کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سجودی

ساعت کاری مطب
روزهای شنبه تا چهارشنبه
از ساعت 10 الی 13 و 14 الی 19

ایمپلنت دندان نیست(قسمت اول)

تعداد بازدید : 1563

ایمپلنت دندان نیست (قسمت اول)
فانکشن (عملکرد) یک ایمپلنت دندانی وابسته به پروتز آن می باشد مانند تاج و ریشه دندان.ایمپلنت هم مشابه دندان طبیعی ارزیابی  و درمان می شود یعنی ایمپلنت هم جرمگیری می شود و پروب می گردد و اطراف ایمپلنت الیاف لثه ای تشکیل می شود اما فیبرهای آن با الیاف اطراف دندان متفاوت می باشد. 
در این مبحث موارد زر در دندان طبیعی و ایمپلنت مقایسه می گردد : 
طول عمر-درد-لقی در برابر ثبات بالا-دق(پرکاشن)-تحلیل استخوان کرستال-ارزیابی رادیوگرافیک-بافت چسبنده-عمق پروبینگ-شاخص خونریزی –بیماریهای اطراف ایمپلنت-شکست ایمپلنت 
اما ایمپلنت ها اساسا با دندان تفاوتهایی دارند :ایمپلنت ها پوسیده نمی شوند ، عصب ندارند و ایمپلنت ها الیاف لثه ای ندارند.
طول عمر : ماندگاری ایمپلنت به تنهایی معیاری برای ارزیابی سیستم ایمپلنت نیست و باید پروتز ایمپلنت را نیز در در درازمدت ملاک ارزیابی قرار داد.میزان موفقیت ایمپلنت در 5 سال 85 درصد و در 10 سال 90

ایمپلنت دندان نیست(قسمت اول)

ایمپلنت دندان نیست (قسمت اول)
فانکشن (عملکرد) یک ایمپلنت دندانی وابسته به پروتز آن می باشد مانند تاج و ریشه دندان.ایمپلنت هم مشابه دندان طبیعی ارزیابی  و درمان می شود یعنی ایمپلنت هم جرمگیری می شود و پروب می گردد و اطراف ایمپلنت الیاف لثه ای تشکیل می شود اما فیبرهای آن با الیاف اطراف دندان متفاوت می باشد. 


در این مبحث موارد زر در دندان طبیعی و ایمپلنت مقایسه می گردد : 
طول عمر-درد-لقی در برابر ثبات بالا-دق(پرکاشن)-تحلیل استخوان کرستال-ارزیابی رادیوگرافیک-بافت چسبنده-عمق پروبینگ-شاخص خونریزی –بیماریهای اطراف ایمپلنت-شکست ایمپلنت 
اما ایمپلنت ها اساسا با دندان تفاوتهایی دارند :ایمپلنت ها پوسیده نمی شوند ، عصب ندارند و ایمپلنت ها الیاف لثه ای ندارند.
طول عمر : ماندگاری ایمپلنت به تنهایی معیاری برای ارزیابی سیستم ایمپلنت نیست و باید پروتز ایمپلنت را نیز در در درازمدت ملاک ارزیابی قرار داد.میزان موفقیت ایمپلنت در 5 سال 85 درصد و در 10 سال 90 درصد می باشد.این میزان مشابه موفقیت پروتز در دندانهای طبیعی است.در واقع ماندگاری ایمپلنت و پروتز آن باید باهم ارزیابی شود چراکه از دید بیمار پروتز ایمپلنت مهمترین بخش درمان است.

مورد بعدی که در دندان طبیعی و ایمپلنت با هم مقایسه می شوند ، موضوع درد می باشد .


بافته های درد ، حساسیت ( درد در لمس ) ، تورم درناک ، شکایت های شایع در دندانپزشکی می باشد . درد و تورم دردناک معیارهایی هستند که به تفسیر بیمار از درجه ناراحتی بستگی دارد . یک دندان نسبت به گرما و سرما حساس می شود که نشانه وجود یک اشکال است اما ایمپلنت دندان با حساسیت روبرو نمی شود ایمپلنت به حرارت حساس نیست و بعد از التیام دچار درد نمی شود و این معیار ( سرما و گرما ) کمتر با سلامت ایمپلنت مرتبط است.

