی نداشته باشد.

این گونه موارد بسیار پیش خواهد آمد. اما دندانپزشکی زیبایی سعی بر آن دارد تا همه این مشکلات را برطرف نماید. در این رشته فرد دارای هر ژنتیکی که باشد می تواند از این طریق نقایص دهان و دندان خود را اصلاح کند.

همانگونه که گفته شد این رشته تنها مناسب افردای است که به سن بلوغ رسیده اند و دیگر قرار نیست با دندان های شیری سر کنند. مبحث قرینه از مهمترین چیزهایی است که باید در دندانپزشکی زیبایی مورد بررسی قرار گیرد و بحثی مفصل و البته کمی پیچیده به شمار می رود.

علاوه بر موارد گفته شده در مورد قرینه دندان ها نسبت به طرف دیگر دهان، نوعی قرینه دیگر نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. این قرینه همان توازن و ترکیب میان دندان های بالایی و پایینی است. در کل این رشته سعی در افزایش کارایی دندان ها ندارد و تمرکزش تنها بر روی زیبایی دهان بیمار است.

البته این بدان معنی نیست که همه چیز را فدایی زیبایی می کنند. اگر توازن میان دندان های بالایی و پایینی به طورکامل و به درستی انجام بگیرد، غذاها بهتر جویده می شوند و سطح بیشتری از غذا بر روی دندان ها قرار می گیرد.

علاوه بر آن زمانی که همه دندان ها با فاصله ای یکسان و به صورت همزمان با هم بر روی هم قرار بگیرند، دیگر هیچ مواد غذایی سالم و اصطلاحا زنده از روی آنها خارج نمی شود. ولی در دندان هایی که کاملا بر روی هم قرار نمی گیرند این گونه نیست.

 
دندانپزشکی زیبایی - ویدیوهای بیشتر
دندانپزشکی زیبایی - گالری تصاویر

نظرات کاربران

captcha Refresh
امیرحسین جنتی
۱۳۹۹/۱۲/۱۶۰۰
پاسخممنون از سابت عالیتون.خیلی خوب بود
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۱۲/۱۷۰۰

سلام ممنون از توجهتون.موفق باشید

افرا
۱۳۹۹/۰۲/۰۷۰۰
پاسخسلام خسته نباشید
ببخشید من دندونام کاملا روی هم قرار نمیگیره و باعث میشه شب درست نخوابم روشی هست که درست بشه یا باید فکم رو عمل کنم ممنون میشم راهنمایم کنید
دکتر سجودی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸۰۰

سلام وقت بخیر جناب افرا گرامی لطفا در این باره با ما تماس بگیرید همکاران اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهند

شماره تماس :  88082941

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین مقالات و اخبار با خبر شوید

شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2
تلفن : 88082941 - 86128996
ایمیل : info@drsojodi.com
مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)

map
whatsapp drsojodi