وقتی ایمپلنت به مرحله التیام اولیه رسید ، فقدان درد تحت نیروهای افقی و عمودی یک معیار subjecdive اولیه محسوب می شود .از دق ( پرکاشن ) و اعمال نیرو تا ( gr 500 )                     ( psi 2/1 ) برای ارزیابی بالینی درد یا ناراحتی دندان و ایمپلنت استفاده می شود . معمولا ( نه همیشه ) درد بروز پیدا نمی کند مگر اینکه  ایمپلنت لق بوده و با بافت نرم ملتهب احاطه شده باشد ، یا اینکه در تکانش و یا نیرو محکم باشد ولی به یک عصب آسیب وارد کرده باشد .


رایج ترین شکل که باعث بروز ناراحتی در ایمپلنت می شود زمانی است که یک اباتمنت شل در محل اتصال ابانمنت – ایمپلنت قسمتی از بافت نرم را زیر فشار قرار بگیرد . ( گاز بگیرد ) وقتی بافت نرم در آن ناحیه حذف شود و اباتمنت سفت گردد ناراحتی از بین می رود . اما اگر اتصال اباتمنت – ایمپلنت محکم شود ولی درد همچنان باقی باشد ، شکستگی بدنه ایمپلنت مدنظر قرار می گیرد ( یافته بسیار بسیار نادر ) معیاری برای تشخیص درد ایمپلنت بعد از قرار دادن پروتز داریم ( درنانکشن ) ( یا جویدن غذا ) که از یک تا ده بیمار به درد نمره می دهد . عدد یک نشاندهنده درد خفیف و عدد ده بدترین دردی است که بیمار دچارش شده است .


وقتی بیمار شدت درد را بیش از 5 گزارش می دهد ، دندانپزشک باید خارج کردن ایمپلنت را به طور جدی مدنظر قرار دهد .


درد در ایمپلنت با فیکساسیون محکم نادر است و به عنوان یک مشکل اولیه لحاظ می گردد در حالیکه درد در یک ایمپلنت لق می تواند در مراحل ابتدایی یا انتهایی درمان رخ دهد . در واقع این مشکل به ندرت بهبود می یابد .


درد در هنگام بارگذاری ایمپلنت ( فانکشن ) بیشتر در بارگذاری فوری ایمپلنت رخ می دهد و در ایمپلنت های با التیام عادی و در زمان طولانی تحت بارگذاری ( فانکشن ) معمولا مشاهده نمی شود .


لقی ( حرکت دندان و ایمپلنت )
دندان در شرایط طبیعی دارای حرکت فیزیولوژیک در جهات افقی ، عمودی و چرخشی است . مقدار این حرکات به سطح و شکل ریشه ها بستگی دارد بنابراین طول ریشه ، قطر ، شکل ، تعداد ریشه ، موقعیت و سلامت الیاف لثه ای متصل به دندان در لقی دندان تاثیر گذارند . لقی دندان سالم در جهت عمودی صفر است .
یک ایمپلنت هم حرکت عمودی تحت نیروی ib 10 بین 2 تا 3 میکرومتر دارد که به علت خواص و سیکوالاستیک استخوان زیر ایمپلنت می باشد .

 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید :

 

زیبایی خنده
لبخند هالیوودی
دندانپزشکی زیبایی
لبخند زیبا
زیبایی لبخند
طراحی لبخند
اصلاح طرح لبخند
لمینت
لمینت دندان
قیمت لمینت دندان
هزینه کاشت دندان
کاشت دندان
کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان
کاشت دندان ایمپلنت
سایت دندانپزشکی
کلینیک دندانپزشکی
دندانپزشک
دندانپزشکی
دکتر دندانپزشک
کامپوزیت وینر
ایمپلنت
ایمپلنت دندان
جرم گیری دندان
جراحی لثه

 

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

captcha Refresh